Černé zrcadlo – Vítejte v Twilight ZoneLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:7 370

Michael se v tomto díle zaměřil na pozoruhodnosti scénáře epizody USS Callister ze 4. série Černého zrcadla. Proč podle něj patří mezi vůbec ty nejlepší, jak si hraje s naším očekáváním a co s tím má společného starý černobílý seriál?

Poznámky:
The Twilight Zone – americký hororový sci-fi televizní seriál 50.–60. let

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz USS Callister, epizodu Černého zrcadla, považuji za menší anomálii mezi ostatními 19 díly seriálu. Nejenom proto, že je svým rozsahem epičtější než ostatní nebo že je jednou z mála epizod, která končí relativně šťastně, ale protože je mimořádně důmyslná. Má v sobě vše, co bychom od epizody Černého zrcadla očekávali.

Přináší provokativní a zjevně pochmurný obraz blízké budoucnosti. Přitom ale dokáže diváky překvapit svým příběhem i tím, jak je nám podán. Chci se zaměřit na to, jak nekonvenčně je nám představen antagonista. Prozkoumat, jak může určitá epizoda klasického seriálu sloužit jako inspirace k premise příběhu i postavě Roberta Dalyho. A zjistit, jak se scénáři daří dělat více věcí najednou: Účinně vyprávět příběh a zároveň své diváky brát na zábavnou jízdu.

Podívejme se na epizodu Černého zrcadla, USS Callister. SCÉNÁŘ POZOR, SPOILERY POZNÁVÁME ANTAGONISTU Co zčásti dělá antagonistu mocným, je jeho přesvědčení. Diváci musí vědět, co chce, proč to chce a čeho je schopen, aby toho dosáhl. To můžeme do příběhu dostat mnoha konvenčními způsoby, ale USS Callisteru se to podařilo netradičně.

Představí antagonistu, jako kdyby byl protagonistou. Na začátku potkáme Roberta Dalyho, kapitána USS Callisteru. Vítězí nad padouchy, těší se respektu a je všemi milován. Poté ho potkáme ve skutečném světě... Třicáté patro...

...kde je ignorován, respektu se netěší a kolegové ho nemají rádi. Zjistíme, že jeho slabostí je, že si sebe neváží a nedokáže sám sebe bránit. Žije ubohým životem, lidé se mu posmívají a šikanují ho. Pak přijde podnět. Nová kolegyně, Nanette Cole, která Dalyho dílo zná a váží si ho. Proto jsem tu popravdě... chtěla pracovat.

To ustanoví jeho touhu seznámit se s novou osobou, která po něm nešlape. Jakmile nastoupí Dalyho protivník, konflikt je uveden a jsme si vědomi obtíží, které přichází. - Už vás tu provedli? - Ne, já... Prosím. Bude mi potěšením. Prvních deset minut je skvělá příležitost pro hrdinu, aby si sebe začal vážit, postavil se protivníkovi a naplnil touhu po smysluplném vztahu s člověkem.

Stačí, aby se vzdálil svému světu fantazie a stavěl na svých kladných vlastnostech. Tohle je ale Černé zrcadlo. Místo, aby se stal nejlepší verzí sebe samého, učiní přesný opak. Jak říká spoluscenárista Charlie Brooker: Svým způsobem se z toho stane příběh o tyranovi. Sledujeme, co se stane, když se chybující lidské bytosti dostane díky technologii nesmírné moci.

Uvést Dalyho jako protagonistu přináší překvapení, které podkope naše očekávání. Zároveň nám tím sdělí věci, které potřebuje znát o antagonistovi. Touží po síle a uznání, protože mu ve skutečném životě chybí, a je ochoten ukrást DNA svých kolegů, aby je mohl ve virtuálním světě ovládnout. Když ve dvacáté minutě konečně potkáváme protagonistku, už hluboce chápeme, v jak zoufalé situaci se nacházíme.

Toto je výborný základ příběhu, který zkoumá etické následky vytvoření světa, kde se oddáme svým nejtemnějším touhám. I když je řeč o technologii, číhající za rohem, tento díl se inspiroval 57 let starým příběhem. Je skvělým příkladem, jak převyprávět starý námět. PŘEVYPRÁVĚNÍ STARÉHO NÁMĚTU Mezi Černým zrcadlem a The Twilight Zone jsou jasné podobnosti.

Pro USS Callister se autoři nechali inspirovat jednou konkrétní epizodou. 3. listopadu 1961 měl premiéru díl It's a Good Life. Dnešní příběh je poněkud jedinečný a žádá si jiný úvod. Epizoda vypráví příběh malého města v Ohiu, které se odloučí od zbytku vesmíru. Přišel netvor, který užívá své podivné, božské síly, aby lidem četl myšlenky a přetvářel věci podle libosti.

