Sylvester StalloneBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:369
Počet zobrazení:7 913

Co mají společného filmy jako je Rocky, Rambo, Tango a Cash, Demolition Man, Cliffhanger, Specialista, Nájemní vrazi, Soudce Dredd, Sejměte Cartera? Ano, Sylvestera Stalloneho. Ačkoliv už je mu přes 60 let, zůstává Sly stále jednou z největších akčních hvězd současnosti. To ostatně s celou bandou kamarádů potvrzuje i ve svém počinu z posledních let - Expendables: Postradatelní, kde si nejen zahrál, ale k oběma dosavadním filmům napsal i scénář a první také režíroval. Třetí díl z této série je předběžně ohlášen na rok 2014 a vypadá to, že se Sly hned tak do důchodu nechystá.

Přepis titulků

Sylvester Stallone je jednou z největších akčních hvězd Hollywoodu, proto je lehké zapomenout, že není jen bručícím svalnatým drsňákem, ale také úspěšným scenáristou a režisérem, který o svou kariéru tvrdě bojoval. Bojovník od narození, Sly se narodil do chudé rodiny žijící v newyorské čtvrti Hell's Kitchen. Jeho slavná paralyzovaná levá spodní strana obličeje je důsledkem chybného použití porodních kleští při jeho narození.

Sly vyrůstal v nepříliš šťastném domově a hodně času strávil i v pěstounské péči. Ve škole mu to moc nešlo a jako teenager si díky zajímavé radě od otce, začal vybíjet agresivitu kulturistikou. Otec mu řekl: "V hlavě toho moc nemáš, tak radši zapracuj na těle." Měl pravdu. Pořád si myslím, že měl pravdu, řekl to a nejspíš šlo o... největší zvrat v mém životě, protože... Co kdybych se tou radou neřídil?

Rozhodně bych tu dnes nebyl. Pochopitelně chápu, že neměl naprostou pravdu, něco v té hlavě mám. Nic světoborného, ale stačí to. Stalloneho špatné známky značně omezily jeho další možnosti a předtím, než se rozhodl studovat herectví dokonce krátce chodil do školy pro kosmetičky. Bohužel se mu práce hledala obtížně i jako herci, a to kvůli jeho muskulatuře a pomalé řeči.

Dostal několik stereotypních rolí hromotluků a zahrál si i v lehkém pornu. Frustrovaný nad směřováním své kariéry se nakonec rozhodl vzít osud do vlastních rukou a začít si psát filmy přímo na tělo. Jak říkají u fotbalu: "Uvolni se a počkej, až hra přijde k tobě. Jestli se budeš honit za míčem, budeš jen frustrovaný. Počkej si, ono se to změní. Změní se to." A změna přišla.

Slye inspirovalo sledování epického zápasu mezi Chuckem Wepnerem a tehdejším šampionem v těžké váze Muhammadem Alim z roku 1975. Wepnerem sice prohrál, ale bojoval statečně a vydržel mnohem déle, než kdokoliv předpokládal. Zní to povědomě? Ano, Sly šel po zápase domů a napsal scénář k Rockymu. Studia měla o film velký zájem, ovšem s Ryanem O'Nealem nebo Burtem Reynoldsem v hlavní roli.

Sly byl nicméně odhodlán zahrát si Rockyho Balbou sám a nakonec uspěl. Studio s jeho obsazením nakonec souhlasilo za podmínky, že celkový rozpočet filmu nepřesáhne milion dolarů. Povedlo se, Rocky slavil fenomenální úspěchy a obdržel tři Oscary: nejlepší režie, střih a nejlepší film, a je oblíbený do dneška. Odkazem toho filmu je... a nemyslel jsem si, že nějaký mít bude... ale stalo se a podle mě je to ten univerzální sen, povznést se nad okolnosti a snažit se v životě udělat to nejlepší, co můžete.

A možná se to úplně nepovede, alespoň jste ale měli šanci, chopili jste se příležitosti. Podle mě je nejhorší, a celý život mě to frustrovalo... nemít příležitost. Boxerský zápas mezi Slyem a Carlem Weathersem byl naprosto fascinující. A realističtější než cokoliv, co diváci do té doby viděli. Stallone celý zápas do detailů naplánoval a spolu s Weathersem ho nacvičovali více než 35 hodin.

