Poctivá pravda o nepoctivosti

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:346
Počet zobrazení:9 430

Většina z nás o sobě smýšlí jako o čestných lidech, ale ve skutečnosti podvádíme úplně všichni. Od Washingtonu až po Wall Street, od školy až po pracoviště, neetické chování se dá najít všude. Dan Ariely, profesor psychologie a behaviorální ekonomie, přináší jedinečný pohled na otázku nepoctivosti. Pokud vás zajímá, jak a proč si ospravedlňujeme klamání sebe i ostatních, pak je toto video právě pro vás. Poznámky UCLA je zkratka pro University of California, Los Angeles.

Přepis titulků

DAN ARIELY (POCTIVÁ) PRAVDA O NEPOCTIVOSTI Lidé se v zásadě snaží o dvě věci: Na jednu stranu se chceme podívat do zrcadla a mít ze sebe dobrý pocit. Na druhou stranu chceme těžit z toho, že nejsme poctiví. Věříme, že můžeme mít jedno nebo druhé. Buďto jste poctivý člověk, nebo můžete těžit z nepoctivosti. Nemůžete mít obojí. Ukázalo se, že díky flexibilní kognitivní psychologii a schopnosti racionalizovat naše činy můžeme mít obojí.

A dokud budeme racionalizovat naše činy a budeme podvádět jen trochu, můžeme mít z podvádění jen malý užitek a stále se považovat za poctivé a skvělé. Je to jen o racionalizaci. Pokud dokážeme více racionalizovat, můžeme více podvádět nebo být méně poctiví a považovat se za dobré, a pokud dokážeme méně racionalizovat, budeme méně čestní. Mimochodem, není to tak, že je hodně velkých podvodníků, máme moc těch malých. V této knize, výzkumu, jsme otestovali 30 000 lidí. A mezi nimi jsme našli 12 velkých podvodníků.

A těch 12 velkých podvodníků mě dohromady okradlo o 150 dolarů. Mezi těmi 30 000 lidmi jsme také objevili 18 000 malých podvodníků a ti mě dohromady okradli o 36 000 dolarů. Podle mě to odráží stav společnosti. Jsou v ní velcí podvodníci, lidé, kteří udělají cokoliv. Ale je jich málo. Ale za nepoctivost, kterou pozorujeme ve společnosti, můžou dobří lidé, kteří věří, že odvádí dobrou práci a podvádí jen trochu.

Ale protože je jich - nás - tolik, má to obrovský ekonomický dopad. K tomu se váže jeden vtip: Pepíček přijde domů ze školy s s poznámkou, že sousedovi z lavice ukradl tužku. A Pepíčkův otec se rozzlobí: "Pepíčku, sousedovi z lavice se přece věci nekradou. To je nepřijatelné, nemůžu uvěřit, že jsi to udělal. Máš dva týdny domácího vězení. Přece víš, že když potřebuješ tužku, stačí říct. Mohl ses zmínit a já bych ti z kanceláře donesl tucet tužek."

A proč je to tak trochu zábavné? Protože jsme si všichni vědomi toho, že když vezmeme 10 centů z pokladny, budeme se muset považovat za zloděje. Ale když si vezmeme tužku, budeme to vnímat jinak. Dokonce i kdybychom těch 10 centů použili na koupi tužky, pořád bychom byli zloději. Ale vzít si tužku už není o penězích. Když o tom začnete přemýšlet, stáváme se společností bez peněz. Společnost s delší vzdáleností mezi námi a následky naších akcí.

Kreditní karty, elektronické peněženky, zástavní hypoteční listy, akcie. Představte si vše, co představuje psychologickou vzdálenost mezi námi a lidmi, námi a penězi. Mohlo by to být tak, že jak se vzdálenost zvětšuje, lidé dokážou být nepoctiví, a současně se pokládat za poctivé? Myslím, že zejména v bankovnictví to tak je. Představte si, že máte na starosti například úrokové sazby. A k tomu se váže tolik dalších věcí, že ani nevíte, na koho to má vliv, a přitom můžete ovlivňovat i globální ekonomiku.

