Jordan Peterson – Úpadek Západu a maskulinity

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:5 320
Proč upadá mužnost v naší společnosti, proč se jí zejména mladí muži vyhýbají a jaký druh zodpovědnosti bychom měli přijmout? O tom všem dnes bude mluvit Jordan Peterson.

Přepis titulků

Myslíte si, že ústřední problém západní společnosti je ten, že se vyhýbáme zodpovědnosti na všech úrovních? Jakákoliv společnost, ve které se lidé vyhýbají zodpovědnosti, sama sebe ochromuje. Protože ta zodpovědnost znamená udělat to, co je nutné, pro obnovu kultury, zachránit její základní pravidla z temnoty, oživit ji a pomoct jí zvětšovat se a růst.

A pokud se to neděje, tak… Co neroste, tak zemře. To je základní životní pravda. A tak… Nevím, zda to je ústřední problém Západu, protože i ve zbytku světa jsou nezodpovědní lidé, ale… je to dostatečně velký problém na Západě na to, aby nás to ohrožovalo.

A myslím, že to nejvíce pociťují mladí muži. Myslím, že to je částečně proto, že směřování mladých žen je v jistém smyslu zřejmější jak kulturně, tak i biologicky. S muži je to více… A tohle je možná důvod, proč muži odjakživa podstupovali iniciační rituál. Protože musí být nasměřováni více… přímějším způsobem, uvědomělejším způsobem. Musí být včleněni do kultury, aby se rozhodli, že přijmutí zodpovědnosti je ta správná věc.

A potřebují pro to důvod, protože proč byste příjímali zodpovědnost bezdůvodně? Ten výchozí postoj je… bezcílné, impulzivní hledání uspokojení a nečinnost. Protože abyste to měli, nemusíte dělat nic – a to je jednoduché. A otázka, která okamžitě následuje, je: „A proč to prostě nedělat?“ A jedna z odpovědí je: „Protože vy a svět skončíte v pekle.“ Velice rychle.

A to je docela dobrá odpověď a je pravdivá. Jak byste shrnul, proč jsou nyní muži v krizi? Protože si myslím, že na hluboké úrovni Západ ztratil víru v myšlenku maskulinity. To je totéž jako smrt boha. Není v tom rozdíl. A Nietzsche věděl, jaké to bude mít následky. Většina jeho psaní je o tom. Svatý symbol maskulinity byl zničen.

A co byste tedy čekali, že se stane? To znamená, že maskulinita zeslábne. Obzvlášť pokud je ten symbol i pošpiněn, což rozhodně je. A to znamená, že ideál, o který muži mohou usilovat, je znevážen. No a potom… Když máte ideál v troskách, jste slabí. To vyplývá z definice.

My víme, co se stane, když se lidé chovají špatně. Když se muži chovají špatně. Víme, co se stane. Víme, že ze světa se stane něco tak podobné peklu, že rozdíl je triviální. Víme to. To je příběh 20. století. Měli bychom se z té lekce poučit. A ta lekce je: Vezmi svět na svá ramena a kráčej rovně.

Vezmi svět se všemi jeho problémy, s jeho utrpením a zlem a kráčej s ním rovně. A při nesení toho břímě poznej, že jsi stvoření schopné nést to břímě, a tím pádem hodné respektu. To je zhlédnutí se v logos. Nikdy jsem se nesetkal s myšlenkou, která by byla lepší než tohle. Protože to není vůbec naivní. Je to opak naivity: Existuje hrozné zlo a utrpení.

Nemá konce. Ale! Lidský duch je schopen to dobrovolně přijmout jako výzvu. No… Stojí to za zkoušku. A v tom se skrývá smysl. Ano, to je ten pozitivní smysl. To je smysl, ve kterém schvalujete svět.

A to je sebevědomí, řekněme. Což je velice špatně charakterizované slovo, velice povrchně charakterizované. Protože obvykle nezahrnuje žádnou zodpovědnost. Ale je to očividné v jistém smyslu. Když se podíváte na lidi, které ostatní lidé spontánně respektují, pokud nejsou neskutečně cyničtí, jsou to lidé, kteří nesou odpovědnost a schopně se s ní vypořádávají.

Takže není záhadou, že to by bylo něco, po čem toužíte. Ale je to podkopáno, pokud si myslíte, že ta síla zodpovědnosti je znásilňující a rabující patriarchální kultura, která znečišťuje přírodu a je srovnatelná s rakovinou. No, víte… Ne. Západ zemře bez znovuzrození logos.

