Edgar Wright a vizuální komedieEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:784
Počet zobrazení:10 904

Úspěšný britský režisér Edgar Wright natočil filmy jako Soumrak mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení nebo Scott Pilgrim proti zbytku světa. V následujícím videu z kanálu Every Frame a Painting se dozvíte, co ho v komediálním žánru staví nad ostatní režiséry.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Dneska budu mluvit o režisérovi, jehož práci miluju. Nejdřív něco ale řeknu narovinu. Dnešní komedie, obzvlášť ty americké, podle mě sešly z cesty. Ne že bych nesnášel jejich vtipy, herce nebo dialogy. I ty ale mají své mouchy. Mám problém s tím, že jejich filmová produkce, použití obrazu a zvuku pro zprostředkování vtipů, je prostě... - Co?

- Je to nuda. Smazat. Každý má jiný vkus. To, co vám přijde vtipné, je vaše věc. Neříkám, že jsou ty filmy na nic. Říkám jen, že to nejsou filmy. Je to sestříhaná improvizace. Jsou to detaily na lidi, kteří mluví a stojí na místě. Skoro žádné vtipy nepřicházejí vizuálně. Vycházejí jen ze zvuku. Nevyužívají ani plné škály zvuku. Je to jen dialog. Je to škoda, protože je to jen pouhý zlomek toho, co je ve filmech možné. Až na animaci a pár reklam je vizuální komedie na ústupu.

Pokud tyhle věci milujete, nemůžu si vynachválit Edgara Wrighta. - Jste doktor. Poraďte si s tím. - Jo, ty sráči. Je to jeden z mála lidí v branži, kteří využívají plný rozsah možností. Umí díky tomu najít humor na místech, kde jiní nehledají. Tady je příklad. Řekněme, že potřebujete příběh nakopnout tím, že se vaše postava přestěhuje. Dá se z toho vyždímat vtip? Ne, když to pošlete natočit druhý štáb.

Každý záběr půjde zleva doprava, zahrnete zjevné orientační body a značky a přihodíte k tomu nicneříkající záběry z vrtulníku a rozjásanou hudbu, aby se publikum nezačalo nudit. Je to líná, nudná filmařina. Viděli jsme to už milionkrát. Jak by to vypadalo, kdybyste si s takovou scénou pohráli? A máme to. Není to jen série rychlých střihů. Je to dobré vizuální zpracování děje. Z těchto dvou záběrů na taxíky přesně víme, odkud kam jedeme.

Tyto dva záběry zdůrazňují odjezd z civilizace. Hlavní postava se vždy dívá dopředu nebo doprava, aby byl dodržen směr pohybu. Díky ztlumené hudbě a zesíleným zvukovým efektům námi každý střih otřese. Dočkali jsme se i pěkných výkonů od Simona Pegga a Ryana Goslinga. Dobře. Byl to jen jeden příklad vytržený z kontextu. Nebylo to fér. Co kdyby ve vašem filmu nastala hrůzná apokalypsa a vy byste ji chtěli dopředu nastínit? Vaše postavy by mohly přehlédnout něco důležitého v televizi.

Jak byste to na to šli? Hodili byste tam dvouvteřinový záběr, aniž byste ukázali vztah mezi postavami a televizí? Chystá kolaudačku. Právě dostavil dům. - Nebo byste to udělali takhle? - Nikdo se zatím oficiálně nevyjádřil. Náboženské skupiny to ale nazývají soudným dnem. Panika v ulicích Londýna... Objevuje se rostoucí množství zpráv o... závažných útocích na... lidi, které doslova...

požírají zaživa. Dobře, pořád to není fér. Co kdyby jedna z vašich postav přestala pít a ostatní byli zklamaní? Jak byste z toho vyždímali vtip? Stáli by tam a mluvili o alkoholu? Díky, ale slíbil jsem ženě, že dneska nebudu pít. Navíc zítra mám velkej den. Ale užijte si to. Velkej den? Co budeš dělat? - Nebo byste to udělali takhle?

- Co? To snad není pravda. To odlišuje průměrného režiséra od skvělého tvůrce. Schopnost vzít ty nejprostší, nejpřízemnější scény a podat je novým způsobem. Skvělí režiséři chápou, že se publikum dá rozesmát jen inscenováním. Tento příklad uvádí David Bordwell. Věci se v záběru můžou vtipně objevit. Pomalu... Já ti dám pomalu. Zkus si rozhazovat tohle svinstvo. Není to jen příchod věcí na scénu. Může to být i naopak. Řekl jsem, aby ses rozloučila se slečnou Laurou.

