Thumbnail play icon

Poctivá pravda o nepoctivosti

92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:346
Počet zobrazení:6 069

Většina z nás o sobě smýšlí jako o čestných lidech, ale ve skutečnosti podvádíme úplně všichni. Od Washingtonu až po Wall Street, od školy až po pracoviště, neetické chování se dá najít všude. Dan Ariely, profesor psychologie a behaviorální ekonomie, přináší jedinečný pohled na otázku nepoctivosti. Pokud vás zajímá, jak a proč si ospravedlňujeme klamání sebe i ostatních, pak je toto video právě pro vás. Poznámky UCLA je zkratka pro University of California, Los Angeles.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Funguje Vám prosím toto video? Mne prestalo.

00

Odpovědět

Opraveno:)

00

Odpovědět

prosím o víc videií od tohohle vtipného psychologa. vím, že to dá hodně práce, ale snad vám hodnocení ukazuje, že se vyplácí, děkuji

430

Odpovědět

On je Ariely tak trošku demagog. Vymyslí si nějakej zajímavej test nebo projekt, který mu příjde děsně cool a pak k tomu dobastlí teorii o morálnosti a nebo ceně, nebo hodnotě věcí. Mimochodem si vzpomínám na jeden pokus z Jak drahé je zdarma kdy postavil teorii o hodnotě věcí na rozdílu 5 centů. Bohužel rozdíl sice byl pět centů ale nějak opomněl a jsem si jist že úmyslně, že jedna hodnota byla zdarma a druhá těch pět centů Což samozřejmě valná většina lidí vnímá naprosto odlišně. Pokud je něco zdarma tak to má zcela jinou hodnotu, než rozdíl pouhých pěti centů. Takových případů ohýbání skutečnosti se dá u něj najít plno.
Dto s tím věčným stahováním. Rozmnožení jakékoliv informace není krádež. Krádež je konání jejíž definice vylučuje multiplikaci nul a jedniček.Teoreticky by bylo možné použít ustanovení paragrafu o neoprávněném užití díla. Jenže v jiné části zákona je jasně definováno užití díla pro soukromé účely. Takže užití díla z různých nosičů není krádež. Dokonce překvapivě to není ani nelegální. Je-li to morální může být předmětem polemiky ale krádež či nedejbože pirátství to rozhodně není.

218

Odpovědět

Je to spíš jako nezaplatit vstup do kina nebo muzea.

Případně dívat se na představení dírou v plotě, místo aby si člověk koupil vstupenku. Jen bez toho nepohodlí.

40

Odpovědět

Crew: nelegální není stahování, ale umístění na web, ze kterého může kdokoli/cokoli stáhnout....

20

Odpovědět

Crew: jinak nejdřív vymyslet test a poté z něj odvozovat závěry, nebo jak ty píšeš teorii o morálnosti se říká VĚDA.

Opačný postup, tedy nejdříve vymyslet teorii a podle ni stavět test je cesta, jak publikovat tuny falešně pozitivních výsledků (asi nejznámější takový příklad je pohybující se žabí stehýnko a zobecnění i pro další živé tvory).

21

Odpovědět

Jen doplnění pro zájemce o problematiku. Kniha se jmenuje "Jak drahé je zdarma" a jsou v ní i přesně popsány ony testy, kterými to testoval, ale hlavně i hromada dalších témat k rozšíření obzorů o lidském chování. Vřele doporučuji přečíst.
PS: Knihu jsem si opravdu koupil a nestáhl :-)

41

Odpovědět

Myslím, že o tématu pojednává spíše kniha "Jak drahá je nepoctivost" (v originále The Honest Truth About Dishonesty) - http://www.kosmas.cz/knihy/174455/jak-draha-je-nepoctivost/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.kosmas.cz/knihy/174455/jak-draha-je-nepoctivost/). "Jak drahé je zdarma?" se věnuje spíše tomu, jak racionální je naše rozhodování - https://www.youtube.com/watch?v=MwU9Fcd-KYA" target="_blank" rel="nofollow">https://www.youtube.com/watch?v=MwU9Fcd-KYA.

20

Odpovědět

+setheCetl jse (a opravdu koupil :) ) knihu : jak drahe je zdarma opravdu dobra kniha o rozhodovani (Velice doporucuji) . Muzu se zeptat na duhou Jak drahá je nepoctivost ? jestli je stejne ctiva a stejne vtipna a k zamysleni ?

00

Odpovědět

+setheJaký je překlad knihy opravdu netuším. Mám momentálně rozečtený originál (jsem asi v půlce) a nějak se nemůžu donutit ho dočíst...

00

Odpovědět

Nevím, kdy lidi konečně pochopí, že nelegální stahování hudby neexistuje. Nelegální je hudbu, filmy, knihy a další produkty tvůrčí lidské činnosti šířit mimo úzkou rodinu. Z toho se vymyká pouze software, pro který platí zvláštní ustanovení.

