6 způsobů, jak lépe číst v lidechCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:5 042

Sherlock Holmes je nejen skvělou literární, ale i seriálovou postavou. Jeho schopnost dedukce je záviděníhodná. Inspiroval se jím i dnešní díl Charisma on Command, ve kterém se naučíte, jak lépe číst v lidech (i v sobě), a zlepšit tak své sociální dovednosti a, samozřejmě, zvýšit své charisma.

Vyznáte se v lidech? Umíte číst řeč těla, nebo jste v odhadování ostatních úplně mimo? Zažili jste někdy kvůli špatnému výkladu řeči těla nějaký trapas? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.

Přepis titulků

Lidé milují Sherlocka pro nadání všimnout si toho, co většina nevidí. - Říkala jsem si, jestli až skončíš… - Máš namalované rty? Tos předtím neměla. Ač je Sherlock fiktivní postava, lze se opravdu naučit, jak lidi přečíst, abyste lépe chápali, co si myslí a cítí, aniž by cokoli řekli. Při každém čtení se můžete zmýlit, ale celkově vám pomohou udělat si obrázek. Stejně jako Sherlock vydedukoval, že Watson nedávno sloužil v zámoří.

Říkal jsem Afghánistán nebo Irák. Váš účes, vaše pohyby, vše křičí armádou. Opálení jen po zápěstí. Kulháte, ale stojíte a židli nechcete, jako byste na to zapomněl. Zraněn při akci v Afghánistánu nebo Iráku. Protože je vaším cílem zvýšit si charisma, zaměříme se na čtení zájmu, uvolněnosti a emocí druhých. Zjistíte, jak díky tomu zlepšit vztahy, kariéru a přátelství. Asi nebudete mít Sherlockovy schopnosti, - ale můžete ho překonat v tomhle: - Nemám přátele.

Začneme od toho nejsnadnějšího: čtení zájmu druhých. Na co se zaměřit jako první, je zjevné. Směr jejich pohledu. Většina z nás to při konverzaci nevědomky dělá. Zájem poznáte tak, že druhý udržuje oční kontakt. Ztrátu zájmu poznáte, když začne koukat okolo. Většina lidí tohle nedělá, když pozoruje interakci někoho jiného. Řekněme třeba, že jste na nějaké párty a vidíte někoho, koho chcete poznat.

Pokud se někdo při hovoru rozhlíží kolem, znamená to nudu nebo nepříjemné pocity a uvítá, když do hovoru vstoupíte. Výborný příklad ze života je Tom Hardy ztrácející zájem, když Leo odpovídá na otázku. Ti muži to fakt udělali. A v kontextu… Ve společnosti by to znamenalo, že je otevřený jiné diskuzi. Zadruhé, naučte se lépe číst řeč těla. Pokud jde konkrétně o vyjádření zájmu, sledujte, kam směřují nohy druhé osoby.

Podvědomě své tělo natáčíme k osobě, o kterou máme zájem. Většina lidí se ale naučila zájem skrýt, a tak tomuto nutkání nepodléhá. Málokdo se ale snaží vědomě ovládat, kam míří jeho nohy. Což dělá z nohou kompas, který ukazuje, o které lidi máme zájem. To platí i při stání. Když stojíte ve skupině, všimněte si, kam míří nohy ostatních. Napoví vám to, kdo se o vás zajímá víc a kdo méně. Když s někým hovoříte, měli byste umět také přečíst, jak je uvolněný.

To se hodí, protože někdo je moc slušný, aby vyjádřil své rozpaky, ale když to rozeznáte, zachráníte rozhovor dřív, než se pokazí. Běžné známky rozpaků jsou zkřížené paže, sklopený pohled, ošívání se či změna postoje. Znamení, které se často přehlíží, je strnulost těla. Podívejte se na přehnaný příklad z Kravaťáků. Jsem naživu. Pomoc.

Všimli jsme si všichni, ale překvapilo by vás, jak často to lidé ignorují, když je to nepatrné. Chcete něco prodat nebo dáte druhému na první schůzce ruku kolem ramen. Pokud ztuhne, a vy přesto pokračujete, uděláte nejspíš špatný dojem. Pokud si toho všimnete a stáhnete se, je šance, že vzbudíte důvěru a třeba navážete skvělý vztah. Další krok ve čtení druhých je čtení jejich emocí. Sherlock jde někdy při čtení emocí do extrému jako v ukázce, kde vysvětluje, jak ví, že Irene zájem o něj nepředstírá.

Protože jsem cítil váš pulz. Přečíst emoce je opravdu těžší než číst zájem a míru rozpaků, protože je lidé umí dovedně skrývat. Otázkou tedy je, jak přečíst něčí emoce, když se aktivně snaží být nečitelný. Tři oblasti prozrazující klíčové detaily jsou tvář, krk a hruď. První, nač byste se měli zaměřit, jsou mikrovýrazy ve tváři. Jsou to bezděčné výrazy, které trvají jen okamžik.

