Martin Scorsese a umění tichaEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:293
Počet zobrazení:7 698

Nové video z kanálu Every Frame a Painting se zaměří na legendárního režiséra Martina Scorseseho, který stojí za snímky jako Taxikář, Zuřící býk, Mafiáni, Skrytá identita nebo Vlk z Wall Street.

 

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Půjdeme se projet. Dnešním tématem je Martin Scorsese a umění ticha. Přestože Scorseseho proslavilo jeho použití hudby, jedním z jeho nejlepších rysů je působivé použití ticha. V Zuřícím býkovi se o zásluhy podělil s Frankem Warnerem. Byla tam spousta zvukových efektů. Frank vždycky říkal, že je potřeba je utnout a nechat všechno utichnout.

Jako takový otupující účinek. Jako byste utržil moc úderů do ucha. V této slavné scéně Jake LaMotta vyprovokuje až náboženská jatka. Když si projdete Scorseseho filmografii, najdete spoustu zajímavých variací. Můžete ho přímo porovnat s ostatními. V původní Volavce je například tento zásadní moment doprovázen hudbou. Ale v remaku... Ať už máte radši kterýkoliv z nich, jejich sledování a srovnávání by vystačilo na samostatnou přednášku.

Scorsese někdy film přivede k vrcholu za zvuku... který pak utichne. Toto je trochu extrémní případ, protože ten nejhlasitější moment v celém filmu je záhy následován tím nejtišším. Jindy je ticho ústředním dramatickým prostředkem scény. - Všichni známe... - Co tím kurva myslíš? Co je na mě kurva vtipnýho? Řekni mi, co ti přijde tak vtipný. Dej pokoj, Tommy.

Když si projdete všech padesát let jeho kariéry, najdete spoustu fascinujících způsobů, jak pomocí ticha zdůraznit subjektivitu momentu, navodit ještě úchylnější atmosféru, ukázat lásku na první pohled a obratem v nás udusit pocit štěstí. - Možná ne úplně. - Neodejdu. Já odsud kurva neodejdu! Nejlepší na tom je, že se zvukový design odvíjí přímo od postavy.

Všechny tyto postavy činí důležitá rozhodnutí, která budou mít následky. Rozhodnou se ukrást peníze, nebojovat, skrýt své emoce, někomu nevěřit, počkat, až přejde nepříjemný pocit, vrátit se do hry, ignorovat, že je nikdo nechce. Protože se tyto chvíle v každém filmu opakují jen vzácně a s rozmyslem, ticho navozuje jiný pocit a váže se k jinému motivu. Zároveň režisérovi umožňuje, aby na zvuku postavil celou strukturu filmu.

Skoro každou bojovou scénu v Zuřícím býkovi například předchází tichá chvíle s rodinou. To mu umožňuje například náhlé střihy do ran pěstí. Také to ale podtrhává hlavní téma filmu, a to, že násilí v ringu je jen nástavbou k násilí doma. Když napadne svého bratra, slyšíte stejné zvuky... které jste slyšeli v ringu.

Tuto filmovou strukturu nenajdeme jen u Scorseseho. Zachraňte vojína Ryana je orámováno dvěma dlouhými bitvami. V každé bitvě máme tento moment. Na začátku nikoho z nich neznáme. Na konci je známe všechny. Možná s mojí interpretací nebudete souhlasit, ale jsem přesvědčený, že tato postava ví, že zemře. V obou momentech to přijímá a pokračuje v boji. Je to podle mě skvělý příklad využití zvuku jako celkové filmové struktury.

Chci poukázat na to, že to není jen záležitostí dobrého mixování zvuku, i když to tu máme. Zvukaři to nedokážou, když film od začátku do konce zaplníte dialogy, efekty a hudbou. Nemám nic proti tomu, aby byl film na kratší dobu hlasitý. To je podle mě v pořádku. Když ale máte sekvenci, která je hlasitá 20 nebo 30 minut, zapomenete na to, jak zní ticho.

Nic vám nepřipadá hlasité, protože je hlasité všechno. V mainstreamových filmech se scenáristé a režiséři od ticha odklonili nebo ho používají špatně. Je to něco, co se znatelně rok od roku zhoršuje. Vezměte si rok 1978. Možná vám to přišlo trochu kýčovité. Alespoň ale použili ticho k tomu, abychom cítili ztrátu postavy.