Protože to je Západ. Takže když to skončí, skončí i Západ. A viděli jsme, co se objeví jako náhrada. Fašismus a komunismus. A tenhle moderní nepořádek. Protože to je nepořádek. Z většiny to je plnění přání a fantazie a… je to kreativní, ale úplně postrádá schopnost sebekorekce. Postrádá soudržnost.

Je to tak slabé, že kdokoli s trochou nasazení to může odsunout. A neexistuje žádná výmluva pro marxismus nebo fašismus. To už jsme vyzkoušeli. Mohl byste popsat, jak myslíte to znovuzrození logos v tomto kontextu? Z části to je dobrovolné přijmutí zodpovědnosti za hrozný stav vašeho života. Že jste trpící a smrtelné stvoření a jste zdrojem zla.

Obě tyhle věci. A zareagujete tak, že váš život je o zodpovědnosti a tou je to dobrovolně přijmout a pak s tím udělat, co je ve vašich silách. Ačkoli to je v jistém smyslu snaha odsouzená k neúspěchu, v jistém smyslu, protože zemřete a svět je plný krveprolití.

Ale to, to můžete přijmout. A pokud to nedokážete přijmout, pak nejste dost sjednocení. Protože pokud jste sjednocení, dokážete to přijmout. Je to zkouška vašeho sjednocení. Váš charakter není dostatečně zpevněný, pokud to nesnesete. A ono není lehké to snést. Lidé nad tím většinou nepřemýšlí. Vytlačí to z mysli.

A není divu. Ale platí za to povrchností a sebepohrdáním. A neschopností nést utrpení šlechetně, řekněme. Pro lidi v tom není nic dobrého.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemůžu si pomoct, ale právě před tímto chlápkem bych se raději pro mýdlo nezohýbal... Mám z něj dojem, že by mi tam šoupnul něco maskulinního...

111

Odpovědět

Kupodivu s chlápkem naprosto souhlasím. Pracuju s lidma každý den a je nesporný fakt že moderní doba populaci dohnala k tomu že raději ukazujou prstem na ostatní a obviňují z čehokoliv někoho jiného. Zodpovědnost za své činy se všemi důsledky už je dnes ochoten příjmout málokdo.

111

Odpovědět

Musím souhlasit. Dělám ve fabrice, vyrábíme elektroniku. Pokaždý, když se tam něco posere a přijde mistrová a ukazuje nám, kde se stala chyba a já řeknu, že já jsem to neudělala tak na mě všichni čumí jak kdybych to svalovala na ně ale na rozdíl od nich když tu chybu doopravdy udělám tak ten výrobek vezmu a jdu se hned napráskat místo toho abych zamaskovávala díry v integrovanejch obvodech zelenou fixou a tvářila se jako že se mě to netýká a čekala až to někde vyhoří.

00

Odpovědět

Strucne popsal vznik antifa boys

510

Odpovědět

množstvo nekoherentných tvrdení a pozorovaní bez nejakého odôvodnenia.

1015

Odpovědět

ako tvoj komentar

169

Odpovědět

Dovolím si polemiku. Proč se chovat zodpovědně a chtít zlepšovat svět, když to nikdo neocení? Často ba právě naopak.

213

Odpovědět

Nikdo je dost silné slovo. Ale chápu, je holt klasicky české vidět hned všechno černě a nad vším pochybovat. :D

43

Odpovědět

+TrampObávám se, že není klasicky české o všem pochybovat, protože skutečné - racionální - pochybování je výhradou skutečně chytrých lidí. To, co je typické hodně pro Čechy, ale připadá mi, že pro mladé obecně (možná mám jen špatný vzorek) je znevažování. Myslím, že je zásadní rozdíl v původu tohoto přístupu u mladých a u Čechů.
Podle toho, co jsem četl, byla situace 70. a 80. let - tedy v době, kdy vyrůstali dnešní čtyřicátníci a padesátníci - v ČSSR a v celé východní Evropě tak špatná, že většina lidí nebyla schopna si to přiznat a než se z toho uvědomění zbláznit, raději žila s lehce narušeným psychickým zdravím a pokroucenou morálkou, tedy v tom, co Havel nazýval život ve lži. Proto se tito lidé naučili už jako děti nepřiznávat si závažnost situace a raději ji znevážit.
Zato my mladí jsme zkrátka rozmazlení. Můžeme to vytýkat našim rodičům a prarodičům, ale nejspíš bychom se zachovali stejně. Naši rodiče a prarodiče totiž zažili totalitu a někteří i válku, zažili permanentní strach, který v nich byl systematicky vyvoláván, zažili bídu, skutečný útlak a teror. Nelze se jim divit, že se toho zalekli tolik, že se snažili s snaží nás, které mají rádi, před takovým utrpením uchránit. Bohužel k tomu - klasicky lidsky - zvolili přímou, rychlou a velmi špatnou cestu, cestu ochraňování od diskomfortu, přehnané opečovávání a zametání cestiček. A tak jsme tu - milióny Šípkových Růženek natolik ochraňovaných před každým trnem, že stačí jedno píchnutí a úplně nás to odrovná. Není divu, že se snažíme vysmát všem trnům, když hluboko uvnitř nás už jen pohled na ně tolik děsí.