Tomu se říká obětavost. V té době ještě neexistovala propracovaná choreografie snažili jsme se o... a i v dalších filmech se to povedlo, o nepřetržitou akci, abychom mohli natočit celé kolo bez přerušení. Chtěli jsme natočit zápas, který by obstál sám o sobě, aniž by bylo nutné ho stříhat, jen proto, že nemá dostatek obsahu. Zabralo to hodně času a šlo o něco, o čem jsem ve svojí naivitě...

nevěřil, že to předtím nikdy nikdo neudělal. Myslím, že jedním z důvodů, proč se nám s Carlem Weathersem tak dobře spolupracovalo, byly všechny ty hodiny strávené v ringu, kdy jsme si šli vzájemně po krku a často to bylo jen o fous. Ta destrukce. Po obrovském úspěchu Rockyho vzniklo dalších šest pokračování. Fanoušky po celém světě inspirovalo Rockyho odhodlání. Stallone při psaní čerpal z vlastního života a emoce, které prožíval při vlastní snaze o průlom, použil pro Rockyho frustraci ohledně kariéry v boxu.

Rocky je natolik oblíbenou postavou, že hodně fanoušků nedokáže rozlišovat mezi ním a Slyem. Lidi nekřičí: "Sylvester Stallone!" Věřte mi, vždycky je to: "Rocky, Rocky, Rocky..." Vůbec mezi těmi dvěma identitami nerozlišují. Po nějaké době mi konečně došlo, že nechtějí poznat Sylvestera Stalloneho, chtějí, abych byl Rocky.

Nechtějí, abyste to byl vy, chtějí vidět postavu. Takže... občas prostě hrajete neustále, i když zrovna neběží kamera. Vzápětí přišel jeho režijní debut, film Cesta k ráji a vzápětí napsal film P.Ě.S.T., v němž si i zahrál. Filmy se nevyrovnaly úspěchu Rockyho, ale to se povedlo jen pár filmům. Pak ale přišla role ztrápeného veterána z Vietnamu, Johna Ramba, kterou Sly prokázal, že by se na jeho jméno nemělo zapomínat.

Akcí překypující drama První krev se stalo kasovním hitem a vysloužilo si řadu pokračování. Akční styl se stal Slyovou parketou, ale pokračoval i na druhé straně kamery a dál psal a režíroval, což není vždycky procházka růžovým sadem. Kreativní rozpory při natáčení Ramba III dokonce vyústily ve změny ve štábu během produkce.

Byl tu problém a tempem a jistý... nedostatek připravenosti. Plánovali jsme natočit určitý film a na přípravu jsme měli rok a půl. Když jsme pak ale přijeli sem, zapomnělo se na plán a z filmu se stalo něco mnohem odlehčenějšího. Myslím, že by to měl být vážný film, a pokud bychom se nedokázali na přístupu shodnout, v podstatě bychom tu točili tři různé filmy. Takže to chvíli trvalo, ale teď už je všechno tak, jak by to být mělo.

Rád bych totiž, aby ten film, ať už uspěje nebo propadne... chci, aby byl upřímný. Ramba mnozí odsuzovali. Nejen kvůli jeho politickým stanoviskům, ale také kvůli jeho násilí. Díky počtu úmrtí je Rambo III dokonce zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejnásilnější snímek v historii, obsahuje totiž 221 násilných činů.

Co si myslím o násilí ve válečných filmech? Násilí je... když se podíváte na hodně hitů, jako je třeba Smrtonosná past, je tam násilí. Spousta násilí. Všechno závisí na... když je to moc reálné, publiku se to nelíbí, když ale vidí něco trochu... vtipného. Něco nereálného, kde hrdina občas pronese nějaký vtip, Někoho zabije a pronese hlášku...

To se může ale když je to moc vážné... Stallone je sice jednou z nejúspěšnějších hollywoodských akčních hvězd, ale nesouhlasí s tím, že násilí na filmovém plátně vyvolává násilí ve všedním životě. Máme tendenci někoho vinit z našich nedostatků a selhání. A některé politické konstrukty jsou k tomu nejvhodnější. "Ano, tahle filmy ničí naši společnost!" Promiňte, ale tyhle filmy společnost jen odrážejí.

