Jordan Peterson – Přijměte odpovědnost za své utrpení

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 442
Tentokrát video pojednává o nalezení smyslu v nesení odpovědnosti za svá neštěstí. Tato mocná myšlenka se objevuje ve filozofiích už tisíce let a tvoří ústřední motiv buddhismu a křesťanství.

Přepis titulků

Slabé povědomí o smrti vás zničí a její úplné a dobrovolné přijetí vás zachrání. To je ta myšlenka. Je to setsakramentská myšlenka. A tím, že tu smrt přijmete… za ni zároveň v jistém smyslu začnete nést odpovědnost. Protože není možné nést odpovědnost za něco, co nepřijmete. Nesete odpovědnost jen za to, co přijmete.

Můžete říct: „Život má zásadní vadu, protože je už v principu nesnesitelně křehký. Za to odmítám brát jakoukoliv odpovědnost.“ To je Kainův přístup v příběhu o Kainu a Ábelovi. Obviňuje okolí za katastrofy ve svém životě. A proto nepřináší ty správné oběti. Paradoxní ponaučení, které z toho plyne, je: Přijměte odpovědnost za katastrofy vašeho života.

A tím je zároveň překonáte. Nachází se v tom neuvěřitelně nadějné poselství. Vy na to máte, jen o tom ještě nevíte. A nezjistíte to, dokud to neuděláte. Ale kdybyste to udělali, zjistili byste, že je to pravda. Je to obrovský risk, dokonce ten největší. Musíte být ochotni obětovat svůj život, abyste to zjistili. Přesně tak.

Ten obraz, po tom, co jsem ho začal chápat… Kdykoli ho vidím, naprosto mě ohromí. Je to neuvěřitelně propracovaná soustava myšlenek. Ale nemyslím si, že se to příliš liší od… této myšlenky. Buddha dojde k osvícení pod stromem. To není náhoda – je to jeho přirozené prostředí. Sedí na otevřeném leknínu, který vykvétá z hlubin.

Sedí tam osvícený, má svatozář – to je slunce, symbol pro vyšší vědomí. A tím, že přijal utrpení života, překonal omezení, která jsou součástí smrtelnosti. Vidíte tam ten symbol? Tu svastiku, je otočená. Nacisté ji otočili. Zamysleme se nad tím. Nebyli hloupí.

Jejich symboly měly význam. Svastika znamenala to, co znamená tohle, ale naopak. To je velice špatný nápad. Tato myšlenka umožňuje lidem překonat utrpení. Buddha řekl: „Nelpěte příliš na věcech.“ Co to znamená? Neznamená to „popírejte svět.“ To to může znamenat, pokud zbožňujete materiální blahobyt. Toho se možná musíte vzdát, abyste překonali sami sebe a nalezli vyšší smysl.

Protože jinak vás omezuje v tom, kým byste mohli být. Ale hlubší ponaučení, které se v tom skrývá, zní: Nedovolte, aby vám to, čím jste, stálo v cestě k tomu, čím byste mohli být. Otázka tedy zní: S čím se ztotožňujete? Ztotožňujete se s tím, čím jste? Potom jste tyran. Ztotožňujete se s chaosem?

Protože to je opak řádu – potom jste nihilista. Neztotožňujte se ani s jedním. Víte, že oboje je nezbytné, víte, že musíte žít s obojím. Najděte se ve schopnosti opakovaně překonat to, čím jste. A potom hledejte své chyby. To je pokora. Jsem plný chyb.

Chci sám sebe dostat do situace, kdy objevím nějakou svou chybu. Snad mě to úplně nevyřadí ze hry. Chci hledat výzvy, chci poznat své hranice. Chci zjistit, v čem nejsem dost dobrý. A chci, aby mě to bavilo, protože bojem s draky se samozřejmě můžete odrovnat. Můžete se vyčerpat a to ničemu nepomůže. Velice podrobně mluvím o zodpovědnosti.

Je zvláštní ji lidem nabízet, ale… zodpovědnost dává životu smysl. A tak přijměte tu největší zodpovědnost. Co se stane? Váš život bude mít maximální smysl. A pokud bude mít maximální smysl, bude jedno, že obsahuje tragédie, nebo je dokonce na tragédii založený. Bude stát za to!
 

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Někteří lidé také utrpěli největší příkoří v dětství,kdy neměli možnost nebo rozumové schopnosti se bránit, od lidí, kteří je měli opatrovat a chránit. Takové utrpení si pak v sobě nesou celý život a ovlivňuje je i v dospělosti. Pro takové lidi je tato myšlenka velmi nebezpečná, protože si k psychyckému ozdravění musí naopak uvědomit, že za svá příkoří z dětství nenesou žádnou zodpovědnost a je potřeba naopak ukázat na pravého viníka.

133

Odpovědět

Přijmout odpovědnost za své utrpení, mám to chápat tak, že třeba židé za války byli odpovědni za to co jim nacisté udělali? Mohli si za to sami? Nedokázali se bránit mediálním manipulacím a nechali ze sebe udělat společného nepřítele pro většinu němců, kterým potom bylo jedno, že jsou vyhlazováni. Nebo další příklad, na přechodu mě přejede nějakej ožrala, ale je to moje vina, měl jsem si dávat větší pozor a nebudu požadovat odškodnění ani potrestání viníka?

