Jordan Peterson – Jak vzniká zahořklost

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:7 053
Jordan Peterson vysvětluje, co značí zahořklost a jak se jí můžeme zbavit, jak předcházet šikaně a kam až se můžeme dostat, pokud v nás zahořklost vře po dlouhou dobu.

Přepis titulků

Možná jste kvůli něčemu zahořklí. Nejspíš budete, protože všichni jsou kvůli něčemu zahořklí. A zahořklost je velice krutá emoce. Je velmi užitečná, protože pokud jste zahořklí kvůli něčemu, tak to buď znamená, že máte dospět a přijmout zodpovědnost a přestat fňukat, nebo to znamená, že vás někdo doopravdy utlačuje a příliš na vás tlačí a šikanuje a ponižuje vás a vy něco máte říct nebo udělat a neděláte to.

A není divu, že to neděláte, protože může být velmi nebezpečné říkat nebo dělat věci k osvobození se od útlaku. Můžete se rychle dostat do problémů, takže je jednodušší den za dnem nic neříkat. V krátkodobém horizontu se sice uchráníte, ale úplně vás to rozdrtí.

A pak nastoupí zahořklost. A zahořklost se vám může vymknout z rukou. Začíná to zahořklostí a přechází to v nutkání k pomstě. Protože budete dělat zlomyslné fígle té osobě, která vás utlačuje. Při každé příležitosti je budete pomlouvat. Věci, které po vás budou chtít, uděláte špatně, zdráhavě nebo jen napůl a budete jim nastražovat pasti. Tím se dostanete do jedovatého stavu mysli.

A jestli budete ve vašem sklepě 3–4 roky přemýšlet nad tím, jak je svět příšerný a jak vy jste obětí a jak vás každý odmítá… Tak to nakonec uzavřete tím, že existence sama o sobě je zvrácená, a nejlepší věc, kterou můžete udělat, je jít a způsobit co největší masakr, jaký je ve vašich silách. A když se pak dostanete do opravdu temného místa, tak si řeknete, že způsobíte co největší masakr tím, že zacílíte na nejnevinnější osobu, kterou si dokážete představit, a vystřílíte školáky v Connecticutu.

Takhle se tam dostanete. Toto je špatná cesta. Tam dole jsou temné věci, ale vede tam cesta a lidé tam jdou. A jdou po cestě zahořklosti. Zahořklost vám může naznačovat, že máte co říct, takže to radši říkejte.

Musíte se osvobodit od toho, co vás utlačuje. Musíte se tomu postavit, protože jinak budete utlačováni, a když jste utlačováni… To není moc dobré. Ve vašich vztazích, v manželství… Musíte říkat lidem, co si myslíte, nemusíte předpokládat, že máte pravdu, to je jiný příběh, protože nemáte, jste hloupí a předpojatí.

Takže nemáte pravdu. Ale můžete se klopýtavě vyjádřit a pak můžete poslouchat tu druhou osobu a doufat, že vám řeknou, co děláte blbě, což je užitečné, protože pak můžete být méně hloupí v budoucnosti, což by bylo dobré. Jděte po neznámu. Nebudete bránit to, co už víte; vy víte, co už víte.

Jděte po tom, co nevíte, proto byste měli mluvit s lidmi, se kterými nesouhlasíte, proto taky musíte mluvit s vašimi nepřáteli, oni vám řeknou věci, které nevíte. Poslouchejte je, možná ví pár věcí, které nevíte. Lidé to ale nemají rádi, oni mluví jen s lidmi, kteří přemýšlí stejně, a zůstávají hloupí.

A to není dobře! Pokud nejste moudří, tak vás svět udeří, rozdrtí vás, a to o dost více, než je třeba. A pak budete zahořklí a zatrpklí a budete součástí toho útlaku místo toho, abyste byli na straně síly, která proti němu bojuje. Takže jdete po drakovi, což dělá tento muž. On jde po drakovi, který neustále ohrožuje společnost.

