Simon Sinek – Síla dobrých skutků

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:4 489
Dnešní klip je o tom, jak a proč se v nás bere touha dělat pro druhé nesobecké dobré skutky. Řečník, Simon Sinek, je spisovatel, který se zabývá leadershipem a motivací.

Přepis titulků

Dobré skutky a projevy šlechetnosti stačí k tomu, aby se lidé cítili dobře. Šel jsem po ulici v New Yorku, chlápkovi přede mnou se otevřel batoh a vypadla mu z něj hromada papírů. Moc jsem nad tím nepřemýšlel, sehnul jsem se, sebral ty papíry, podal jsem mu je a upozornil ho, že má otevřený batoh. V našich tělech je chemická látka zvaná oxytocin. Oxytocin je zodpovědný za všechno to teplo a radost, duhy a jednorožce.

Je zodpovědný za všechny ty vřelé pocity a provázanost, kterou máme jeden s druhým: přátelství a lásku. V těle ženy se při porodu vytvoří obrovské množství oxytocinu – to vytváří to pouto mezi matkou a dítětem. Oxytocin spojuje lidské bytosti. Dá se získat mnoha způsoby. Jedním z nich je laskavost či projev velkorysosti. Cítíme se dobře, když někomu prokážeme laskavost. Cítíme se dobře, když někdo prokáže laskavost nám.

Ten den jsem někomu pomohl a neočekával jsem odměnu. Dostal jsem malou dávku oxytocinu, bylo mi dobře. On se otočil ke mně a poděkoval. Cítíme se dobře, když pro nás někdo něco udělá a neočekává odměnu. Cítil se dobře. Došel jsem na konec ulice a čekal jsem na zelenou a naprostý cizinec, který stál vedle mě, mi řekl: „Viděl jsem, co jste udělal, bylo to fakt skvělé.“ Věc se má tak, že i sledování projevu velkorysosti dodává oxytocin.

Věc se má tak, že i sledování projevu velkorysosti dodává oxytocin. A on se cítil dobře. Ta nejlepší věc na oxytocinu je: čím více ho v těle máme, tím jsme velkorysejší. Je to zoufalá snaha matky přírody přimět nás starat se jeden o druhého. Garantuji vám, že ten muž, který mě viděl, prokázal ten den někomu laskavost jen díky tomu, že viděl někoho prokázat laskavost někomu jinému.

Co když se zavážeme prokazovat ostatním laskavosti bez očekávání odměny? Představte si, co to udělá v práci, představte si, co to udělá doma, co to udělá s našimi přáteli… ale musí to být upřímné.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Strašně krásně se to poslouchá. A řekl bych, že každý s tím má zkušenost. A ne nemusíte být po porodu.
Problém je, že to nestačí. Edvin69 to vlastně dokonale vysvětlil. Žít v utopii nebo v jakékoliv extrému, tak to řeší veškeré problémy.
Ale i přesto tu ty problémy jsou.
Nerozumíte si se sousedem. Vaše tchýně je p*ča. šéf má větší výplatu než vy, i přesto, že si to nezaslouží. A s manželkou jste si přestali rozumnět.

Chápu základní myšlenku a každý kdo neni psychopat nebo úplný blb ji chápe. A vždycky a za každých okolností se k sobě chovejte slušně a hezky, ale vaše problémy s interakcí ostatních lidí vám to moc nepomůže.
Ne protože děláte něco špatně.
Ale protože všichni děláme něco špatně.

31

Odpovědět

Dobré.
Jedna z takových těch věcí, který by nám měly být všem jasné, ale lidé si to stejně neuvědomují.

Dovedete si představit, jak by to vypadalo, kdyby si to všichni uvědomovali a hnali to do extrémů :-)

Mimořádné zpravodajství televize Nova:
"Dnes došlo k dalším nájezdům feťáckých skupin oxytocinu, které uklidily všechny parky, posekali lidem trávníky, vyčistili grafity ve městech a vysázeli dalších 200 hektarů nových lesů."
:D :D :D

242

Odpovědět

Ono to plati o vsem. Doktor je vazena profese - kdyz vsichni budou chtit byt vazeni, tak pujdou delat doktory. Zelenina je zdrava, vsichni lidi tedy budou jist jen zeleninu, vsech 8 miliard lidi. Jak by ale ten svet vypadal? :)

Vsechno, i Sinka, je potreba brat s rezervou, ale to neznamena, ze nema v principu pravdu (konstatuji, neni prima reakce na komentar vyse).

Obecne jsem spis alergickej na typu "garantuji vam" - jak muze vedet, ze ten chlap pak neco dobryho a nezistne udelal? Cim to garantuje? Ponese nasledky, kdyz se to nestane? Zpusob, jak dat duraz na neco, dela to hodne lidi - ale dopousteji se vlastne lzi :)

00

Odpovědět

Tenhle člověk mi fakt už dost vadí, včetně té jeho stupidní osvěty

325

Odpovědět

Tenhle člověk mi fakt už dost vadí, včetně těch jeho stupidních komentářů.

221