46

Odpovědět

Jsi mimo kontext. Mluví ke svobodným lidem v dnešní době v západní civilizaci.

Obojí, měl sis dávat větší pozor a požaduj odškodnění.

52

Odpovědět

+DurangaNo tak ale požadovat odškodnění a potrestání viníka, který mi způsobil utrpení (ve svobodné západní společnosti) je správné nebo s tím nesouhlasíš? Nebo bys to nechal být a nesl odpovědnost za utrpení které ti způsobil?

23

Odpovědět

+CarebearStejně jako ty neseš odpovědnost za své utrpení, viník nese zase odpovědnost za to své. Tzn tě musí odškodnit.

31

Odpovědět

To je úplně z jiného soudku.
Tady jde spíš o to, že když se ti děje nějaké utrpení, nemáš vinit a ztrácet čas nadáváním na ty druhé, kteří ti to způsobili. Ale přijmout věci tak jak se stali a ze situace, do které jsi se dostal, se pokusit postavit něco co bude mít smysl.

Když Tě někdo srazí na přechodu, tak jasný, že on za to musí nést odpovědnot. Ale Ty na něj nenadávej. On s tím bude mít svých problémů dost. Ty přemýšlej jak využít čas doma se zlomenou nohou (v lepším případě).

31

Odpovědět

+KolbabaTak já to pochopil jinak spíš ve smyslu nastavování druhé tváře, což je myšlenka která se prosazuje v některých náboženstvích a přijde mi v současné společnosti a s ohledem na lidskou podstatu naprosto scestná a pro člověka, který se něčím takovým řídí i nebezpečná. Ale souhlasím s tím, že cítit vztek a zlost pokud ti někdo způsobí utrpení, bezpraví a ty stím nedokážeš nic udělat je naprosto kontraproduktivní a z dlouhodobého hlediska se to nakonec obrátí proti tobě (nemoci plynoucí z dlouhodobého stresu atd.)

42

Odpovědět

+CarebearNo nevím, jestli si četl historii 20. století, ale tehdy se Rakušané a Němci cítili hrozně odstrkování západním světem a způsobili dvě světové války.

Kafka si také stěžoval na "hroznou práci úředníka", naštěstí pro něj se nedočkal velké hospodářské krize.

11

Odpovědět

Případů typu "židé za války", způsobených čistě cizím zaviněním, je v životě běžného člověka minimum. Ve většině případů za vzniklou situaci mohou do jisté míry obě strany. Jak ale Jordan tvrdí, velmi často si člověk svou část viny nechce připustit a celou vinu svaluje jen na tu druhou stranu.

Chléb ti doma zplesnivěl ne proto, že do těsta dnes melou všelijaké zbytky, ale hlavně proto, že jsi ho zabalil do igelitu a nechal týden ležet na stole.

I ten ožrala by tě nepřejel na přechodu, kdyby ses před vstupem na přechod rozhlédl a neskočil před nezpomalující auto.

00

Odpovědět

škoda, že to zaznívá z úst člověka, který nikdy tuhle zodpovědnost nebyl schopný přijmout.
Když má vaše žena rakovinu, předepsat si sám sobě antidepresiva, o kterých vám každý odborník řekne, že jsou silně návyková, není zodpovědný přístup.

416

Odpovědět

Protože Jordan Peterson by měl být dokonalý člověk, který chyby nikdy nedělá, že?

131

Odpovědět

+GiliášKdyž dělá life kouče a aktivistu, tak by se měl být schopný řídit radami, co dává, jinak je to mlácení prázdné slámy.

24

Odpovědět

+BananovníkReal psychologist here. Snažil bych se uvést na pravou míru pár věcí, co jsi napsal. Pokud vím, nikdy nehlásal to, že by antidepresiva (či jiná psychiatrická medikace) měla být nějaký osobní poklesek. Ze své vlastní praxe mám tu zkušenost, že (byť klidně přechodné) užívání anxiolytik nebo antidepresiv, může mít velmi příznivý vliv i pro psychoterapii. Př.: člověk zcela zahlcený úzkostmi může dělat v terapii menší pokroky (protože většinu jeho pozornosti "sežere" právě ta jeho úzkost) než člověk, který prožije určitou úlevu díky lékům. Jo, a jak již bylo řečeno - většina současných antidepresiv není návykových.

30

Odpovědět

Antidepresiva návykové nie sú. To čo Jordan Peterson bral boli benzodiapzepíny a predpísal mu ich doktor už predtým ako mala jeho žena rakovinu pretože mal autoimunitnú reakciu na jedlo. Keď sa zistila u jeho ženy rakovina, dávku mu zvýšil a keď sa snažil túto látku vysaďiť mal abstinenčné príznaky. Všetci sme len ľudia.

101

Odpovědět

A taky přemlouval hochy do biografu na nepřístupný film Ve víru vášně, Krhounku.

21

Odpovědět

Pokud vím jako laik, tam vysazení anxiolytik může být dost nebespečné, musejí se vysazovat postupně.

00