Symfonický svět MarveluEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:244
Počet zobrazení:16 569

Komiksové filmy Marvelu trhají rekordy a těší se oblibě fanoušku po celém světě. Strhnul vás ale jejich hudební doprovodTony Zhou z kanálu Every Frame a Painting vás provede procesem, v rámci kterého vznikají současné filmové soundtracky, a úskalími, kterým mnohdy čelí jejich skladatelé. Nezapomeňte se kouknout i na doprovodné video, ve kterém uvidíte další příklady soundtracků z branže.

Přepis titulků

KDESI VE VANCOUVERU Mám na vás dotaz. Byl byste schopný zazpívat nějakou hudbu ze Star Wars? A co z Jamese Bonda? A z Harryho Pottera? Poslední otázka. Zazpíval byste něco z nějakého filmu od Marvelu? Neznám většího fanouška Marvelu. Nemůžu si ale vybavit žádnou písničku.

- Ne. - Ne. Tohle bych měla vědět. Sakra. Já ani nevěděla, že nějakou znělku mají. Proč tomu tak je? Filmový svět Marvelu je nejvýdělečnější franšíza v dějinách. Překonal Star Wars, Jamese Bonda i Harryho Pottera. Co tedy chybí jeho hudbě?

SYMFONICKÝ SVĚT MARVELU Prvním problémem je, že většina jeho hudby nevyvolává emoce. Vezměte si třeba tuto scénu z prvního Iron Mana. Den 11, test 37, konfigurace 2.0. O požární bezpečnost se pořád stará tady Mamlas. Jestli mě zase začneš jen tak hasit, daruju tě City College. Hezky v klidu. Není to moc slyšet. Zkusíme to ještě jednou. Tentokrát jen s hudbou.

Vyvolala u vás ta hudba emocionální reakci? Co se s tou scénou stane, když ji dáme pryč? Den 11, test 37, konfigurace 2.0. O požární bezpečnost se pořád stará tady Mamlas. Jestli mě zase začneš jen tak hasit, daruju tě City College. Hezky v klidu. Ta scéna funguje. Žádný další zvuk nepotřebuje. Částečně proto tu hudbu zapomenete. Je jako klimatizace v pozadí.

Přestanete ji vnímat. Dalším problémem je, že se používá velmi předvídatelně. Co vidíte, to slyšíte. Když uvidíte něco vtipného, uslyšíte vtipnou hudbu. Když uvidíte něco smutného, uslyšíte vysoký tón smyčců. Je to sázka na jistotu, protože všechny emoce se dají předvídat. Hudba vám řekne to samé co film. Když má někdo strach, uslyšíte... To je druhý důvod, proč hudbu zapomenete. Nikdy se nevzepře očekáváním. Filmy od Marvelu někdy zapamatovatelnou hudbu mají, ale filmaři nás nenechají si ji poslechnout.

Místo toho ji přehluší jinými zvuky. Nemohl narukovat kvůli špatnému zdraví. Steven Rogers byl vybrán do unikátního programu americké armády, který ho proměnil v prvního supervojáka na světě. Vypravěč nám neříká nic nového. Jen odvádí pozornost od emocí ve scéně. Jak by ten okamžik vypadal bez rozptylování? Cítíte ten rozdíl?

Filmová hudba je subjektivní a prochází různými trendy. V posledních dvaceti letech zažila kulturní posun. Hodně současných tvůrců se domnívá, že divák by si hudby neměl všimnout. Dost často slýchávám, že by si jí divák neměl všimnout. Proč by si jí ale neměl všimnout? Já jsem vyrostl na Hitchcockovi, na Bernardu Herrmanovi, a všiml jsem si každé noty. Moc nechápu, proč se na filmovou hudbu tak nahlíží.

Ještě jsme nezmínili jednu důležitou věc. Hudba se u blockbusterů skládá v rámci určitého procesu, který začíná jedním kontroverzním krokem. Danny, vy jste zaúpěl, když někdo zmínil dočasnou hudbu. Výhody a nevýhody. Dočasná hudba je pro mě trnem v oku. Mým úkolem je zajistit, aby na ni režisér zapomněl. Já si ji vždycky poslechnu jen jednou. Nikdy dvakrát. Když si na ni navykne, jen mi to zkomplikuje práci.

Na chvíli zastavíme. Dočasná hudba znamená, že se při stříhání filmu dočasně použije hudba z jiného filmu. Například takhle. Dočasnou hudbu má vždycky nahradit originální skladba skladatele. Režisér nebo producent ale skladateli někdy nařídí, aby dočasnou hudbu napodobil. "Studio Warner Bros. připouští, že množství hudebních témat z filmu 300 bylo bez jeho vědomí převzato z hudby Elliota Godenthala z filmu Titus.