Byli ochotní s ním během celého ticha zůstat. Zato v roce 2013... Může vám to připadat tiché, ale celé to doprovází hudba. Toto "neticho" navíc používají k tomu, aby postavu odměnili. On někoho zavraždí a ona ho za to obejme. Když se ale podíváte na celý film, kdykoliv nastane ticho, někdo ho obejme. Zamyslete se nad svým tichem a používejte ho s rozmyslem. Nepoužívejte ho nadmíru u jakékoliv dramatické scény.

Rozvrhněte strukturu filmu tak, aby se ticho odvíjelo od toho, co cítí postavy. Získáte něco lepšího než ticho. - Emocionální reakci. - Co by bylo horší? Žít jako monstrum, nebo zemřít jako dobrý člověk? Teddy? Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Prokletý ostrov" opravdu můžu - výborný film - za mě 10/10

110

Odpovědět

neskutečně mi vadila neustálá akce a prostě neustále vyplňování místa blbostma v hobitovi a myslím si že je to velmi špatný film a po tomhle jsem si uvědomil že tam v podstatě snad ani nebyl moment ticha, což jenom vzhledem k tomuto videu prokazuje že jde doopravdy o amatérskou práci nikoliv nějaký áčkový film

1915

Odpovědět

for the haters Pán Prstenů miluji všechny tři díly

166

Odpovědět

Takhle - on Jackson je skvělý režisér, který umí natočit i komorní a tiché scény. V Pánovi prstenů to v bitvách občas použil... to ztišení efektů, kdy se plátně odehrává brutální řežba a přitom zvuk je utlumený. A umí i perfektně pracovat s tichým zpěvem. V Pánovi prstenů je to třeba moment, kdy Pippin zpívá Denethorovi, v Hobitovi zase píseň, kterou zpívají trpaslíci u Bilba doma.

Problém je, že Jackson pak takovéhle momenty vystřídá debilním videoherním stylem, kde se kamera točí a poletuje tak, že to nepřipomíná film, ale skutečně spíš nějakou akční hru. Třeba průchod trpaslíků gobliním městem. Teď jsem viděl trailer na poslední díl Hobita. A opět, Jackson nádherně a něžně buduje atmosféru a najednou do toho BUM, flusanec do divákova ksichtu v podobě nějaké honičky vozíků na ledu. A opět humor s Legolasem, tentokrát neskejtuje na štítu, ale jede taky na nějakém vozejku. Ach jo. Jackson výborně pochopil Tolkienovy vážné scény, ale absolutně nepochopil Tolkienův jemný humor a nacpal tam humor Jacksonův, který ovšem vychází z úplně jiného naturelu (viz Jacksonovy starší hororové komedie).

303

Odpovědět

+Scalextak mi vysvětli proč (teda aspoň podle mě) je pán prstenů a hobit tak rozdílný, jako jasně že v Lotrovi byly taky nějaký blbosti jako ten štít ale pořád mi to připadá jako suprová série která dost vystihla knížky, prostě příjemné a kvalitní filmy. Zato Hobit je podle mě naprostý humus, prostě přepatlané, přeefektované nevkusné svinstvo když to tak řeknu, už dlouho plánuji napsat nějakou recenzi kde bych to shrnul ale prostě v tom filmu snad není moment který by nebyl kýč jak prase.
Pořád si pamatuji na tu scénu s arven a frodem jak ho zachraňovala, když jsem tu scénu viděl v jakémsi hobit podání nejenom že mě nasralo že v podstatě ten kretén zkopíroval scény z předešlého filmu ale závoreň ta scéna byla neskutečně k smíchu.
Fakt Hobit mi přijde jako podvod století, lituji každé koruny jakou jsem za to abych to v kině viděl utratil, oba díly jako by mi režisér sral na hlavu a myslel si že mu sežeru.
Navíc knížka Hobit působí mnohem víc pohádkově než LoTR ale film byl ještě míň pohádkový než LoTR.
A ještě poslední věc jestli si někdo myslí že sem nějaký hobit hater nebo co, nebo že ze mě jenom mluví nostalgie, tak vlastním 3 cd s namluveným hobitem kde to celé namluvil jeden týpek!!! A V POROVNÁNÍ S FILMEM JE TO LEPŠÍ! nejde o nějaký rozbor uměleckého díla ale klidně si pustím totu audio verzi znovu a znovu mám z toho super pocit a nikdy mě to neomrzí zatím co film mi připadá nechutný, jenom mi doopravdy připadá že něco takové by se nemělo stát když točím myslím si že by ve mě měl prostě měl zanechat něco víc než fuj to byla fraška, zatímco audio kniha není nijak složitá, nestále autory triliony milionů a mam z ní uklidňující a příjemný pocit a připadá mi že její podání příběhu je prostě lepší
jinak tady odkaz na youtube kde jsem to teďka našel https://www.youtube.com/watch?v=MhIjzTK1WCw

