Jordan Peterson – Opravdový komunismus

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:178
Počet zobrazení:9 144

Dnes bude Peterson argumentovat proti názoru, že pravý komunismus jsme ještě nevyzkoušeli.

Přepis titulků

A pokud si myslíte, že můžete změnit to, co máme teď, na nějakou utopii, tak... jste nebezpeční, protože tak svět nefunguje. A utopisté byli nebezpečnější než jakýkoli člověk v minulém století. Bez debat. Západní společnost má mnoho neduhů a vždy bude mít, ale ve srovnání s 85 až 90 % zbytku planety je tohle nebe. Proto se sem lidé chtějí přestěhovat. Takže můžete říct: Je to zkažené ve srovnání s mou imaginární utopií.

Jo, jistě, to určitě je. Ale pokud by vaše imaginární utopie byla uskutečněna tvrdou politikou během třiceti let, všichni by na ulicích umírali hlady. Víme to, protože se to stalo několikrát ve 20. století ve společnostech, které... No, nebyly tak sofistikované jako naše společnost dnes, ale byly hodně sofistikované na svou dobu. A neomarxisté říkají, tohle je ten nejotravnější argument všech dob – říkají: "No, to, co bylo v Sovětském svazu, nebyl opravdový komunismus."

Zaprvé: Ano, byl! Proto se to stalo i v Číně, což byla velice odlišná společnost, ale ve skutečnosti tím myslí: "Ten Stalin, to nebyl takový dobrák, ve skutečnosti nevěděl, jak zavést marxistickou doktrínu, ale já mám čisté srdce, a kdybych byl diktátor na 20 let, dočkali bychom se té slíbené utopie."

Zaprvé, pokud si to myslíš, je s tebou něco špatně. Jsi nebezpečný. A zadruhé: Řekněme na chvilku, že by nějaký světec získal moc a snažil se zavést "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb" a opravdu to dělal čistě a světsky. Stalo by se tohle: Další člověk v revolučním konvoji, třeba Stalin, by přišel a probodl ho v posteli uprostřed noci a tím by to skončilo!

Takže... Takže neexistuje žádná výmluva pro takové myšlenky. A když si přečtete Solženicynovo Souostroví gulag, což byste měli, protože to je úplný dokument těchto věcí, které se objevily ve 20. století. Solženicyn vyložil výjimečně zřetelně nejdřív v jeho psaní o Leninovi a pak v jeho psaní o celém Sovětském svazu, jak přesně byly ty zhoubné a patologické marxistické doktríny přetvořeny, logicky a systematicky, do zákonů, které zabily milióny lidí.

Milióny lidí. Lidi v Sovětském svazu ve 20. letech hladověli tak moc, že tam měli plakáty, které jim říkaly, ať nejí své děti. Takže tohle jsme už zkusili. Takže co to sakra děláme? Zkoušíme to znovu v přestrojení za spravedlnost. Že? A za rovnoprávnost. No, pod těmito doktrínami byly podporovány ty zákony.

Nic moc.

Komentáře (59)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Překladateli: SVĚTSKY nemá nic společného se SVATĚ, i když to zní podobně. ;)

A vyjadřovat se k tématu utopie nemá cenu, protože lidi byli a budou svině. Pokud chceme komunismus v jeho čiré formě, musíme ho vytvořit na menších společenských celcích, tak jako to funguje v rodině, klášterech nebo svépomocných osadách. Tam totiž pro kapitalismus není místo a opravdu platí "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb." A to z lásky, rodinné, přátelské.
Na to, aby komunismus fungoval, by se lidé museli znát a dělat to z dobroty srdce. Protože lidé nejsou tak vyspělí, aby se dobrovolně starali na svůj úkor o člověka, kterého v životě neviděli a odpustili mu, že na nich třeba i parazituje, což se prostě v sociálně založřených zřízeních stává...

104

Odpovědět

Jakákoliv myšlenka pro spolupráci lidí je znehodnocena lidma, kteří z ní chtějí prospěch pro sebe na úkor ostatních.
Kolik ideologických myšlenek společnosti tu v historii již bylo...!!...a na cem ztroskotaly?
Lidé jsou ovce, nepřemýšlí...kam načas ukáže tak jdou..
V první řadě by měl člověk začít sám u sebe..

