Tichá síla introvertů

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:3 239
Jste introverti? Nebo extroverti? Tak jako tak, animátorka a introvertka Sofja Umarik se podívá na to, že být introvert může být super věc.

Přepis titulků

Jsem introvertka. A líbí se mi to. A nejsem v tom sama. Introverti jsou všude. Náš tichý přístup k životu, naše potřeba být občas o samotě není nedostatek, ale dar. Ale jako introvert není vždy jednoduché uvědomit si, že jste skvělí. Svět nám může připadat jako místo, které odměňuje extroverty. To, že jste hlasití, se zaměňuje za to, že jste sebejistí a šťastní. Každý tu chce něco říct, ale nikdo neposlouchá.

Je to svět otevřených kanceláří, akcí, kde se navazují kontakty, a velkých osobností. Ti, kteří mluví spíše tiše, se tu mohou cítit osaměle. Jako dítě jsem byla dost nenápadná. Lidé si mysleli, že nemám co říct nebo že nemám ráda lidi. Ale to nebyla pravda. Lidé si často myslí, že introverti jsou stydliví nebo asociální, ale to jsou jen mylné představy.

Introverti se mohou rádi socializovat jako ostatní. Ale zatímco extroverty párty nabíjejí, tak introverti potřebují po určité době dobít baterky. Pryč od ostatních. Vysvětluje to jedna vědecká teorie. Všechny naše mozky obsahují dvě důležité chemické látky. Dopamin a acetylcholin. Dopamin nám může dodat energii, když riskujeme nebo potkáváme nové lidi.

Extroverti se díky němu cítí skvěle. Ale introverti jsou na dopamin citlivější a rychle u nich dochází k nadměrné stimulaci. Proto preferujeme pocit, který vzniká, když náš mozek produkuje pomaleji působící acetylcholin. Dochází k tomu, když se soustředíme nebo když čteme. My introverti se díky tomu cítíme odpočatí, pozorní a spokojení.

Ale na extroverty nemá velký efekt. Extroverze a introverze jsou extrémy jedné škály. Můžete se přiklánět ke kterékoliv straně. Anebo být napůl cesty, tzv. ambivert. Nyní už lépe chápu, jak funguju. Jsem vděčná za to, jaká jsem. Místo toho, abych tlachala, trpělivě naslouchám a snažím se, aby má slova měla váhu a smysl. Mám jen pár přátel, ale náš vztah je hluboký a silný.

Moc ráda trávím čas o samotě. Tehdy se totiž chaos z dlouhého dne má šanci usadit a uklidnit. Mohu se zamyslet a naslouchat svým myšlenkám. A nakonec se napojit na své vnitřní já. Až pak jsem připravena jít zase s kůží na trh. Naučila jsem se strategie, jak se vypořádat s hlučným světem. Pomocí hudby si vytvářím ostrůvky klidu a míru. Během obědové pauzy zase utíkám do tiché části parku.

Obdivuji intenzitu a chaotickou krásu světa. Ale právě na tichých místech se cítím být opravdu doma. Kdyby si naše společnost více vážila introverze, mohlo by to značně vylepšit naši společnou budoucnost. Unikátní vlastnosti introvertů jsou hlubokou a tichou silou. A jak řekl Gándhí: „I laskavým způsobem dokážete zatřást světem.“ Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krásné video, pravda :)

00

Odpovědět

A taky budete mít větší pravděpodobnost, že dostanete depresi.

41

Odpovědět

Všetko má svoju príčinu. Extroverti majú svoje špecifické vlastnosti, introverti majú svoje špecifické vlastnosti a kyždí má nejakú svoju úlohu v živote. Introverti sú hlbavý, vela rozmíšlajú, ich pracovný nástroj je mozog. Nie sú športové typy, majú málo energie. Extroverty naopak majú vela energie a sú fyzicky aktívnejší. Preto sú predurčený pracovať manuálne.

122

Odpovědět

To je pěkná blbost :D

200

Odpovědět

Myslim ze co cernoch to extrovert, ze? Vlastne se jim i libi byt v retezech a rany bicem je obzvlaste inspiruji a jsou vlastne jejich jedinou pravou odmenou. A proto jsou predurceni pracovat manualne.

22

Odpovědět

+UzivatelTak trochu máš aj pravdu. Až na tie retaze a bičovanie. Osobne poznám vela rómov a žiadny z nich nieje introvert. Nehovorím, že nemôžu byť, ale 90 percent s určitosťou niesú. Majú vela energie a potrebujú sa s niekým rozprávať. Neznášajú samotu. A s černochmi, podla všeobecných informácií to bude podobne. Samozrejme, že to závisí od rôznych faktorov, ale ak pochádzajú z chudobnej rodiny a sú bez vzdelania tak tam introvertov ani madzi belochmi vela nebude.

08

Odpovědět

+UkomirTvl. priste este asi dodam aj bazinga...

30

Odpovědět

+Uzivatelnebo ty nechapes nadsazku xDDDD rekl bych ze od Ukomira (mozna mu ale krvidim) jde o tezkou nadsazku, kterou ty jsi uz vzal moc vazne :DDDD - beru v jeho druhem prispevku, ne prvnim

04

Odpovědět

+meha nebo by tam mel pro nas nechapave pridat bazinga on? kazdopadne jake bys navrhnul slovo pro nadsazku nadsazky?

00

Odpovědět

jako introvert muzu s klidnym svedomim rict, ze je to super. Ale kdyz bych si mohl vybrat, budu radsi extrovertni.

61

Odpovědět

Tak mrkni na TED talk od Susan Cain a možná změníš názor: https://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=cs.

00

Odpovědět

+sethenezmenim. Ne ,ze by byt introvertni bylo spatny. Ale byt extrovert je podle mne lepsi.

00

Odpovědět

+kravinaJako introvert. Tedy hloubavý. :D to nehodnotím lepší/horší. Prostě jiný.

20