Robert Downey Jr.Biografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:407
Počet zobrazení:6 910

Vítězství Roberta Downeyho Jr. v naší anketě asi nikoho nepřekvapí. Downey se těší popularitě a přízni kritiků díky rozmanitému spektru rolí v počátcích jeho kariéry a obdivu mas za překonání drogové závislosti a návrat na vrchol. Jistě taky neškodí, že v poslední době se s jeho jménem pojí hned několik úspěšných megasérií - Iron Man, Avengers (pochybuje snad někdo o dalších dílech?) a Sherlock Holmes. Mimochodem - jak se vám líbily druhé díly Sherlocka a Iron Mana? Kterou sérii máte radši a jak se těšíte na pokračování? A kdo tady nechce vidět víc Avengerů a nemodlí se za návrat Josse Whedona? V anketě pod videem nezapomeňte opět hlasovat, koho chcete vidět příští čtvrtek. Bonus: Nemůžu se nepodělit o krátkou chuťovku pro Downeyho fanoušky - jeho příchod na panel o Iron Manovi 3 na letošním Comic-Conu.

Pokud se chcete o tomto herci dozvědět víc, navštivte náš partnerský web Fandíme filmu, kde se bude každý týden objevovat k Biografii hvězd doplňující článek, který vám nabídne další zajímavosti. Článek o Robertovi najdete zde.

Přepis titulků

Robert Downey Jr. je znám nejen svými hereckými schopnostmi, ale také svým "rockovým" životním stylem. Nikoho nepřekvapí, že film Downeyho přitahoval už od dětství, jeho matka byla herečkou a otec režisérem, který dal Downeymu jeho první roli, když mu bylo pět. Downey nedostudoval střední školu a přestěhoval se do New Yorku, kde začal vystupovat na Broadwayi a zahrál si i vedlejší role v několika filmech.

Průlomem v jeho kariéře byla role mladíka s tragickým osudem ve filmu Feťáci a Downey se začal pravidelně objevovat ve větších projektech jako Je naděje a Air America. Za ztvárnění legendy stříbrného plátna, Chaplina, si vysloužil svou první oscarovou nominaci. Downey sám je velkým fanouškem Chaplinovy práce, a tak se snažil dát do role všechno.

Mám pocit, že jsem dokázal něco, co bylo hodně těžké a musím přiznat, že jsem ani nedoufal, že se mi to takhle povede. Ale díky vedení Sira Richarda a vyšších sil za přispění andělů, kteří nade mnou patrně bdí, myslím, že to dopadlo dobře a jsem za to moc vděčný. Pro Downeyho Jr. je nejotravnější povinností herce propagace filmu před jeho premiérou. Pokaždé je to jiné, snažíte se o být trochu upřímní a nechcete jen říkat to samé pořád dokola.

Je to těžké, pro mě je to jedna z nejtěžších věcí, třeba jít k Davidu Lettermanovi mě děsí. Downey miluje herecké řemeslo a je známý prací na tak různorodých filmech, jako jsou Takoví normální zabijáci, Italské námluvy, Láska na jednu noc a Domů na svátky.

Navzdory této různorodosti se Robert Downey Jr. občas cítil svou prací izolovaný. Rozhodně, často si připadám izolovaný a osamělý, ale záleží to na situaci, kdybych třeba točil v Berlíně, asi bych nebyl... Musím to někdy zkusit. Po bouřlivém sedmiletém vztahu se Sarah Jessicou Parker, Robert všechny překvapil sňatkem s herečkou Deborah Falconer po několikatýdenní známosti.

Páru se v roce 1993 narodil syn Indio, což mělo na Roberta velký vliv. Ty nejdůležitější věci se vždycky naučíte od svojí rodiny, a nejen ty pozitivní, někdy to, jak asi víte, i dost bolí. Robertu Downeymu Jr. se povedlo vejít ve známost jako tvůrčí síla v Hollywoodu, z cesty ho ale bohužel svedly drogy, které zapříčinily rozpad jeho manželství a přivedly ho do vězení a nakonec i na odvykačku.