Sbohem, slečno Lauro. Můžete rozesmát přiblížením. Mohl byste prosím otevřít kufr a okna? - Rozesmát můžete záběrem z jeřábu. - Je mi to moc líto. - Jdu domů, Britto. - Já vím, Shirley. Ne, vážně jdu domů. Pomůžeš mi vstát? Rozesmát můžete panningem. Jak řekl Martin Scorsese, ve filmu záleží na tom, co v záběru je a co v něm není.

Zamyslete se nad záběrem. Není to jen otázka chytré nebo hloupé komedie. Když to funguje, tak to funguje. Tady je osm věcí, které Edgar Wright dělá s obrazem a zvukem, které bych chtěl vidět i u ostatních filmařů. Číslo jedna: Věci, které se vtipně objeví v záběru. Volá ti Liz. - Je to pro Scotta. - Geografické umístění by na uplatňování zákonů nemělo mít vliv.

Ne, díky. Číslo dva: Lidi, kteří záběr vtipně opouštějí. Neumíš vypnout. Jo, když jste nic podezřelýho neviděl vy, kdo by to viděl? - Číslo tři: Tam a zase zpátky. - Jsou tam ještě? Jo. Číslo čtyři: Plynulý přechod z jedné scény do druhé. - Jo, tohle si pamatuju. - Wallaci, jak to děláš? Wallaci!

Číslo pět: Perfektně načasovaný zvukový efekt. - A to, jak ses rozešel s Kim? - S Kim jsme v pohodě. Jen si ji klidně přehrajte. Číslo šest: Akce synchronizovaná s hudbou. - Pití. - Piva. - V hospodách. - Můžeme? Číslo sedm: Nesmírně dramatická hra se světlem. Musíš se pochlapit. - Nevím, čím mě tak uhranula.

- Scotte, zakazuju ti, abys jel po Ramoně. I když jsi už přes rok neměl pořádnou přítelkyni. - A číslo osm... - Tos to nikdy nevzal zkratkou? Ne. - Víte co? Přihodíme ještě číslo devět. - Pořádně jim to nandej. Jestli jste filmař, zapracujte na tomhle. Záběr je hřiště, tak si s ním pohrajte. Až příště v kině za komedii zaplatíte 15 dolarů, nespokojte se s něčím, co má míň nápadů než Vine. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

...a proto miluju film Top Secret! s Valem Kilmrem! : -))

20

Odpovědět

Jednotka příliš rychlého nasazení je super! :)

211

Odpovědět

Asi by se mel podivat na Tropic thunder..

69

Odpovědět

Skvělé video, děkuji za překlad. Jen tak mne napadá, je možné, že Češi jednou natočí nějakou dobrou komedii /ne tragikomedii/ prostě normální, "jen" dobrou komedii, nic pro burany, prostě tak akorát...

362

Odpovědět

To mi připomíná, že si musim po padesátý pustit Hot Fuzz (Jednotka příliš rychlého nasazení, jak to idiotsky přeložili distributoři).

302

Odpovědět

mohl bych poprosit o názvy filmů na časech:
4:13
4:53
a nakonec 7:30

díky :)

30

Odpovědět

4:13 seriál Arrested Development
4:53 Monty Python a Svatý grál
7:30 nejspíš seriál Spaced

150

Odpovědět

4:31 - seriál Arrested Development
4:53 - Monty Python a Svatý grál
7:30 - seriál Spaced

123

Odpovědět

sakra, scr00chy :D

331

Odpovědět

+NinjerSuckah!

330

Odpovědět

Na Edgara Wrighta si docela potrpím především kvůli Scottu Pilgrimovi, který je už nějaký pátek můj nejoblíbenější film, protože dokáže rozesmát, vystihl komix i hru. Edgarovy filmy jsou celkově pěkně natočeny. Je to v celém stylovém kabátku i s ostatními jeho filmy. Ostatní novodobé filmy z Británie mi připadají jakoby se natočili v roce 1980. Ale nemám absolutně nic proti novodobým komediím Americkým, v drtivé většině jsou ve všem u filmů lepší.

103

Odpovědět

Někdy bych chtěla video, který by mi dokázalo nějak podobně vysvětlit, proč dávám přednost americkým filmům od těch českých, co dělá ten rozdíl...

451

Odpovědět

Nebo seriály. Vem si, jak blízko máme k britskému humoru, takové perly jako Black Books, Red Dwarf, IT Crowd, The Office, Spaced, The Extras atd., takové seriály tu milujeme. A místo toho, aby se tu točili stejně skvělé komediální seriály, tak máme Comeback, Helenu (jedním slovem wtf už jen z ukázek) a maximálně Hospodu, co si vybavuji. V minulosti zazářila Česká soda, sice to byl skečový pořad, ale dodnes nemá konkurence (četl jsem něco o novém pořadu Pečený sněhulák, netuším, jak se předvede). Byl bych nesmírně rád, kdyby se dal dohromady tým skvělých lidí, který by stvořil seriál hodný britské produkce :)!

