Jackie Chan a akční komedieEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
35. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 025
Počet zobrazení:32 710

Jackie Chan je legendou, jejíž styl zahrnující bojové umění i komedii dobyl i západní svět. Ale čím se Jackie tak liší od konkurence? A z jakého důvodu jsou jeho hongkongské filmy většinou považovány za lepší, než je jeho americká produkce? V tomto videu z kanálu Every Frame a Painting se vám na to dostane odpovědi. Jackieho filmy, které se ve videu objeví: První rána, Police Story, Projekt A, Božská relikvie, Božská relikvie 2, Mstitel beze jména, Projekt A 2, Křižovatka smrti 2, Terč, Křižovatska smrti, Čínský zvěrokruh, Police Story 2, Mladý mistr, Odvžná hyena, Akce nemluvně, Strach nad Hongkongem, Rachot v Bronxu, Instink lovce, Mé šťastné hvězdy, Kantonský kmotr, Medailon, Křižovatka smrt 3, Pojízdná kantýna, Tenkrát na východě, Pán draků, Mistrův syn, Chůva v akci, Agent z Hongkongu, Šťastné hvězdy, Legenda o opilém mistrovi, Police Story 3, Mise moci, Městský lovec, Dračí dvojčata, Rytíři ze Šanghaje, Vítězové a hříšníci, Karate Kid, Navždy drakem a Škola hada. Ostatní filmy: Strážci Galaxie, Postradatelní 2, Plavčík na sladké vodě.

Přepis titulků

- Haló? - Haló? Tady Jackie. Zdravím, jsem Tony a toto je Every Frame a Painting. Někteří filmaři umí akci, jiní komedii. Ale už po 40 let je mistrem v jejich kombinaci Jackie Chan. Dnes existuje spousta filmů, které kombinují vtipné scény a bojové scény. Ale i když je film dobrý, často se zdá, že komedii a akci točil někdo úplně jiný. Proto je Jackie tak unikátní.

V jeho filmech je akce komedií. Je vidět, že pro akci i komedii platí stejné principy. Tak se do toho pusťme. Pokud chcete vědět názvy filmů, podívejte se na seznam pod videem. Připraveni? Jdeme na to! Jak Jackie dokáže vytvořit akci, která je i vtipná? Zaprvé, začíná v nevýhodě.

Ve všech filmech Jackie začíná na horší pozici než jeho nepřátelé. Nemá boty, je v poutech, má v puse bombu... Poté si musí vybojovat cestu na vrchol. Každá akce vytváří logickou reakci. A po logice následuje vtip. Tento komediální styl nás vrací ke komikům z němých filmů. Ale Jackie se vždy vytasí s krátkou hláškou. Řekl jsem, že nechci problémy.

Protože je podceňovaný, musí být kreativní. To nás vede k číslu dvě, využívá rekvizity. To je nejslavnějším aspektem jeho stylu. Vezme něco běžného a využije to neobvyklým způsobem. Bojoval židlemi, oblečením, hůlkami, klávesami, legem, ledničkami a samozřejmě také... Každý souboj tak vypadá přirozeně, ale navíc to dovoluje vznik vtipů, které by jinde použít nešly.

Zatřetí, Jackie má rád jasnost. Netočí tmavé scény s modrým nádechem. Pokud nosí protivník černou, on je v bílém, pokud je protivník v bílé, on je v barevném. Jeho záběry jsou tak jasné, že v každém záběru se připravuje další část akce. Ačkoliv sledujete kaskadéra, dvě třetiny záběru zabírají schody. Za pár vteřin pochopíte proč. Jasnost udržuje tím, že málokdy používá roztřesenou kameru.

V amerických filmech se kamera velmi hýbe. Pohyb kamerou znamená, že herci neumějí bojovat. Zpomaleně můžete vidět, jak kameraman pohybuje záběrem, aby zásahy vypadaly tvrdší. Ale Jackie umí bojovat. Kamerou nikdy nehýbu. Vždycky mám stabilní široký úhel. Ať vidí, jak skáču dolů, jak letím i jak padám.

Když to točíte takto, je to působivější, protože akce i reakce jsou v jednom záběru. Zde vždy vidíte Jackieho, auto i zeď. Podobný kousek z Křižovatky smrti 3 nikdy nezobrazuje vše v jednom záběru. Proto taky nefunguje. Stejný princip aplikuje i u komedie. Tento záběr režírovaný Samo Hungem ukazuje úder, obličej padoucha i Jackieho obličej. Podívejte se na stejný vtip v Tenkrát na východě. Zde je akce a reakce v rozdílných záběrech.

Celkem to funguje, ale ne tak dobře. Proč to tolik režisérů dělá? Kvůli číslu pět, nemají dostatek času. Jackie je perfekcionalista, který je odhodlaný natočit obrovské množství záběrů. V Hongkongu ho podporuje studio, které mu na souboje nechává měsíce. Nejtěžší na tom je, že když vějíř hodím, musí se vrátit. Více než 120 záběrů.