Že to může svést lidi na scestí, ale stále si budou myslet, že nedělají nic špatného. Posledního půl roku jsem pracoval na své knize a pokaždé, když jdu do restaurace, tak se číšníka ptám, zda se u nich dá najíst a odejít bez placení. "Podívejte, já to neudělám, ale kdybyste měl poradit, jak se to dá provést?" Až na jednoho přijdou vždy se spoustou skvělých nápadů. Pak se zeptám, jak často se to stává. A oni řeknou, že skoro nikdy. Čas od času někdo odejde bez placení, ale odchází pomalu, a když je zastavíme, řeknou, že zapomněli.

Snad nikdy neodejdou jen tak, bez placení. Porovnejme to s nelegálním stahováním. Moje kniha vyšla asi před měsícem a v prvních dvou dnech byla asi 20000x stažena z nějaké webové stránky. Trochu ironické, kniha o podvádění byla... Ale když mluvíte s mladými lidmi, skoro všichni mají v počítači nelegální hudbu a nemají z toho špatný pocit.

Nedávno mi jeden mladík, se kterým jsem se bavil, řekl: "Nevidím na tom nic špatného. Muzikanti chtějí, aby se jejich hudba poslouchala, proto ji skládají. Nahrávací společnosti jsou špatné. Kromě toho jsem si tu hudbu ani nechtěl koupit, takže tím nikomu neubližuju. Dělají to všichni." A když jsem ho poslouchal, on vlastně nestahoval nelegálně hudbu, bojoval za svobodu. Chtěl udělat svět lepším. Úžasná úroveň odůvodnění, které nelze aplikovat na restauraci.

Nemůžete tam jít a říct si: "Šéfkuchaři opravdu chtějí, aby se jejich jídlo jedlo." Ve skutečnosti je vlastní konglomerát a to jídlo není zase tak dobré. Něco lze prostě snadno zracionalizovat a s jinými věcmi to jde mnohem hůře. Řekli jsme si, proč lidé podvádějí víc. Ale co by je donutilo podvádět méně? Co by mohlo racionalizaci snížit? Prozkoumat vlastní činy, připomenout jim hodnoty. Udělali jsme to několika způsoby a vypadá to docela nadějně. Vydali jsme se do UCLA v Los Angeles a požádali jsme asi 500 studentů, aby si vybavili 10 přikázání.

Ale poté, co se je pokusili vybavit, když jsme jim dali další šanci podvádět, nikdo nepodváděl. Ani když jsme nechali zapřisáhlé ateisty přísahat na bibli a dali jim šanci podvádět, nikdo to neudělal. To poukazuje na to, jakou sílu má připomínání. Jakmile pomyslíme na morálku, i když nejde o naše vlastní zásady, dokážeme se často mnohem více kontrolovat.

Více o svých činech přemýšlíme a v důsledku toho si necháme projít méně činů. Také jsme se podívali na katolickou zpověď, navštívili jsme jejich kněze. A řekli jsme mu: "Z ekonomického hlediska zpověď nechápeme, můžete nám ji vysvětlit? "Když se můžete vyzpovídat a dostanete rozhřešení, neměli byste podvádět víc - dokonce i cestou ke zpovědi?" Kněz řekl, že ne. Máme tři teorie, jak asi funguje zpověď. První teorie je, že vás napadne: "Chci vykrást večerku.

Ale budu se muset vyzpovídat. Nebude to příjemné, kněz o mně bude špatně smýšlet, a za všechny ty dodatečné náklady to ve výsledku nestojí." Pro to nemáme žádný důkaz. Další možností je, jako v případě experimentu s deseti přikázáními, že se po zpovědi cítíte dobře a chcete si ten pocit ještě nějakou dobu udržet. Tohle máme podloženo nějakými důkazy. Ale nejzajímavější je toto: Když těmto lidem dáme tisíce příležitostí podvádět, zjistili jsme, že jsou nepoctiví jen trochu.

A snaží se vyvážit to, že mají ze sebe dobrý pocit a podvádění, a v určitém bodě se to zlomí a najednou neustále podvádějí. A tomu říkáme čert-to-vem efekt. Ukázalo se, že nemusíme být 100 % dobří, abychom se tak vnímali. Ale pokud o sobě tak přestanete smýšlet, může se vám to zalíbit. Spousta lidí to zažívá při dietě. Začnete držet přísnou dietu, pak ji porušíte, a pak si řeknete, že už ji nemusíte držet.

