Soumrak mrtvých – Proč komedie potřebuje postavuLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:7 786

V čem skví umění a vtip oblíbené komedie se Simonem Peggem a Nickem Frostem? Pokud vás filmy, které natočili s režisérem Edgarem Wrightem, baví, ale nejste si jistí proč, možná vám na to dá odpověď další z videoesejí z kanálu Lekce ze scénáře, které odhalují podstatu těch nejpovedenějších scénářů populárních filmů.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Raz, dva, tři, čtyři! Když Edgar Wright režíruje film, můžeme mimo jiné očekávat, že nebude šetřit na stylu. K.O.! Že jsou ale jeho filmy tak podmanivé, pochází z jeho zájmu o jejich obsah. Když Edgar Wright a Simon Pegg tvořili Soumrak mrtvých, chtěli zůstat jednou nohou v realitě.

I když je to zombie film, fantastický film, je až skoro možný. Pokud by zombie epidemie v téhle čtvrti propukla, skoro by to takhle mohlo vypadat. Jak ale udržet realismus ve filmu plném vtipů... Ede, sundej ji ze mě! ...stylizovaných záběrů...

a zombíků? V případě filmu Edgara Wrighta a Simona Pegga jde jen o to zaměřit se na postavu a svět příběhu a ujistit se, že vše ostatní slouží pouze ke zdůraznění těchto dvou prvků. Dnes chci prozkoumat, jak může příběh vycházet z hlavní postavy... Zjistit, proč je tak důležité vystavět svět na postavě... A proč je často ta nejlepší komedie přímým výsledkem těchto dvou prvků. Podívejme se na Soumrak mrtvých.

SCÉNÁŘ (POZOR, SPOILERY!) POSTAVA NA PRVNÍM MÍSTĚ John Truby ve své knize The Anatomy of Story píše: "V dobrém příběhu jsou postavy na prvním místě a autor svět vytváří tak, aby byl maximálně detailním projevem těchto postav." Pokud je postava na prvním místě, v Soumraku mrtvých musí vše vycházet ze Shauna.

A abychom pochopili Shauna, musíme se zaměřit na tři základní součásti postavy: slabou stránku, potřebu a touhu. Shaun představuje postavu obyčejného člověka. Chodí do toho samého obchodu každé ráno, přes den dělá práci, která ho nenaplňuje, a každý večer chodí do té samé hospody. I když je to docela pohodlný život, Shaun tvrdí, že se z něj chce vymanit. - Chci se svým životem něco dělat.

- Kdy? Ale jeho slabou stránkou je jeho neochota usilovat o změnu a jeho potřeba je převzít zodpovědnost, dospět a začít žít vlastní život. Pokud je tohle hlavní úsilí jeho postavy, jak to ovlivňuje, jak vypadá jeho svět? Vrátíme-li se k Trubymu: "K vytvoření skvělých postav si je představte jako součást sítě, kde každý pomáhá definovat ostatní.

Jinak řečeno, postava je často určena tím, kým není." Shaunovi spolubydlící jsou vystavěni tak, aby přímo odráželi jeho vlastní problémy. Pete představuje krajní verzi Seanovy potřeby. Je ctižádostivý, zodpovědný a finančně úspěšný. A Ed, Shaunův nejlepší kamarád, představuje krajní verzi jeho slabých stránek, vyjadřuje nulové ambice nebo jakoukoliv zodpovědnost.

Pete a Ed ztělesňují protichůdné životy, mezi kterými se Shaun potácí. A Sean by se nejspíš nikdy nezměnil, pokud by vše zůstalo stejné, proto se něco musí stát se světem, aby ho to donutilo ke změně. Slíbils, že přestaneš kouřit jako já. Slíbils, že budeš chodit do posilky. Slíbils, že budeš pít červený místo piva. Slíbils, že se věci změní. Shaunova přítelkyně Liz cítí, že ji jeho nečinnost drží zpátky. A nakonec se s ním kvůli tomu rozejde. Lizin vztah se Shaunem mu dává jasnou vnější touhu.

Všichni důležití lidé v jeho životě tak pomáhají vyjádřit jeho povahu. Ale nejenom vedlejší postavy by měly vycházet z hlavní postavy. V Soumraku mrtvých je svět příběhu vyjádřením protagonisty. Vraťme se ještě k The Anatomy of Story. Truby svět příběhu definuje jako "složitou a detailní síť, jejíž každá část má pro příběh význam a je nějakým způsobem hmotným vyjádřením sítě postav, především hlavního hrdiny".

V Soumraku mrtvých jsou klíčovým prvkem světa příběhu samozřejmě zombie. Jeden z nejzajímavějších aspektů filmu je, jak jsou pomalu odhaleny divákům a ještě pomaleji hlavnímu hrdinovi. Nejdříve nelze poznat, kdo byl nakažen virusem a kdo je jen znuděný dojíždějící. "Shaun jede v autobuse plném cestujících bez výrazu; bledý kluk poslouchá walkman, stařec pomalu usíná."

Na ulici uvidí ženu, jak omdlí." Dokud se epidemie zombie nedostane do jeho zahrady, Shaun si nevšímá, že se něco děje. Promiňte. I když má mít pomalé odhalení hlavně komediální účinek, zombie nejsou jen náhodným, vtipným pozadím příběhu. Jsou zároveň hmotným vyjádřením Shaunovy slabé stránky, personifikací části sebe samého, kterou musí přemoci.