Společnost byla zničená dávno předtím, my jsme pak o tom jen něco natočili. Takže pokud to chce někdo rozebírat, nejdřív by se měl pořádně podívat na naše zákonodárce. Tam vězí problém, ne v nás, my si jen chceme vydělat na chleba. Odhodlaný ukázat, že je v něm víc než Rocky a Rambo, si Sly zahrál ve filmech Tango a Cash, Cliffhanger, Demolition Man a Soudce Dredd.

Pak se rozhodl prokázat své schopnosti jinde než v akci a svým oduševnělým výkonem v dramatu Země policajtů si vysloužil ovace kritiků. Vím, že co se mě týká, los už byl vržen. Vím kdo jsem a uvědomuju si, nebo si alespoň uvědomovat začínám, jak mě publikum vnímá. A kdybych se to snažil změnit, to by bylo nemožné, to by se nepovedlo. Tenhle film pro mě byl jakýmsi duševním cvičením. Nedávno mi bylo 50 let a chtěl jsem udělat něco drastického, tak trochu začít...

ne, spíš oživit zájem o hraní. Návrat k akci ve filmu Sejměte Cartera umožnil Slyovi dál prozkoumat, proč tak rád hraje hrdiny. Věřím, že na hrdinech je zajímavé to, že se většinou nesnaží o žádné hrdinské činy. Ty jim přichází do cesty, a oni se musí rozhodnout, jak se zachovají. A za svoje činy pak nesou obrovskou odpovědnost.

Dokáží se opravdu stát hrdiny? Pro mě je hrdinství, tedy jeho nejvznešenější forma, když dáváte vlastní život v sázku ne kvůli sobě, ale pro nějakou vyšší myšlenku. V roce 2006 Stalloneho kariéra doslova uzavřela kruh, když se snažil přemluvit studia, k natočení filmu Rocky Balboa. Bylo to těžší, než u prvního. Strašně se změnila doba, změnilo se publikum a změnily se i finanční procesy natáčení filmů.

Takže tohle je ta poslední věc, kterou by chtěli točit. Myslím, že někdo v čele jednoho studia přímo řekl: "Jen přes moji mrtvolu." Přesvědčit studia ale nebylo to nejtěžší, aby si Rockyho zahrál, musel se Sly dostat do formy. To si teď, když je mu přes 60, vyžadovalo jiný přístup než před 30 lety. Byla to hrůza. Nic nefungovalo... neposlouchají vás nohy, bolí vás krk a do toho artritida, takže jsem se snažil...

Je to i dost symbolické, ale s tím, jak stárneme, ještě nemusíme končit s tím, co děláme. Nemůžeme to dělat stejně jako zamlada, ale jde to jinak. Rocky to vidí tak, že co už nemá na rychlosti, to vykompenzuje silou. Půjdu na to jinudy. Já bych to tak udělal i ve skutečnosti. Po vzkříšení Rockyho bylo jen otázkou času, kdy dostane další příležitost Rambo.

Podle Stelloneho existuje hrstka ingrediencí, bez kterých se akční hit neobejde. Je to jednoduché: srdce, energie a humor. V Rambovi jsem vynechal humor, ale zbytek určitě. Jako hvězda, scenárista a režisér filmu Expendables: Postradatelní dokázal Sly do rolí členů týmu žoldáků přilákat ty nejznámější akční jména a uvědomil si, že publikum ho má v akčních rolích zkrátka nejradši.

Vážně netuším. Jak víte, natočil jsem i hlubší filmy, ale myslím, že v nich mě už dneska nikdo vidět nechce. Na přechod k dramatům už jsem moc starý. Navíc by to všichni vnímali jen jako zoufalý pokus o to, aby se mi dostalo uznání jako vážnému dramatickému herci. Pozdě! Měl jsem své momenty...

jsem hrdý na drama ve filmu Rocky Balboa, hlouběji jít nemůžu... ještě Země policajtů, takže bych mnohem radši dramata jen režíroval. Vzhledem k jeho zkušenostem s akčním žánrem: Co je klíčem k tomu, stát se akčním hrdinou? Během těch třiceti let jsem měl asi šest opravdu dobrých. Je to o vytvoření vztahu s publikem. Prý je to o velikosti svalů... nesmysl. Je to v tom, že věříte tomu, co vidíte.