701

Odpovědět

+Daw8IDpřesně, nechápu to, proč máme tak nudný filmy? Nebo prostě špatně podaný. Jestli je to právě nějak tím že děláem špatné záběry (všechno moc ostré, nepoužívaj hloubku ostrosti apod) a i ty monology, a přitom, když se joo just snaží a daj do toho všechno ,tak staré české dabingy se řadí mezi ty vůbec nejlepší. Například Madagaskar a Brněnský hantec u Lemurů (jaká škoda že v Tučňácích se s tím takhle nevyřádili)... ale nemusím chodit tak daleko. Nedávno jsem viděla slovenskou telenovelu. Píčovina jen co je pravda, ale prostě technicky je to zvládnutý tak že jsem ani nevěřila, že je to slovenské výroby.

11

Odpovědět

Protoze reziseri vychazeji vstric vetsinovemu publiku - hold sici vite jakou ma povahu vetsina lidi v cr

11

Odpovědět

Jsem rád, že poslední dobou překládáte Every frame painting a věnujete se trochu hlouběji filmu, než jen "upřímné trailery". Díky.

700

Odpovědět

Zrovna včera jsem se znova kouknul na Scotta Pilgrima (tak minimálně popátý) a ten Wrightův vizuální styl je prostě skvělej. Tolik vychytávek a vizuálních vtípků napěchovanejch do jednoho filmu se jen tak nevidí. Fakt mě mrzí, že Edgar odešel od Ant-Mana :(

470

Odpovědět

Zase Brit. Prostě je nám jejich humor a styl bližší. :-)

434

Odpovědět

Jo no, nechápu jak někdo může říct že Pařba ve Vegas je nejlepší komedií. Přitom je tu tolik jiných, vtipnějších, zajímavějších i lépe natočených.

766

Odpovědět

Pařba ve Vegas mě opravdu moc nebavila, o to víc mě pak překvapilo, jak jsem si užil dvojku a trojku, kde jsem se místy smál i nahlas :D

011

Odpovědět

jo podle mě tyhle filmy i když nejsou top (létající cirkus je rozhodně topství) tak je tam jak vizuální tak ta zvuková komedie a člověk se zasměje, teda jen pokud sleduje film v angličtině :)

103

Odpovědět

Na tohle video jsem čekal. Díky :)

140

Odpovědět

Nechápu, jak mohl mluvit o odchodech ze scény a neukázat tohle :D

https://www.youtube.com/watch?v=_2IMLXxUM84

2131

Odpovědět

Díky za odkaz. Dlouho sem se takhle nezasmal.

250

Odpovědět

Z jeho filmů jsem viděl jenom Scott Pilgrim, ale ten mi nepřišel moc vtipný, spíše jenom odlehčený. A z toho co tady ukazovali z jiných filmů mi tak přijdou i ty další. Myslím, že u toho režiséra bych nehledal žádnou výjimečnou komedii.

556

Odpovědět

Edgar Wright má prostě aspoň podle mě takový lepší druh komedií, kombinuje ho s hororem (Soumrak Mrtvých), Sci-fi (U konce světa), Dramatem (Jednotka příliš rychlého nasazení) a Akčním (Scott Pilgrim). Jde v zásadě o to, co bylo řečeno ve filmu, v komedii (která stojí nějaké větší peníze) by se němělo stát a bavit pořád o tom samém (marihuana, sex, alkohol), to je vtipně, jen když se takových filmů neoběví 1000 za rok. Adam Sandler, Rob Schneider, Will Ferell nebo třeba Seth Rogen, do nás montují pořád to samé. Někdy na výší úrovni (Super Bad, Apokalypsa v Hollywoodu, Zohan, Diktátor) a některé méně až vůbec (Machři, Ten Největší, Mládeži N Vánoční Skřítek, Sousedská Hlídka), ale ve skutečnosti jde pořád o to samé. Edgar Wright propojuje nějaký filmový styl (drama, krimi, horor nebo akční) a komedii, ale takových filmů mimo ty jeho tu taky není málo (Podfuck, Mizerové, Pulp Fiction, Django, Big Lebowsky, 21 Jump Street nebo Kick A*s). Tyhle filmy mají, i kdyby se nepovedli, přece jenom vyšší filmovou cenost. A ano existují i komedie tymu Clerks, které omlouvá slabý rozpočet. Ale když už to stojí miliony tak čekáte něco jiného než prdění. ;)

320

Odpovědět

+sgt.papperNeříkám, že jeho filmy jsou špatné, naopak Scott P. se mi dost líbil, ale nebyla to ta komedie u které jsem se smál celý film. Byl to prostě odlehčený akční film. Vím, že to zní trochu podivně, ale tak to já vidím.

24
Další