141

Odpovědět

Ještě bych doplnil, že komunismus neni slucitelny s demokracii a vždy bude vytvářet nepřátele. A to vše díky utopistickemu kolektivnímu vlastnictví. Nelze totiž vypisovat každých pár let volby a po nich předělávat ekonomiku jednou na tržní, podruhé na centrálně plánovanou. To spolu se skutečností, že každý režim snaží udržet sebe sama u moci vede k tomu, že musí být potlačování svoboda a vůle určité části společnosti, a to té, která si myslí, že nepotřebuje stát aby se o něj staral. Takoví lidé budou vládou vždy vnímání jako nežádoucí. Pak už záleží jen na tom, co se s nimi stane. Ale historie ukazuje, že to není nic dobrého ať to bylo kdekoli....

86

Odpovědět

komunizmus a marxizmus nie je to isté, skôr je to protiklad, ale to nie každý chápe...

311

Odpovědět

komunismus je imo naprosto zly a nemoralni koncept, i kdyz nebudu brat v uvahu rekneme chyby lidi. Neprijde mi vubec nic spravneho na tom, ze kdyz nekdo svoji praci a schopnostmi vydela hodne penez nebo to fakt nekam dotahne, tak by ho mela masa lidi stahnout z kuze a chtit jeho majetek.
nevidim nic spravneho a moralniho na tom, ze kdyz ze 3 lidi ma jeden 100 Kč a ostatni 10 Kč, tak ze se dohodnou/demokraticky si odhlasuji, že tomu nejbohatsimu seberou penize a rozdeli si je "spravelivym dilem".
ano, nekdo se dostane k moci/majetku korupci, a bohuzel je o nich nejvic slyset, ale porad jsem presvedceny o tom, ze drtiva vetsina uspesnych si to vydrela, a ze v principu jim ukrast jejich penize proste neni moralni ani trochu...

186

Odpovědět

Jenže svět je plný neúspěšných, co mnohdy dřeli stejně nebo víc než ti úspěšní, jen třeba nebyli ve správnou dobu na správném místě.

Težko nějakej Laco ze sídliště mohl založit firmu a vydělat milióny, když mu hlava slouží maximálně na nošení čepice. A že bude v práci zametat jak o život, stejně si tím nějak rozumně nevydělá.

Netvrdím, že by měli mít všichni stejně, ale takový ty superpravicový názory o rovnosti příležitostí a že nic nebránilo ostatním, aby si nahrabali taky, zkrátka neberu.

94

Odpovědět

+Ceckoohrazuju se proti tomu "superpravicovy". co jsem rekl neni superpravicovy, ale jenom nesouhlasim s komunismem jako ideou.
je jasny, ze nekdo se narodi chytry, nekdo hloupy, nekdo vysoky, nekdo maly. ne kazdy bude uspesny basketbalista a ne kazdy bude uspesny matematik. lidi jsou lepsi nebo horsi v tom, co spolecnost (nebo aspon jeji cast) povazuje za hodnotne. a pokud spolecnost neco povazuje za hodnotne, tak i ten clovek, co to nabidne, bude uspesnejsi. v dusledku toho naprosto prirozene zacnou vznikat hierarchie, kdy schopnejsi lide jdou vys, nez ti, kteri nemaji zas tak moc co nabidnout.
je jasne, ze proste ne kazdy ma schopnosti a inteligenci zalozit masivne uspesnou firmu a vydelat obrovske penize. systemove ale nikomu nic nebrani, aby si opravdu delal se zivotem, co chtel a opravdu takovou firmu zalozil, jenom proste ne kazdy ma na to, aby ty miliony vydelal, i kdyz mu vlastne nikdo moc nebrani. neni to ale kvuli nastaveni systemu nebo "chamtivosti elit"

24

Odpovědět

+TadochNo jasně, ale tím pádem je spousta lidí v podstatě "předurčena k neúspěchu".
Společnost pak kvůli velkým sociálním rozdílům naprosto selhává, protože ty neúspěšné to pak svádí k navykovým látkám, díky kterým na chvíli zapomenou, jak mizerně na tom v porovnání s jinými jsou.
Pak se ti zvedají podíly zavislostí, syndromu vyhoření, sebevražd a další negativní důsledky takto nastavené společnosti.