Na konci úvodu epizody poté, co je uvedeno, jak je nebezpečný, netvora konečně potkáváme. Toto je ten netvor. Jmenuje se Anthony Fremont. Je mu 6 let a má roztomilou chlapeckou tvář a modré, bezelstné oči. Když se na vás jimi ale podívá, měli byste myslet na něco hezkého, protože mysl, která za nimi stojí, má naprostou kontrolu.

Toto je The Twilight Zone. USS Callister si bere tento námět a dává mu nový kontext pro své moderní publikum a současné prostředí. Jak říká Charlie Brooker: Seriál se... zřetelně inspiroval seriály jako The Twilight Zone nebo Neobvyklými příběhy. Kde ale oni sáhnou po nadpřirozenu, aby se mohlo stát něco neobvyklého, my sáhneme po technologii.

Když se na tu epizodu díváte, je zřejmé, jak námět i detaily It's a Good Life ovlivnily USS Callister. Anthony je mocný tyran, který vytvořil uzavřený svět, kde si může kohokoliv podrobit všem svým vrtochům. Anthony umlčí ty, kteří ho rozzlobí... Netvor nemá zpěv rád, a tak se na ni jeho mysl utrhla a proměnila ji v usměvavou, prázdnou schránku před vámi.

Už nezpívá. ...stejně jako Daly. Nevidíš. Nemůžeš dýchat. To není moc příjemný, co? Ze strachu jsou obyvatelé městečka na Anthonyho hodní... To je z televize už všechno. To bylo báječné, Anthony!

- Nemám snad pravdu? - Bylo to opravdu skvělé! ...stejně jako vězni v Dalyho světě. Třikrát hurá kapitánu Dalymu! Hip hip hurá! Hip hip hurá! V The Twilight Zone je napínavá scéna, kde se lidé zoufale snaží, aby dopálený, opilý muž nevzbudil chlapcův hněv. Pojď, Anthony.

Jsem velmi špatný muž. - Na to nepřestávej myslet. - Prosím, přestaň! Stejně se Shania snaží Dalyho přesvědčit, aby Nannette prokázal milost. Nedělejte to! Kapitáne, prosím. Protentokrát ji odpusťte. Anthony se ale nebojí potrestat ty, kteří ho rozzlobí. Ani Daly ne.

USS Callister ukazuje, jak můžou klasické příběhy podněcovat nové nápady. Bere si znepokojivý, nadpřirozený námět starý půl století a dává mu technologický zvrat. Tím vzdává hold svému předchůdci, varuje před možným nebezpečím nové technologie a objevuje nejtemnější stránky lidské povahy. Dělat toto všechno najednou není snadné. Tato epizoda dělá opačný dojem. Možná to, čím mě tato epizoda nejvíce uchvátila, je, jak se ve scénáři neustále děje několik věcí najednou.

NĚKOLIK VĚCÍ NAJEDNOU Když píšete příběh, obecně platí, že byste neměli plýtvat časem diváka. Pokud je ve scénáři sekvence, scéna či pouhá replika, která děj neposouvá dál, měla by být vyškrtnuta. Když půjdeme o krok dál, pokud se děje více věcí najednou, je to často mnohem poutavější. V USS Callisteru se scenáristé ujistili, že většina scén, hlavě ty, které něco vysvětlují, mají svůj účinek.

Například když Nanette potká Dalyho, zeptá se na jeho sbírku Space Fleet. Páni, starožitnost! To posouvá dějovou linku postavy dál. Ukazuje, že na rozdíl od ostatních se o něm chce dozvědět víc. Zároveň nás poučí o historii seriálu Space Fleet, abychom znali kontext jeho virtuálního světa.

Dalším příkladem je, když se Daly ptá na pokrok nového herního updatu. Víš, kdy bude update dokončen? Místo, aby poslouchal Kabira, dívá se na Nanette, jak se seznamuje s kolegy. To ukazuje jeho zaujetí vůči ní. A protože nedává pozor, bezmyšlenkovitě schválí prvky, které aktualizaci výrazně zpozdí. To by samozřejmě vydalo na další týden nebo deset dní...

To všechno udělej. Díky. To mu později způsobí problémy a podpoří nevraživost vůči Waltonovi. Panebože, Roberte! Štědrý den? Jako fakt? To není dobrý. Rozhodnutí ohledně updatu se ale vrací i na konci epizody... Ten update! ...když vytvoří červí díru, kterou skupina využije k útěku.

V méně výkonném scénáři by každá z těchto věcí dostala samostatnou scénu. Zde se s nimi vypořádali během 30 sekund interakce. Můj oblíbený příklad, kde se děje více věcí najednou, přichází úplně na konci. Všechny události vedou příběh do finále, kde musí postavy dostat loď skrz roj asteroidů, zatímco je honí padouch.

Stejné chvíle, které byly na začátku k smíchu, jako melodramatické dialogy... To tu loď roztrhá, kapitáne! ...se nyní hodí. Sakra, Packere, budeme muset skrz ten pás- Laciné jiskření a nevěrohodné střety... představují nebezpečné překážky, které našim hrdinům stojí v cestě. Přehnané nadšení z dobrodružství a vítězství... - Neuvěřitelné, kapitáne.