Reakcí na tyto scény je: "Jackie je dobrý." Nejsem dobrý. I vy byste to zvládl. Ale máte na to trpělivost nebo ne? Když se opět dívám na jeho filmy, tyhle maličkosti mě udivují. Nemusí je dělat a jen navyšují rozpočet. Ale dělá je, protože chce. Jako by se chtěl překonat. To respektuji a obdivuji. Ale v Americe vám to nedovolí. Kvůli penězům.

V jeho amerických filmech chybí ještě něco. V tom, jak se scény natáčejí, i v tom, jak se stříhají, je rozdíl. Jackie řekl něco zajímavého. "Diváci nevědí, že je v tom rytmus, dokud tam neschází." Jackieho bojové scény mají svébytný rytmus. Synchronizaci s herci na scéně. Akce! Zůstaň kde jsi! Neprovokuj mě. A pak...

Vidíš, vypadá to dobře. I zkušení bojovníci s tím mají problémy. V prvních filmech se učil časování od Yu Jim Yuena a vypadá to spíš jak čínská opera. Ale v polovině 80. let pracoval s vlastním týmem. Vytvořil něco unikátního. V Americe mnoho režisérů a vydavatelů toto načasování nechápe. Zničí ho střihem při každém zásahu. V Hongkongu režisér udrží záběr tak dlouho, aby diváci postřehli rytmus.

Nejdůležitější částí je střih. Mnoho režiséru neví, jak stříhat. I koordinátor kaskadérů neví, jak stříhat. Hongkongští režiséři jako Jackie a Sammo dělají střihy svým způsobem. V prvním záběru protivníka zasáhnete, ve druhém to ukážete z blízka. Avšak tyto dva záběry na sebe nenavazují. V prvním záběru je loket zde, ale ve druhém je zpátky zde. Tato tři okénka jsou tam proto, aby divák zaregistroval nový záběr.

Je v tom obří rozdíl. Je to tak a pak tak. Jsou to dva spojené záběry. V tom je ta síla. Jinými slovy, ukažte to dvakrát, lidská mysl to spojí do jednoho silnějšího zásahu. Moderní americký střih však zásahy vůbec neukazuje. Na konci prvního záběru je noha zde, na začátku druhého je opět tady, ale už se vzdaluje.

Protože je střih v momentě zásahu, vůbec to jako zásah nevypadá. Mnoho lidí si myslí, že je to kvůli ratingu PG-13, ale dělají to i ve filmech pro dospělé. Vypadají spíš jako lidé, co se přetlačují, než jako lidé, kteří si ubližují. Au... To nás přivádí k číslu osm, bolesti.

Mnoho akčních hvězd chce vypadat nezranitelně. Ale Jackie bývá zraněn. Často. Zábavnost nedělají jen jeho kaskadérské kousky, ale i to, že vždy zbude místo i na vtip. Bolest ho polidšťuje. Nezáleží na tom, jak je zkušený. Stejně dostane ránu do obličeje.

Obličej Jackieho je jeho velkou předností. Často právě jeho výraz dotvoří vtip. Třeba jako když natočil souboj s kuřetem v ruce. Nebo když se oblékl jako Chun-Li. Jackieho styl vždy končí revanšováním divákům. Vybojuje si cestu na vrchol a tím získá právo na velkolepý závěr. Nevyhraje proto, že je lepší bojovník, ale protože se nevzdá. Tato neoblomnost dělá většinu jeho závěrečných scén úžasných a vtipných.

Je v kontrastu s většinou jeho americké produkce, kde je zloduch vyřízen zastřelením. No tak... Podle mě Jackieho styl něco dokazuje. Akce a komedie nejsou zase tolik rozdílné. V obou žánrech chceme vidět ty nejlepší herce. Myslím, že většina moderních režisérů akčních filmů je úplně mimo. Většina herců jsou zkušení umělci, často ti nejlepší na světě.

Proč jsou režiséři tak nekvalifikovaní? Proč mám platit peníze za neexistující akci? "Ať děláš cokoliv, dělej to co nejlépe." "Film je věčný." "Ne, protože prší a na tohle nemáme čas." "To půjdeme do každého kina a řekneme divákům tohle?" "Diváci se v kině pouze rozhodnou, zda to byl dobrý nebo špatný film." Přesně tak.

Tato práce přetrvá. Nyní vás zanechám s jednou z nejlepších smrtí ve filmové historii. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jackie je pán. Už to dokázal tím, že dělal kaskadéra ve filmech Bruce Leeho.

20

Odpovědět

Za tieto videá som neskutočne rád. Filmy ma bavia a rád o nich pozerám rôzne zaujímavosti. Potešilo by ma, ak by ste v budúcnosti preložili nejaké videá z tohto kanálu:

https://www.youtube.com/channel/UCiSeXxLmM8io7nNMnEiRJpA

Napríklad
toto video je zaujímavé:

https://www.youtube.com/watch?v=Cj2LxmGyfnA

33

Odpovědět

Na Jackiem jsem vyrostl. A jsem na něm dál. Ještě se mi nestalo, aby mě film s ním zklamal. Na druhou stranu po shlédnutí videa musim uznat, že skutečně US produkce je výrazně horší, než filmy točené hongkongskou produkcí. Dlouhý život opilému mistru.