51

Odpovědět

+CeckoJordan říká v nějakém jiném videu, nevím jestli je tu vůbec přeloženo, že armáda USA nepřijímá nikoho pod IQ 83, a to mají obrovskou motivaci nabrat naprosto co nejvíce lidí co to jde a dát jim jakoukoliv přínosnou práci. Usoudili ale, že člověk s IQ pod 83 prostě nepřinese žádný přínos a že tam ten člověk prostě nemá jak pomáhat. Bohužel lidí s IQ pod 83 je i u nás kolem 10%. Můžeme taky celkem dobře předpokládat, že když je nechtěla ani armáda, tak pro celou společnost to bude dost podobné.
Je to bohužel hodně smutný fakt, ale ještě horší je, že nikdo, ani levice ani pravice, pro tohle nemá řešení a vlastně vůbec nikdo o tomhle nediskutuje, i když se to týká obrovské masy lidí nejenom u nás.
Je strašně důležité bojovat s chudobou, ale nemyslím si, že řešení je trestat bohaté a schopné. Že je někdo bohatý neznamená, že to má na úkor někoho jiného a že řešení chudoby je vzít jejich peníze a dát je chudým. Možná to na extrémně krátkou dobu něco vyřeší a ti opravdu chudí se budou mít na chvilku o malinko líp, ale jako střednědobý až dlouhodobý plán je to katastrofa, což zase a znova ukazuje naše historie. Tohle prostě nefunguje a vede to k desítkám nebo stovkám milionů mrtvol. Díky, nechci.
Neříkám vlastně ani, že mám nějaké řešení, ale tohle to prostě podle mě není. Komunismus je zlá ideologie skrz naskrz a ani nejde říct "že se to vždycky zvrhne". Ono to je hrozné už ze samotného principu.
Že chudoba a vlastně obecně to, že člověk nemá nějaký životní cíl, vede k hrozným věcem, víme všichni. Bohužel nikdo neví, co vlastně s tím a jak mnoha lidem najít alespoň nějaké uplatnění.

65

Odpovědět

+TadochTo ale není nastaveno jako "trestání" bohatých a schopných.
To jsou prostě jasně nastavená pravidla pro ty, co víc vydělají, aby víc odvedli. Samozřejmě že ne tak extrémně, aby je to poškodilo. Vrátí v podstatě "dluh" společnosti, co jim pomohla vyrůst.

43

Odpovědět

+CeckoMožná se tomu neříká "trestání," ale trestání to je. U nás to ještě není tak hrozné, ale co pak taková Francie, ze které se bohatí a úspěšní stěhují, protože je tam sedřou daněmi z kůže?

A proč by úspěšný člověk něco "dlužil" společnosti? Bohatství se vybuduje jedním a jediným způsobem - obrovským množstvím dobrovolných transakcí, které jsou pro obě strany výhodné. Já chci telefon, Apple chce peníze, tak si to vyměníme. Když Apple prodá dost telefonů, které lidi chtějí, vykáže zisk a je to bohatá firma. (PS: ve skutečnosti mám Android )
Stejné je to s jednotlivci, kteří si vydělali peníze. Samozřejmě jestli někdo pracuje v zaměstnání, kde je třeba prospěšný, tak sice něco vydělá, ale nikdy se nestane opravdu bohatým, protože jediná transakce je mezi člověkem a zaměstnavatelem.
Peníze se jen tak nevydělají, ale získají se tak, že ten jednotlivec/firma už něco pro společnost dělá a nabízí něco, o co je zájem a co lidé dobrovolně chtějí a kupují/využívají. Nevidím to jako jakýkoliv dluh společnosti, ale naopak to, že člověk, co je bohatý, pro společnost udělal už tak nejvíc a nabídl něco, co společnost chtěla. Tady je navíc i argument pro to, proč nikdo nemá bohatství na úkor někoho jiného. Tyto transakce jsou dobrovolné a chudí si nekupují iPhony. Nikdo mě s pistolí u hlavy nenutil si ten mobil koupit, ale já sám jsem ho chtěl, tak jsem si ho koupil, takže jak se stalo, že je někdo bohatý na úkor někoho jiného? To se prostě neděje a je to jenom závist a zatrpklost, což je prostě strašně nebezpečné a nezdá se mi úplně dobré se tomu podvolovat.
Navíc díky tomuhle systému dobrovolných transakcí se máme tak super skvěle, jak se máme. Díky tomu, že tu máme nové technologie, že se neustále něco vyvíjí a vylepšuje se svět neustále zlepšuje a životní úroveň je na naprostém vrcholu a každým rokem se ještě zvyšuje. A jestli někdo změnil svět a nabídl něco, co chtějí miliony/miliardy lidí, tak mu to bohatství přejme.