Warner Bros. chová k Elliotovi velkou úctu a záležitost se podařilo přátelsky vyřešit." Pokud víme, je to jediný případ, kdy se studio omluvilo za to, že napodobilo dočasnou hudbu. Daleko rozsáhlejším následkem je, že většina blockbusterů používá hudbu jiných blockbusterů. Všechny proto zní dost podobně, ale v rámci právních možností. Po úspěchu franšízy Marvelu začaly další filmy znít, jako by při střihu používaly její hudbu.

Chci zdůraznit, že neobviňujeme skladatele. Musí to být systémový problém. Než se rozmohla dočasná hudba, režiséři se při komunikaci se skladatelem často odkazovali na jinou hudbu. Všechno ale změnil moderní nelineární střih, který režisérovi umožňuje dát do filmu svou oblíbenou hudbu, aby střihač stříhal podle ní.

- Používáš mixování zvuku nebo... - Takže přesně na... Režisér se teď odkáže na dočasnou hudbu a řekne: "Udělejte to takhle." Ne protože je ta hudba správnou volbou, ale protože ji poslouchal... Pořád a pořád dokola. Hodiny a hodiny. Podíváte se na DVD a další den dostanete novou verzi s tou samou hudbou. Ta hudba k filmu v jednu chvíli přilne. - Oni s ní stráví třeba rok. - Samozřejmě. A když tu hudbu dáte pryč, střih často nefunguje, protože stříhali k něčemu, co...

Frustruje mě to. Filmaři navíc jen recyklují to, co funguje v ostatních filmech. Skončí tak s nejmenším společným jmenovatelem. Vzpomínáte si na tohle? Zkusíme něco jiného. Když Thor své přátele přesvědčí, aby udělali něco nelegálního, je vyhoštěn. Oni pak udělají něco ilegálního, aby ho našli. On je o pomoc nežádal.

Nabídli se dobrovolně. Co kdyby se ten pocit promítl do hudby? Neříkáme, že je to ta správná volba, ale stojí za to ji vyzkoušet, protože scénu emocionálně obohacuje. Všechno, co vidíte ve filmech od Marvelu, hluk v pozadí, zjevná hudba, přidávání vypravěče, dočasná hudba, pramení z jediné touhy. Hrát na jistotu. Není to špatná hudba. Nenadchne ani neurazí. Protože Marvel obětuje bohatost emocí ve prospěch sázky na jistotu, výsledkem je tohle.

- Marvel? Ne, počkat... - To je Superman? Spider-Man? Co tedy chybí hudbě Marvelu? Risk. Risk, který se emocionálně dotkne publika, aby s ním hudba zůstala. Lidi si nepamatují sázku na jistotu. Pamatují si jen odvážnou originální hudbu. Přesto jsme našli jeden hudební motiv Marvelu, který tuto reakci získal.

Spider-Man, Spider-Man, váš soused a kamarád Spider-Man. Uplete pavučinu a zloděje pochytá jak mouchy. Pozor, přichází Spider-Man! Jestli má sílu? Vždyť má radioaktivní krev! Umí se zhoupnout na pavučině? Mrkni nad sebe. Prosvištěl tam Spider-Man! Za mrazivé noci, na místě činu, jako blesk dorazil právě včas!

Spider-Man, Spider-Man váš soused a kamarád Spider-Man. Nejde mu o bohatství ani slávu. Odměnou je mu dobrý skutek! Vede život plný nástrah. Když to někde vře, je tam Spider-Man! - To byla paráda. Díky moc. - Není zač.

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video se mi nechce načíst, šlo by s tím něco udělat? Moc pěkně prosím :)

00

Odpovědět

Tak po delší době a pár pokusech si dalo říct, tak pardon :)

00

Odpovědět

Hudba ze Spider-mana je podle mě dost snadno zapamatovatelná a pokud vim, Spider-man je od Marvelu.
https://www.youtube.com/watch?v=0Ac4xamCIgY

20

Odpovědět

čo je chyba pretože tento spidey je od sony

30

Odpovědět

Trochu zaměňují filmovou hudbu a znělku. Kdyby měl Marvel na začátku každého filmu nějakou neustále stejnou melodii (jak tam běží ty výstřižky komixů a červený nápis MARVEL), tak by si to lidi zapamatovali.
Ale jo, vlastně to popsal v tom, že hudba u Marvelu je přepsaná jinými vjemy, nezakoření tolik v člověku, jako u jiných filmů. U Harryho Pottera asi nikdo nesleduje nápis WB a zapamatuje si hudbu. Star Wars jsou profláklé. James Bond taky, prostě každý film je stejný a lidé už to čekají.
Ale tuhle funkci nemusí plnit nějaká extra hudba!! K tomu stačí i obyčejný řev lva a víte že jde Tom a Jerry a nebo Stargate, atd... JDe o symbol, ne o kompozici...

