Leonardo DiCaprioBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:367
Počet zobrazení:12 644

Na kanálu mnctventertainment lze nalézt hodně zajímavých a dobře zpracovaných hereckých "životopisů" těch největších i méně známých hollywoodských hvězd. Dnes se můžete podívat na kariéru Leonarda DiCapria, který začal ztvárňováním problémových adolescentů, přežil slávu, kterou mu přinesl Titanic, a propracoval se ke kritikou opěvovaným a diváky milovaným rolím v posledních letech. Nemalý podíl na tom patrně má i jeho trvající spolupráce s režisérem Martinem Scorsesem. Pokud bude zájem, budou se zde biografie slavných herců objevovat častěji - pod videem můžete dokonce hlasovat, koho byste rádi viděli příště. Jaký máte názor na Leonarda a který film s ním máte nejraději?

Přepis titulků

V 90. letech došlo ke vzestupu mnoha velkých hvězd, ale jen pár jich dosáhlo tak enormního úspěchu jako Leonardo DiCaprio. Na počátku desetiletí byl naprosto neznámou tváří, a na jeho konci se stal hrdinou Titanicu, jednoho z nejvelkolepějších filmů v dějinách. Jeho popularita mezi adolescentními fanynkami dlouhou dobu hraničila s hysterií.

Leo od počátku spolupracoval s filmovými velikány, s De Nirem v Dospívání po americku, s Johnnym Deppem v Co žere Gilberta Grapea, s Genem Hackmanem, Sharon Stoneovou a Russellem Crowem v Rychlejší než smrt, ale opravdovou hvězdu z něj udělal film Romeo a Julie Baze Luhrmanna. Moderní adaptace Shakespearovy klasiky s úžasným soundtrackem slavila celosvětový úspěch.

A pak přišel Titanic Jamese Camerona, který překonal všechny rekordy a vystřelil Leovu hvězdu k novým výšinám. Leo se ale snažil držet nohama pevně na zemi. Pochopitelně je to občas dost těžké, věci kolem se mění a vy se jen snažíte udržet... nechcete, aby vás to změnilo, ale přitom se musíte přizpůsobit nové situaci.

Je to skoro jako kdybyste měli víc osobností. Teprve si na to zvykám, pořád je to pro mě dost nové. Většinu času se jen snažím... růst, učit se a vybírat si kvalitní filmové projekty. To je pro mě ta nejdůležitější věc. Leo se narodil a vyrostl v Hollywoodu, poprvé se v televizi objevil v Growing Pains, ze kterých byl vyhozen kvůli problémovému chování.

To nebyl ideální začátek, nicméně jeho nadšení pro věc přetrvalo. Chtěl hrát a brzy si sehnal svého prvního agenta. Když jsem začínal, vůbec nic jsem od toho nečekal. Říkal jsem si, že natočím jednu nebo dvě reklamy, nějaký televizní seriál, nebo dokonce film, a že mi to pomůže zaplatit školné na vysoké. Takový byl na začátku můj přístup.

Byla to prostě řada... Pokračoval jsem v tom, protože jsem si to zamiloval. Proto jsem to pořád zkoušel a nakonec se na mě usmálo štěstí. Ano, po řadě epizodních rolí pro televizi osmnáctiletý DiCaprio konečně dostal roli, díky které se o něm začalo mluvit - Dospívání po americku. Superhvězdu z něj ale udělal až romantický velkofilm Titanic. Film získal 11 Oscarů, vydělal 1,8 miliard dolarů a vyvolal vlnu Leo-mánie.

Jeho tvář se objevila na obálkách všech možných časopisů a začal ho pronásledovat bulvár. Přizpůsobíte se, pokračujete v práci a nakonec se naučíte to akceptovat. Uvědomíte si jednoduchou pravdu. Jakmile si přiznáte, že je to mimo vaši kontrolu, že to zkrátka nemůžete nijak ovlivnit, ať uděláte cokoliv. Kdokoliv může kdykoliv přijít s jakoukoliv pomluvou a stane se z toho...