56

Odpovědět

+TadochNemáš pravdu ty to nazíváš "trestání", ale je pravda, že céčko to taky nepravdivě označuje "dan za úspěch", ale ve skutečnosti je to placení za klidnou společnost, protože když budeš tlačit na pilu, tak ti "neúspěšní" někdo sjednotí, kdo bude míst dost sociální inteligence,a le nebude tak úspěšný jako ten co podle tebe "by byl trestán tím, že bude platit" a ten sjednotitel využije ty "neúspěšbné" a vezme násilím majetek tomu co nechtěl bát "trestán" ;)

Takže ty všechno bereš až doslova otrocky "odvedu peníze násílím=danema a dám neúspěšným, je to tedy nefér", ale sám si řekni, je nefér platit armádu, protože za hranicí státu je někdo kdo vlastně chce vzít tvoje bohatství? Není to spíše o tom, že sociální klid společnosti je super, protože tobě to umožňuje uspět, protože dělat něco v anarchii klde nejsou pravidla/se mění často není tak super? Dívej se na latinské země, kde "úspěšní neodvádí daně" nebo v porovnání se státy, kde odvádí hodně daní= dle tebe trestají, je fakt super žít? Mlůžeš volně chodit? Můžeš bezpečně žít? Peníze sice máš, ale platáš pak v reálu 10x toli, než co u nás na daních, ale máš pocit, že dostáváš službu a přitom nechecš pochopit/vidět, že to, že se podělíš na daních je vlastně jenom jiná forma placení si žoldáků aby tě ten plebs nezabil...

Takže špatně popisuješ reálnýá jev, protože žiješ v iluzi že placení daní, aby ses rozdělil, že není vlastně jiná forma služby, na zajištění tvé bezpečnosti a zajištění stabilního prostředí, kde můžeš být ještě úspěšnejí než v tom nestabilním ;)

Takže z mého pohledu nemáěš pravdu, protože nechápeš společnost jako celek a bazíruješ na přímé výměně peníze/služba, kdežto společnost větší jak kmen funguje, ež službu dostaneš třebas až v 10 výměně, kterou už ty nevidíš...

00

Odpovědět

Tadochu, až budeš ležet jako kvadruplegik někde na nemocničním lůžku a někdo ti řekne, ať se pěkně po kapitalisticku svou prací a pílí sám o sebe postaráš, tak to třeba pochopíš. ;)
My empatičtější toto vnímáme i v mnohem menších rozdílech, jako je třeba menší intelekt nebo sociální zázemí.

Opravdu nebezpeční nejsou dneska komunisté, ale naopak idealističtí kapitalisté, co jsou zdraví a silní a mají pocit, že každý má možnost žít život jako oni a co si urvou je jejich. A nejradši by neplatili ani daně na veřejné statky jako silnice a věřejné osvětlení, přestože je využívají.

44

Odpovědět

+MikeCo jste udělal bylo to, že jste mi vmetl naprosto extrémní případ kvadruplegika, kterého bych asi nechal umřít hlady, kdyby bylo po mém. Nic takového jsem netvrdil, nic takového bych netvrdil, a rozhodně je to poměrně bizarní přání, aby někdo ochrnul. Neříkám, že naprosto každý vždy může za svůj osud, ale mnoho lidí ano, a prakticky každý, jehož život ztroskotal, udělal po cestě obrovské množství chyb, se kterými šlo něco dělat, dokud byl čas. Je pravda, že osudy některých lidí jsou naprosto tragické, a je pravda, že někdo na co sáhne, to se mu povede, ale všichni nakonec hrajeme stejnou hru podle stejných pravidel. Dostali jsme nějaké karty a s těmi musíme hrát, i když jsou třeba strašné. Řešením podle mě není snažit se vzít dobré karty někomu jinému, ale zahrát partii života na základě své zodpovědnosti a svých schopností, a nečekat, až mi někdo úspěšný a bohatý něco dá, protože to přeci má a asi to nebude postrádat.

Pak jen pro upřesnění - nesouhlasím s opravdu tvrdým kapitalismem, kdy bychom nechali lidi umírat hlady, když nic moc neumí nebo je potká nějaká nehoda. Jsem naopak rád, že tu máme sociální záchrannou síť, kdy člověk, co přijde o práci, má úraz nebo něco podobného, má minimálně zajištěné nějaké základní prostředky a je o něj alespoň základně postaráno. Tohle je strašně důležité a nikdo nechce bezdomovce nebo hladomor, a všichni chtějí, aby se měli všichni alespoň důstojně. Stejně tak fandím charitám a obecně komunitám, že se postarají o ty, kteří mají fakt v životě smůlu a něco se jim třeba stalo. Navíc si myslím, že bohatí mají jistou morální povinnost minimálně charitám přispívat, ale mělo by to být z jejich vlastního rozhodnutí, a ne, že je zavřou do vězení, když pořádně nezaplatí a nepostarají se o chudé.