O návrat na výsluní se snažil rolí agenta FBI ve filmu Šerifové a účinkováním v Ally McBealové, které dodalo dech celému seriálu. Po dalším drogovém excesu v roce 2003 Downey Jr. konečně dospěl k závěru, že je čas na změnu a vystřízlivění. Jeho přítel Mel Gibson mu pomohl znovu nastartovat kariéru hlavní rolí ve filmu Zpívající detektiv. Šlo o velkou výzvu, protože hrál v podstatě dvě role.

Mám rád náročné projekty. Ty mi jdou. Snadné věci mi nesedí, ale těžké, náročné role mi jdou. Nevím proč to tak mám, ale vidím to tak už dlouho, a zatím se mi to potvrzuje. Zvládám náročné věci. A tohle je těžké, vážně těžké, nezkoušejte to doma. Urovnávat se začal i jeho osobní život a Downey našel novou lásku při natáčení Gothiky, kde okouzlil producentku Susan Levin, s níž se později oženil.

Zpátky na výsluní Downey okouzlil diváky v komediálně pojatém snímku Kiss Kiss Bang Bang, kde osud jeho postavy v mnohém připomínal jeho vlastní. Říká se, že čím hlubší propad, tím větší návrat. Když porovnám Harryho a sebe, vidím, že před námi stojí podobné překážky. Jsme totiž oba strůjci svých vlastních problémů.

A pak taky, stejně jako on, jsem v podstatě pracující chlápek, který se snaží správně zachovat. Úspěšná herecká kariéra a osobní život často nejdou moc dohromady a Robert Downey Jr. se s tímto problémem samozřejmě potýká. Kéž by byl život stejně snadný jako Hollywood, tady, když chcete, můžete s každým filmem začít znovu. Pokud jste dost chytří, dokážete měnit kůži a nevadí vám odkrývat další a další vrstvy sebe sama, dostanete to, co si v životě zaslouží každý, tedy to, že každý den, kažkou sekundu je tu nová šance.

Ačkoliv je jednou z největších hollywoodských hvězd, Downey Jr. se stále pravidelně objevuje v menších indie filmech, jako je Průvodce k rozpoznání tvých svatých, dokonce si zahrál ředitele střední školy ve snímku Charlie Bartlett. Myslím, že se to lidem mohlo jevit dost mimo mísu vzhledem k tomu, jak mě vidí.

Ale podobně jako Charlie jsem si razil cestu, občas mizerně, občas s úspěchem, během mého dospívání, a teď, když mi bylo přes čtyřicet myslím, že snesu tíhu jakékoliv odpovědnosti, která je na mě uvalena. Takže mi to vůbec nepřipadalo nevěrohodné z toho hlediska, že vím, jaké to je, snažit se toho zvládnout víc, než je člověku milé.

Čas strávený na večírcích už má možná za sebou, ale přesto nezačíná moralizovat a nesoudí chování dnešních mladých hvězd, které žijí stejně destruktivním způsobem života jako kdysi on. Nemyslím, že mám právo kohokoliv soudit, ale dokážu se vcítit, protože vím, jaké to je sejít z cesty a snažit se na ni vrátit, a vždycky to jde s pomocí správných lidí. Jako Iron Man dostal Downey Jr.

příležitost zahrát si superhrdinu, film měl v kinech obrovský úspěch a pro Downeyho to znamelo další koloběh propagace filmu. Je to hodně práce, ale diváci jsou nadšení, máme dobré recenze a vypadá to i na komerční úspěch, takže je možnost dalšího pokračování... To vám zkrátka dodá energii. Seděl jsem tady tolikrát a mnohdy jsem musel komunikovat s novináři, jejichž pohled je: "Hmm, tenhle film se vážně nepovedl."

Jim se to nelíbilo, mě taky ne, a stejně jsme o tom museli mluvit. Robert Downey Jr. ovšem roli nevzal kvůli penězům, ale chtěl natočit film, na který by se on sám rád podíval. Důvodem, proč hraju Tonyho Starka, proč jsem šel do Iron Mana a proč jsem z toho nadšený je, že miluju filmy. Proto jsem chtěl být hercem. A jako Iron Man můžete obléknout skvěle vypadající, leč trochu nepohodlné "brnění".

