Jak být cool jako Iron ManCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:238
Počet zobrazení:11 690

V dalším videu z kanálu Charisma on Command vás čeká podrobná analýza a srovnání postav Iron Mana a Captaina Americy a jejich představitelů Roberta Downeyho Jr. a Chrise Evanse. Proč působí Robert a jeho Iron Man cool dojmem a Chris Evans a jeho Captain America jako neskutečný sympaťák? To vše se dozvíte v zajímavém videu, které vás možná naučí víc si všímat toho, jak působíte na ostatní.

Poznámka:
V poslední minutě a půl autor pouze doporučuje toto video, pro jehož zlédnutí se musíte registrovat pomocí mailu, a poté se loučí a doporučuje další videa, proto jsem se rozhodl konec videa nepřekládat.

Přepis titulků

Rivalita Iron Mana a Captaina Americy dosáhla v Občanské válce nového maxima. Oba dva jsou ve filmu i komiksech velmi schopnými vůdci. Je ale zřejmé, že za každým z nich stojí lidé z jiných důvodů. Iron Man je jednoznačně mnohem víc cool než Captain. Captain dokáže být občas hrozný suchar. - Kurva! - Pozor na jazyk. Počkat, to jako fakt nikdo nebude řešit, že mě Cap právě okřiknul? Já vím.

V reakci na Občanskou válku se chci zaměřit na představitele těchto dvou postav. Ať už se Robert Downey Jr. inspiroval Iron Manem, nebo to bylo naopak, faktem je, že jsou oba dva mistry důvtipných hlášek a cool chování. Zbožňujou tě! Je velmi příjemné býti zbožňován. "Je příjemné býti zbožňován." Chris Evans je víc jako Captain America a oba jsou skvělí vůdci, ale každý z jiného důvodu.

Pojďme si tedy vysvětlit, proč je Robert Downey Jr. a jeho Iron Man tak cool, zatímco Chris Evans a jeho Captain America působí úplně jinak. Začneme nejzřejmějším rysem. Robert Downey Jr. i Tony Stark používají velmi často sarkasmus. Zde přebírá Robert v roce 2013 cenu People Choice Award. Jo, jo, jasně. No... zvolili jste moudře.

Dobrá práce. Robert samozřejmě žertuje, ale sarkasmus využívá často. Chytne se každé příležitosti, kdy se může vtipem vyzdvihnout. Tony Stark dělá v Iron Manovi 2 něco podobného. Jsem tak rád zpátky. Chyběl jsem vám. A Tony i Robert se také rádi pochlubí, co všechno si mohou dovolit, bez jakékoli skromnosti.

Sledujte odpověď Tonyho na dotaz, zda vážně spal se všemi 12 modelkami z Maximu. - Pane, můžu se vás na něco zeptat? - Jistě. Vážně jste se vyspal se všemi 12 modelkami z obálek Maximu? Výborná otázka. Ano i ne. S březnovou to neklaplo časově, ale prosinec patřil dvojčatům. Všimněte si, že odpovídá, jako by o nic nešlo. Kdokoli jiný by měl problém odpovědět bez potměšilého úsměvu na rtech. Robert se chová podobně.

Zde herci z Avengers odpovídají, zda si z natáčení odnesli domů něco malého na památku. Odnesli jste si něco na památku? Nějakou drobnost, součást kostýmu nebo tak? - Já bych kradl jak straka. - Já bych si to u Marvelu neriskla. - Mají oči všude. - Pečlivě si hlídají inventář? Ideální předehra, nikdo si nic neodnesl. Báli se, protože s Marvelem a Disneyem není radno si zahrávat. Ale vtom řekne Robert s naprosto vážným obličejem tohle: V Age of Ultron stálo přímo před základnou Avengers velké písmeno A.

- Teď ho mám já. - A kde? Zeptal jsem se: "Co dělá v Anglii? Pošlete ho do L.A., chci ho mít v kanclu." Ptali se: "To jako vážně?" "Jo, počkám." - A dorazilo? - Mám ho tam. Paráda. Všichni se usmívají, protože je to prostě cool, ale Robert zachovává vážný výraz.