I o naprosté lži se začne uvažovat jako o pravdě a vy s tím nemůžete nic udělat. Musíte si připomínat, že tohle svinstvo zkrátka patří k tomu, že máte fantastickou příležitost jako herec. A musíte doufat, že za vás bude víc než cokoliv jiného mluvit vaše práce. O to se snažím, nechci se vyjadřovat ke každé hlouposti, kterou někdo řekne.

Chci zkrátka, aby za mě mluvila moje práce. V roce 2002 Leo filmem Gangy New Yorku započal spolupráci s režisérem Martinem Scorsesem. Tím se splnil Leův sen o práci s Martym, jak se Scorsesemu přezdívá, a samotný film slavil velký úspěch. Pamatuju si, jak mi někdo řekl o projektu Martina Scorseseho o mladých irských přistěhovalcích a ganzích, název je Gangy New Yorku.

Prý to chtěl točit už dávno a já si jen pomyslel: "V tom musím být!" Opustil jsem kvůli tomu svého agenta a přešel k jinému, to mi bylo asi sedmnáct, protože jsem doufal, že se setkám s Martym a odstartujeme tenhle projekt. Nikdy jsme se nesetkali. Alespoň dalších šest let ne.

Až nakonec, to mě zastupoval Rick Yorn spolupracující s Markowitzem, který se znal s Martym. Tak jsem jim řekl, že bych rád na tomhle projektu pracoval s Martym, že mám pořád zájem. Začali jednat s Martym, ptali se ho, na čem se chystá pracovat a on shodou okolností řekl, že plánuje tohle.

Pak mi během natáčení Pláže v Thajsku volali, že se mnou Marty chce natočit Gangy New Yorku. Byl jsem prostě v šoku. Leo je herec, kterého jsem sledoval řadu let. Řekl mi o něm De Niro po Dospívání po americku. Tehdy bylo Leovi patnáct a De Niro mi řekl, abych ho sledoval, že z něj bude famózní herec. Takže jsem o něm slyšel už v roce 1994 nebo 1995.

Pak jsem ho pochopitelně viděl v Co žere Gilberta Grapea a řadě dalších snímků. Viděl jsem neuvěřitelný talent a chtěl jsem s ním jednou pracovat. A pak, poté co měl premiéru Titanic, jsem viděl, že dokáže do kin přitáhnout diváky. Když mi byla prezentována možnost spolupracovat s ním, viděl jsem to jako příležitost. Ukázalo se, že má rád moje filmy a začali jsme spolu točit.

Film měl takový úspěch, že znovu spolupracovali na Letci a Skryté identitě. Leův počáteční respekt k Martymu se jejich spoluprací jen prohloubil. Jeho práce je neuvěřitelně autentická a jeho přístup k filmování je úžasný vzhledem k dnešní době a tomu, kam až se jako režisér dostal. Je to filmový fanatik, který miluje natáčení filmů víc než kdokoliv jiný.

Stejně tak se i Scorsese naučil ocenit Leovu schopnost ztvárňovat postavy jedinečným způsobem, proto se DiCaprio nadále objevuje v jeho filmech. Mám v něj naprostou důvěru. Mám v něj důvěru, můžu se spolehnout na to že najde specifický způsob, jak ztvárnit postavu tak, aby byla opravdu zajímavá.

V mládí Leo často hrál vnitřně rozervané postavy, feťáka, násilníka, retardovaného chlapce a bisexuálního básníka. To vedlo ke spekulacím, že on sám byl v mládí duševně nevyrovnaný. Leo však trvá na tom, že jde o pomluvu. Sám sebe vidí jako rebela v tom smyslu, že se snaží zachovat si vlastní individualitu. Vybírá si těžké role, které ho motivují k výkonu.