První půlhodina, kdy to máte na sobě, je jako ten nejlepší Halloween, co jste kdy zažili, pak jste před natáčením u sebe v přívěsu, vidíte se v zrcadle a nemůžete věřit vlastním očím. Babička by byla hrdá. Robert je při natáčení známý svými improvizačními schopnostmi, což ale není tak jednoduché, jak to zní. Improvizace pro mě znamená, že něco vezmete, přidáte k tomu něco ze sebe, pak to natočíte a pokud z toho něco vznikne, máte hotovo, ale podle mě improvizace vychází hluboko z vaší podstaty jako herce a člověka a dodává celé roli život.

Nemůžu jen tak házet hlášku za hláškou, pořád na sobě mám brnění nebo mě omezuje něco jiného, takže jsme dost mluvili o tom, jak to udělat poutavějším. Taky jsme počítali s tím, že diváci sami jsou dost chytří a nechtěli jsme je urazit tím, že bychom nenaplnili náš potenciál.

Downey Jr. zastínil zbytek obsazení Tropické bouře, kde hrál bílého Australana hrajícího Afroameričana a za roli získal další nominaci na Oscara. Navzdory úspěchu se snaží držet nohama pevně na zeni a nemá rád herce s velkým egem. Nejsměšnější na celém statutu celebrity je, že máme tendenci myslet si, že to co řekneme, co se bezprostředně netýká našich filmů, je důležité a že můžeme radit komukoli o čemkoliv.

A to je směšné. Jiné to je, pokud se účastním filmařského workshopu a vidím párek amatérů natáčet naprosto příšernou scénu. Těm poradit můžu, protože o tom něco vím. Downey se nenechal odradit komplikací britského přízvuku a přijal roli Sherlocka Holmese. Uvědomuju si, že je tam hodně věcí, kdy jsem si nemohl pomoct a chtěl jsem jimi postavu obohatit. V knihách měl vždycky smysl pro humor. Přiznávám, že občas jsme se bavili až moc a Guy mě podporoval v tom, abych si užil co nejvíc legrace na Watsonův účet.

To nejspíš dělal i v knihách, ano dělal. Nemohli jsme si zkrátka pomoct, a tak se Watson ocital v pořád horších a směšnějších situacích. Vždy ochotný posouvat hranice, Robert si nedávno zahrál po boku Zacha Galifianakise v bláznivé komedii Na doraz. Mám velké štěstí, že jsem se ve své kariéře dostal až sem a nechci teď moc zpohodlnět.

Myslím, že Iron Man měl takový úspěch, protože jsme zkusili něco nového v rámci žánru. Rádi si hrajeme s žánry. Nesnažíme se je nějak vylepšit, jen je pojímáme trochu jiným způsobem. Miluju filmy a když jdu do kina, nechci se dívat pořád dokola na stejné příběhy, takže se snažím dát divákům totéž, co sám jako filmový fanda očekávám. Robert Downey Jr.

má za sebou neuvěřitelnou životní dráhu a je jedním z mých oblíbených herců. Ve světě, kde vidíme upadat tolik filmových hvězd, je hezké vidět jednu z těch největších opět povstat a dostat se zpátky na vrchol. A myslím, že kvalita jeho současné práce naznačuje, že na vrcholu míní nějaký čas setrvat. Sledujte nás a dozvíte se víc o vašich oblíbených filmech a hercích. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chcem sa takisto opýtať či sem nedáte celý marvel panel na comic-cone lebo ten bol fajný...

180

Odpovědět

Robert Downey Jr. je jako plesnivý sýr. Čím starší, tím lepší.

270

Odpovědět

presne :-D ohledne comic connu - nemate nekdo to cele ? i se zacatkem kdyz ho oznamili atd?

180

Odpovědět

Ještě Deppa a DiCapria.

187

Odpovědět

DiCaprio už tu je :)

180

Odpovědět

Film Kiss kiss bang bang opravdu doporučuji, není tak známej jako jeho ostatní filmy ale člověk se u něj opravdu zasměje a stoji to za shlédnutí :)

220

Odpovědět

To je můj nejoblíbenější:-D

200

Odpovědět

Opravdu jeden z nejlepších herců současnosti. Oblíbil jsem si ho hlavně díky roli Iron mana. To že na comic conu měl na ruce Iron manskou rukavici značí, že tu roli má minimáoně tak rád jako jeho fanoušci.