S čím nesouhlasím jsou systémově nastavené krádeže úspěšných lidí nastavením daní, které jsou mířeny jen proti nim. Neříkám, že daně nemají být a neříkám, že bysme se neměli jeden o druhého také postarat.

Proti čemu se velmi ohrazuji je ono "my empatičtější". To znamená, že když chci, aby se lidé zvedli, pracovali na sobě a snažili se něco dokázat a vypracovat se podle svých možností a schopností, i když jsou třeba malé, tak že nejsem empatický? Že se mi nelíbí, když lidi se zdravýma rukama se válejí doma, berou dávky a jedou na systému "dýchám, takže si zasloužím," tak že nemám pochopení pro ty, kterým se opravdu něco stalo? Není neempatické, když nepovažuji obrovský úspěch někoho za obrovskou prohru pro sebe. I člověk, co nepobral moc inteligence, na sobě může pracovat a snažit se být lepší a schopnější a vyškrábat se v hierarchii hodně vysoko. Problém je ale v tom, že levice se obecně snaží ukazovat na mocné lidi jako na ty, kteří vlastně můžou za trápení chudých. A jakmile přijmou lidi roli oběti, tak se zbaví veškeré zodpovědnosti za svůj život. Vždyť jsou přeci utlačováni, a to, že se na sobě ani nesnažili pracovat, vlastně není jejich chyba.

Neříkám, že člověk je vždy strůjcem svého štěstí. Někteří lidé opravdu měli smůlu a nic s tím nemohli dělat. Je jasné, že kvadruplegik nebo jinak opravdu těžce postižený člověk si svůj osud nevybral, na druhou stranu se jedná v rámci obecného argumentu o minimum lidí, o které si myslím se má postarat primárně rodina/komunita, a pak v nějaké míře v podobě sociální záchranné sítě také společnost.

Pak mám takovou otázku - vy opravdu chcete platit daně?

80

Odpovědět

Přestaňte tady mlít něco o komunismu.
Ten nemůže fungovat, protože lidi jsou líní, zkažení, nemorální, chtiví, lakomí a tedy proto se taková myšlenka vždycky zvrtne a pak je z toho hladomor, krize, miliony mrtvých a strašlivá diktarůra, kde země šílenym způsobem týrá své obyvatele.
Neumíte si to ani přestavit, vy tupý p**i bez vzdělání a sebereflexe. Uvědomte si laskově, že jste Čecháčci. Vy jste hovna. Koukněte se enom na to, kdo je náš prezident a kdo je náš premiér. Zjistilo se, že Zeman měl na počítači dětskou pornografii a že je napojen na Rusko. Premiér je lhář a zloděj, což o něm řekl jeho vlastní syn. Když se tohle stalo Nixonovi (watergate), tak byl donucen odstoupit, ale Čecháčky to nezajímá. Nikdo to už neřeší. Jsme tak zdegenerovaní a velkej podíl na tom má právě těch pár dekád v socialismu.
Společnost je zkažená a dokud taková bude, tak demokracie a kapitalismus budou fungovat lépe.

1510

Odpovědět

Na komunismu není nic špatného, je mnoho lenivých lidí kteří si nechají raději řídit život a drží hubu a krok :D to pouze to násilí kterým se ten systém vnucuje je to zlo.

511

Odpovědět

A čo ak by mal ten dotyčný svetský človek okolo seba ozbrojenú stráž 24/7, aby ho nikto v noci počas spánku neprebodol ? Zariadil si maximálnu bezpečnosť a vybral iba úplne lojálne stráže.

114

Odpovědět

To není jen o hrozbě smrti. Lidé jsou vždy za svoje dobré skutky po zásluze potrestáni a politika je špinavá hra, jak se tam asi může udržet někdo osvícený?

62

Odpovědět

Nikdy nedonutíš schopnější pracovat více než neschopné, když jim nedáš nic navíc. Jedině násilím.