- Zachránil jste nás! ...je nyní zasloužené a procítěné. - Super! - Jó! Tak co? Jak je? Důmyslným příkladem, jak plně využít námětu, je, když se z příběhu nakonec stane opravdová epizoda Space Fleet s naší protagonistkou jako novou kapitánkou. Tohle je Černé zrcadlo v nejlepší formě. Zkoumá temné, zvrácené, "co kdyby" otázky a nutí nás dívat se podívat na realitu a sebe samé více zblízka.

Odlišuje se od normy tím, že představí antagonistu nekonvenčním způsobem, čímž získáme soucit a pochopení pro nepřítele, kterému budeme čelit. Nejdůležitější je, že to dělá způsobem, který je zábavné sledovat. Neplýtvá naším časem a nabízí zábavné dobrodružství nové posádky USS Callisteru. Mnoho prvků USS Callisteru vychází z videoher. Jako celoživotnímu hráči mi přijde herní design uchvacující.

Na střední jsem se dokonce naučil základům 3D animace. Pokud se chcete o herním designu naučit víc, doporučuji použít Skillshare. Skillshare je online vzdělávací komunita s tisíci kurzy o designu, softwaru, filmařině a mnohém dalším. Prémiové členství vám dává přístup ke kvalitním kurzům o důležitých tématech, abyste se zdokonalili, otevřeli se novým příležitostem a dělali milovanou práci.

Nedávno jsem se začal učit, jak používat Blender, volně dostupnou aplikaci, ve které tvoříte 3D předměty a animace. Skvělé je, že Skillshare je cenově dostupnější než jiné platformy. Roční předplatné je méně než 10 dolarů měsíčně. Jako sponzor videa dá Skillshare prvním 500 lidem, kteří použijí odkaz v popisku, první dva měsíce za 99 centů. Naučte se dovednostem, které ze snu udělají skutečnost, ještě dnes registrací na Skillshare.

Ahoj, snad se vám video líbilo. V následujících měsících budu natáčet, a pokud moje projekty chcete sledovat, budu pokrok sdílet na Instagramu, na @michaeltuckerla. Chci poděkovat svým sponzorům na Patreonu a YouTube. Díky vám může kanál existovat, moc vám děkuji. Pokud chcete kanál podpořit, klikněte zde na YouTube na tlačítko Sponsor nebo navštivte můj Patreon.

Díky za zhlédnutí, uvidíme se příště.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, moc dík za překlad!

00

Odpovědět

"antagonista"...vsadim se, ze to tu musela vetsina (vcetne me) googlit :D

211

Odpovědět

Občas to tam je asi jako terminus technicus, stejně jako protagonista (místo neohrabaného "hlavní záporná postava" a "hlavní kladná postava"). Možná by stálo za to to napsat do vysvětlivek...

24

Odpovědět

Určitě z vás nechci dělat blbce, nicméně třeba já tento výraz znám už tak deset let (je mi 26). Tak nevím :)

43

Odpovědět

+EffectTakže jste byl před deseti lety blbcem, kterým byste mne nechtěl dělat, chápu vaše vyjadřování správně, sečtělý starče?

06

Odpovědět

Viděl jsme první dva díly a nijak zvlášť mě to nechytlo. Má cenu se dívat dál, nebo je to vesměs pořád na úrovni první série?

18

Odpovědět

podobne som na tom, cakal som wau effect, popritom hype, ale nic moc

09

Odpovědět

kvalita se zveda, obzvlast co to odkoupil netfilx

14

Odpovědět

+.a hlavne dily na sebe nenavazuji, muzes sledovat na preskacku, kazdy dil je uzavreny. Pust si treba ted ten USS Calister, San Junipero, Hang the DJ, Nosedive, treba, jestli te bude bavit a kdyz ne, asi ten serial moc pro tebe nebude :) Ale staci to proklikat, neco ti bude bliz k srdci neco min :D ale jako kritika dnesni spolecnosti je to dokonale :D obzvlast treba Nosedive a to, co se ted deje v Čině, tam je citit silna paralela :D

50

Odpovědět

Kto ma rad dc a celkovo komiksy, odporucam nove serialy - Titans; The umbrella academy a Doom Patrol

013

Odpovědět

Tento serial je prostě špička, jen těžko budete hledat něco lepšího. Už se těším na novou řadu.

174

Odpovědět

strasna nuda, lahko predvidatelne

219

Odpovědět

+v m vargaPodobně jako vaše komentáře.

31

Odpovědět

Odpovědět

Jeden z nejlepších seriálů současnosti. Nejvíce se mi na něm líbí, že i když se většina dílů odehrává ve velmi blízké budoucnosti, je to celé takovou alegorií či nadsázkou kritizující současnost.

212

Odpovědět

i minulost

00