Sherlock je v pozorování těchto malých změn mistrem. Rozšířily se vám panenky. Naučit se přečíst každý mikrovýraz vyžaduje skutečný cvik. Při čtení lidí vám ale pomůže, když aspoň víte, že je máte hledat. I když nepoznáte, o jakou emoci jde, přítomnost mikrovýrazu vám hned sdělí dvě věci. Zaprvé, něco vyvolalo emoci tak silnou, že ji nešlo zcela potlačit. Zadruhé, protože si osoba nedovolila tuto emoci vyjádřit, víte, že jde o reakci, kterou chce skrýt.

Příklad ze života: podívejte se na škálu mikrovýrazů u Roberta Downeyho Jr. během rozhovoru pro Channel 4. Všimněte si, jak se kvůli propagaci filmu snaží udržet pozitivní výraz, ale nezabrání, aby se krátce objevily i jiné emoce. Chtěl bych se zeptat na něco, co jste pověděl The New York Times. Nechci vyzvídat, nemusíme o tom mluvit. Jednou jste The New York Times řekl…

Tohle bylo pro moderátora znamení, že se dotkl citlivého tématu. Bohužel toho dne Roberta dobře nepřečetl, pokračoval a začal se ptát na pobyt ve vězení. Otázka nebyla přijata dobře a vedla k napjaté rozmluvě. Všimněte si dvou věcí, zaprvé, Robert podle nohou správně odhadl moderátorovu nervozitu. Zadruhé, Robertovi zmizí úsměv, když moderátor na konci znovu promluví. - Nelitujete…

- Poklepáváte si nohama, měl byste asi přejít k další otázce. K rozhovoru se vrátíme za chvíli, až budeme mluvit o hrudi. Teď si povíme o druhé oblasti, která nám odhaluje pocity druhých, o krku. Konkrétně se zaměřte na těžká polknutí. Pokud někdo začne polykat častěji či výrazněji, je to téměř vždy známka napětí. Je to spolehlivá známka nervozity a hodí se, i když chcete zjistit, jestli někdo lže.

I když ne každé polknutí znamená nepoctivost. Třetí oblast, která vám napoví o emocích druhých, je hruď. Pokud někdo začne dýchat do hrudi místo do břicha, znamená to, že se snaží potlačit negativní emoci. Podívejte se třeba, jak se Robert Downey snaží na konci rozhovoru potlačit vztek. V jiných rozhovorech jste mluvil o vztahu s otcem, jakou roli to hrálo v temném období, kterým jste si prošel, braní drog, alkohol a tak…

Vidíte, jak se mu hruď zvedá a klesá mnohem výrazněji, když se rozzlobí. Moderátor je bohužel tak pohlcený tím, co říká, že znamení nepozná, dokud není pozdě a Robert uprostřed rozhovoru neodejde. Na těchto šest konkrétních věcí se zaměřte, pokud chcete lépe přečíst něčí zájem, uvolněnost a emoce. Ještě něco, co většinu lidí překvapí. Pokud si chcete zvýšit charisma, osoba, kterou musíte umět přečíst nejlépe, jste vy sami. Dívej na mě, Johne.

Mám strach. Mám strach. Obzvlášť při společenských nebo pracovních setkáních si všímejte, pokud k někomu pocítíte silné pozitivní či negativní emoce. Například si během rozhovoru řeknete, ty jo, tohohle člověka mám fakt rád. Je to signál se zamyslet, co dotyčný před chvílí udělal nebo řekl, a zvážit, jestli totéž můžete v konverzaci využít i vy. Toť vše. Chcete-li seznam nejlepších cvičení, abyste nemuseli spoléhat jen na své čtení, doporučuji knihu Jak získávat přátele a působit na lidi.

I přes úsměvný název je to jeden z nejlepších zdrojů pro ty, kteří chtějí zlepšit své sociální dovednosti. Přeložila: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Delší dobu nevyšel nový díl...

10

Odpovědět

No jo, teď jsem zrovna nedávno zažil takový pracovní pohovor - personalistka pořád utíkala pohledem mimo prosklenou zasedačku. Říkal jsem si, co s tím ale sakra můžu dělat? Když mě přímo vyzvala, ať popíšu svoje pracovní zkušenosti... Podle vcelku nedbalého oblečení, pozdního příchodu a pár neurčitých poznámek jsem usoudil, že toho má možná až nad hlavu, ale co v tu chvíli člověk může dělat? Pokud by se mi nedejbože svěřila, tak se jí možná uleví, ale bude se záhy stydět a nepřijmou mě tam...

70