Iron Man vs. Kapitán Amerika – 11 let vývoje postavLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:6 615

Pokud se vám stýská po vašich oblíbených superhrdinech, připomeňte si alespoň dva z nich v následujícím videu. Iron Man a Kapitán Amerika si za 23 filmů v rámci marveláckého filmového univerza prošli neuvěřitelným vývojem, který je možná pozoruhodnější, než by se na první dojem mohlo zdát. Michael se na jejich vývojové oblouky podíval podrobněji a objevil mezi nimi zajímavé souvislosti, díky kterým se možná na ty samé filmy už nikdy nebudete dívat stejně.
Nezapomeňte se podělit v komentářích o své pocity ze ságy Infinity. A kdo je váš osobní favorit: Iron Man, nebo Kapitán Amerika? Či úplně jiný superhrdina?

Poznámky:
Marvel Cinematic Universe – mediální franšíza studia Marvel, pod kterou patří právě filmy o Iron Manovi, Kapitánu Amerikovi, Avengers atd.
kakofonie – nelibozvučnost

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. POZOR, SPOILERY! 23 původních filmů Marvel Cinematic Universe, také známých jako sága Infinity, obsahují stejné strukturní takty jako film o třech dějstvích. První dějství je o expozici. Seznámíme se s postavami, sledujeme, jak tvoří týmy, a poznáme hlavní zápornou postavu příběhu.

V klíčové prostřední části si postavy musí vybrat stranu a bojovat proti sobě, čímž se příběh rozběhne jiným směrem. Přichází krize, chvíle, kdy se vše zdá ztraceno, a vyvrcholení, když hrdinové konečně uspějí, a rozřešení. Kromě rozkouskování filmů do taktů sága také obsahuje mnohotvárné, trojrozměrné postavy. Zvláště Iron Man a Kapitán Amerika mají poutavé a dokončené vývojové oblouky, které se vyvíjejí po celé obdivuhodné trvání série.

Dnes se chci zaměřit na vývojové oblouky Tonyho Starka a Steva Rogerse. Prozkoumat, jak jsou uvedeni jako nedokonalé postavy, které se brání změně, ukázat, jak jsou v půli svých cest donuceni zaujmout opačně extrémní pozice, a poznat, jak dokončení jejich vývojových oblouků vede k rovnováze a katarzi pro obě postavy. Podívejme se na Iron Mana a Kapitána Ameriku. Ve své knize Into the Woods John Yorke píše: „Pokud nahlédnete do struktury třech dějství, odhalíte nevyhnutelný vzorec: první dějství – teze, druhé dějství – antiteze, třetí dějství – syntéza.“ Yorke dále konkretizuje každé z dějství: „První dějství uvede nedokonalou postavu, druhé dějství ji konfrontuje s jejím opakem a třetí dějství vše sloučí, aby dosáhlo rovnováhy.“ Jak řekl producent studií Marvel Kevin Feige: „Každá z postav Marvelu má chyby, každá v sobě má hlubokou lidskost.“ Nejdřív se podíváme na první dějství vývoje Iron Mana a Kapitána Ameriky a jak se nám představí jako nedokonalé postavy.

Tony Stark je arogantní miliardář, který se moc nezajímá o lidi kolem. - Neměj plány. - Na narozeniny je můžu mít. - Máš narozeniny? - Ano. - To jsem věděl. Už? - Stejný den jako loni. I když Tony své přesvědčení během filmu zpochybňuje a mění se, pořád hraje podle svých pravidel.

Tonyho tezi, dělat vše po svém, dokládá okamžik, kdy nehledí na přísné rozkazy S.H.I.E.L.D.u, aby utajil svou identitu. Pravdou je… „Podívá se na Rhodeyho, Pepper, do davu.“ Já jsem Iron Man. „Reportéři propuknou v kakofonii.

