Jordan Peterson – Přijmi zodpovědnost a konej dobro!

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:7 010

Jordan Peterson v závěru své přednášky vypráví o opuštění zahořklého stylu života a přesměrování se na zodpovědný, přínosný způsob žití. Máte snad něco lepšího na práci?

Přepis titulků

Život je utrpení. Pravda. Bezesporu. Co s tím uděláte? Dobrovolně to přijmete, a pak se snažíte překonat to utrpení, které následuje. Uděláte to pro sebe a uděláte to tak, že to bude lepší i pro ostatní lidi. A pak to funguje. A můžete se ptát: "Jak moc to funguje?"

A odpověď je: "Zjistíte to jen tak, že to zkusíte." To je ta existencionální součást. Důkaz získáte použitím tohoto přístupu ve vašem vlastním životě. Nikdo vám neřekne, jak moc to pro vás bude fungovat. Je vaším osudem to objevit. A musíte se rozhodnout, abyste začali. Nemůžete to udělat bez závazku. Musíte se k tomu nejprve zavázat. To je ten projev víry, na kterém Kierkegaard tak trval.

Musíte si říct: "Budu se chovat, jako by bytí bylo dobré. Budu se chovat tak, jako by pravda byla cestou k osvícení. Budu se chovat, jako bych následoval ten nejhlubší možný smysl svého života." A jsou důvody, proč nic z toho nedělat. Jsou to opravdové důvody. Takže je to skutečné rozhodnutí. Ale nezjistíte následek toho rozhodnutí, pokud to rozhodnutí neuděláte. Myslím, že to samé se stane, když jste po svatbě.

Pokud si myslíte, že můžete odejít, nejste svoji. A můžete říct, že sňatek neuspěl. No, možná jste nebyli nikdy svoji. Protože pravidlo zní: "Nemůžete odejít." A to pravidlo má důvod. A neříkám, že by se nikdy neměla udělat výjimka, o to nejde. Jde o to, že některé hry můžete hrát jen tak, že hrajete o všechno. A další věc, která je zajímavá na životě, je ta, že hrajete o všechno. Nezáleží, co děláte, hrajete o všechno.

Tohle vás zabije. Takže si myslím, že můžete hrát tím nejúžasnějším způsobem... zatímco čekáte. Máte snad něco lepšího na práci? Vážně? Proč si nevybrat tu nejlepší možnou věc, kterou byste mohli udělat? Protože jste mnohem silnější, než si myslíte. Daleko silnější, než si myslíte. Bůhví, co jste v konečné analýze.

Jste slepí ke svým slabinám, ale jste slepí i ke svým kvalitám. A kdybyste se dali dohromady, bylo by to lepší pro vás a okamžitě by to bylo lepší i pro vaši rodinu za předpokladu, že chtějí, abyste se dali dohromady, ne všechny chtějí... A pak by to bylo lepší i pro komunitu. Jak daleko to můžete vzít? Kdybyste přestali plýtvat časem a lhát a kdybyste se zaměřili na největší možné dobro, jaké si dokážete představit, a zavázali se k tomu.

Kolik dobra můžete vykonat? Řekl bych: "Proč to nezjistíte?" Myslím si, že tohle byste měli udělat. Měli byste to zjistit. Nemáte nic lepšího na práci. A není v tom nic, alespoň co můžu říct, není v tom nic než dobro. Takže... Možná byste se mohli dát dohromady, abyste nechtěli nic než dobro.

A pak byste to možná chtěli projevit ve světě... A možná bychom potom neměli všechny ty hrozné problémy. Alespoň bychom jich měli méně, to je dobrý začátek. Takže... Odpověď na problém lidství je... integrita jednotlivce. To je odpověď. A státy, které jsou založeny na tomto uvědomění, jsou zdravé.

A státy, které nejsou, jsou odsouzeny ke stagnaci a katastrofálnímu rozpadu. A osobnosti, které jsou založeny na... tyranizování sebe a ostatních, jsou odsouzeny... Odsouzeny k rozpadu. Takže... A pak můžete říct: "A co tomu brání?" A ta překážka je: "Jste ochotni přijmout tu odpovědnost?" A částečná odpověd na to je: "Snižte tu zatracenou odpovědnost, dokud není snesitelná."

Nemusíte napravit všechno naráz. Můžete začít tím, že napravíte jen to, můžete napravit. Nebo to ještě zjednodušte. Můžete se obětovat ještě míň. Můžete začít tím, že opravíte jen to, co chcete. Bože, s tím se můžete dostat daleko. Tak to udělejte.

Sledujte, co se stane. To by vás měli učit na univerzitách, úplně od začátku. Miřte na největší dobro! Změnte se v něco, co ho dosáhne. A vyrazte ven a projevte to ve světě. A všechno, s čím se setkáte, bude... A vše, na co narazíte, bude požehnání. Stačí se vzdát své hořkosti a hněvu. Vím, že se toho těžko vzdává, protože pro to máte mnoho důvodů. Tím bychom to asi mohli uzavřít.

Bylo mi potěšením.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Odpalil mam rovno tou prvou vetou :D ...

21

Odpovědět

Nejlepší na tom je, že má pravdu

53