Můžete si dát burger a hranolky a začít zítra nebo příští měsíc. Když lidé pořád podvádějí, proč by přestávali? Když jako katolík víte, že půjdete do pekla, proč byste měl přestat? Katolická zpověď na to asi narazila. Může to být skvělý nápad. Když hodně podvádíte, je důležité mít možnost začít znovu. Tak jme udělali experiment, takovou nekatolickou zpověď.

Lidé podvádějí trochu nebo hodně, dali jsme jim možnost přiznat, čeho se dopustili, dali jsme jim možnost požádat o odpuštění dle jejich víry. A co se po těchto dvou krocích stalo? Začali méně podvádět. Nový začátek se zdá být velmi úspěšnou strategií. A to je něco, na co náboženství přišlo už dávno, a otázkou je, jak to zavedeme do občanské společnosti. Máme například dát bankéřům možnost čas od času požádat o odpuštění... a začít...

začít znovu? Lidé budou podvádět, s tím nic nenaděláme, ale jak jim umožníme se očistit a znovu jednat poctivě? Shrnul bych to takto: Když se nad tím zamyslíte, jde vlastně o střet zájmů. A střet zájmů znamená, že máme tendenci vidět realitu určitým způsobem, a dokážeme si tento pohled ospravedlnit. Představte si, že fandíte určitému fotbalovému týmu a jdete na zápas a rozhodčí rozhodne v jeho neprospěch.

Můžete to vnímat jinak než, že je rozhodčí zlý, slepý a hloupý? Samozřejmě že ne. Nemůžete si pomoct, protože motivace ovlivňuje, jak vnímáte realitu. Teď si místo fotbalového týmu doplňte 5 milionů dolarů nebo něco jiného a uvidíte, jak to změní váš pohled na realitu. Představte si, že jste bankéř. A představte si, že dostanete 5 milionů dolarů, abyste podpořili hypoteční zástavové listy jako dobrý produkt.

Dokážete je pořád vnímat nezaujatě? Neříkám, že změníte svůj postoj z hrozného produktu na úžasný, ale asi to trochu změní vaše vnímání. A co kdyby si každý kolem vás myslel, že jsou skvělé? A co kdyby je bylo těžké spočítat, a vy byste tam seděli s velkou tabulkou a různými výpočty, parametry a odhady, a vespodu byste viděli jejich hodnotu, která má vliv na vaše roční prémie? Změnilo by se trochu vaše hodnocení?

A to je hodně důležité, protože když si vzpomenete na finanční krizi, vzali jsme lidi a vystavili je situacím, kde bylo jasné, že to buď nevidí, nebo se změní jejich pohled na věc. A čekali jsme, že to prostě přejdou. Všichni máme tendenci o lidech smýšlet jako o dobrých nebo špatných. A myslíme si, že dokud dáváme na frak těm špatným, je vše v pořádku. Ale realitou zůstává, že za určitých okolností dokážeme být zlí všichni. A myslím, že v bankovnictví jsme vytvořili ty správné podmínky pro špatné chování, a proto nepomůže ani lidi vyhodit a přijmout jiné, musíme změnit jejich motivaci, protože dokud to neuděláme, zůstane vše při starém.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Funguje Vám prosím toto video? Mne prestalo.

00

Odpovědět

Opraveno:)

00

Odpovědět

prosím o víc videií od tohohle vtipného psychologa. vím, že to dá hodně práce, ale snad vám hodnocení ukazuje, že se vyplácí, děkuji

440

Odpovědět

On je Ariely tak trošku demagog. Vymyslí si nějakej zajímavej test nebo projekt, který mu příjde děsně cool a pak k tomu dobastlí teorii o morálnosti a nebo ceně, nebo hodnotě věcí. Mimochodem si vzpomínám na jeden pokus z Jak drahé je zdarma kdy postavil teorii o hodnotě věcí na rozdílu 5 centů. Bohužel rozdíl sice byl pět centů ale nějak opomněl a jsem si jist že úmyslně, že jedna hodnota byla zdarma a druhá těch pět centů Což samozřejmě valná většina lidí vnímá naprosto odlišně. Pokud je něco zdarma tak to má zcela jinou hodnotu, než rozdíl pouhých pěti centů. Takových případů ohýbání skutečnosti se dá u něj najít plno.
Dto s tím věčným stahováním. Rozmnožení jakékoliv informace není krádež. Krádež je konání jejíž definice vylučuje multiplikaci nul a jedniček.Teoreticky by bylo možné použít ustanovení paragrafu o neoprávněném užití díla. Jenže v jiné části zákona je jasně definováno užití díla pro soukromé účely. Takže užití díla z různých nosičů není krádež. Dokonce překvapivě to není ani nelegální. Je-li to morální může být předmětem polemiky ale krádež či nedejbože pirátství to rozhodně není.