510

Odpovědět

1. Když stahujete přes torrent automaticky obsah i sdílíte, tudíž "šíříte mimo okruh rodiny" a v případě chráněného obsahu je tedy nelegální.
2. Video není o legálnosti, ale o morálnosti. Nemusím doufám vysvětlovat rozdíl.

233

Odpovědět

+komunard1. Jsou jiné možnosti, než torrenty, v klientském programu pro stahování torrentů navíc lze nastavit nulový upload, potom člověk dál neposílá nic.
2. Ať to tedy nazývají nemorální stahování hudby, pokud jsou přesvědčeni, že je tomu tak. Nelegální je pouze to, co jde proti zákonům.

U každého zakoupeného media (CD, HD, Flash disk, i paměť v el. zařízeních) je v ceně skrytý autorský poplatek, který platí jak stahovači, tak i ti, co všechnu hudbu koupí třeba online. Není náhodou tohle pravidlo nemorální? Pokud zákony dopředu počítají s tím, že zakoupená média budou použita pro ukládání staženého obsahu, znamená to, že se zakoupením takového media si zároveň kupuji i právo stáhnout obsah na internetu? Celý ten systém je postavený na hlavu.
P.S. Od vybraných umělců si hudbu rád kupuji, protože chci podpořit jejich práci, i když bych si ji mohl stáhnout zadarmo.

40

Odpovědět

+komunardPodívejte, když někoho chytáte za slovo (všichni víme, co je "nelegální stahování" a že je to u nás legální, i když se mu říká nelegální), tak byste se měl vyjadřovat přesně (píšete "nelegální stahováni neexistuje", já vám dal příklad, takže existuje, jiné metody to nemohou změnit). Ale nechme toho, tahle debata je o ničem.

S tím, že je tenhle systém na hlavu, vřele souhlasím.

42

Odpovědět

No když už se v tom šťouráte tak my všichni autorský poplatek už dávno platíme
(typy přístrojů k zhotovování tiskových rozmnoženin a typy nenahraných nosičů záznamů, z nichž se platí odměna) to se vztahuje na cd, dvd, tiskárny, pevné disky
- jsou to sice malé částky (CD- RW 2kč), tiskárna do 2 500kč - 45 kč, externí disk nad 1TB 150kč + 0,10kč za každý 1 GB nad 1TB...
i kdž si koupíme pakl CD na fotky nebo záložní disk tak to stejně zaplatíš jen z důvodu, že by jsi MOHL zneužít přístroj k rozmnožení nebo ukládání nelegálních kopií
...Částky to jsou sice minimální, ale fakt, že tam jsou ti snad pomůže trochu ulevit svědomí :)

00

Odpovědět

Zajímavé jen stále nevím jestli jsem jen trochu špatný nebo ten co už byl špatný tolikrát že se mu to zalíbilo, ten test co těm lidem dával by se mi hodil :-)
Když si myslím, že pomáhám lidem ve stejné situaci jako si ostatní myslí že jsem na ně zlí jsem zlí a jen mám větší schopnost přesvědčit sama sebe že konám dobro ač tomu tak není?

21

Odpovědět

Myslím, že idiom "stumble on" ste preložili presne v opačnom význame aký v danom kontexte má.

00

Odpovědět

7:54

00

Odpovědět

+Stano28Děkuju, opraveno.

00

Odpovědět

Mám Arielyho rád, vždy mi o něco rozšíří obzory. Opět má pravdu, odpuštění a nový začátek má svůj význam. Jen se domnívám, že to odpuštění by mělo být spojeno s pokáním. Jako to bylo v prvopočátku křesťanství, či jak to mají jiné víry, kde prosebník o odpuštění musí vykonat například pouť na svaté místo. V současnosti by to mohlo být vykonat prospěšný skutek pro společnost. CO se týče toho stahování, tak ano, je to krádež, to bezdebat, ale producenti si za to mohou sami. Dávají nekvalitní produkty za vysokou cenu. Tím, piráty neobhajuji, jen konstatuji příčinu. Kdyby to tak nebylo, tak by pirátství nebylo tak rozmohlé.

PS pro rejpaly: Taky stahuji.

105

Odpovědět

To, že si za to producenti můžou sami je stejný jako říkat, že ta holka si to znásilnění zasloužila, protože měla krátkou sukni. Nikdo nikoho nenutí si něco stahovat a je to každýho rozhodnutí, a přesně takhle vypadá racionalizace věcí, který nejsou správný, ale nám se to tak nějak líbí a namlouváme si, že to vlastně není naše chyba.

