Kozorožec vzdoruje gravitaci a vyšplhá na přehraduBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:131
Počet zobrazení:9 996

Možná jste si všimli kamzíků a kozorožců, jak šplhají po příkrých horských skalách. Ale možná jste netušili, až na jak strmých plochách se tito neuvěřitelně zruční horolezci dokáží udržet. Dechberoucí záběry až akrobatických kousků neohrožených kozorožců zachytily pro jeden ze svých pořadů kamery BBC.

Přepis titulků

Hornina, která byla použita na stavbu této přehrady, obsahuje důležité minerály, které se rozpustily ve vodě. Minerály bohaté na vápník, který tato zvířata potřebují, aby zůstala silná. A musí vyšplhat na přehradu, aby je získala. Jejich touha po soli je tak obrovská, že i když čelí tak příkrému svahu, jejich potřeba soli je silnější. Bez těchto solí a minerálů jim nebudou růst kosti a nervový systém a svaly nemůžou fungovat.

Pohyb a koordinace můžou ochabovat. Když vidím příkrý sráz, jsem vyděšený, ale já nejsem kozorožec. Mezi matkou a mládětem je silné pouto. Mládě ji bude následovat, kamkoliv půjde. Kozorožci ke své odměně nakonec dorazí. Sůl ze země rozpuštěná ve vodě pokračuje ve své cestě do jejich těl.

Je využita v nervech a svalech, které ovládají zručná kopyta podobná kleštím. Životně důležité přísady, které s sebou nese jednoduchá molekula s pozoruhodnými vlastnostmi. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je ale blbá ryba.

128

Odpovědět

Však je to taky králičí ryba.

23