Končíme na Tonyho tváři.“ Ale Steve Rogers je představen jako naprostý opak Tonyho Starka. Steve je vlastenec, který chce bojovat za svou zemi a neváhá se obětovat, pokud to znamená zachránit někoho jiného. - Granát! - Pryč! Pryč! Běž pryč! Běž pryč! I když nově obdrží neskutečnou sílu, Stevova teze, naprosté sebeobětování, zůstává.

Rozhodne se vzdát se svého života, aby zachránil tisíce dalších. Peggy. Je to má volba. „Steve se vší silou opře do řídicí páky. Letadlo začne prudce klesat. Stevův kompas se zběsile roztočí. Jen hledí na její fotografii.“ Peggy.

Jsem tady. Ten tanec budeme muset nechat na jindy. Tonyho i Stevova rozhodnutí mají své následky. Steva jeho rozhodnutí stojí život, který doufal, že prožije. Já život prožila. Lituji jen toho, že ty jsi ten svůj neprožil. Tonyho arogantní porušování pravidel ho neustále staví proti mocným nepřátelům. Nehledě na to, jestli jejich povahové rysy považujeme za dobré, či špatné, jsou tak extrémní, že jde o vady.

A aby svým vadám mohli Tony a Steve čelit, budou se muset utkat s největšími odpůrci svých přesvědčení. Se sebou navzájem. Což nás přivádí k… ANTITEZE: KONFRONTACE S PROTĚJŠKY - Pane Starku. - Kapitáne. Když se Tony a Steve konečně setkají, netrvá dlouho, než se názorově střetnou. Máme rozkazy.

Měli bychom je poslechnout. Poslouchat není můj styl. Zprvu se tato opozice zdá užitečná, protože je to nutí zamyslet se nad svým přesvědčením. V obrněným obleku jsi drsňák. Sundáš ho a co z tebe zbude? Génius, miliardář, playboy, filantrop. Znám obyčejný chlapy, kterým nesaháš ani po krk. Nehraj si na obětního beránka. Stevův vliv donutí Tonyho provést obětavý čin během vyvrcholení Avengers.

Vidíme, že by byl možná ochotný obětovat svůj život pro vyšší dobro. I tak je ale pořád domýšlivý. Řekni, že mě nikdo nepolíbil. Podobně Tonyho vliv donutí Steva přehodnotit svou slepou poslušnost vůči S.H.I.E.L.D.u. Jednou jsme my o krok napřed. Tím, že na všechny míříte zbraní a říkáte tomu ochrana. S.H.I.E.L.D.

bere svět takový, jaký je, ne jaký ho chceme. A už by bylo na čase, abyste na to přistoupil, Kapitáne. Nezadržujte dech. Ale nejen napětí mezi Tonym a Stevem je nutí přehodnotit jejich názory, jsou to také důsledky jejich předchozích činů. Jmenoval se Charlie Spencer. Zabil jste ho. V Sokovii. Myslíte si, že za nás bojujete? Bojujete jen sám za sebe.

Když mají Avengers podepsat dohodu s OSN, aby dohlížela na jejich aktivitu, Tonyho vina ho donutí souhlasit. Musíme být pod dohledem. Jakkoliv. Já jdu do toho. Ale Stevovo rostoucí podezření vůči autoritám vede k jeho odmítnutí. Pokud to podepíšeme, vzdáme se práva si vybrat. Slovy scenáristy Stephena McFeelyho: „Tonyho a Stevův vývojový oblouk se kříží: Tony se naučí velkorysosti a obětavosti a Steve se naučí být sobečtější.“ Dělám, co je třeba, aby nepřišlo něco horšího.

To si namlouváš. Věci se samozřejmě zhorší, když je jejich názory dovedou do přímého střetu. Pak už je nedokážeme rozeznat jako postavy, které jsme znávali dříve. Tím se série dostává do svého středu. Tony i Steve dosáhli své antiteze, nejvzdálenějšího bodu od toho, kým byli na začátku příběhu.

Ten štít ti nepatří. Nezasloužíš si ho. Vyrobil ho můj otec. Ale i když se vzdali svých původních názorů, Tony a Steve se vydali až příliš daleko opačným směrem a zkrátka vyměnili jednu vadu za jinou. Kapitán a já jsme se pohádali. Nemluvíme spolu.

Když se tedy Avengeři utkají se zatím nejsilnějším nepřítelem… Pane Starku? …což vyvrcholí v nemyslitelnou krizi… Není mi moc dobře. …Stevova a Tonyho jediná naděje, jak jej porazit, je najít soulad mezi jejich extrémy, mezi tezí a antitezí. Jinými slovy: musí je sloučit, aby dosáhli rovnováhy.

Když Avengeři poprvé osloví Tonyho, aby zvrátil škody, které Thanos způsobil, odmítne pomoci. Je to stejná volba, kterou by udělalo jeho staré já. Hraje podle vlastních pravidel, třebaže ne z tak sobeckých důvodů. Chápu to a přeju ti to, opravdu přeju. Ale tohle je druhá šance. Tohle je má druhá šance, Kapitáne. Nemůžu ji riskovat.

Ale nedlouho poté si uvědomí, proč přestal hrát podle vlastních pravidel a co bylo ztraceno, když zašel příliš daleko opačným směrem. Tak… Víte co… Vyřeší cestování časem… Do prdele! …a potom se ve znaku vyzrálosti zeptá Pepper na radu. Měli jsme opravdové štěstí. - Jo, já vím. - Spousta lidí ho neměla. Tento Tony chápe, v čem je cenné hrát dle vlastních pravidel a v čem je cenný rozumný názor někoho druhého.

Něco mi říká, že bych to měl zamknout do krabice a hodit na dno jezera. A jít spát. Ale mohl bys usnout? Tony se tedy opět přidá k Avengerům, odhodlaný udělat vše, co bude nutné. Vrátit, co jsme ztratili? Doufám, že ano. Udržet, co jsem získal? Musím, za každou cenu. A přitom neumřít, to by bylo fajn.

Tak domluveno. Během svého času v minulosti může Steve znovu prožít známé situace, ale učinit rozhodnutí, které by jeho minulé já nikdy neučinilo. Když se znovu ocitne ve výtahu plném agentů Hydry, vzpomeneme si, že jeho původní řešení bylo se ven probít. Ale tentokrát si uvědomí, že lhát o své loajalitě je mnohem snazší. Hail Hydra. Vlastně si uvědomíme, jaký vzorňáček Steve kdysi býval…

- Kurva! - Nemluv sprostě. …když se střetne sám se sebou. To si ze mě děláš prdel. Ale mnohem důležitější je, že Steve nahlédne do života, který obětoval v honu za nesobeckostí. I přes to, co ztratil, rozhodnutí, která Steve učinil, ho dovedla k jeho nové verzi: ani poslušný voják…

- Můžu to dělat celej den. - Já vím. …ani nevyzpytatelný agent. A v závěrečné bitvě proti Thanosovi… Avengeři! …vidíme, že nová verze Kapitána Ameriky je zatím tou nejsilnější. Shromážděte se. Ale to pořád nestačí. Avengeři s Thanosem vytrvale bojují, ale nedokážou ho zničit.

Nakonec je na Tonym učinit jedno poslední rozhodnutí. Když jsme Tonyho poprvé poznali, jeho prohlášení… Já jsem Iron Man. …bylo projevem jeho tvrdohlavé a sobecké osobnosti. Když se ale Tony vzdá svého života pro vyšší dobro, ta samá slova dokazují, jak moc jako člověk dospěl. Jsem nevyhnutelný.

A já… jsem… Iron Man. Je to pořád Tony, ale jeho nové já učinilo jiné rozhodnutí. „Pepper se svému manželovi podívá do očí a ví to.“ Tony… Podívej se na mě. Budeme v pořádku.

Můžeš si odpočinout. „Vše utichne. Okolo se sejdou naši hrdinové, dosedá na ně plná váha toho, co se stalo. Tony Stark je mrtev.“ Steve Rogers také dostane šanci rozhodnout se jinak než jeho minulé já, když se doslova vrátí v čase, aby navrátil Kameny nekonečna. Stejně jako Tonyho ho jeho cesta naučila rovnováhy.

Takže tentokrát se rozhodne prožít život, kterého se ve jménu služby vzdal. Jakmile jsem vrátil Kameny zpátky, pomyslel jsem si… že bych mohl… zkusit prožít trochu toho života… o kterém mi říkal Tony. A jaké to bylo? Bylo to nádherné. Když se vrátíme ke scenáristovi Stephenu McFeelymu: „Tonyho život se naplní, když jej ztratí, a Stevův život se naplní, když ho prožije.“ „Nadpis: Washington D.C., 1949.

Nalézt červený dům uprostřed ulice, přejít schody ke vstupním dveřím. Přesunout se k obývacímu pokoji, minout gramofon, dojít ke Stevovi, jak tancuje se ženou. Pohupují se tam a zpátky, sotva se hýbají. Když se otočí, spatříme Peggy Carterovou.

Po tváři se jí kutálí slzy. Šlápne jí na palec, ona se zasměje. Když se otočí, máme dobrý výhled na Steva Rogerse. Má zavřené oči, konečně se mu dostalo života, který si zasloužil.“ Na konci ságy Infinity dosáhli Tony Stark i Steve Rogers syntézy a jejich životní cesty konečně dorazily na místo katarze a pokoje. Každý chce šťastný konec, ale tak to vždycky nekončí. Ale i to znamená být hrdinou. Součástí cesty je její konec. Vyprávět příběh napříč 23 filmy během 11 let není žádná hračka.

Ale možná ten nejpozoruhodnější aspekt ságy Infinity je to, že svým postavám dovolila se vyvíjet napříč jednotlivými filmy, čímž nám připomněla, že i superhrdinové jsou někdy lidští a že někdy tou největší superschopností je umět dosáhnout rovnováhy. Přitom nám dopřála epické, uspokojivé a dokončené vývojové oblouky dvou z našich nejoblíbenějších moderních hrdinů: Iron Mana a Kapitána Ameriky. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No video je trochu nesmysl... Iron Man už byl ochotný obětovat svůj život v prvním i druhém díle. Riskoval tam, aby někoho zachránil. Steve Rogers ve výtahu v End game nemohl udělat nic jiného, protože by narušil časovou linii. Kdyby je tam napadl časová linie by pak nesedila zvláště pak pro události ve Winter Soldier atd.... takže to video je spíš zbožné přání než realita.

01

Odpovědět

Taky jste z tech epic scen tak trochu namekko?

71

Odpovědět

Iron Man = chad, Kapitán Amerika = virgin

03

Odpovědět

Captain America

05

Odpovědět

Rozumím, že můj převod na Kapitána Ameriku může vyvolat kontroverze :D. Nicméně jsem tak učinila kvůli skloňování. Dokud je Captain America v prvním pádě, jde to. Jakmile jsem musela použít tvary jako o Captainu Americovi nebo bez Captaina Americy, přišlo mi to tak zvláštní a nemotorné, že jsem radši jeho jméno zcela počeštila. Nehledě na to, že i v českém dabingu (pokud si dobře vzpomínám) o něm mluví jako o kapitánovi, ne jako o /ˈkæp.tən/ovi.

120

Odpovědět

Lessons from the screenplay je skvělý kanál. Děkuji za překlad. Nicméně -

Unpopular opinion: Příběhové oblouky pro tyhle dva hrdiny nejsou nikterak originální, ale jsou docela hezké a uspokojivé. Bohužel natažené na 23 snímků mnohdy vycpané předvídatelnými, ohranými vzorci, plytkým scénářem a spoustou jednodimenzionálních postav. Musím se přiklonit k názoru Martina Scorsese, že Marvel má blíže k zábavním parkům, než ke kinematografii.

118

Odpovědět

Čekal jsem, že se budu nudit a najednou byl konec videa... Hezky udělané a zajímavé.

200