561

Odpovědět

Ta historická kungfu klasika z jeho začátků vždycky pobaví. A přesně jak to poisují, je to svým způsobem dynamický balet.

61

Odpovědět

Jackie Chan si rozhodně zaslouží respekt. Ale vždycky, když vidím tu scénu, jak sjíždí po té tyči mezi žárovkama v tom obchodě, tak po mně jde spíš husina, protože při téhle scéně se skoro zabil. Jsem na to video 10 nejhorších zranění Jackieho Chana tenkrát neměla koukat :)

371

Odpovědět

Link na to video asi nebudeš mať čo ? :P

50

Odpovědět

Konečně chápu, proč mi Nolanova akce v jeho jinak slušných filmech, absolutně nic neříká.

150

Odpovědět

Hrozně rád se na něj dívám, herec je to parádní.

881

Odpovědět

Ten konec :D To úplně vidím jak mu ty vejce rozbíjel 200x :D

881

Odpovědět

a proto tak skvěle funguje film Serbuan Maut (kde teda není ten vtip) a jeho následovník Berandal. Režíroval to Brit, ale byl dost chytrý na to, aby to jel natočit do Indonésie

152

Odpovědět

Nejlepší souboje co sem kdy viděl, na tak strhující akci od začátku do konce se prostě američané ani kdokoli jiný nemohou chytat. Rama si to jede neuvěřitelně brutálně a i mi coby člověku, který se v tomhle filmovém odvětví moc nevyzná je jasné, že se dívám na něco vskutku neobvyklého a obdivuhodného. Juj to sem se zbytečně rozepsal a přitom sem jen chtěl říct, že sem nikdy lepší akční film plný soubojů neviděl asi už ani neuvidím.

161

Odpovědět

U mě zatím stále vedou scény z filmu Instinkt lovce, kde bojuje ve svém skladišti s najatým americkým boxerem.

101

Odpovědět

Tak to bychom měli a teď ještě toto, oroduju za to už snad 3 roky :D
http://cinemassacre.com/2008/03/18/top-ten-jackie-chan-stunts/

372

Odpovědět

a nejsi sám ja to tu dávám taky pořád ale všichni na to serů, přitom celkově top ten od Jamese by mohl být i zajímavej pořad pro pravidlný překlad. No co už :(

31

Odpovědět

+joraellTak se připoj k překladatelům a přelož to ty :-) Ať na to alespoň jeden člověk nes...

00

Odpovědět

Jackieho mám strašně rád :D a nejvíc jsem se vždy těšil na konec na nepovedené záběry :D .. Ještě ke komentáři od dlažebníkostky :D : možná proto, že jsi těm filmům neholdoval, ti to přijde nadhodnocené. Ale pro lidi, kteří už nějaký ten film od tohoto Opilého mistra viděli, to dle mého názoru naprosto odpovídá, protože to co on předvádí ve filmech za kousky, je opravdu neuvěřitelné. A ještě rychle k té rozklepané kameře, ve filmech snad není věc, která mě nasere víc, než když mám ze scény úplné hovno právě kvůli rádoby efektivní práci s kamerou.. peace

1281

Odpovědět

Přesně nejhorší je kombinace rychlých střihů, třesení kamery a tmavé prostředí. To si pak člověk musí domyslet co se tam vlastně děje :D

850

Odpovědět

+kilobyteViz režisérské prase jmenem Olivier Megaton !!!!!!! OMG jak ja toho chlapa nesnáším !

20

Odpovědět

Mě se v posledních letech běžně stává, že při záverečné "vrcholné" scéně akčního filmu to jednoduše vypnu. Hlavní hrdina už prakticky zvítězil a těch posledních 15 minut mi za to opravdu nestojí.

43

Odpovědět

Kung fu filmům ani Jackiemu Chanovi jsem sice nikdy neholdoval, ale po zhlídnutí tohoto videa mám chuť se na nějaký jeho film podívat. Ale na 9.89 hvězd to teda neni :D

1653

Odpovědět

Jackie je legenda, vždy som ho mal rád a v mojich očiach ostane tým hrdinom ktorého som videl v mojich detských rokoch... video super !!!

371

Odpovědět

když jsem tohle viděl na yt, tak se mi hned zachtělo podívat se na legendu o opilém mistrovi a nezklamalo to :D narazil jsem totiž na verzi "předabovanou" do AJ, což v kombinaci se vším ostatním způsobilo, že jsem doslova řval smíchy :D
určitě doporučuji

192

Odpovědět

Ty jo, já jsem někdy o Vánocích viděl Školu hada ( to je ten poslední záběr tady) na slovenské televizi. A to mě dostalo!
"Tvoj štýl je horší ako moj štýl" :-D

60

Odpovědět

James Rolfe udělal podobné video. https://www.youtube.com/watch?v=vNiqDAHhxrI

50

Další