Když mu bylo dvacet, byl nominován na Oscara za snímek Co žere Gilberta Grapea. Díky jedinečným rolím se proslavil a jeho práci od počátku obdivovaly i velké hollywoodské hvězdy. Jak byste mohli nevědět, že Leo hrál v Co žere Gilberta Grape a v Luhrmanově Romeovi a Julii? Neznal jsem ho osobně, ale vždycky jsem ho považoval za nejlepšího herce jeho generace, za někoho, kdo má za sebou riskantní volby, co se týče projektů, které si vybírá.

Myslím, že se mu budu snažit zůstat v patách, pokud nepoběží moc rychle. V roce 2006 byl znovu nominovám na Oscara za svůj výkon v Krvavém diamantu, zachycujícím krvavé důsledky nelegálního obchodu s diamanty. Toto téma zanechalo v Leovi hluboký dojem. Do té doby jsem netušil, jak hluboce to poznamenává lidské životy, jak velký je to v Africe problém.

Teď, když si to jasně uvědomuji, rozhodně jsem zaujal razantnější postoj. Je to bohužel komplikovaný problém, protože nemůžete jen tak říct: "Nekupujte diamanty." Tak snadné to není. Musíte zaujmout postoj k diamantům se sporným původem, které se prodávají.

Pokud to přispívá k takovéhle situaci, měli bychom to zastavit. Leo pracoval s těmi nejlepšími a všichni chválí jeho schopnosti a nadšení pro práci. V roce 2008 hrál spolu s Russellem Crowem v Labyrintu lží Ridleyho Scotta. Jejich filmové postavy si spolu moc nerozuměly a zdá se, že totéž platilo pro oba herce během natáčení.

Máme stejnou pracovní morálku, estetické cítění a smysl pro humor. Pokud se shodnete v těchhle věcech, natáčení je snadné. Lidé často předpokládají, že se shodneme na všem. To je pochopitelně směšné, ale všichni se diví, jak může docházet ke konfliktům po umělecké stránce, když všechno vidíme stejně. To je nesmysl, v sedmdesáti procentech názorů se naprosto rozcházíme.

Postupně jsme ale zdokonalili umění vést spory beze slov a baví nás řešit problémy. Při natáčení se ale nebavili jen řešením problémů, Russell si užil hodně zábavy na Leův účet. Obzvlášť se mi líbil jeden žert, který jsem opakoval asi jednou týdně. Chodil jsem do maskérny s malou lahví vody Evian, schovanou v ruce a když jsem šel okolo něj, předstíral jsem kýchnutí a pocákal jsem mu krk tou vodou.

A on si celé týdny myslel, že jsem nechutný hnusák, co mu každý týden prská na krk hleny. Musel jsem se držet, abych se neprozradil, už kvůli tomu výrazu v jeho očích, protože bylo vidět, že jsme si sympatičtí a nemohl pochopit to kýchání.

To byl ale výraz. Občas jsem musel odejít z maskérny, abych udržel vážnou tvář. Vysmál jsem se a pak šel zpátky. A pak, byli jsme asi v polovině natáčení, jsem mu ukázal tu vystřikující vodu. Nechtěl tomu věřit, ale myslím, že se mu dost ulevilo, že přece jen nejsem tak nechutný, jak si myslel.

Leo také sklízí obdiv za jeho práci s jazyky. V Krvavém diamantu mluvil s africkým přízvukem a pro Labyrint lží se učil arabsky. Je v tomhle směru neuvěřitelně profesionální. Bavili jsme se o té části v arabštině a on chtěl vědět, jestli tak má vážně mluvit. Říkal, že se to vážně naučí. Věděl jsem, že to zvládne, a proto jsem to tam chtěl.

Naučil se to perfektně. Naučil se to tak dobře, že ho chválil i náš jazykový konzultant, kterého jsme měli na natáčení. Vyslovoval bezchybně každičkou hlásku. Je neuvěřitelně důkladný a odhodlaný, víc než kdokoliv jiný. Po obrovském úspěchu Romea a Julie a následujícího megahitu Titanicu byl Leo pravděpodobně tou největší hereckou hvězdou.

