Jedna superscéna – Spider-Man: HomecomingLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:6 130

V kinech sice doznívá nové pokračování Spider-Mana, ale proč se nevrátit k prvnímu dílu a jedné úžasné napínavé scéně? Toto video vzniklo v rámci rozsáhlého projektu desítky tvůrců na YouTube jako pocta marvelovskému univerzu ku příležitosti premiéry Avengers: Endgame. Další videa z tohoto projektu najdete pod tímto odkazem, kde se v současné chvíli nachází přes 150 videí.

Mimochodem, co říkáte na zprávu, že Spider-Man opouští MCU?

Poznámka:
John Hughes – režisér teenagerovských komedií 80. let z prostředí středních škol (Snídaňový klub, Volný den Ferrise Buellera, Sixteen Candles ad.)

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Před pár týdny mě oslovil Matt z Nando v Movies – jako když Fury svolával Avengery – abych se stal součástí série vícero tvůrců, ve které bychom se zaměřili na scény ve filmech od Marvelu. Odkaz k seznamu všech videí najdete v popisku a bude i na konci videa.

Když jsem přemýšlel nad svou oblíbenou scénou, vzpomněl jsem si na scénu z jízdy autem ve filmu Spider-Man: Homecoming. Na první pohled se může jevit jako z kterékoli středoškolské komedie, zvláště když byl film úmyslně inspirován komediemi Johna Hughese z 80. let. Peter, nervózní druhák, jede poprvé na ples s dívkou a jejím otcem. - Jsi v pohodě, Pete? - Jo. Ale jelikož se jedná o superhrdinský film a zrovna jsme se dozvěděli něco velkého, jedná se o velmi napjatou scénu.

Tři postavy jsou uvězněny v autě, přičemž se snaží utajit velká tajemství. Proto chci dnes prozkoumat, proč je zvrat, kterým scéna začíná, tak efektivní. Poznat, jak jsou poodhalována tajemství postav tak, aby udržovaly scénu v pohybu, A podívat se, jak je důležité dávat hrdinům do cesty důmyslné překážky. Podívejme se na scénu jízdy autem ve filmu Spider-Man: Homecoming. SCÉNÁŘ (POZOR, SPOILERY!) Během první hodiny a 27 minut filmu je Peterův vztah k Adrianovi neboli Vulturovi zcela jasný.

Peter chce Vultura chytit... Ten týpek s křídlama má ty zbraně. Musím ho sejmout. ....Adrian chce zabít Spider-Mana. Zabiju ho. Supehrdina, padouch. Jednoduché. Ale když Peter přijde pro Liz a chce ji vzít na ples, prostý vztah mezi superhrdinou a padouchem se náhle zkomplikuje.

Ty musíš být Peter. Já jsem Lizin táta. Tento zvrat je oprávněné překvapení, ale stojí za to, protože divák okamžitě pochopí jeho možné důsledky. Dívka, která se Peterovi celou dobu líbila, je dcerou jeho nepřítele. Chápeme, že je ve složité situaci, a ihned tápeme, co bude Peter dělat.

- Co budeš dělat, Pete? - Cože? V této scéně jsou tři postavy a rozdílné úrovně toho, co ví, vytváří její dramatičnost. Zaprvé je tu Peter, náš hlavní hrdina. Peter ví to, co divák: že je Spider-Man a že Adrian je Vulture. Adrian, záporák, samozřejmě ví, že je Vulture, ale neví, že v autě sedí se svým úhlavním nepřítelem.

A nakonec Liz nic z toho neví. Je v autě se svým normálním tátou na cestě na ples s normálním klukem, co ji pozval. Na konci scény Liz nebude vědět, co se právě odehrálo a jakou v tom sehrála roli, ale Adrian se dozví všechno. Nicméně jeho cesta za objevem Peterova tajemství není přímá. Místo toho napětí klesá a stoupá, protože se v určitých chvílích zdá, že Peter vyvázl bez odhalení. Projděme si scénu postupně.

- Co budeš dělat, Pete? - Začíná to nevinně. Adrian se prostě Petera zeptá, co chce dělat po střední škole. Vy, co chodíte do tý školy, už máte život docela nalajnovanej, co? Ale Lizina poznámka obsahuje pár zajímavých informací: Peter je na stáži u Tonyho Starka, takže on se asi bát nemusí. Fakt jo? U Starka? Co tam děláš? Peter chce odvést řeč jinam, když namítne, že už tam nedělá, ale tím to zkomplikuje.

No jo, začala to být... nuda. Nuda? Vždyť ses potkal se Spider-Manem. Fakt? Se Spider-Manem? Ty jo. Jakej je? Peter i diváci znají skutečný důvod, proč to Adriana zajímá. Peter chce Adriana svést ze stopy tím, že zdůrazní, že je Spider-Man dospělý a zcela jistě ne druhák na střední. Jo, je fajn. Fajn chlap. Dobrej chlap.

Od tématu je upuštěno, ale Adriana začnou napadat ještě nebezpečnější myšlenky. Neviděli jsme se už někdy? Myslím, že jsme se někde... Protože i ten hlas... Je zřejmé, že Adrian začíná něco tušit. Ale Liz poskytne informaci, která rozptýlí jeho podezření. Dělá se mnou akademický desetiboj. - Aha. - A byl na mé party. - Aha. Liz Peterovi poskytla alibi.

Pokud byl u Liz na party, nemohl jako Spider-Man zápasit s Vulturem. Skvělá party. Fakt skvělá. Nádhernej dům. Spousta oken. Ale ve své nevinnosti Liz dává a Liz bere. Byls tam tak dvě vteřiny. Byl jsem tam dýl než dvě vteřiny. - Vždyť jsi zmizel. - Ne. Nezmizel jsem. Ale jo.