Chopí se každé příležitosti, kdy může vtipem nebo pravdivou historkou vyzdvihnout sám sebe. A vždy se přitom tváří, jako by o nic nešlo, vždyť je to přece Robert Downey Jr. Proto působí cool dojmem. Vůbec mu nevadí být středem pozornosti. Naopak ji vyhledává a vtipkuje o tom, že si jí zaslouží ještě víc. Chris Evans je v tomto ohledu úplně jiný.

Opět se chová podobně jako Captain America. Shazuje svůj vlastní přínos a radši děkuje všem ostatním. Páni. Díky! Díky! Díky! Děkuju všem, co... Lidem, co pro mě hlasovali. Děkuju všem, co milují filmy, chodí na ně do kina a prožívají je.

Bez vás... bych byl nula. Díky, že mi dáváte tuhle příležitost. A díky všem, se kterými jsem natáčel. Poznal jsem celou řadu neskutečných lidí. Díky. Jde o předávání stejné ceny, jen o dva roky později. Chris ale neříká, jak si tu cenu zaslouží. Místo toho od srdce děkuje. Mezi vtipkováním a upřímností si budete muset v životě vybírat pokaždé, když se vám dostane lichotky či pochvaly.

Nedá se říct, která reakce je lepší, ale na základě toho, ke které se přikloníte, si o vás ostatní udělají obrázek. Když dáte přednost upřímnosti, budete působit autenticky a skromně. Když dáte přednost žertu, budete pro ostatní vtipní a vyrovnaní. Důležité ale také je, jaký vtip zvolíte. Můžete se vtipně shodit jako Chris Evans ve své řeči: Řekl bych, že tak... 30, ne 40 % hlasů mi poslala moje máma, ale za těch zbylých 60 % vám z celého srdce děkuji.

Nebo se naopak vyzdvihnout jako Robert Downey Jr. No... zvolili jste moudře. Všechno má svou cenu. Vtipy, kterými se shodíte, ostatní nepohorší, ale když to s nimi přeženete, budete působit nejistě. Vtipy, kterými se vyzdvihnete, jsou víc cool, ale na někoho budete působit arogantně.

Velký rozdíl je také v tom, jestli se při vtipkování usmějete, nebo zachováte kamennou tvář. Hranice mezi vtipkováním a vážností je totiž mnohdy velmi nejasná. A když si nejsme jistí, všímáme si drobných náznaků, abychom zjistili, jestli dotyčný vtipkuje. Nejvíc napoví to, jestli se člověk směje. Pokud ne, jsme z toho nesví.

Třeba v této ukázce Robert ze srandy říká, že Jimmyho Fallona nepozval na oslavu. Co jsem četl, byl to šílenej mejdan. Moji pozvánku asi někde ztratila pošta. Víš, jak to je... Dobře víš, kde bydlím. - Údajně dorazilo asi 30 lidí, že jo? - Jo. Mohlo vás být 31. Co by se stalo? Ale já tě nepozval. Robert to říká naprosto vážně a nechává to doznít.

Je pravda, že Jimmyho nepozval, ale přesto ta věta vyznívá sarkasticky. Takže i když Robert naváže tím, že řekne: "Kéž bys tam byl taky," ve vzduchu zůstává viset napětí, protože se Robert nezasměje ani nezmění tón. Sledujte dohru celé této situace. - Mohl jsi to nějak okecat. - Mimochodem, kéž bys tam byl taky. - Byl bych tam moc rád. - Jo, ale pozvánka prostě nepřišla. Nikdy nebudu vědět, jaké to tam bylo.

Řeknu ti, co se tam stalo. Teď se na tuhle pasáž podívejte znovu a všímejte si Jimmyho obočí a toho, jak se bezdůvodně pousměje. Jimmy se totiž snažil uvolnit napětí vytvořené Robertem. Robert se vůbec nepousmál, a proto Jimmy zůstává v nejistotě. Tím pousmáním říká: "Ha ha, Robert vtipkuje, i když z toho nemám dobrý pocit." - Nikdy nebudu vědět, jaké to tam bylo.

