Simon Sinek: Jak pomoci sám sobě

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 634
Tento krátký klip, ve kterém Simon Sinek vysvětluje, jak můžete nejvíce pomoci sami sobě, pochází z téměř hodinového rozhovoru, který Simon vedl s Tomem Bilyeum v roce 2019 na téma Jak přimět lidi, aby vás následovali (anglicky).

Přepis titulků

12krokový program, kde vtipkujeme, že první krok je přiznání problému, ale je to 12. krok, který je podstatný. Když alkoholik zvládne 11 kroků, ale ne ten 12., nejspíš se znovu napije. Pokud jej zvládne, nemoc pravděpodobně porazí. 12. krok je závazek pomoct jinému alkoholikovi. Je to služba. A to je nejsilnější věc na světě – nejde o nás, ale o ostatní. V knihkupectvích je sekce pro svépomoc. Ale ani jedna pro pomoc ostatním.

Nejde o to, jak můžu zhubnout pět kilo. Jak najdu práci, kterou miluju. Jak můžu najít lásku svého života. Ne, o to nejde. Nejde o to, jak zhubnu pět kilo, ale jak můžu pomoct někomu blízkému žít zdravěji. Ne jak najít práci, kterou miluju, ale jak můžu pomoct někomu blízkému najít radost z práce na celý život. Ne jak najdu pravou lásku, ale jak pomůžu přátelům se usadit a žít život, který chtějí.

Ironií osudu je, že když se lidé vydají pomoci lidem s problémy, se kterými se sami potýkají, na oplátku zjistí řešení svého problému. Buďme tu jeden pro druhého. Překlad: sethe

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechutný chlap, který si v tomhle našel obživu.

10

Odpovědět

Mně se ten chlap prostě vůbec nelíbí. Pan osvěta, plný naučených grimas, přechytralého výrazu a přeprudké inteligence.

Sorry jako. Ale u lidí v jeho věku, stylu a vzezření, tohle není možné brát vážně. Moderní styl? Houby..mudrování od mladého jedince co má líbivý přednes. To je tak jediné..

32

Odpovědět

ne, bohužel to nefunguje, dostal jsem se sám do emoční empatické pasti a okolí toho (byť nevědomě využívá) ono "pomoct ostatním si může dovolit někdo kdo to má v hlavě srovnané a opravdu to nenechá zajít tak daleko aby po pár letech zjistil že ho okolí zneužívá (emoce, peníze, čas, práce, služby aj.)

- asi to fakt mže fungovat na komunitní problémy nebo na problémy typu alkohol, drogy a gambling...

41

Odpovědět

Joo, úplně miluji lidi, co horlivě řeší cizí problémy, i když to po nich nikdo nechce. Když to nějak vyjde, berou si zásluhy a když ne, nepřijímají zodpovědnost. Je to asi snazší, než si zamést před vlastním prahem.

63

Odpovědět

Tady to není myšleno ve smyslu "páchám dobro" bez ohledu na to, zda dotyčný chce nebo ne. To máš dost omezený pohled. Zrovna v léčbě alkoholismu se používá princip dvojic: léčený má k sobě "kamaráda mentora" (v USA se mu říká sponsor), který si tím vším už prošel, je dál než ten léčený, a proto se do něj dokáže vcítit a poradit mu / nabídnout tu správnou pomoc. Ve chvíli, kdy si ten člověk sám se svou situací poradit nedokáže... Dává to takhle smysl?

40

Odpovědět

Nešlo by přeložit od Simona toho víc? Třeba celý tenhle rozhovor? Jinak super, díky za překlad aspoň tohoto kratšího videa :)

54

Odpovědět

Věřím, že se tu od Simona určitě ještě něco objeví, ale 50minutové video to bohužel nebude.

00

Odpovědět

to funguje, když máš stejné cíle s okolím, protože získáš odstup a můžeš lépe vyhodnocovat i řešit problémy + soc. motivace. Zároven si v okolí vybuduješ infrastrukturu fungujícího okolí což tě stabilizuje v době problémů(už jen změna role -strádající/pomáhající).
Bohužel to se tě týká jen když sdílíš problémy, žebříčky hodnot a cíle svého okolí, jinak jen přijdeš na řešení problémů někoho jiného, nikoliv svých, protože zvolené postupy nemusí být použitelné.

92

Odpovědět

To je pak možná na místě vyměnit svoje okolí.

01

Odpovědět

+DurangaTo ano, zároveň to samo o sobě je náročná změna, jelikož na části okolí si obvykle materiálně/potřebami/zodpovědností závislí(práce)/ rodina+děti /si dítě. Takže mimo běžně tráveného času(včetně ztraceného nějakým probléme) musíš min. najít kompatibilního jednotlivce, který bude sdílet vše výše uvedené v rámci tolerance....(sám bych si nebyl jistý jestli jsem potkal jediného[ale nejspíš nejsem ten nejběžnější typ])
Sám jsem moc nečetl tyhle selfimprove knížky/videa, ačkoliv věřím že skupiny mohou alkoholikům pomoci, tak u svých problémů dávám přednost definovat co mi vadí/chybí; proč?; hledat co nejvíc řešení; a pokud možno i několik vybrat.
Např. některé osobní setkání mě dokáže dostat do stavu kdy jsem se dřív hodně opil. 1, ukončním ho 2, rovnou vymyslím jak se mu příště vyhnu, pak rozmlátím ve videohře stovky panáčků/du si zařvat do lesa/ poslouchám horory. Něco prakticky vždy pomůže. Asi to nebude tak přenositelné protože každý pije z trochu jiného důvodu, ale je to osobní a nehrozí, že to nevysí na někom jiném cítím i jako hodnotu,(mám čas - můžu se rozhodnout co budu řešit tady a teď-žádné výmluvy)..
... zatímco někdo jiný si může cenit vztahu z té pomoci vycházejícího

01

Odpovědět

Ahoj,
mám tu jeden problém, chci přidat tip ale nemohu z důvodu error 500.
Co je špatně?
Děkuji

01

Odpovědět

Ahoj, kdy ti to hází chybu? A jaké video se snažíš poslat? Zkoušel jsem to a tip mi šel přidat bez problému (nepřihlášenému i přihlášenému).

10

Odpovědět

Ahoj,
rád u tohoto videa pomůžu ostatním.
Error 500 znamená chybu na straně serveru, to nevyřešíš ty, ale musí admini webu. Ovšem je hezké že si to nahlásil.
Nemáš zač.

00

Odpovědět

Používáš při tom naše rozšíření pro YouTube, nebo přidáváš tip u nás na webu?

01

Odpovědět

+setheDnes již bez problému, tip jsem přidával na webu.
Mimochodem jedná se o toto video.
LIFE BEYOND II: The Museum of Alien Life (4K)

10