164

Odpovědět

+Rýpal ObecnýNee, to si špatně vysvětluješ, především jde o to, že se tady za komančů strašně kalilo, a že jsme zažili Černobyl, to mělo devastující vliv na reprodukci, v podstatě jsme poslední inteligentní generace v této zemi. To opatrování bych spíše přirovnal k tomu když se nemůžeš dívat na člověka co se snaží projít zdí tak ho jednoduše natočíš ke dveřím. Pěkným příkladem jsou třeba ekologové, chvilkaři, Piráti apod.

19

Odpovědět

Protože to, že se chováš zodpovědně a zlepšuješ svět, děláš hlavně pro sebe. A jako "bonus" tím zlepšíš i svět druhých.

Ofc můžeš být svině, lhát, podvádět a tím si jako jestřáb nakrást věci a pocty na úkor druhých. Ale udělá to z tebe šťastného člověka? Myslíš, že jsou ti boháči, co mají všechno a přitom chtějí pořád víc a víc, šťastní? Já si to nemyslím...

83

Odpovědět

+cvaldaPřesně

00

Odpovědět

Když jsem to odeslal, došlo mi, že jsem vlastně částečně odpověděl na tvou otázku. Důvod je prostý: když nepřijmeš zodpovědnost, máš vlastně jen dvě možnosti:
1) buď z tebe bude bezcitný bastard kynoucí na úkor ostatních,
2) staneš se další Šípkovou Růženkou věčně nešťastnou z toho, jak ti celý ten zlý svět ubližuje (*egh *egh Greta)

23

Odpovědět

+Rýpal obecnýad cvalda: spousta lidí pracuje pro korporace nebo stát, příp. podobném prostředí. Za přijetí zodpovědnosti jsou ihned potrestáni.

ad Rýpal obecný: osobně mám sklony spíš k nihilismu a Češi obecně jsou mistři na ignoranci. Čistě černobílé fungování z**d nebo svatoušek v praxi není často vidět.

Peterson tvrdí (a já souhlasím, řada filosofických směrů také), že svět je akorát zdrojem utrpení. Podle mě je možné si akorát vytvořit bublinu pozitivní deviace*, protože změnit celý svět je nemožné. Přijde mi, že ta bublina, tj. ta část světa, kterou považuji za "v pořádku", se čím dál víc zmenšuje.

* samozřejmě je z ní nutné občas vylézt, aby se člověk "otužoval", jinak ho první vážnější krize sfoukne jako svíčku

22

Odpovědět

+DurangaJaně, ale podstata zůstává stejná, jakkoli je svět složitý.

Lidi dnes nikdo nenutí pracovat pro společnost, která vyžaduje po zaměstnancích, aby lhali a zamlčovali/překrucovali fakta. Existuje spoustu společností, které jsou povětšinou férové, kde se může člověk uplatnit. A i tam se jistě objevují šedé zóny, kdy se člověk zachová "špatně". Otázkou pak je, jak často se tyto situace opakují a zda se jedná o výjimky či o pracovní normu. Zodpovědnost za své činy ale vždycky neseš jen ty, ať už ti úkol nařídil kdokoli.

Kdyby byla velká nezaměstnanost a člověk musel živit rodinu, byla by situace jiná, ale zodpovědnost za své činy bys pořád nesl ty.

Jinak si osobně myslím, že člověk svým osobním přístupem může změnit velmi mnoho. Pokud se chová slušně, pozitivně atp., tak vytváří pozitivní příklad pro druhé, kteří jej mohou dále napodobovat. Pokud trochu pomůžeš druhému, tak mu dáš prostor, aby pomohl zase jiným a jednou se ti to zase vrátí. Můžeme tomu říkat karma, můžeme se tomu smát, ale je to stará pravda, která platí. (A ano vždycky tu budou paraziti, ale těm se obecně méně daří v silných, "pravdivých" společnostech.) Ale co já bych to vysvětloval, myslím, že zrovna něco podobného lépe rozvádí v různých videích Peterson.