Svou popularitou byl tehdy přirovnáván k Beatles Díky svému talentu spolupracoval s režisérskou špičkou, Spielbergem, Scorsesem, Ridleym Scottem, Jamesem Cameronem. Jsem si jistý, že nejen oni mají v plánu obsadit Lea do mnoha dalších skvělých rolí. Sledujte nás a dozvíte se více o vašich oblíbených filmech a hercích.

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Návrh na příští video:) http://www.youtube.com/watch?v=3Qbi0gb9DtM

00

Odpovědět

super parádní seriálek...skvělej nápad s hlasováním ! 11 palců nahoru z 10 !! díky

181

Odpovědět

Co žere Gilberta Grapea? po boku Johnyho Deppa prostě zářil :-)

190

Odpovědět

Leo je v TOP 5 mých nejoblíbenějších herců, těchto pět míst je dělených takže celá pětice si je vyrovnaná. Mám ho rád díky jeho skvělému hereckému talentu a nezapomenutelnému vzhledu.

Jeho výkon se mi nejvíce líbil ve snímcích Chyť mě když to dokážeš a Počátek, ne že by v ostatních nějak zaostával, ale tyhle dvě role se mi prostě nenávratně vryli do paměti.

190

Odpovědět

Příště by to chtělo Christiana nebo Roberta. Oba dva jsou také v mojí TOP5. :)

180

Odpovědět

Skvělá věc, těším se na další díly... A ten australskej přízvuk je hustej :)

190

Odpovědět

Shutter Island, Inception Dam bol super.

181

Odpovědět

TOP herec! Prokletý ostrov, Labyrint lží, Krvavý diamant nebo Počátek... Na Skrytou Identitu (Departed) se teprve chystám...

200

Odpovědět

Chyť mě když to dokážeš <3

200

Odpovědět

Jo a budu samozřejmě nadšením bez sebe když tento seríál bude pokračovat nadále :)

Kolik má asi tak zpracovaných herců ?

180

Odpovědět

150. :-D

181

Odpovědět

+BugHer0Tak to je fajn , to tam urcite bude i Sigourney, Jackie Chan,Reno atd. atd. Těším se těším :)

182

Odpovědět

Jeden z nejlepsich hercu let nedavno minulých a součastných. Prostě šička v oboru. Dovede z filmu, který za moc nestojí udělat slušný biják a z těch co za to opravdu stojí opravdový HIT.

jak uuž tu bylo napsáno po Titanicu jej většina škatulkovala někde k Luneticu, ale kdo viděl i jeho jiné filmy musí uznat, že Leo je opravdu PAN herec a klidně bych jej zařadil po boku DeNira a jiných.

191

Odpovědět

DiCapria sem nikdy něják moc nemusela, pak sem viděla "What's eating Gilbert Grape?" a za výkon v tomhle si vysloužil neskutečný respekt... A když se na to koukám s odstupem času tak i v Titaniku, kterej moc nemusím, předvedl parádní výkon. Přijde mi hrozně profesionální, skromnej a zajímavej, takže... Jen tak dál, Leo:)
(btw. kde ho mám hodně ráda jsou "Catch me if you can" a "Shutter Island":))

191

Odpovědět

Gangy New Yorku

191

Odpovědět

Jednoznačne Departed

190

Odpovědět

Vyborny herec. Nej film pro me - The Aviator

190

Odpovědět

Tohle tu musí uvítat naprosto všichni. Každý má své oblíbené a herce a miluje filmy. Těmito videi NEMŮŽETE šlápnout vedle;-)

190

Odpovědět

Věř mi, že každého to nezajímá a obávám se, že jakmile se pustíme do těch méně známých herců, sledovanost půjde prudce dolů. ;-)

1815

Odpovědět

+BugHer0Tak davaj len tie znamejsie tvare, aj ked aby o nich bolo video asi musli hrat vo viacerych filmoch a nie len nejaku vedlajsiu postavu cize, by mali byt znami :D

181

Odpovědět

+BugHer0co jsem si to prohlížela, tak těch méně známých tam ani moc není...nebo teda já osobně z nich znám skoro všechny :D

180
Další