218

Odpovědět

Je to spíš jako nezaplatit vstup do kina nebo muzea.

Případně dívat se na představení dírou v plotě, místo aby si člověk koupil vstupenku. Jen bez toho nepohodlí.

40

Odpovědět

Crew: nelegální není stahování, ale umístění na web, ze kterého může kdokoli/cokoli stáhnout....

20

Odpovědět

Crew: jinak nejdřív vymyslet test a poté z něj odvozovat závěry, nebo jak ty píšeš teorii o morálnosti se říká VĚDA.

Opačný postup, tedy nejdříve vymyslet teorii a podle ni stavět test je cesta, jak publikovat tuny falešně pozitivních výsledků (asi nejznámější takový příklad je pohybující se žabí stehýnko a zobecnění i pro další živé tvory).

21

Odpovědět

Jen doplnění pro zájemce o problematiku. Kniha se jmenuje "Jak drahé je zdarma" a jsou v ní i přesně popsány ony testy, kterými to testoval, ale hlavně i hromada dalších témat k rozšíření obzorů o lidském chování. Vřele doporučuji přečíst.
PS: Knihu jsem si opravdu koupil a nestáhl :-)

41

Odpovědět

Myslím, že o tématu pojednává spíše kniha "Jak drahá je nepoctivost" (v originále The Honest Truth About Dishonesty) - http://www.kosmas.cz/knihy/174455/jak-draha-je-nepoctivost/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.kosmas.cz/knihy/174455/jak-draha-je-nepoctivost/). "Jak drahé je zdarma?" se věnuje spíše tomu, jak racionální je naše rozhodování - https://www.youtube.com/watch?v=MwU9Fcd-KYA" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=MwU9Fcd-KYA.

20

Odpovědět

+setheCetl jse (a opravdu koupil :) ) knihu : jak drahe je zdarma opravdu dobra kniha o rozhodovani (Velice doporucuji) . Muzu se zeptat na duhou Jak drahá je nepoctivost ? jestli je stejne ctiva a stejne vtipna a k zamysleni ?

00

Odpovědět

+setheJaký je překlad knihy opravdu netuším. Mám momentálně rozečtený originál (jsem asi v půlce) a nějak se nemůžu donutit ho dočíst...

00

Odpovědět

Nevím, kdy lidi konečně pochopí, že nelegální stahování hudby neexistuje. Nelegální je hudbu, filmy, knihy a další produkty tvůrčí lidské činnosti šířit mimo úzkou rodinu. Z toho se vymyká pouze software, pro který platí zvláštní ustanovení.

510

Odpovědět

1. Když stahujete přes torrent automaticky obsah i sdílíte, tudíž "šíříte mimo okruh rodiny" a v případě chráněného obsahu je tedy nelegální.
2. Video není o legálnosti, ale o morálnosti. Nemusím doufám vysvětlovat rozdíl.

233

Odpovědět

+komunard1. Jsou jiné možnosti, než torrenty, v klientském programu pro stahování torrentů navíc lze nastavit nulový upload, potom člověk dál neposílá nic.
2. Ať to tedy nazývají nemorální stahování hudby, pokud jsou přesvědčeni, že je tomu tak. Nelegální je pouze to, co jde proti zákonům.

U každého zakoupeného media (CD, HD, Flash disk, i paměť v el. zařízeních) je v ceně skrytý autorský poplatek, který platí jak stahovači, tak i ti, co všechnu hudbu koupí třeba online. Není náhodou tohle pravidlo nemorální? Pokud zákony dopředu počítají s tím, že zakoupená média budou použita pro ukládání staženého obsahu, znamená to, že se zakoupením takového media si zároveň kupuji i právo stáhnout obsah na internetu? Celý ten systém je postavený na hlavu.
P.S. Od vybraných umělců si hudbu rád kupuji, protože chci podpořit jejich práci, i když bych si ji mohl stáhnout zadarmo.