Chaos, to, co je mimo řád, vždy ohrožuje řád. A tak se mu musíte postavit. Tímhle způsobem, dobrovolně. Jít po něm, dokud je zvladatelný, a to platí i o vašem životě. Pokud vás často šikanovali v minulosti a chcete se z toho dostat, tak si musíte si uvědomit… tuto první fázi šikany, když se vám opět objeví v životě, tuto formu dominance.

Musíte se jí postavit, dokud se teprve rozvíjí, protože jí můžete předejít. To by bylo lepší. Takže musíte být připravení říct to, co máte co říct, v podstatě bez prodlení. Nesmíte být ale impulsivní. Pokud spolu mluvíme a vy nebo já uděláme chybu, i kdyby to jednomu z nás vadilo, měli bychom na to zapomenout, protože je to jen jeden případ.

Možná za to může špatný spánek nebo něco, takže musíte být schopni odpouštět. Když se toto ale stane podruhé, měli byste zpozornět a zapamatovat si oba případy. A když se to stane potřetí, tehdy začnete jednat. Řeknete: „Hele, mluvili jsme spolu a toto se stalo a nechal jsem to být, ale pak jsi to udělal znovu a ještě jednou teď.“ Ta druhá osobě je v podstatě…

Co udělá? Zapře to? Možná se s vámi budou dohadovat, ale v podstatě jste je dostali. A obvykle, jen když na to upozorníte, že jste si toho všimli a jste ochotní o tom s nimi mluvit, oni ustoupí a často se i omluví. A někdy jsou pak víc uvědomělí, což není špatná věc.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je teda hodně naivní.

00

Odpovědět

To mě mrzí, šílel bych možná víc než Vy, protože potřebuji mít klid a tohle by mě extrémně štvalo! Naštěstí to u Vás dopadlo dobře.

Btw... myslel si, že my, LGBT+ komunita jsme víc tolerantnější, než většinová společnost, ale není tomu tak. Jsme stejní jak vy, jen orientace a jiné, je odlišná. Hele, i dvě lesby mohou být xxxx a to samé platí i u většinové společnosti. Každý člověk je jiný a holt záleží na koho člověk narazí. V každé společnosti jsou idioti a nezáleží na orientaci, vyznání či barvě kůže.

44

Odpovědět

Dřív jsem reagoval na různé provokace vztekem, ale to je velice špatný přístup a obrátí se to nakonec proti vám, zvlášť když je provokující strana ženského pohlaví. Navíc jsou lidé, kteří vás budou provokovat nebo šikanovat schválně kvůli tomu, aby u vás vyvolali agresivní, vzteklou reakci, moje bývalá přítelkyně na to byla expert a přesně věděla co udělat, aby mě jak říkala nastartovala. Ono fyzické šikaně se fyzicky zdatný chlap ubrání velice jednoduše. Proti psychické je to mnohem obtížnější, psychická šikana je daleko zákeřnější a obranou bývá většinou útěk, pokud to jde nebo ignorace. Jsou lidé, kteří vybuchnou a reagují agresí nebo dokonce fyzickým násilím a to je podle mě nejhorší možnost, protože něco takového se ve společnosti netoleruje, ikdyž je člověk v právu.

31

Odpovědět

+CarebearSouhlasím s Vámi, psychická šikana je daleko horší, zákeřnější, než fyzická. Šrámy zůstávají mnohem déle a člověk se z toho hůř dostává.

11

Odpovědět

+Míra P.S psychickou šikanou se dá docela efektivně a jednoduše vypořádat, prostě jenom potřebujete najít někoho kdo vám vysvětlí, že dotyčný "šikanátor" je vlastně chudák, kterýho nikdo nemá rád a tak si to vybíjí na vás a všichni ostatní co se k němu přidají jsou na tom úplně stejně jako on. Problém je ten , že málokdo má odvahu se s tím svěřit a najít toho někoho kdo vám to řekne.