Líbí se mi jeho názory a zápal do herectví, který se nevidí ani u těch nejslavnějších herců.

201

Odpovědět

Boží, konečně jsme se dočkal, díky moc za překlad!!

190

Odpovědět

a co třeba Johnny Depp ? :) ten bude ? :)

180

Odpovědět

Jak už jsem tu psal minule, ten pořad má pokrytou biografii snad 150 herců, takže pokud bude mít i nadále úspěch, objeví se tu dřív nebo později zřejmě většina vašich oblíbenců. ;-)

181

Odpovědět

+BugHer0super :)

180

Odpovědět

Děkuju mockrát! :D Robert je můj nejoblíbenější herec, je skvělý, má úžasný smysl pro humor (o tom svědčí jeho příchod na Comic-Con). Prosila bych další videa s Robertem (nejlépe ještě s Jude Law, jsou výborná dvojka) :)

201

Odpovědět

Zase raz som zahlasoval za to za čo väčšina :D som zvedavý či sa trafím aj nabudúce :) A čo sa Downeyho týka, tak to je pre mňa ďaľší "pán herec" a naozaj sa mi páči tá rôznorodosť žánrov v ktorých hrá, pretože naozaj on zahrá čokoľvek! :D tohto človeka by som naozaj niekedy rád stretol a porozprával sa s ním ;)
PS: teším sa na ďaľšiu časť, nech v nej bude ktokoľvek ;)
PS 2: až teraz som pozrel bonusové video :D tak to je týpek :D ten má štýl toto video si budem púšťať ešte veeľmi často :D

191

Odpovědět

Neplanujete dat aj biografiu Toma Hanksa ?

182

Odpovědět

Jak může vyhrávat ta trapná opička proti Al Pacinovy? ^^

1827

Odpovědět

A viděl jsi Věčný svit neposkvrněné mysli nebo třeba Muž na měsíci? Jim Carrey umí hrát.

187

Odpovědět

+TeraDokonce i ve 23 podal obstojný výkon, jenže to že Al Pacino je herec podstatně těžšího kalibru je snad nevyvratitelné.

183

Odpovědět

Naprosto Roba zbožňuju! Jsem jeho věrná fanynka a moc děkuju za překlad :) Osobně si myslím, že Rob exceluje v každé svojí roli a snaží se do toho dát co nejvíc. Ohledně sérií Iron Mana a Sherlocka- rozhodnout, co je lepší nemůžu oboje je skvělý :) ! První Iron Man neuvěřitelnej,druhý díl byl taky super , ale prvnímu se nevyrovnal, o dalších pokračováních nepochybuju Iron Man 3 budu stejně už v květnu :) Sherlock Holmes první díl super, druhý si o dost pohoršil, ale i tak byl dobrej, o třetím dílu se mluví na rok 2014 takže těšivost veliká :) Díky i za bonus, za další videa s Robem tady bych byla moc ráda a nemyslím, že jsem jediná :) !

191

Odpovědět

Paráda, je tolik herců, o kterejch bych tu chtěl vidět biografii..doufám, že se to tu na videacesky dlouho udrží. (: 10*

180

Odpovědět

Zatím je sledovanost i hodnocení pozitivní. :-) Uvidíme, jak dlouho to vydrží.

181

Odpovědět

Zbožňuju Roberta. Poprvé jsem ho zaregistrovala v Chaplinovi a díky němu je ten film jeden z nejlepších životopisných filmů, co jsem viděla. Neskutečně se mi líbil v Tropické bouři (a samozřejmě v Satan's alley :D).

Iron Man - nářez, Iron Man 2 - masakr, Avengers - nejlepší film roku 2012 (čekáme na Hobita :D).
Sherlock Holmes bez Roberta by byl poloviční Sherlock. Věřím, že by se mi tolik nelíbil. To by z toho museli udělat seriál a zasadit ho do dnešní doby do Londýna a Watsona by musel hrát Bilbo Pytlík, ale to zní neuskutečnitelně, že? :D

195

Odpovědět

Ja by som tu privítal Chloe Grace Moretz. :)

182

Další