- Řeknu ti, co se tam stalo. Spousta kamarádů by řekla: "To je v pohodě, jsme kámoši. Dobře víme, že to nemyslel vážně." Ale když řeknete na něčí účet sarkastický vtip a neuvolníte napětí, bude z toho dotyčný nesvůj, i když se znáte. Stejně bude přemýšlet o tom, jestli ho máte doopravdy rádi. Toho pocitu se nezbaví. A přesně proto máte po zbytek rozhovoru dojem, že se Jimmy snaží Robertovi zalíbit. Tím je vytvořen efekt cool chlápka.

Teď to porovnejte s Chrisem Evansem, který nejenže se vtipy obvykle shazuje, ale ostatní naopak vyzdvihuje. Podívejte, jak vtipkuje o tom, že by chtěl vypadat jako Chris Hemsworth. Ne, těší mě to. Ale do něj mám bohužel daleko. "Prosím, buď jako Hemsworth." Ale nic. Chris si tedy přeje, aby vypadal jako Chris Hemsworth, aby byl víc jako on.

Je jasné, že vtipkuje a přehání, ale hlavní je to, že na to jde úplně opačně než Robert Downey Jr. Tentokrát nevzniklo žádné napětí, což je poznat i z Hemsworthovy reakce. Potěšilo ho to, což se u vtipů, kterými někoho vyzdvihnete, stává často. Podívejte se, jak kolem sebe šíří dobrou náladu. Připadáte si jako kmotr všech těch superhrdinů? Rozhodně jím je. Určitě řekne něco hrozně skromného a hezkého.

"Na mně to nestojí." Ale bez Downeyho by se to nikdy nestalo. To ví každý. Chris vtipkuje o tom, jak důležitý byl Robert pro vznik všech marvelovek a jak bude Robert určitě odpovídat se vší skromnosti. Vyzdvihuje tedy zároveň jeho důležitost i pokoru. V další ukázce nevyužije možnost pobavit se na účet Chrise Pratta, a raději sám sebe shodí a Chrise Pratta vyzdvihne. Shodneme se na tom, že Chris Pratt je nejhorší Chris?

- Ne, je nejlepší. - Lepší než my všichni. Lepší než my všichni. Hlavní tedy je, že můžete vždy vtipkovat, nebo být upřímní, ale záleží i na tom, co v daném případě řeknete. Pomocí vtipů můžete vyzdvihnout sami sebe a popichovat druhé, nebo sami sebe shodit a ostatní vyzdvihnout. V prvním případě budete nejspíš víc cool a uznávaní, v tom druhém sympatičtější.

To samé platí i při reakci na vtipy ostatních. Když vám teď řeknu, že jeden z těchto dvou se vtipům hlasitě směje a druhý je odměřený, asi tušíte, kdo je kdo. Každý má zkrátka svůj styl. Podívejte se, jak Chris zaklání hlavu a směje se jak blázen, když si z něj ostatní utahují. V této ukázce Chris Hemsworth shodí Captaina Americu za to, že je nijaký. Thor působí úplně jinak, když je v Ásgardu a když je na Zemi.

Je to takové hrozně svěží, ale Captain America... Je neslanej, nemastnej. Jo! Dobře ty. Rád bych řekl, že máme Captaina Americu moc rádi, ale je fajn si občas... Hemsworth sice říká, že nepřinesl postavě Captaina nic nového, ale Evans si to nebere osobně, zakloní hlavu a směje se jako o život.

Tím dává najevo, že mu podobné vtipy nevadí a Hemsworth z toho má radost. Každý chce být zábavný. Takže když někdo ocení náš vtip hlasitým smíchem, dělá nám to neskutečně dobře. Určitě jste to sami už mnohokrát zažili a s člověkem, který se vašim vtipům tak smál, jste chtěli trávit víc času. Robert naopak často zachovává vážnou tvář a snaží se potlačit případný smích.

Ne že by neměl smysl pro humor, jen radši dělá, že mu to nepřijde vtipné, aby mohl kontrovat nějakou hláškou. V této ukázce si z něj dělají srandu, že je starý. Po chvilce se neudrží a začne se smát. V této skvělé ukázce Robert Downey Jr. hraje 20letého mladíka. To muselo být neskutečně těžké. Všimněte si, jak se snaží potlačit smích. Ale nakonec to neustojí.