96

Odpovědět

toto by mal videt legendarny Komunard, doktor Wikilogie

84

Odpovědět

Spíš si říkám, že by se naopak pravičáci měli chytnout za nos, proč jsme jako lidé tak zkažení, že to aplikovat nejde... ;)
Naopak je to až smutné, že něco tak spravedlivého a utopického vlastně nejde zavést, protože lidi jsou kreténi. Ale ne, lidi jsou takoví kreténi, že si řeknou ještě "hele, ono to utopicky nejde, tak jsem měl pravdu" :D

23

Odpovědět

+MikePravda je taková, že lidé mají různé charakterové rysy a kromě těch dobrých a ctnostných jsou lidé hamižní, lakomí, agresivní, neempatičtí, bezohlední, nebo líní. Lidé, kteří by se dobrovolně neobětovali pro zářné zítřky celku. Nejde o to těmito lidmi opovrhovat, nebo je soudit, či zavírat do vězení. Jde o to vytvořit rámec, ve kterém i ty jejich špatné vlastnosti nepoškodí, ale poslouží celku. Ten rámec je liberální demokracie jako politický systém a kapitalismus, jako ekonomické systém. Nic lepšího jsme zatím nevymysleli a všechno ostatní fungovalo jen za cenu ztrát svobody, omezení pohybu, ostnatých drátů, ztráty vlastního svobodného myšlení, omezování a trestání ambiciózních a schopných lidí. To proto, že hamižný člověk si přijde k penězům legálně jedině tím, že zaměstná spoluobčany a nabídne společnosti práci a svůj výrobek. Ve zdravě tržním prostředí musí i zaměstnancům dobře zaplatit, protože mu můžou utéct jinam (za jinými ambiciózními, hamižnými lidmi) Lakomí lidé by podle mého úsudku měli dělat na ministerstvu financí, aby se postarali o co nejmenší zadlužování státu. Proč má stát operovat s penězi, které reálně od svých občanů nemá? A třeba i líný člověk se dneska může klidně živit hraním počítačových her, v naší západní společností se dají na turnajích vydělávat statisíce dolarů. Ano je to kultura zábavy, a třeba i povrchní, ale aspoň neumíráme ve škarpě s kulkou v hlavě kvůli svým odlišným názorům. Komunismus je extrémně nekreativní nelidský režim, protože pro svou existenci musí masivní propagandou potírat člověka takového jakým je. Jeho extrémní kritičnost a kvázimoralizování západního světa má ve skutečnosti zakrýt jednoduchý fakt. Že pro svou existenci musí nejdříve okrást o všechno každého člověka, musí ho zbavit jeho svobodného myšlení. A to všechno ve jménu takových ctnostných myšlenek, jakože aby ani jediný člověk nezemřel na svou vzácnou nemoc, nebo aby jediný člověk nebyl bezdomovec, aby jediný člověk netrpěl na svou hloupost...

10

Odpovědět

+Luboš... a to je ta utopie!

00

Odpovědět

Vždycky mi přišlo, že včeli a mravenci mají funkční systém, který je docela podobný komunismu.

320

Odpovědět

Až teda na to že mají královnu a jasně danou hierarchii, buržousti jedni.

183

Odpovědět

+xxxxxxxxxVčely nemají královnu, ale matku. Její jedinou funkcí je klást vajíčka.

55

Odpovědět

Hodně odborných výrazů, ale nezazněl od něj jediný skutečný argument, proč by skutečný komunismus nemohl fungovat. Tedy kromě "pak by přišel někdo jako Stalin a v noci by ho probodl", což je argument na bázi: "Kdyby byli v řiti ryby, nebyly by rybníky".

1537

Odpovědět

Neschopnost ekonomické kalkulace a absence motivace. To jsou dva argumenty které zazněly z rakouské ekonomické školy ještě před tím než byl komunismus vůbec někde aplikován a přitom zcela vyvrací úvahy Marxe.

367

Odpovědět

+AlennA jaké úvahy Marxe máš na mysli?

Těch dvanáct tezí, které jsou psány stylem --když omezíme dětskou práci, tak budou zaměstnavatelé nuceni zvýšit plat, protože se tím omezí nabídka pracovníků--
jsou vlastně už v Evropě naplněny beze zbytku (tedy snaž až na zabavování majetku "rebelům a azylantům").

102

Odpovědět

+LVšak já souhlasím. Demokracie inherentně neznamená svobodu a naopak si myslím, že demokracie nakonec vede zpátky k totalismu.

37

Odpovědět

+AlennJenže jsi vytěsnil fakt, že totalitě předchází náhodná ataka nemoci, která vymaže podstatnou část elektorátu. Nacismus by jistě neměl tak snadnou cestu, kdyby nevypukla tzv. španělská chřipka.