40

Odpovědět

+komunardPodívejte, když někoho chytáte za slovo (všichni víme, co je "nelegální stahování" a že je to u nás legální, i když se mu říká nelegální), tak byste se měl vyjadřovat přesně (píšete "nelegální stahováni neexistuje", já vám dal příklad, takže existuje, jiné metody to nemohou změnit). Ale nechme toho, tahle debata je o ničem.

S tím, že je tenhle systém na hlavu, vřele souhlasím.

42

Odpovědět

No když už se v tom šťouráte tak my všichni autorský poplatek už dávno platíme
(typy přístrojů k zhotovování tiskových rozmnoženin a typy nenahraných nosičů záznamů, z nichž se platí odměna) to se vztahuje na cd, dvd, tiskárny, pevné disky
- jsou to sice malé částky (CD- RW 2kč), tiskárna do 2 500kč - 45 kč, externí disk nad 1TB 150kč + 0,10kč za každý 1 GB nad 1TB...
i kdž si koupíme pakl CD na fotky nebo záložní disk tak to stejně zaplatíš jen z důvodu, že by jsi MOHL zneužít přístroj k rozmnožení nebo ukládání nelegálních kopií
...Částky to jsou sice minimální, ale fakt, že tam jsou ti snad pomůže trochu ulevit svědomí :)

00

Odpovědět

Zajímavé jen stále nevím jestli jsem jen trochu špatný nebo ten co už byl špatný tolikrát že se mu to zalíbilo, ten test co těm lidem dával by se mi hodil :-)
Když si myslím, že pomáhám lidem ve stejné situaci jako si ostatní myslí že jsem na ně zlí jsem zlí a jen mám větší schopnost přesvědčit sama sebe že konám dobro ač tomu tak není?

21

Odpovědět

Myslím, že idiom "stumble on" ste preložili presne v opačnom význame aký v danom kontexte má.

00

Odpovědět

7:54

00

Odpovědět

+Stano28Děkuju, opraveno.

00

Odpovědět

Mám Arielyho rád, vždy mi o něco rozšíří obzory. Opět má pravdu, odpuštění a nový začátek má svůj význam. Jen se domnívám, že to odpuštění by mělo být spojeno s pokáním. Jako to bylo v prvopočátku křesťanství, či jak to mají jiné víry, kde prosebník o odpuštění musí vykonat například pouť na svaté místo. V současnosti by to mohlo být vykonat prospěšný skutek pro společnost. CO se týče toho stahování, tak ano, je to krádež, to bezdebat, ale producenti si za to mohou sami. Dávají nekvalitní produkty za vysokou cenu. Tím, piráty neobhajuji, jen konstatuji příčinu. Kdyby to tak nebylo, tak by pirátství nebylo tak rozmohlé.

PS pro rejpaly: Taky stahuji.

105

Odpovědět

To, že si za to producenti můžou sami je stejný jako říkat, že ta holka si to znásilnění zasloužila, protože měla krátkou sukni. Nikdo nikoho nenutí si něco stahovat a je to každýho rozhodnutí, a přesně takhle vypadá racionalizace věcí, který nejsou správný, ale nám se to tak nějak líbí a namlouváme si, že to vlastně není naše chyba.

275

Odpovědět

+Maerlyn0Ach jo, buď jsi ten půj příspěvek přečtl velmi zběžně, nebo jsi nad ním nepřemýšlel. Jak píši, tak to neobhajuji, ale konstatuji příčinu. Lidé by si to pro sebe stejně nějak omluvili, ale distributoři jim to velmi usnadnili a tak pomohli k velkému rozmachu pirátství. Kdyby jednali fér, tak by se pirátství takto nerozmohlo. To, že jednají podle zákonných norem ještě neznamená, že neporušují normy společenské. To pak lidem velmi usnadní tento zločin a v důsledku jsou biti právě ti producenti.

82

Odpovědět

+Maerlyn0Jednoduše řečeno: Podrazit hajzla si člověk ospravedlní mnohem snadněji, než dobrého člověka.