Už chtěl říct něco úderného a vtipného, ale musel se začít smát. To je pro něj charakteristické. Rád potlačuje smích a pak přihodí vlastní vtip místo toho, aby se s ostatními zasmál, a dal tím najevo, že ho pobavili. Zatím jsem mluvil hlavně o vtipkování, protože především to určuje, jestli jste v očích ostatních cool, nebo sympatičtí. Ale kromě toho je také nesmírně důležité, čemu věnujete pozornost. Podle toho, čemu věnujete pozornost, když s někým mluvíte, se dotyčný rozhoduje, jestli se vás musí snažit zaujmout.

V této ukázce má Robert brýle, ale stejně vidíte, jak se jeho pozornost během pokládání otázky potuluje po okolí. Dívá se všude kolem sebe, jen ne na zpovídající reportérku. Na tom filmu je skvělé to, že se povedlo vzít existující komiks... Tentokrát musíš ten film táhnout ty... Nikdo z nás by teď netáhnul celý film, kdyby Robert v roce 2008 nesklidil takový úspěch.

Pořád nás to baví. Hele, tamhle je Ant-Man. Pořád mě baví i všichni ostatní superhrdinové. Viděl jste Kimmelův trailer? Při rozhovoru s ním máte dojem, že musíte bojovat o jeho pozornost. Nikdy nevíte, jestli vám zničehonic někam neodejde. Výsledkem je to, že se sami snažíte být zajímavější, abyste ho nenudili. To je další položkou, kterou disponují cool lidé.

Chris Evans se vám místo toho celou dobu dívá do očí, obzvlášť když se ho na něco ptáte. Proto necítíte potřebu o jeho pozornost bojovat. V této ukázce je to skvěle vidět. Pravdou je, že ani Robert Downey Jr. ani Chris Evans se tak nechovají neustále. I Robert Downey Jr. občas odpoví upřímně a vyzdvihne ostatní. To bylo ale ještě před tím, než jsem si uvědomil, že jsi skvělý a že jsi asi nejtalentovanější člověk, se kterým jsem kdy spolupracoval.

A Chris Evans si tu a tam vystřelí z ostatních. To bylo poprvé, co jste se potkali. A já si říkal: "To má být můj záskok? Pardon! To je Thor. No nic. Čau, těší mě. Doneseš mi kafe? Dík." Každý z nás někdy využívá oba tyto přístupy. Klíčový je ale jejich výsledný poměr, který stanovíte interakcí s ostatními.

Všichni máme něco zažitého. Robert přivádí lidi kolem sebe do rozpaků, takže si často nejsou jistí vlastním postavením. A přesně v tom spočívá cool status. Ostatní si myslí, že jste úžasní, a připadají si méněcenně. Chris možná nepůsobí tak cool, ale přesto je extrémně sympatický. A to je zásadní rozdíl mezi oběma přístupy.

Cool přístup, jehož ukázkou je Robert Downey Jr. a Iron Man, spočívá ve vtipech, kterými se vyzdvihnete a snížené pozornosti. Lidé od vás budou odcházet se slovy: "Doufám, že jsem ho zaujal." Druhým přístupem je tzv. Nadělovač. Vtipy, které vyzdvihují ostatní, maximální pozornost. Lidé od vás budou odcházet se slovy: "Ty jo, ten je fajn." Samozřejmě je lze střídat a můžete být jak sympatičtí, tak i cool, ale musíte si vybrat, ke kterému přístupu se budete přiklánět častěji.

Musíte si vybrat, který budete preferovat. Tomuto videu jsem dal podtitul Proč je Iron Man víc cool, ale pravdou je, že podle mě je lepší být spíš sympatický než cool. Lidé kolem vás se totiž budou ve vaší přítomnosti cítit lépe. Zjistěte, co vám vyhovuje. Pokud si chcete vydobýt respekt, zkuste Downeyho oprsklost. Pokud chcete, aby s vámi lidem bylo dobře, nebojte se nahlas smát jejich vtipům. Zkrátka si všímejte toho, jak vaše chování ovlivňuje ostatní.

Tyto návyky budou totiž klíčové pro to, jak vás vnímají ostatní. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jmenuje se to tu "Videačesky" a podle mě nemá to pubertální "cool" v překladu co dělat...

09

Odpovědět

Sám ho v překladu dost často zaměňuji, ale tady to jaksi nešlo. Nebo tě napadá nějaká adekvátní alternativa se zachováním významu?