32

Odpovědět

+DurangaPardon, odpověděl jsem na tvůj post a omylem zadal tvoje jméno. Má chyba...

01

Odpovědět

Protože je to všude samej b******t. :D

811

Odpovědět

Sám jim nadává, ale určitě je tajně jeden z nich. Za to se nemusíš stydět. Je to normální. :)

49

Odpovědět

No nějak jsem si nevšiml, že by ze Západu (Kanada) utíkaly sta tisíce lidí, aby hledaly jinde lepší život...

Naopak příznakem bohatého a úspěšného státu/civilizace je, že ostatní je napodobují a lidé ji přebírají ( někdy i tak, že se do ní nastěhují)...

311

Odpovědět

Když už mluví o maskulinitě, tak by jí měl taky definovat. Já znam jedince co považují za maskuliní, když razantně v restauraci odmítnou použít růžový ubrousek. Taky mi přijde, že jeho 'srovnej se s tím že trpící smrtelník a zdroj zla + svět je plný krveprolití' je docela blbě vyloženo. Někdo by si to mohl hezky vyložit po svým jako - svět je chaos a já jsem s tím hezky zodpovědně vyrovnanej a zodpovědně k tomu chaosu přispívám jak to má být.

96

Odpovědět

souhlasím s tebou. Každopádně to, že chlap v restauraci razantně odmítne otřít růžovoučkým ubrouskem, je známka maskulinity. Jen teplouš si utírá hubu růžovým ubrouskem.

623

Odpovědět

+mé jméno je nikdoJá myslím, že tohle může řešit jen někdo, kdo si není svou sexualitou / maskulinitou jistý a potřebuje demonstrovat navenek, jaký je chlapák.

345

Odpovědět

+MnoJá si zase myslím, že máš hodně estrogenu... jako většina "chlapů" zde na videacesky (soudím podle palců nahoru, co jsi dostal za ten výzvratek).

314

Odpovědět

+mé jméno je nikdoAlespoň si nehraji na chlapáka jako ty. Já nemám problém přiznat, že jsem bisexuálně až homosexuálně založený. A že mám tolik liků... asi zdejší inteligentní lidé chápou, že na homosexualitě není nic divného a že je to úplně normální, stejně tak jako si utírat ústa růžovým ubrouskem.

510

Odpovědět

+mé jméno je nikdoRůžová byla celá staletí barvou mužů. Původně to tedy byla červená - krev, energie, agrese. Ale jelikož neměli moderní ustalovače, tak se tak vnímala i vybledlá červená - tj. růžová. To se změnilo až na počátku 20. století, protože manželka amerického prezidenta Roosevelta byla rebel a místo tradiční dívčí modré se oblékala do chlapské růžové. Tak často, až se začalo říkat "růžová Eleanor Rooseveltové".
Jestli tedy odmítáš růžovou, tak nejsi chlapák, ale jen ovečka, co následuje vše, co jí společnost vnutí jako módní diktát. Alfa samec si klidně vezme i růžovou košili a bude v tom chlap.

82

Odpovědět

+mé jméno je historie:D Alfa si vezme růžovou :D :D Tak ty musíš být dobré vemeno... Ještě více v historii nosili bederní roušky... chodíš v nich i dnes? V tomto směru je historie nepodstatná.... co já vím, v růžovém chodí holky... nebo snad třeba sportuješ v růžových teplákách? Jelito!

04

Odpovědět

+mé jméno je nikdoNo, tak záleží i na odstínu a kombinaci. Samozřejmě, že se chlap neobleče jako panenka Barbie, ale růžovou košili na hetero chlapech normálně vídám. A ty, který si jsou sami sebou jistý, nepotřebujou svojí mužnost stavět na barvičkách. Zkrátka, když chlap ví, jak na ženskou kouknout, aby se jí podlomily kolena, tak na sobě může mít třeba krinolínu. Ale chápu, že si to přiznat nemůžeš, takže v poho. :-)

13

Odpovědět

Maskuliní je chcípnout ve válce vyvolané retardy.

118

Odpovědět

+kotja"jupí"*drží v ruce zbran a jede v konvoji co míří na frontu*
"počkat cože to ?!"

11