Hrdina taky nesmí být větší, než celý zbytek filmu. Naopak, padouch ho musí v něčem převyšovat. Vždycky je tak trochu pozadu, takže mu fandíte. V tom to je. Sylvester Stallone na plátně nakopává zadky už víc než třicet let, ale zároveň je také úspěšným scenáristou a režisérem. Stejně jako jeho nejoblíbenější postava, Rocky, musel tvrdě bojovat o svůj úspěch, aby překonal nepříznivé počátky a naplnil svoje sny.

Pořád jede naplno a zastiňuje i o polovinu let mladší kolegy. A to si zaslouží respekt. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sly je neuveritelna persona. Ze vsech akcnich hercu je on uplne jinde nez ostatni. Srovnavat ho s Arnoldem nelze. Sylvester je o tridu vys. Narozdil od vsech akcnich hvezd 80.let ci zacatku 90.let, jen on dokazal i ve 21.stoleti byt stale akcni hvezdou. Je to dano tim, ze ma ve skutecnosti dobre nazory, je i slusny herec (na akcni meritka urcite), zaroven je kvalitni scenarista a reziser. Uzil jsem si Rockyho, Ramba i Expendables (a spoutu jinych). Ten chlap je akcni kapacita...ostatni jsou ciste v jeho stinu. Jasne. Ma velkou vyhodu, ze neni jen hercem, ale je vsestrannym. Expendables 2 povazuju za jeden z nej akcnich filmu 21.stoleti a prvni dil vlastne taky. Stejne jako Rambo4. On proste umi...

223

Odpovědět

Když jsme byli malí, taky jsme se šermovali, kdo je lepší, jestli Sly, nebo Arnie. Taky jsme byly děcka a hádali se o hlouposti.

Pokud ale člověk má špetku zdravého rozumu, je mu jasné, že 80tky a částečně devadesátky byly o soupeření dvou největších akčních hvězd, kdy jednoduchost a síla vůle Slyových hrdinů typu Mariana Cobrettiho či Ramba, stála proti univerzálnosti Rakouského masomlejnku s jménem Arnie, který původně přišel "pumping iron" do new yorku a nakonec vytvořil protipól Slye v podobě postav Dutche z Predátora či Dutche z Matrixu. No a když si člověk se špetkou zdravého rozumu přečte dětské žvatlání v podobě přímého popírání historie a zbožšťování Slye výkřiky typu "Sylvester je o třídu vejš a všichni ostatní jsou v jeho stínu", tak se normálně nostalgicky pousměje své vlastní dřívější hlouposti, kdy se o takové věci taky hádal a myslel si, jak není chytrej a jak nemá tu správnou pravdu.

210

Odpovědět

Jeden z mých nejoblíbenějších herců. Miluju Rockyho, Expendables a na Ramba už se hrozně dlouho chystám :)
Jak se i tam říká, nemusí být nejchytřejší, ale podle mě to má v hlavně hodně srovnaný a vždycky měl.

210

Odpovědět

Dáme menší DUEL. Sly palec nahoru Arnold palec dolů!

2516

Odpovědět

odo mna mas palec dole za to, ze ich stavias proti sebe

197

Odpovědět

+jestbone89Takže Arnold

243

Odpovědět

Konecne som sa dockal, Syl je pre mna najvacsim vzorom zo vsetkych filmovych hviezd. Saga Rockyho je genialne spracovana a patri medzi moje najoblubenejsie filmy vobec.
Trochu ma zarazilo ze spomina 6 pokracovani, pokial viem, tak je 6 filmov, teda 5 pokracovani. Ci mi daco uslo?

190

Odpovědět

Stallone dokáže uzemnit pohledem :-) Mne asi nejvíc bavil v Demolition Man. Budoucnost, sci-fi, to jsou moje oblíbené prvky a navíc v kombinaci se Snipesem a Sandrou Bullock... Buďte dobrý!

