Black Panther – Jak docílit soucitu s padouchemLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:82
Počet zobrazení:4 681

Ani superhrdinské filmy neunikají Michaelově pozornosti, zvlášť pokud mají scénář, který stojí za bližší prozkoumání. Tentokrát se zaměřil na Black Panthera a postavu Erika Killmongera, záporáka, do kterého se kdekdo dokáže vcítit.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Po premiéře Black Panthera jsem si všiml, že je jedné postavě věnována velká pozornost: Eriku Killmongerovi Michaela B. Jordana. Konkrétně jsem stále narážel na články a debaty, které ho považovaly za nejlepšího záporáka od dob Jokera Heatha Ledgera. Když se na obě postavy podíváme, jsou si v něčem jasně podobné.

Ale zajímavé je to, čím se od sebe liší. Postava Jokera byla napsána tak, aby přímo napadla Batmana. Batman si musí sundat masku a udat se. Každý den, kdy to neudělá, lidé zemřou. Zatímco Killmonger má napadnout T'Challovu slabinu nepřímým a komplexnějším způsobem. Tvůj konec, bratránku.

Dnes se chci zaměřit na to, jak Killmonger napadá T'Challovo zakořeněné přesvědčení, jak může mít empatie vůči antagonistovi takový dopad, a najít jedinečné rysy Killmongerovy osobnosti, které z něj dělají tak emočně silnou postavu. Podívejme se na Black Panthera. SCÉNÁŘ (POZOR, SPOILERY!) ZPOCHYBNĚNÍ PROTAGONISTOVA ZAKOŘENĚNÉHO PŘESVĚDČENÍ Na začátku příběhu T'Challa věří, že by Wakanda měla zůstat před světem skryta.

Chce být skvělým králem jako jeho otec a věří, že tou nejlepší cestou bude držet se tradice. Kdyby se svět dozvěděl, kým doopravdy jsme, co vlastníme... přijdeme o náš způsob života. Protože s tímto rozhodnutím bude T'Challa bojovat, scenáristé ho obklopili postavami, jejichž názory na izolaci Wakandy se různí. Na jedné straně stojí Okoye, která chce wakandské tajemství uchránit, i když to znamená obětovat životy druhých.

Čím ospravedlníte, že jste ho sem přivedli? - Kvůli mně ho postřelili. - To byla jeho volba. Na druhé straně stojí Nakia, která odmítá zůstat ve Wakandě, protože nemůže žít pohodlný život, když tolik dalších potřebuje pomoc. Nemůžu tu být šťastná, když vím, že existují lidé, kteří nic nemají. Můžeme poskytnout pomoc, technologie a úkryt těm, co to potřebují.

Zvládneme to lépe než jiné země. Ale ani Nakia, kterou T'Challa miluje, ho nedokáže přimět změnit názor. To má na starosti antagonista. Killmonger začne protagonistu ihned ovlivňovat stejným způsobem jako Joker, o kterém mluvím ve 2 roky starém videu. Killmonger chce to samé, co T'Challa... Chci trůn.

Dovolávám se svého práva utkat se o roli krále a Black Panthera. A tlačí ho do těžkých rozhodnutí. Přijímám tvou výzvu. Co z něj dělá tak mocného antagonistu, je způsob, jakým napadá T'Challovu slabinu. Stejně jako postavy v T'Challově blízkosti má i Killmonger názor na to, zda se má Wakanda skrývat před světem.

A co je důležitější, zastává hledisko, do kterého se diváci mohou vcítit. Joe Robert Cole, spoluscenárista Black Panthera, řekl v rozhovoru: "Myslím, že nejlepší padouši jsou ti, jejichž hledisko dokážeme pochopit. Někdy záleží na tom, jak daleko dokážete zajít, ne nutně na perspektivě." Killmongerova perspektiva je ovlivněna zkušeností jeho otce v USA. Pozoroval jsem je, jak dlouho to šlo.

Jejich vůdci byli zavražděni. Komunity zaplavené drogami a zbraněmi. Jsou nadměrně kontrolováni a vězněni. Naši lidé po celém světě trpí, protože nemají nástroje na svou obranu. Toto rozhořčení přešlo na Erika, který upozorňuje na to, že Wakanda nečinně přihlíží, zatímco ostatní trpí. Všichni si tu hezky sedíte. To musí bejt super.

Na světě jsou asi dvě miliardy lidí, který vypadaj jak my. Jejich životy jsou ale mnohem těžší. Wakanda je může všechny osvobodit. Základ Erikova stanoviska je v podstatě stejný jako Nakiin. Wakanda, národ nesmírného bohatství a vědomostí, by toho měla dělat více pro potřebné celého světa. Až sem by se asi většina z nás za něj dokázala postavit, co ale z Killmongera dělá padoucha, je to, jak chce Wakandu přinutit, aby dělala víc.

Pošleme vibraniový zbraně našim bojovníkům. Vyzbrojí utlačovaný po celým světě, aby mohli konečně povstat a zabít ty u moci. A jejich děcka. A kohokoliv dalšího na jejich straně. Když se antagonistův názor tak zradikalizoval, jak může úspěšně zvrátit protagonistovo přesvědčení? To je podle mě nejgeniálnější část Killmongerovy postavy.

Nejenže Killmonger T'Challu ovlivní intelektuálně, ovlivní jeho názory i emocionálně. Vraťme se na chvíli ke srovnání s Jokerem. Jeden z největších rozdílů mezi ním a Killmongerem je, kolik toho o nich víme. Nevíme, z čeho Joker vychází, a nikdy plně nepochopíme, proč dělá to, co dělá. To ho zčásti dělá tak mocným. U Killmongera je opak pravdou.

Není to cizinec, který chce vyvolat chaos. Je T'Challovým příbuzným. Tvůj strýc se zamiloval do Američanky. Měli dítě. Opustili jsme ho. Poznáváním Erika se T'Challa dozví ošklivou pravdu o svém otci a skutečnou cenu za utajení Wakandy.

Zabil vlastního bratra a nechal dítě napospas bez ničeho. Jaký král... Jaký muž tohle udělá? Erik je tak ztělesněním nedostatků hrdinova přesvědčení, chodící upomínka chyb jeho otce, příklad z lidu, který zbytečně utrpěl kvůli wakandskému izolacionismu, živoucí důkaz, že uzavření se před světem je neochrání.

Až když je s tím vším T'Challa konfrontován, jeho názory se konečně začnou měnit. Neměl jsi ho opouštět. Vy všichni jste se mýlili! Neměli jste se obracet ke zbytku světa zády! Strach z našeho odhalení nám zabránil udělat, co je správné! Stačilo.

Stejně jako Joker donutí Batmana stát se Temným rytířem nátlakem a chaosem, Killmonger donutí T'Challu stát se skutečným Black Pantherem konfrontací... Sedíte si v bezpečí. Chceš z nás udělat ty, co tolik nenávidíš. Sám ses jimi stal! - ...a empatií. - Svět mi všechno vzal! Všechno, co jsem miloval.

Scenáristé chtějí, abychom poznali chlapce uvnitř Killmongera, dítě, kterému vše nespravedlivě vzali, pro kterého byla Wakanda pouhou představou. Věřil bys tomu? Kluk z Oaklandu, co pobíhá a věří si v pohádky. Po souboji a s tím, co se od antagonisty naučil, se T'Challa rozhodne, jakým králem chce být. Wakanda už nebude stát ve stínu.

Musíme najít způsob, jak se o sebe navzájem postarat, jako bychom byli jeden jediný kmen. Killmonger i Joker jsou skvěle napsaní tak, aby své protivníky donutili ke změně. Jejich odlišnosti ukazují, jak specifika zápletky a hrdiny mohou od antagonisty vyžadovat různé vlastnosti. To dále zdůrazňuje, proč by se měl antagonista odvíjet od protagonisty, proč antagonisté, do kterých se lze vcítit, mají často větší dopad než ti čistě zlí a proč jsou Temný rytíř i Black Panther skvělými příklady, jak vytvořit dokonalého antagonistu.

Skrývat své znalosti před světem nikdy neslouží dobru. Pokud umíte něco, co může lidem pomoci, sdílejte to. Proto je super, že existuje Skillshare. Skillshare je online vzdělávací komunita s více než 20 000 kurzy o designu, filmařině, technologiích a dalších.

Doporučuji kurz Yiyun Li o psaní krátkých próz. Když s psaním začínáte, velké projekty vás mohou převálcovat. Její kurz je skvělou cestou, jak začít trénovat na přijatelnější úrovni. Dostanete 2 měsíce Skillshare zdarma, když půjdete na www.skl.sh/lfts5. Běžte na Skillshare a začněte se učit už dnes.

Díky Skillshare za sponzorování tohoto videa. Ahoj, snad se vám video líbilo. Často se má videa v průběhu vývoje dramaticky mění. Původní verze tohoto videa byla o 4 minuty delší a obsahovala podrobnější srovnání Jokera a Killmongera. Vím, že některé lidi průběh práce a koncepty velmi zajímají, proto tyto ranější verze sdílím se svými sponzory. Chcete-li kanál podpořit a zpřístupnit další obsah, jděte na můj Patreon přes odkaz níže.

Jako vždy děkuji svým sponzorům a fanouškům na YouTube za to, že díky nim kanál funguje. Díky za zhlédnutí a uvidíme se příště.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Výborný díl, které jasně vystihuje to nejlepší na celém filmu. To, že Black Panther selhává v jiných věcech, je věc druhá. Přesto to nic nemění na tom, že tohle video se povedlo.

31

Odpovědět

mě tyhle rozbory vždy rozesmějou, když někdo věří tomu, že zrovna tohle bylo uděláno proto, aby ...blablabla... to je jak kdyby Václav Čtvrtek nakreslil Rumcajse nyní a někdo by začal rozebírat, že červené kalhoty jsou vlastně analogii trenýrek, kterými Rumcajs bojuje proti vrchnosti na zámku. Aneb někdo by v tom viděl opět něco, co není ....
V každém filmu je tolik naprosto nelogických prvků (pokud je film o bojovém umění, tak hlavní protagonisté se můžou kopat, mlátit, rozbíjet výlohy, zdi, padat ze srázů a no problem - ještě mají sily na přeprání xx dalších protivníků. Když se zase střílí, tak hlavní hrdina má nekonečně nábojů, sejme každýho protivníka první ranou ikdyž zrovna řídí motorku, dělá přemety, nebo je v šílené přestřelce, zato protivníci s automatickýma zbraněma mají asi slepé náboje a věčně se zasekávající zbraně..., když jedou dva lidi v autě, tak se neustále koukají do očí, aniž by sledovali cestu, ale řidič vždy točí volantem jak na nějbrutálnějším slalomu....a ve většině filmů se černoši cítí utlačovanými, poníženými a musí zneškodnit, zastřelit, popravit, zavraždit děti i rodiny těch hnusných bělochů.

57

Odpovědět

Lessons from the Screenplay mam rád a ano, je pravda v celém tomhle schématu o antagonistovi, jenž je opravdovým vyzyvatelem protagonisty.
Stále je tu však fakt, že Black Panther je špatný film. Když film v kině skončil, s kamarády jsme se shodli na tom, že je to nepamětihodný film. To hlavně kvůli tomu, je jediná postava, která tam za něco stojí je antagonista, ale ten je pak na druhou stranu SJW extraktem. Joker měl image a byla to opravdu děsivá postava. Killmonger byl tupej n**r, co pije kafe ze starbucksu. Hodně jsem se smál, když na konci řekl, ať jeho popel vysypou do oceánu k jeho předkům, kteří věřili, že smrt je lepší než otroctví :D To je dobrej nesmysl. Totiž neskákali. Opravdu nedokážu respektovat film, který si hraje na nějaký přesah. Přej že jejich komunita trpí a Wakanda by je mohla osvobodit. Co to je za nesmysl. Země uprostřed Afriky, kde se dbá na vzdělání, ale králem je ten, kdo vyhraje v souboji na život a na smrt. Takováhle kmenová p******a mi nepřijde nijak vyspělá. Tupý n***i z USA ale hulákají "WAKANDA!" a oslavují nějakou smyšlenou zemi, kterou před 60 lety vymyslel běloch. Kdybych byl černej, tohle tak právě tohle by mi přišlo rasistické. A naopak bych si ujebávál ze Samuela L. Jacksona ze Hateful Eight.
Mimo to jsou v BP fakt špatný efekty a bylo učiněno spoustu nešťastných rozhodnutí jako třeba to, že dvě postavy v černých CGI kostýmech bojují v temné CGI jeskyni a používá se fake floating camera. Finální souboj figuruje jako třešnička na dortu celé té špatnosti.

Velmi mě znepokojuje, že tenhle film je oslavován, přestože je to s****a i na poměry marvelu. Black Panther je velmi úspěšný a opravdová kinematografická díla jako Blade Runner 2049 si mezi publikem tupých ovcí neškrtnou.

3114

Odpovědět

Stačí si přečíst slovní spojení "tupý n**r" a hned člověk tuší, o čem celý tenhle žblept bude...

1021

Odpovědět

+Anonymní korektorkaa nejake protiargumenty nic? jaj nie su

16

Odpovědět

+Anonymní korektorkaA nemá pravdu? On je totiž velký rozdíl mezi tupým n****m, který ani nedokáže pochopit, kolik rasových stereotypů v tom filmu je a normálním černochem. Stejně jako je rozdíl mezi buzerantem a homosexuálem.

84

Odpovědět

+TaanRozdíl je akorát ve zvolené rétorice. Ti lidi, která ta slova označují, jsou pořád stejní. A tento rádoby inteligentní rozdíl má akorát "chytře" maskovat autorovu homofobii či rasismus.

410

Odpovědět

+Anonymní korektorkaAha. A když napíšu, že je rozdíl mezi white trash a normálním bělochem, tak taky jen chytře maskuju svůj rasismus? Nebo se nám tohle už nehodí?

41

Odpovědět

+nonono Nebrec, je to jenom film

57

Odpovědět

Když si běloch z ČR myslí, že by byl "lepším a méně tupým" "n****m" než ti skuteční, to vše na základě nějakých filmů, to je opravdu k smíchu :-D

65

Odpovědět

+nonono Cokoliv reknes pred "ALE", se nepocita : youtube.com/watch?v=aeAeL0K86DI

35

Odpovědět


Odpovědět

špatný film.... to je dost směšné tvrzení. Špatný film, to je něco co produkuje česká kinematografie rok co rok.
Nepřekvapuje mě, že zarytej čecháček musí mluvit takhle urážlivě o lidech jiné pleti, a nepřekvapuje mě ani fakt, že v ČR a celkově ve velké části evropy nemá Black Panther žádný hlubší dopad.
Překvapuje mě ovšem tvrzení, že by se mělo jednat o sračku, a to na poměry Marvelu... Protože Black Panther je naopak jedním z nejlepších počinů. Samozřejmě stále je to superhrdinský film, nevím proč očekávat něco hlubšího, ale dostali jsme poměrně hlubší náhled do zcela vymyšlené země, do jejího fungování, jejího rázu, samozřejmě notou to hraje na afroameričany, neboť se jedná o zemi v Africe, která disponuje neskutečnou mocí a technologií... A současně hraje na notu zakořeněných tradic ve formě tradičního oblečení, zbraní, i vzhledu budov a případně tradic... ostatně, opravdu je tak špatný, aby o postavení krále bojovali? Očividně bojovat nemusí, když nechtějí, a nepřipadá mi to o nic víc divné, než královské rodokmeny, však to že ses narodil jako první dítě, nedej bože navíc ještě syn, z tebe taky zrovna automaticky nedělá nejlepšího adepta na dobrého krále.....
Takže sme dostali postesk nad tím, jak SGI film není hlubokomyslnou studnicí vědomostí, prskání, že je to o černoších, a nakonec přirovnávání k nějakému jinému filmu....

48

Odpovědět

Odpovědět

+Zafodvtipné, nicméně argumentační fail...

11

Odpovědět

Ďalšia zaujímavá analýza.

72