09

Odpovědět

+LNacismus spustila hlavně transformace ekonomiky z průmyslu na služby a neochotou adaptace vedoucí k hospodářské krizi. Ti co nemají co jíst ztratí vyšší morální principy jako první. Mezikrok mezi totalitou a demokracií samozřejmě také bude jako vždy v historii. Tím je socialismus, už nyní se veškerá moc centralizuje v Evropě na jeden rozhodující kabinet, objevují se pupulisté kteří s radostí rozhazují peníze na všechny vznešené cíle, ale ty peníze nerostou na stromech, ty jsou legálně kradeny a neefektivně přerozdělovány. Ta ataka nemoci je něco co si dobrovolně volíme. Spočti si jakou váhu by měl tvůj hlas po 2. sv na počet obyvatel a podívej se kolik obyvatel má nyní EU a jako váhu bude ten hlas mít až zde bude jednotná kontinentální vláda?

24

Odpovědět

+AlennVážně?

Vždyť Hitler byl synem celníka, tedy člověka pracujícího ve službách. A právě krize státních služeb zapříčinila vzestup nacismu, který vytvořil stovky tisíc pracovních míst pro různé komisaře a jiné nosiče uniforem...

Naopak hyperinflace rozšířila průmyslovou základnu Německa jednoduše proto, že když si v pondělí ráno podnikatel koupil stroj v hodnotě automobilu, tak už v pátek vrátil obnos v hodnotě bochníku chleba. Tato dlouhodobá situace vygenerovala chudinu zejména v oblasti služeb ( a nejvíce v oblasti státních služeb/městských).

Mimo jiné popsané v díle Franze Kafky Zámek, protože co jiného je úředník oproti podnikateli a majiteli nemovitostí?

03

Odpovědět

+AlennMimochodem krize amerického shutdownu ukázala, že v USA je poměr federálních zaměstnanců ku celé populaci 1:320.

Dokážeš si představit, že Česká republika má pouze 32 tisíc státních zaměstnanců, tedy nikoli dalších 32 tisíc státních zaměstnanců, jak snil Bohouš s Andrejkem, ale POUZE 32 tisíc státních zaměstnanců.

03

Odpovědět

+LStátní zaměstnanec ale není někdo kdo rozhoduje o tvojí budoucnosti, pouze jede po kolejích které mu někdo stanovil, je to jen prodloužená ruka státu. Před válkou jistě vypuklo mnoho faktorů které ji nakonec rozpoutali a každý můžeme upřednostňovat jinou důležitost, ale byli to zas a jenom lidi, kteří se rozhodli že budou utlačovat jiné lidi a pokud ty mluvíš o nějaké spouštěcí akci tak ti řeknu jedno - je to individuální. Někoho naserou migranti a je ochotnej pokácet strom, někdo vezme pálku až když přijde o práci. Někdo se dobrovolně nechá nahnat do koncentráku protože si vůbec nedokáže představit co horšího mu může člověk udělat. Ale v momentě kdy přijde FOMO je už pozdě.

31

Odpovědět

+AlennJenže nacismus byl o vytvoření armády různých komisařů, kteří budou dohlížet kdo s kým má árijské, či neárijské děti. Tedy nikoli zneužití tehdejší výmarské republiky, ale vytvoření zcela nového uspořádání, ve kterém budou nově definovány úlohy státu/státních úředníků a občana. Pojem třetí říše nevymysleli ani novináři, ale přímo tehdejší členové NSDAP.

02

Odpovědět

Komunismus je funkční koncept. Problém jsou lidi. Každý má svoje cíle, svoje ambice, svoje preference, svoje záliby, každý se množí jak chce a kdy chce... Tohle odstraň a potom už komunismu nic nestojí v cestě.

520

Odpovědět

+TaanVíš že jsi napsal protiklad. Komunismus je způsob řízení společnosti a ty říkaš odstraňme společnost a komunismus bude fungovat.

193

Odpovědět

+AlennVím naprosto přesně, co jsem napsal. A pochopils to správně. ;)

118

Odpovědět

+TaanTakže je to opak wikipedie. Ta funguje jenom v praxi.

21

Odpovědět

+TaanCize vlastne tvrdis ze Komunizmus zlyhal, lebo sa mu nepodarilo zavrazdit dostatok ludi? 100-200 mil ludi bolo malo? Vyborne, dajme mu druhu sancu :-(

66

Odpovědět

+Davit"Cize vlastne tvrdis" ugh, ne... Ale jo, 200 mega je málo, to naše magické číslo by muselo být skoro 40x větší. Do té doby to nemůže fungovat.

