Takhle si křečci nacpávají tváře!BBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:117
Počet zobrazení:8 489

S poutavým komentářem Davida Tennanta nahlédněte do života obyčejného domácího křečka a podivte se nad tím, co i takové zdánlivě nezajímavé zvířátko dovede provádět se svou páteří nebo lícními vaky…

Přepis titulků

Všichni křečci zlatí, které chováme doma, jsou potomci jen jedné rodiny ze syrských pouští z poloviny minulého století. Dejte jim tunelové bludiště a jsou zpátky v divočině. V poušti by se přes den schovávali před vedrem a predátory v podzemních norách. Rentgenové snímání odhaluje, jak ohebný dokáže být. Pružná páteř mu dovoluje snadno zvládat ostré zatáčky.

Ve skutečnosti je jeho páteř tak ohebná, že se může úplně otočit. Jen pár dalších zvířat se dovede otočit o 180 stupňů. Když se dostane k jídlu, chová se, jako by bylo jeho poslední. Do lícních vaků si ho cpe nadbytek, aby si ho mohl sníst později. Aby mu jídlo zůstalo čerstvé a suché, neprodukuje žádné sliny. Rentgen ukazuje, jak to tam vše nacpe. Jeho torby dosahují až k jeho bokům. A když už se mu tam další kousek nevejde, bere si svou oblíbenou pochoutku s sebou. Snáz se to řekne, než udělá.

Vyvrhnout zásoby je pro něj další výzvou. Oříšky se k suchým lícním vakům přichytávají. Ale zná způsob, jak se s tím poprat: použije své překvapivě zručné pacičky. Křečci si dělají takové zásoby, protože v poušti nikdy neví, kde narazí na další jídlo. Tady jde o určitou hru, způsob, jak si užít divoké chování, které v zajetí nemá opodstatnění.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"... způsob jak si užít divoké chování, které v zajetí nemá opodstatnění."
No, nikdy nevíte, co se chovateli může přihodit. Třeba dostane nečekaně infarkt nebo se stane účastníkem dopravní nehody... Vždy je lepší být připraven ;-)

20

Odpovědět

no podle mne hlavně křeček neví že je v zajetí a že mu moc nehrozí že umře hlady ... takže se chová tak jak mu velí instinkty ... tak se chovají i někteří psi, že si občas schovávají jídlo na horší časy ...

10

Odpovědět

+michalliSamozřejmě, že jde o instinkt. Jen jsem poukázat na to, že neopodstatněné chování, byť instinktivní, může mít i jiný pohled na věc... Tak jsem dal na konec věty smajlík, aby bylo jasné, že když křeček v hypotetické situaci např. uvidí mrtvého majitele, tak si asi neřekne "A sakra, teď už musím začít opravdu šetřit.". ;-) Nicméně, dříve nakřečkované zásoby mu zvyšují šance v takové situaci přežit do doby, než mrtvého majitele objeví, takže otázka zní "Je křečkovo chování neopodstatněné?". :-)

00