190

Odpovědět

Dočkal jsem se :) v hlasováni se na něj sice dostalo, ale jelikož skončil třeba druhý nějak na něj zapomněli :) Jsem jeden z lidí co mu v pokoji visí plakáty jak Ramba tak Rockyho a ten co když potřeboval motivaci pustil si jeden z Rockyho zápasů nebo tréninků :) O tomhle herci jsme měl už kdysi na škole hodinovou přednášku a jeho život je tak zajimavý, že ani moje češtinářka se nenudila :D A jestli mám do budoucna nějaké přání? Vypadat v 66 letech jako on ;) Všechna čest prostě :)

211

Odpovědět

pri flimoch ako rocky ma clovek pocit ze moze dokazat skutocne vsetko...ked uz by nic z holywoodu nevzislo dobre staci aj toto :)

pri filmoch ako expandables ma clovek pocit ze chuck uz dokazal vsetko :D ked uz by nic z holywoodu nevzislo dobre staci aj toto :)

180

Odpovědět

1. Rocky
2. Rambo
3. Kriminal

192

Odpovědět

Tady je záznam zápasu, který zmiňují v 2:00 že po shlédnutí Sly napsal scénář k Rockymu http://youtu.be/Ye42a3gcILs

180

Odpovědět

Stalloneho vážně respektuju, ale fakt mě až šokovalo, jak skvěle se mi tady poslouchal. Má to v hlavě srovnaný a opravdu říká zajímavý a fajn postřehy. Pro mě asi jeden z nejlepších dílů tohohle pořadu.

190

Odpovědět

Naprostý souhlas - i proto mě mrzelo, že na něj při hlasování nikdy nepřišla řada.

180

Odpovědět

3:20 malinkej preklep.
Máte tam: "nacvičovali více než 35 hodil"

181

Odpovědět

Opraveno, díky.

181

Odpovědět

Toto je pro mě Pan herec. Skoro v každém filmu se mi zdá, že ani tu roli nehraje, ale že prostě on takový doopravdy je a jenom o tom něco natočil. A jeho motivační řeč ve filmu Rocky Balboa je podle mě nejvíc inspirující ze všech filmů, co se snaží diváky nějakým způsobem navnadit k lepším výkonům. Pokaždé, když je mi ouvej nebo se cítím poražený, stačí si jí párkrát převyprávět a člověku jen ta úžasná volba slov dodá nesmírné množství energie.

180

Odpovědět

moj najoblubenejší s ním bol Oscar....
Akurát som to hľadal na csfd... Tie hodnotenia tam fakt nemajú význam.

184

Odpovědět

Oscar je dokonalá hlína. A stylová.
Víc jsem se nasmál snad jenom u Expendables 2.

180

Odpovědět

Zěmě policajtů je zvláštní film: Chlapík, co se kdysi zachoval jako hrdina a pak se chtěl i k hrdinům (newyorským policajtům) přidat (zní to pateticky, ale sám to říká: sen je sen), ale pro zdravotní stav může maximálně tak dělat šerifa za městem v místech, kde newyorští policisté bydlí. No a jak to tak chodí, jako hrdina se bude muset zachovat ještě jednou, protože někteří z těch "hrdinů" jsou jen gangsteři v modrém... Není to jeho nejlepší film, ale zajímavý rozhodně je.

181

Odpovědět

po tomto videu si práve nemyslím, že by mal v hlave toho málo, tie názory, ktoré má na dnešný svet sú veľmi triezve a pravdivé, najmä ohľadom tých akčných filmov, úplne vystihol morálku ľudí, ak niečo vážne odlahčíte vtipom tak je to ok, ale ináč je to násilné a aj ten fakt jak sa každý snaží viniť filmový a herný priemysel z toho aký to má zlý vplyv na činy ľudí, presne ako povedal je to len alibizmus dotyčných

190

Odpovědět

tak ono to je asi myslene tak ze sa v skole zle ucil...co absolutne neodrzkadluje potencial inteligenciu a dalsie dolezite veci v zivote cloveka...ale v tej dobe jeho otec asi veril tomu ze clovek sa musi dobre ucit aby " nieco dokazal"...podla mna je velmi inteligentny a empaticky clovek...

200
Další