01

Odpovědět

A ještě uvedu příklad ze života. Mám byt pod terasou, která patří k bytu o patro výš. Často jsem si stěžoval majitelkám na hluk, který způsobují tím, že terasu až příliš aktivně využívaly. Byl jsem odbýván tím, že to je jich majetek a že si ho budou využívat, jak se jim zlíbí. Když jsem si stěžoval dál, tak přitvrdily, začaly mi tykat a posílali mě k psychiatrovi na léčení. Navíc si pořídili pingpongový stůl a hluk byl ještě horší. Tak jsem to vzdal a vždycky když začali svoji terasu aktivně používat, nasadil jsem si sluchátka a pustil si nahlas hudbu. Celá záležitost pro mě měla nakonec šťastný konec, protože při tom svém aktivním využíváním své terasy se jim podařilo poškodit izolaci a mně začalo téct do bytu. Muselo se to opravovat, vymalovat byt a vše se to platilo z domovního fondu. Majitelky byly upozorněny, že pokud se to bude opakovat, zaplatí si to příště pěkně všechno sami. Od té doby se to zklidnilo.
A jen bych dodal, majitelky nejsou žádní asociálové, jsou to dvě paní (LGB komunita) s malými dětmi, takže člověk by u nich předpokládal větší míru empatie, než u běžných lidí. Bohužel v tomto případě je to přesně naopak.

81

Odpovědět

"Když jsem si stěžoval dál, tak přitvrdily, začaly mi tykat a posílali mě k psychiatrovi na léčení. Navíc si pořídili pingpongový stůl a hluk byl ještě horší."
Zakomplexovaný lesby, byl jsi na ráně, taky potřebujou upustit páru jak je šikanuje ten zlý patriarchát ...

91

Odpovědět

"Když vás někdo šikanuje, tak se ozvat. Říct, že se vám to, co dělá, nelíbí" . Bylo by hezké, kdyby to v reálném životě takto fungovalo. Většinou je to ale v životě tak, že když vám někdo dělá něco nepříjemného, něco s čím nesouhlasíte a nelíbí se vám to, nebo vám to dokonce způsobuje psychickou bolest nebo fyzické utrpení, tak tím, že se ozvete, řeknete mu, aby toho nechal, tak vám tu nepříjemnost bude působit s dvakrát větší intenzitou. Akorát doryčného navedete k tomu, aby se zaměřil na to co vám nejvíc vadí.

102

Odpovědět

Tohle by si měl pustit Zeman a někteří jeho voliči (Komunisti, fašisti (SPD) a ANO). Zemanova zahořklost je všem známá a u jeho voličů oblíbená a sdílená. Zeman by fakt měl mluvit s lidmi, se kterými nesouhlasí, jak říká Peterson. A aby se omluvil, třeba za článek "Hitler je gentleman"? Možná by se divil, kolik lidí by pozitivně ovlivnil, jako správný muž, který se omluví, když se splete. Chybovat je lidské, splete se přece každý. Bylo by to normální chování nezahořklého muže, ale to by už to nebyl Zeman. Bohužel :/. A hlavně, někteří jeho voliči se taky neomluví, když s spletou a tak v neomluvě s ním souzní.
A tak po Zemanovi tu zůstane rozdělená společnost a na svobodě dvojnásobný odsouzený vrah, kterého pustil z vězení.
Jinak souhlasím s Mírou R., transfobický kus hovna, část téhle přednášky, odvedl dobře.

Díky Nebuď_Knedlík za toto video.

77

Odpovědět

A kulik muklů pustil z krimu Havel s Klausem ty cype?!

37

Odpovědět

Jsi zahořklý vůči polovině národa, měl by ses nad sebou zamyslet.

48

Odpovědět

Jordan výtečně popisuje stav věcí takovým přímým pohledem. Nic nového, resp. objevného neříká. Např. ti, kteří na něj křičí "transfobický kuse hovna"*, to beztak nepochopí. Bít se budeme pořád. * McMaster U. MELTDOWN (with Subtitles) - SJW insanity vs Jordan Petersons monk-like calm

24