Ale je fakt, e třeba z Transofrmerů a podobných filmů s Jablonskym ta hudba prostě je zapamatovatelná, emočně podkresluje nějakou krásnou scenerii. Marvel to má všechno takové klidnější. O to více se to dá užívat s tím podkreslením, které člověk nevnímá, ale podprahově to bude vnímat vždycky.
Důležité je taky to, že 90% vnímání je podprahové a nemusíme si nutně hudbu pamatovat, aby v nás zanechala dojem během scény. :) Zmiňovali třeba Hitchcocka, tak kolik lidí by tu dalo něco od něj? A přesto vystihnou krásně každou scénu. :) Jediná zapamatovatelná hudba je snad ta scéna z Psycha. :)

10

Odpovědět

Snažím se pochopit, jak může seriózně porovnávat ikonické znělky z openingů filmů, které mají vlastní dlouhé série s podkresovou hudbou filmů, které v podstatě nemají společného nic krom toho, že jsou od stejného studia. Až budou mít Avegers tolik dílů jako má Harry Potter a u každého dílu stejný opening, pak ať to porovnává. Etudy s broukáním/zpíváním znělek, které pro sebe mohou uzurpovat veškerou divákovu pozornost, protože nejsou součástí děje, jsou založené na naprosto jiné pointě než podkresová hudba uvnitř filmu.

15

Odpovědět

Všechno jsou to prázdné řeči okolo hlavní pointy... Vysvětlení je jednoduché. Williams, Morricone a ještě pár dalších jsou prostě geniální skladatelé, schopní vytvořit lehce zapamatovatelnou, charakteristickou melodii, která zůstane v paměti a lidé si ji oblíbí, kdežto pro Marvel píšou velice slušní skladatelé kteří neurazí, ale také nepřekvapí. Na jejich obhajobu jde pouze říci, že pracují v časové tísni a musí chrlit jeden film za druhým, kdežto skladatelé jako Williams a jemu podobní, si projekty vybírají i s časovým odstupem a kvalita je u nich primární.

10

Odpovědět

"Temp music" není současná hudba ;-) Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Temp_track

03

Odpovědět

Sorry, vy píšete "dočasná". Kdybych tak uměl číst :-D

70

Odpovědět

Soundtracky poslouchám roky a Marvelovský velice často vynechávám. První Iron Man měl ještě něco do sebe, obzvlášť v pasážích s pokusy. Ale s dalšíma dílama se to vytrácelo do ztracena. U konkurence je Zimmer, kterej sice často vykrádá sám sebe, ale myslí na postavy. Nolanův Batman má svoje téma, Snyderův Batman má svoje, Supermana si taky vybavíte, dokonce i Wonder Woman, která tam byla chvilku... Prostě to jde, ne že ne. U Marvelu je to možná sázka na jistotu, zároveň je možný, že to chtějí mít takhle mdlý záměrně, aby žádný film moc nevyčníval a bylo to víc propojený.

140

Odpovědět

Takhle má znít symfonický podkres: :-)
https://m.youtube.com/watch?v=ldkSV0gElxg

70

Odpovědět

Na zacatku srovnava se:
SW - kazda postava ma vlastni znelku, ktera se nekolikrat opakuje
Bond - ma znelku opakujici se napric dily
HP - hedwig's theme je naprosto kouzelna, ale zbytek je dost monotonni

Marvel ma ve filmech dobre "heroicke" znelky

511

Odpovědět

Já si teda na soundtrack z Avengers vzpomněla okamžitě a to jsem je viděla asi 3x :D amatéři :D

411

Odpovědět


Odpovědět

Yo listen up heres a story about a little guy that lives in a blue world and all day and all night everything he sees is just blue.

81

Odpovědět

ty výrazy té rodiny, když tam ten chlap zazpíval celou znělku, a pokaždý byly zěšeněší, že je další sloka :D

240

Odpovědět

ten to dával luxusně. Sem si říkal, že takhle dlouhý to snad ani v tom filmu nebylo a že si sehnal plnou verzi.. :)

200

Odpovědět

+Spiker01To taky není původně z filmu, ale animáku :D
https://www.youtube.com/watch?v=SUtziaZlDeE

110

Odpovědět

Tuuuu tuu tuuuu tu tuuuuuuuuuuu tuuuuu duuuuu duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu tu du du duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuu duuuuuuuuuuuuuuuuuu

160

Odpovědět

Po tomhle jsem dostal hroznou chuť na Zimmerova BvS :D

40

Další