Zombie můžete chápat jako nás samotné, jak mechanicky se chováme ve městě, jak dojíždíme... Nebo jako líného přítele, jak celý den prosedíme u playstationu... Nebo jak v životě jedeme na autopilota. Ve scénáři je Shaun navíc uveden, jako by byl zombie. "Bosá chodidla se došourají do záběru. Pomalým panorámováním nakonec uvidíme... Shauna. Unaveného k smrti.

S ospalým obličejem. Zívne." Nejenom že zombie epidemie Shauna konfrontuje s jeho slabou stránkou, ale je také perfektním katalyzátorem, který postavy donutí k vážným rozhodnutím, která by v jiných situacích neučinily. Když Shaunova otčíma Philipa kousnou a má se proměnit, konečně přizná, proč byl na Shauna tak tvrdý. Jen jsem chtěl, abys byl silný, a vždycky jsem tě měl rád, Shaune.

Jsi hodnej kluk. A později, když kousnou i Shaunovu mamku a má se stát zombie, Shaun musí udělat něco, co by za jiných okolností neudělal – převzít zodpovědnost a učinit neskutečně těžké rozhodnutí. "Shaun od Davida převezme pušku a namíří ji na ni. Ruce se mu třesou, oči má plné slz. Prst mu ztuhne." Promiň, mami.

"Zombie Barbara zasyčí a vrhne se vpřed." Epidemie zombie je přesně to, co Shaun potřebuje, aby dospěl. Má v první řadě a především sloužit postavě. Ale samozřejmě ve filmu nejde jen o drama a traumatická rozhodnutí. Vlastně jde o komedii a i v tomto případě se scenáristé Simon Pegg a Edgar Wright ujistili, že komedie posiluje postavu. Komedie je z velké části subjektivní, ale jako většina příběhových prvků je nejlepší, pokud nám odhaluje něco o postavě.

I když má film pár vtipných ojedinělých momentů, které nás učí o postavách, hlavní zdroj humoru vychází z toho, jak postavy reagují na svět příběhu. - Purple Rain. - Ne. - Sign of the Times. - Rozhodně ne. - Soundtrack z Batmana? - Házej. Jedním ze způsobů, jak toho Wright a Pegg dosahují, je tzv. callback humor. Postava v úvodu filmu řekne nebo zažije něco, co ji pomůže definovat, jako když Shaun skončí už tak trapnou schůzi s perem, které mu do kapsy pustí inkoust...

Máte na sobě červenou. ...na což potom odkážou a převedou do jiného kontextu následující události. Máš na sobě červenou. Dalším příkladem je, když Shaun Edovi poradí, když v úvodu filmu hraje videohru... Vlevo nahoře.

- Nabij si. - Jdu na to. - A když... Páni, hezkej zásah. - Díky. ...což Ed Shaunovi zopakuje ve finále, když zabíjí zombie. Vlevo nahoře. - Nabij si. - Jdu na to. Hezkej zásah. Ale možná ten nejefektivnější příklad callbacku v Soumraku mrtvých nastane jako výsledek tohoto vtipu: - Omlouvám se, Shaune.

- V pohodě. Ne. Omlouvám se, Shaune. "Shaun váhá, dokud jeho výraz neukáže znechucení." - Panebože, to je odporný! - Přestanu s tím, až se přestaneš smát. Nesměju se, odcházím. Jde o krátkou výměnu v úvodu filmu, která nám má objasnit jejich vztah, ale znovu se objeví na konci filmu v úplně jiných souvislostech. Eda kousli a on navrhne, že zůstane ve sklepě hospody, aby pomohl Shaunovi a Liz utéci.

Když na Shauna dopadne tíha ze ztráty nejlepšího přítele, omluví se Edovi za to, že na něj křičel, na což mu Ed odpoví: Taky se omlouvám. V pohodě. Ne. Omlouvám se, Shaune. "Shaun váhá, dokud jeho výraz neukáže znechucení."

Panebože. To není vtipný. Přestanu s tím, až se přestaneš smát. Nesměju se. To je vyvrcholení všeho, co Soumrak mrtvých umí tak dobře. Trocha humoru, která vypovídá o postavě, přerámována kontextem světa příběhu, aby nás citově zasáhla. Pokud strhnete vnější vrstvy filmu, zakládá se na prostém dramatu o muži, který potřebuje změnit svůj život, aby zachránil svůj vztah.

Přidejte zombie a máte drama/hororový film, kde hrdina zemře, pokud nenalezne odvahu, aby změnil, jakým způsobem žije svůj život. Nakonec do směsi přidejte komedii a dostanete romantickou zombie komedii, kde se humor, postavy a svět příběhu přirozeně odvíjí od hrdiny Soumraku mrtvých.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super! Vážne dik za tieto preklady! :) Už sa teší keď/ak preložíte True Detective vs. Se7en — Creating Light Amongst The Dark! :) To by bolo super :)

10

Odpovědět

Supr opět, dík moc za překlad.

51

Odpovědět

U filmu jsem se dost nasmál, ale ke konci už to začalo být trapný a moc předvídatelný.

46