Zázračná planeta II: Jak vznikají noční záběryVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:5 197

Od umělých světel přes světlocitlivé digitální kamery, infračervené kamery s nočním viděním a termokamery až po nejnovější přístroje s tak výkonnými senzory, že natáčejí v noci téměř stejně jako ve dne. Můžeme je dát na drony, můžeme je vzít pod vodu. Nikdy nebyly noční záběry pro přírodopisné dokumentaristy snadnější…

1. díl série ZDE, 2. díl ZDE.

Přepis titulků

Toto je černá rajka srpozobá za svítání v lesích Nové Guineje. Je jedním z 39 „ptáků z ráje“, druhu, který se proslavil samčími namlouvacími tanci a zdobným peřím. Mezi filmaři byli zváni zlatým grálem, protože po dekády bylo těžké je natočit. Na zvířatech obecně je náročné, že jsou aktivní za úsvitu a soumraku. Kdy není dostatek světla. Rajka svůj tanec předvádí pouze v prvních paprscích dne. Když BBC záběry v roce 1996 odvysílala, bylo to jeho úplně první zdokumentování.

O dvě dekády později rajky na Nové Guneji stále tančí, ale tentokrát mají lidé lepší nástroje. Světlocitlivé digitální kamery dnes poodhalí tmu při západu i východu slunce. Ale co když se něco děje v noci? Stejně jako zvířata, která sledují, noční filmaři museli najít způsob, jak vidět ve tmě. Kamery v šeru nezvládaly, protože světlocitlivé filmy natáčely zrnitě. Emulze na pásku musela mít hrubší zrnka stříbrných solí. Takže po celé dekády týmy BBC natáčely v noci s umělými světly.

Není to ideální pro zvíře ani pro nás, protože chceme zachytit přirozené chování. Noční zvířata jsou venku proto, že nechtějí být venku ve dne, takže když na ně začnete svítit, změní své chování nebo utečou. Několik měsíců trvalo přivyknout tyto buldočí netopýry světlům, aby štáb ve zpomaleném záběru natočil, jak loví ryby. Takže jakmile se objevily kamery infračervené, BBC je musela mít. I ony vyžadují světlo, ale takové, které lidé a některá zvířata nevidí. Infračervené světlo se odráží od předmětů a vytváří jednobarevný obraz a zvířata si klidně mohou jít ve tmě po svém.

Kudlanky se brání dvěma způsoby, kamufláží, nebo agresivitou. V roce 2002 byly kamery tak kvalitní, že je BBC mohla hojně využít pro seriál Život savců. Díky nim poprvé natočili vzácnou vodní vačici. A také díky této technologii vznikla ikonická scéna v Planetě zemi, kde lvi pod rouškou tmy lovili slona. Namontovali infračervená světla na auto a napájeli je z baterie.

V Planetě zemi II jsou kamery použity v pouštní epizodě, kdy točily souboj netopýra ušatého se škorpionem. Ale tentokrát to bylo navíc v kombinaci se zpomalenými záběry. Tyto kamery se jmenují Red Dragon. Vytáhli jsme z nich určitý filtr, takže jsou teď citlivé na infračervené světlo. Zůstalo nám neuvěřitelně ostré rozlišení 5K, můžeme používat široký objektiv, zoom, mnoho záběrů za vteřinu, a ještě infračerveně, což je úžasné!

Když u zvířete nemůžete použít ani tohle, zbývá ještě jedna možnost: termokamery. Dřív to byly ty barevné záběry, taková nepřirozená červená a oranžová. Ale teď máme kameru, která nám ukáže velmi detailní tepelné přechody. Také pracují s infračerveným spektrem, ale v delších vlnových délkách, což je teplo. Nezachytí odražené infračervené světlo, ale naopak teplo, které předmět vyzařuje. Tato technologie byla vyvinuta pro armádu a je tak pokročilá, že v Planetě zemi II můžeme vidět každý vousek leoparda v ulicích Bombaje. Je tam scéna, kde leopardi loví prasata v naprosté tmě.

A ve stejném záběru také vidíte lidi procházející parkem. Nevidí na krok. Nevidí leopardy. Leopardi je sice vidí, ale zajímají je pouze prasata. A vy jste svědky toho všeho v naprosté temnotě, není třeba ani světlo hvězd. Bez termokamery by tento lov neviděl nikdo. Jenže neumí zachytit barvy, což je nutné třeba pro příběh bioluminiscenčního červa. - Toho natočili pro epizodu Džungle.

- Na boku má takové jasně žluté tečky. Ty jsou varováním pro ostatní zvířata: nejez mě, jsem jedovatý. A na hlavě má červená světýlka. Jako reflektory. Když vidí kořist a přepne do loveckého režimu, vypne žlutá světla, aby ho kořist neviděla, ale přední světla jsou infračervená a pomocí nich vidí on kořist. Tohle natočila kamera Sony A7s, relativně levný stroj z roku 2014, ohromující výkonem za nízké viditelnosti. Zde vidíte srovnání s kamerami, co používáme my.

Digitální senzory jsou nyní větší, u Sony A7s má 35 mm, ale zároveň menší rozlišení než podobné kamery. To znamená, že každý pixel je větší a zachytí více světla. Obraz je jasnější také díky technologii dvojitého potlačení šumu. Senzory se vyvíjejí tak rychle, že na začátku natáčení Planety země II Sony A7s ještě neexistovala. - Nyní filmařům otevírá nové obzory. - Můžeme ji dát na drony, vzít pod vodu, zachytit díky ní spoustu nového zvířecího chování.

Těžko odhadnout, jak budou dokumenty vypadat za dalších 20 let, když je spousta druhů na pokraji vyhynutí. Ale dokud budou inženýři inovovat, filmaři budou nacházet způsoby, jak nám odhalit krásu a rozmanitost planety Země. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář