Zabijáčtí mravenciBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:5 302
Mravenci rodu Dorylus mají hrozivou pověst. Říká se, že zabijí cokoliv, co jim zkříží cestu. Včetně člověka. Kde ale končí hrůzostrašné legendy a začíná pravda?

Přepis titulků

Do hor východní Afriky dorazily deště. Nad zemí se objevil jeden z nejorganizovanějších rojů na planetě. Jde o mravence rodu Dorylus, hmyz s hrůzostrašnou pověstí. Za období dešťů vytváří tyto mimořádné lovecké stezky. Větší bojovní mravenci stezku lemují, a tím ochraňují menší dělníky uvnitř. Jejich obří kusadla vytváří nedobytnou barikádu. Bojovníci vytváří tyto ochranné tunely, kdykoliv prochází otevřeným prostorem.

Stezky se rozbíhají od hnízda do všech směrů. Některé mají i 100 metrů. Dělníkovi trvá 45 minut, aby ji v plné rychlosti celou přeběhl. Bojovníci stezku ochrání za každou cenu. Ačkoliv jsou slepí, jsou velmi citliví na vibrace a proudy vzduchu a hned se začnou bránit, když jsou pod útokem. Kvůli stresovým feromonům celé komando zpozorní. Jsou připraveni utkat se s kýmkoliv, včetně lidí.

Jsou nastavení tak, aby udržovali stezku v chodu, nebo při tom zemřeli. Mravenci rodu Dorylus jsou součástí legend. Říká se, že zabijí vše, co jim zkříží cestu. Že žádné zvíře není v bezpečí, když jsou na válečné stezce. A také, že se dostanou do chýší, aby napadli lidi nebo zabili děti, které zůstaly bez dozoru. Pravda je ale trochu odlišná. Jejich kousnutí bolí, ale je vykonáno pouze v obraně.

Kusadla kůží projdou jako máslem, ale jde pouze o varování. Mravenci rodu Dorylus jsou navzdory mýtům krutí zabijáci, ale způsobem, který může být vesničanům ku prospěchu. Nebezpeční škůdci jako štíři jsou mravenci rychle napadeni. Ani štírův vražedný osten nezmůže nic proti této nepřemožitelné armádě. Do útoku se zapojují dělníci i bojovníci, role si rozdělují podle své velikosti.

Někteří se zaměřují na jeho nohy, jiní se snaží vypáčit jeho pancéřové pláty jako otvírákem na konzervy. Se znehybněným ostnem a vstříc tak neskutečné převaze se štír nakonec vzdá. Rozkouskované tělo je po stezce přepraveno, aby bylo nakrmeno hnízdo. Zemědělská pole komandu poskytují ještě více příležitostí zaútočit. Škůdci vyrušení kopáním jsou rychle posláni na onen svět stovkou kusadel ostrých jako břitva.

Jde o generální úklid, v rámci jediného útoku ukořistí na sto tisíc kusů hmyzu. Navzdory hrozivé pověsti si většina farmářů za dozor nad škůdci mravenců váží. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fascinující!

90