251

Odpovědět

+Maerlyn0Já si při stahování připadám kvůli věcem jako licence, že na nás netflix kašle, že pro HBO GO musím mít satelit, spíše jako někdo kdo rozšiřoval samisdat.

80

Odpovědět

+Maerlyn0pro Moor8: ne, neodhalujete pricinu obhajujete sve chovani...

23

Odpovědět

+Maerlyn0Rypal: Kdybych obhajoval své chování, tak neříkám, že se jedná o krádež.

10

Odpovědět

+Maerlyn0Moor8: proc krades?

01

Odpovědět

+Maerlyn0Důvodů je spousta, dělají to všichni, nikomus e přímo neubližuje, je to spoelčensky přijatelné atd..

00

Odpovědět

Sám bych potíž viděl spíše v samotném slovu "zasloužit". Lidé si totiž nemohou vybrat, jaké okolnosti/fyziologické předpoklady budou utvářet jejich charakter a celá věc zásluh, potažmo "dobrých a zlých" je pouze účelným nástrojem společnosti (a nejspíše samozřejmě nezbytným). Společnosti distribuující např. předraženou hudbu většinou odsuzujeme protože zcela vědomě na úkor společnosti obohacují vlastní kapsy a poněkud parazitují na umělcích, čímž ničí jedny z hlavních výdobytků společnosti jako takové. Znásilněnou dívku pro podobu jejího odění odsoudí např. fanaticky věřící katolík, přesvědčený o zakrývání těla jako o jedné z nejvyšších lidských hodnot, většina "moderních lidí" však již nikoli, neboť dívka se nejspíše nepokoušela nijak vědomě poškodit společnost. Z hlediska logicky účelového pojetí viny a trestu je zde z pohledu většiny současné společnosti přece jen rozdíl. Je to poněkud zkratkovité, avšak doufám, že co jsem chtěl říci je pochopitelné.

52

Odpovědět

+GandalfPrečo je pre teba hudba jedným z hlavných výdobytkoch spoločnosti? Veď súčasná hudba, na ktorej "parazitujú" hudobné spoločnosti sa väčšinou ani nedá počúvať. Moderná hudba nie je niečo, čo človek musí mať, inak neprežije.

03

Odpovědět

+GandalfUmění v jakékoli formě si teoreticky klade za cíl dopřát člověku jiného požitku než jen toho, který přímo souvisí s uspokojováním základních potřeb a tedy osobu duševně povznést. Tvorba umění by bez fungující společnosti byla možná jen s extrémními obtížemi. A jakkoli je dnes snazší hudbu vytvářet a vzniká tedy mnohem více nekvalitních výtvorů, stále dochází i k tvorbě a evoluci kvalitní hudby.

60

Odpovědět

+GandalfSkúsim inak formulovať otázku. Čo všetko, okrem hudby, považuješ za hlavné výdobytky spoločnosti? Ak sú to hlavné výdobytky, tak ich nebude tak veľa, aby si ich všetky nemohol vymenovať.

00

Odpovědět

+GandalfAbych jednu věc ozřejmil-nehovořil jsem přímo o hudbě, nýbrž o veškerém umění. Za hlavní výdobytek považuji stabilitu, která je de facto podstatou společnosti a z níž plyne rozvoj kulturní i hospodářský (a to neoddělitelně). A rozvoj kultury dle mého lidstvo obohacuje v klasicky chápaném smyslu slova-rozvíjí myšlení novým směrem, vytváří zcela nové hodnoty a tím rozvíjí ducha. Jsou 2:00 hod....má slova jsou pochopitelná, doufám?

10

Odpovědět

+GandalfUž mi je všetko jasné, ďakujem za vysvetlenie.

20

Odpovědět

+GandalfBez umění a zábavy můžeme žít, ale co by to byl za život? Už od pradávna člověk tvořil umění a snažil se zabavit. Pokud někdo této touhy zneužívá, je poprávu považován za špatného.

00

Odpovědět

ten kreslíř je blázen :o

350

Odpovědět

vůbec nemá cenu tam něco psát :D

100

Odpovědět

05:12 - "Šéfové" bych přeložil jako kuchaři nebo šéf-kuchaři...

140

Odpovědět

Máš pravdu, opraveno. ;-)

50