97

Odpovědět

+Scalexjinak mam tam moc prostě a určitě spoustu chyb tak mi to prosim vás nepište, psal jsem to narychlo

12

Odpovědět

Jackson je hovado, jeho nejlepší film je Braindead a Vesmírní kanibalové a u tohohle typu filmů měl taky zustat.

415

Odpovědět

É, nějak jsem přesně nepochopil, proč tady nějaká lopata a další lempláci co se toho hned chytli, řeší PJ, když je to jasně video o MS.

32

Odpovědět

+TerryczHolt jsme začli řešit Jacksona. Smiř se s tím. S tvojí nechápavostí ti bohužel pomoci nemůžeme.

40

Odpovědět

Těžko říct, proč je to o tolik horší než LOTR - možná nátlak producentů, aby to bylo víc pro masy a nebral se tolik ohled na fanoušky. Nebo to prostě Jacksona baví a rozhodl se, že tenhle film holt bude mnohem víc Jackson než Tolkien.

Osobně jsem rád, že se Hobit nevydal cestou větší pohádkovosti, protože pak by byl těžce nekonzistentní s Pánem prstenů (filmem). Bylo by nelogické, kdyby se postavy, které jsou v LOTRovi trochu temné, najednou chovaly rozjuchaněji.

Co se týká Hobita, tak na 50 procent jsem spokojený. Spousta scén funguje dobře. Nádherně je vykreslený Balin. Až si jednou časem budou lidé nejdřív pouštět Hobita a pak teprve LOTRa, tak o to působivější bude scéna v LOTRovi, kdy Gimli bude plakat u Balinova hrobu. Hádanky ve tmě jsou taky velmi dobré, animace Gluma opět za těch deset let udělala pokrok. A docela se mi líbí i Radagast, ta jeho odtrženost od reality, kdy pomalu přestává vše lidské považovat za důležité, nedbá na sebe ani na pořádek a čím dál víc splývá s přírodou.

O to víc mě pak mrzí to, jak to pak Jackson pohnojí těmi videoherními záběry.

60

Odpovědět

+ScalexJá jsem naopak jedním z těch, kterým vadí, když původní dílo vnímají jinak poté, co zhlédli prequel. Nepotřebuju „lépe chápat“ Gimliho u Balinova náhrobku, protože ta scéna v Pánovi prstenů nebyla točena s takovým záměrem. Nepotřebuju si při příjezdu Legolase do Roklinky představovat, jak skákal po stromech v Hobitovi. Vadí mi to. Je to lucasizace.

02

Odpovědět

Luxusní video. Doufám že se přeloží co nejvíc dílů od týhle party :)

260

Odpovědět

A pak je tu třeba film jako Trosečník

65

Odpovědět

tam je až niekedy moc ticha, nie?

40

Odpovědět

sú v tomto videu nejaké spoilery k filmom?

36

Odpovědět

Trochu jo...

101

Odpovědět

se neposeres že uvidis minutu z filmu.. navíc ty filmy si už dávno měl vidět.. fakt mě serou lidi co se bojí spoileru

731

Odpovědět

+Zlopántak nevidel som všetky Scorseseho filmy a ak ta jedna minuta prezradí pointu filmu tak ďakujem pekne. už som si takto skazil zážitok práve z jeho Tajomneho ostrova alebo aj z Fight clubu

103

Odpovědět

Není to k tématu, ale nevím kam to napsat, tak se ptám. Budete překládat další produkční vlogy Hobita?

1023

Odpovědět

Taky bych chtěl vědět proč mám tolik mínusů. To jenom proto, že jsem zeptal?

521

Odpovědět

To je luxus! Tendle tejpek šel ihned do odebírání pač takle dobře zanalyzovat film... Luxus :) určitě stojí za překlad celej jeho channel ;)

363

Odpovědět

Souhlas, vůbec jsem si neuvědomoval, jak důležitou má zvuk úlohu ve filmu :)

512

Odpovědět

"Který si stojí za snímky..." marně hledám legendární Casino :)

132

Odpovědět

Víc videí z filmové teorie!

701