01

Odpovědět

+TaanKdyž tohle odstraníš tak co zbude? Otroci...

01

Odpovědět

+xxxxxxxxxxSpíš roboti než otroci, ale gratuluju, začínáte chápat.

31

Odpovědět

+TaanNěkdy si zjisti co nebo kdo byly "Rudí khmerové" a jak vystavili společnost a ejhle.. stejně to nefungovalo.

02

Odpovědět

+hmmA ty si někdy zjisti co nebo kdo byly Kyberlidé, znova si přečti co jsem napsal a zamysli se nad tím, co jsem tím myslel. A já si zase budu pamatovat, že se nesmí v jedné větě použít dohromady funkční a komunismus, protože i když tím mířím na úplně opačnou pointu, lidé potom hned vidí (ironicky) rudě a mají problém s chápáním textu jako celku.

22

Odpovědět

Jenže o to právě jde. Komunismus právě na tomto argumentu stojí a padá. A přesně to je důvod, proč nikdy nebude fungovat. Stačí jeden jediný magor, který bude usilovat čistě o svůj vlastní prospěch a z komunistické utopie se stane peklo. Ano, marxismus byl super, dostal nás od monarchie k demokracii, ale dneska je to spíše krok zpět. Demokracie není dokonalá, ale na rozdíl od komunismu nedává jedincům do rukou takovou moc.

110

Odpovědět

+machlikVtipné na tom je, že to stejné tvrdili už staří Řekové (že demokracie je pěkne debilní, ale nic lepšího nemáme) a my se za těch pár tisíc let nedokázali vyvinou natolik, abychom dokázali žít v pokročilejší společnosti, kde by o věcech objektivně rozhodovali opravdu jen ti, co tomu rozumí... Můžeme si gratulovat :D

24

Odpovědět

+QuijoteNo protože to je slepá ulička. Ty sám víš nejlépe jak máš žít svůj život a nikomu to nedává právo pod výhružkou násilí omezovat ostatní aby dosáhl svého lepšího světa. Žij a nech žít. Nedokážeme ani objektivně posoudit jaké bude počasí za týden jak chceš objektivně posoudit společnost o sta lidech když každý má mozek s 10^15 neur. spojení a každá interakce vede k jinému výsledku? Moc se přesouvá z jedince-vládce na jedince-individuum který přebírá zodpovědnost za svůj dopad na společnost. Demokracie tuto část posunula dál, ale proč se zastavovat na 51% u každého tématu? Nikdy nenajdeš člověka co rozumí všemu a dokáže najít řešení pro všechny a uspokojit je ve všem na 100% zároveň.

32

Odpovědět

Těžko si představit že někdo mohl mluvit o Rusku a Číně v půlce minulého století(Rusko začátek) jako o "velmi sofistikovaný na svou dobu" :-D :-D :-D

38

Odpovědět

Stát, který byl svépomocný stovky let, narozdíl od USA, která je 300 let závislá na importu?
Sovětský svaz, který technologicky předběhl dobu prakticky všech ostatních zemí, kromě USA? A nakonec i co se týče dobývání vesmíru vede skóre asi 15:1, kdy USA jen jako jediné prvenství měli člověka na měsíci, kdežto veškeré ostatní body vedl SSSR? I včetně pčrvního přistání na Měsíci jen bez posádky.
Tohle podle tebe není vyspělý stát? :)

A Čína byla vyspělá snad neustále od počátku civilizace, pokud opomeneme to, jak to Mao zruinoval na několik desetiletí.

02

Odpovědět

Petersona moc nemusim, ale tohle bylo dost cool :D. Ale komunista zustane komunistou, at ho presvedcujete jakkoliv. Uplne stejne jako verici :D

268

Odpovědět

Ale jen musíš přesně definovat, co si představuješ pod pojmem komunismus...

Jestli nějakou formu městského státu poskytující své benefity pro občany, nebo formu (středně velkého) státu využívající svou "mírovou dividendu" na školství, zdravotnictví, nebo impérium, které bude tíhu komunismu přesouvat na (nějak definované) minority.

218

Odpovědět

Jo, kopnou si do komunistů a rovnou i do věřících je dneska in. :)
Zato nevěřit v nic a jen prachy, to je ok. ;)

11

Odpovědět

+MikeTak hlavně nejvíc do věřících snad kopou komunisti! Teď se nejvíc starají o to, aby se jim dodanil vrácený majetek. To je realita a ne dojmy...

00