Zmizels jako vždycky. Jako ve Washingtonu. Za normálních okolností by Adrian Petera nejspíš konfrontoval okamžitě, ale neudělá to kvůli poslednímu aspektu, díky kterému je ta scéna tak zábavná. Podívej, to je tak roztomilý! V autě sedí Liz. Liz Adrianovi podá informace, kterými rozklíčuje Peterovo tajemství, ale zároveň je překážkou, která jemu i Peterovi brání v naplnění jejich cílů.

Peterova poslední šance na alibi by znamenala lhát a říct, že byl ve Washingtonu ve výtahu a Spider-Man ho zachránil. Ale Liz pravdu zná, takže nemůže. Já jsem vlastně nejel nahoru. Všechno jsem to viděl zezdola. Starej dobrej Spider-Man. Zároveň víme, že Peterovi i Adrianovi na Liz záleží. Neskrývají svá tajemství jen před sebou, ale i před ní.

Takže i když Adrian přišel na to, že je Peter Spider-Man, nemůže s tím před Liz nic udělat. To je důvod, proč v následující scéně pošle Liz na ples, aby si s Peterem promluvil sám. Běž napřed, beruško. Dám Peterovu otcovskou přednášku. Tato scéna jen na několika stranách obrátila příběh vzhůru nohama. Záporák odhalil tajnou identitu našeho hrdiny a v tuto chvíli má navrch. Tuhle scénu je radost sledovat, protože vše odhalila mezi řádky.

Přítomnost důmyslné překážky nutí postavy, aby se jí promyšleně uhýbaly místo toho, aby si navlékly obleky a začaly se prát. Na první pohled jde o tátu, který veze dceru s jejím nápadníkem na ples, ale na druhý jde o zápas mezi hrdinou a padouchem, zatímco se proplétají jedinečnou sítí překážek. Ze všech těch důvodů, proč jsem nechtěl, aby má dcera randila... Tuhle scénu miluju, protože si bere ty nejepičtější marvelovské střety a vmáčkne je do jediného auta.

Je to skvělý příklad napětí, které můžeme vytvořit, když postavám nastrčíme překážky do cesty vstříc naplnění jejich cílů. Dle mého názoru to ukazuje, co marvelovské univerzum dokáže, protože toto propojení středoškolské komedie a superhrdinského zápasu je typ scény, která by se mohla odehrát jen ve filmu Spider-Man: Homecoming. Kámo, už máš skoro milion odběratelů. Cože?

Miluju natáčení. A natáčení minulého videa o Adaptaci jsme si moc užili. Celý tým odvedl skvělou práci a spoustu jsem se toho naučil, pro změnu tentokrát před kamerou. Jeden z časově nejnáročnějších aspektů byly vizuální efekty, které snad nikdo moc neřešil. Všechny obrazovky musely být vytvořené digitálně, protože jsme je všechny natáčeli s bluescreenem.

Tato technika vám při použití nechává volnou ruku a je jednou z věcí, které After Effects umí výborně. Pokud se chcete o After Effects dozvědět víc, na Skillshare najdete spoustu skvělých tutoriálů. Skillshare je online komunita s více než 25 tisíci kurzy o designu, filmové produkci, hraní her a dalším. Takže pokud jste si někdy pomysleli, že byste měli zjistit, co After Effects dokáže, najdete zde spoustu kurzů, které vás naučí vše, co chcete vědět.

Prémiové členství vám dá neomezený přístup ke kurzům o důležitých tématech, abyste se zdokonalovali, objevili nové příležitosti a dělali, co vás baví. K registraci využijte odkaz v popisku a prvních 500 návštěvníků získá 2 měsíce neomezeného přístupu k více než 25 tisícům kurzů, a to zdarma. Přidejte se k miliónům studentů na Skillsharu a začněte se učit už dnes.

Děkuji Skillsharu za sponzorování tohoto videa. Ahoj, snad se vám video líbilo. S radostí oznamuji, že ode dneška můžete kanál podpořit zakoupením našeho merche. Máme tohle tričko. Máme tento skvělý hrnek na kávu, který se mi moc líbí. A máme tenhle sešit pro chvíli, kdy se vám začne chtít psát.

Na všech stojí "Nepodceňujte scenáristu" a na vnitřní straně sešitu stojí "Ber ohledy na diváky", což je podle mě důležité, aby si každý filmař pamatoval. Všechno najdete na našem eshopu a odkaz k němu najdete dole v popisku. Jako vždy můžete kanál podpořit na Patreonu nebo odběrem na YouTube. Děkuji všem sponzorům z Patreonu a fanouškům na YouTube, díky vám může tento kanál fungovat.

Díky za zhlédnutí a ahoj příště!

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi se radsi prvni podivat na film než si pustit tohle video že? :D

41

Odpovědět

Sony jsou hodně odvážní, jestli si myslí, že Spider-man bude mít nějaký úspěch bez MCU, a Disney jsou zaze nenažraní chrochtíci, co by chtěli víc než potřebují

120

Odpovědět

Přeložili byste prosím i one marvelous scene od Just write?

00

Odpovědět

Dostanu se k tomu v co nejbližší době. :)

10

Odpovědět

dzizs, rozobera tam veci, ktore su kazdemu jasne po prvom pozreti, a robi z toho umenie

104

Odpovědět

Souhlasím, přesně to se mi honilo hlavou po celou dobu sledovaní.

01

Odpovědět

+MUDr. Prof. HuskyTy voe, z tebe už je MUDr. ? :O

10

Odpovědět

+(Pepek)Ovšem, člověk se musí vzdělávat. :D

00