80

Odpovědět

+BugHer0Boží, skvělý... řekl bych, že těch možností je hromada. Ale rozhodně ne "cool" - úplně to rve oči. Hlavně v době, kdy každý do komentářů píše jak je něco "awesome" apod, je mi z toho na blití...

I tak ale děkuji za překlad, i když jsem spíše nespokojen.

08

Odpovědět

+NicNeřekl bych, že by se slovo cool dalo přeložit tak, jak navrhuješ, aby se plně zachoval podtext. Cool pro mě osobně neznamená jenom skvělý/boží, ale označil bych tak člověka, který je pro mě idol, je obdivuhodný, přitom svým způsobem odtažitý a nedosažitelný. A i když by ses překrájel, v češtině prostě takové slovo není :)

50

Odpovědět

+CCBoží... je urcite dobré, protoze je to hodne v himymu
a nebo by slo Chladný (jako treba cesky nazev filmu Cool as Ice)
:)
kdyby bylo nutne to prelozit, tak se mi libi Jak byt v pohode/cool jako Iron man

10

Odpovědět

Tam je asi problem v tom, ze zatimco herec co hraje C.A. je zlatej chlapecek, kterej komiksy necte, s tou postavou se nijak nevzil a tak mu vtipy nevadi. Zatimco Roberta to vyneslo ze s****k, vydelal miliony.. tak si to proste uziva a bere to vazne.

28

Odpovědět

Typy Downeyho teda rád nemám a nestojím o to aby mně měli rádi, většinou ze začátku dělám kámoše. říkam třeba jsou takovy jen na cizí, ale pak na to mrdám na namrachovance :D

21

Odpovědět

Vážně skvělé video! Pěkně rozebrané, proč na nás obě postavy i herci působí dojmem, jakým působí. Kromě těch očividných důvodů (na čí účet vtipkují) i věci, které na člověka působí podvědomě a nedokáže je sám identifikovat. Aspoň teda já ne, takže když mi je někdo takhle krásně naservíruje, dostaví se patřičný "Tak tímhle to je! To dává smysl. Proč mi to nedošlo.." efekt :D
Díky moc za překlad :)

240

Odpovědět

Roberta mají lidi rádi za to že si i mimo film udržuje svoji roli starka, a Evanse za to že si udržuje roli kapitána :D.. proto má s nimi rozhovor i takovou cenu a vydělávají tolik prachů.. z těchto rozhovorů na tv abcd nejde poznat jaký ten člověk je, to byste s něma museli strávit týden na chatě a pak by jste si je představili v třeba úplně opačných rolích a vsadím se že i rozhovory s něma by jste vnímali úplně jinak. Nevím no dobré video hlavně v tom aby ukazaly rozdíl mezi cool a upřimností ale já to možná ani vědět nechci :D i tak díky za překlad, viděl jsem to celé

41

Odpovědět

ne že bych to vědět nechtěl ale myslím že to ví nějak každý a ani nad tím nemusí uvažovat.. proto není dobré znát tyto věci vědomě, zaškalkujete si nevědomě kupu lidí po 3minutách díky takovým videum ;)

01

Odpovědět

+:D...Právěže podvědomě člověk něco cejtí, ale uvědomění si, že obdivuje druhého (možná) jen kvůli jeho nepozornosti / ignoraci, může být velmi užitečné. :-)

41

Odpovědět

Já i jeho veřejný imidž vnímám poněkud jinak než ostatní. První film, kde jsem ho viděla, byl Snowpiercer (též Ledoborec nebo Ledová archa), a od té doby ho prostě nedokážu vnímat stejné jako zbytek světa. Ten film je prostě tak silný a postava tak výrazná, že mi jeho maska "zlatého chlapečka" už prostě nesedí. Robert Downey jr. u mně poprvé zarezonoval jako Sherlock Holmes, jenomže zase je pravda, že i tady je jeho interpretace velice charakteristická a i do této postavy přemítnul kousky své vlastní osobnosti.

10

Odpovědět

Proč tak nízké hodnocení? Vám se člověk nezavděčí. Děkuji za překlad. :)

151

Odpovědět

už to leze kam to patří...

70