255

Odpovědět

+Maerlyn0Ach jo, buď jsi ten půj příspěvek přečtl velmi zběžně, nebo jsi nad ním nepřemýšlel. Jak píši, tak to neobhajuji, ale konstatuji příčinu. Lidé by si to pro sebe stejně nějak omluvili, ale distributoři jim to velmi usnadnili a tak pomohli k velkému rozmachu pirátství. Kdyby jednali fér, tak by se pirátství takto nerozmohlo. To, že jednají podle zákonných norem ještě neznamená, že neporušují normy společenské. To pak lidem velmi usnadní tento zločin a v důsledku jsou biti právě ti producenti.

82

Odpovědět

+Maerlyn0Jednoduše řečeno: Podrazit hajzla si člověk ospravedlní mnohem snadněji, než dobrého člověka.

251

Odpovědět

+Maerlyn0Já si při stahování připadám kvůli věcem jako licence, že na nás netflix kašle, že pro HBO GO musím mít satelit, spíše jako někdo kdo rozšiřoval samisdat.

80

Odpovědět

+Maerlyn0pro Moor8: ne, neodhalujete pricinu obhajujete sve chovani...

23

Odpovědět

+Maerlyn0Rypal: Kdybych obhajoval své chování, tak neříkám, že se jedná o krádež.

10

Odpovědět

+Maerlyn0Moor8: proc krades?

01

Odpovědět

+Maerlyn0Důvodů je spousta, dělají to všichni, nikomus e přímo neubližuje, je to spoelčensky přijatelné atd..

00

Odpovědět

Sám bych potíž viděl spíše v samotném slovu "zasloužit". Lidé si totiž nemohou vybrat, jaké okolnosti/fyziologické předpoklady budou utvářet jejich charakter a celá věc zásluh, potažmo "dobrých a zlých" je pouze účelným nástrojem společnosti (a nejspíše samozřejmě nezbytným). Společnosti distribuující např. předraženou hudbu většinou odsuzujeme protože zcela vědomě na úkor společnosti obohacují vlastní kapsy a poněkud parazitují na umělcích, čímž ničí jedny z hlavních výdobytků společnosti jako takové. Znásilněnou dívku pro podobu jejího odění odsoudí např. fanaticky věřící katolík, přesvědčený o zakrývání těla jako o jedné z nejvyšších lidských hodnot, většina "moderních lidí" však již nikoli, neboť dívka se nejspíše nepokoušela nijak vědomě poškodit společnost. Z hlediska logicky účelového pojetí viny a trestu je zde z pohledu většiny současné společnosti přece jen rozdíl. Je to poněkud zkratkovité, avšak doufám, že co jsem chtěl říci je pochopitelné.

52

Odpovědět

+GandalfPrečo je pre teba hudba jedným z hlavných výdobytkoch spoločnosti? Veď súčasná hudba, na ktorej "parazitujú" hudobné spoločnosti sa väčšinou ani nedá počúvať. Moderná hudba nie je niečo, čo človek musí mať, inak neprežije.

03

Odpovědět

+GandalfUmění v jakékoli formě si teoreticky klade za cíl dopřát člověku jiného požitku než jen toho, který přímo souvisí s uspokojováním základních potřeb a tedy osobu duševně povznést. Tvorba umění by bez fungující společnosti byla možná jen s extrémními obtížemi. A jakkoli je dnes snazší hudbu vytvářet a vzniká tedy mnohem více nekvalitních výtvorů, stále dochází i k tvorbě a evoluci kvalitní hudby.

60

Odpovědět

+GandalfSkúsim inak formulovať otázku. Čo všetko, okrem hudby, považuješ za hlavné výdobytky spoločnosti? Ak sú to hlavné výdobytky, tak ich nebude tak veľa, aby si ich všetky nemohol vymenovať.

00

Odpovědět

+GandalfAbych jednu věc ozřejmil-nehovořil jsem přímo o hudbě, nýbrž o veškerém umění. Za hlavní výdobytek považuji stabilitu, která je de facto podstatou společnosti a z níž plyne rozvoj kulturní i hospodářský (a to neoddělitelně). A rozvoj kultury dle mého lidstvo obohacuje v klasicky chápaném smyslu slova-rozvíjí myšlení novým směrem, vytváří zcela nové hodnoty a tím rozvíjí ducha. Jsou 2:00 hod....má slova jsou pochopitelná, doufám?

10

Odpovědět

+GandalfUž mi je všetko jasné, ďakujem za vysvetlenie.

20

Odpovědět

+GandalfBez umění a zábavy můžeme žít, ale co by to byl za život? Už od pradávna člověk tvořil umění a snažil se zabavit. Pokud někdo této touhy zneužívá, je poprávu považován za špatného.

00

Odpovědět

ten kreslíř je blázen :o

350

Odpovědět

vůbec nemá cenu tam něco psát :D

100

Odpovědět

05:12 - "Šéfové" bych přeložil jako kuchaři nebo šéf-kuchaři...

140

Odpovědět

Máš pravdu, opraveno. ;-)

50
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK