Don LaFontaine - hlas boží

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:561
Počet zobrazení:6 775

Koukali jste se někdy na trailer k filmu, a hlas který ho doprovázel posunul celý trailer o třídu výše? Pak jste slyšeli hlas Dona LaFontaina... Muže s nezaměnitelným hlasem, díky kterému jsme se po zhlédnutí traileru těšili na film ještě víc. Don LaFontaine se narodil 26. srpna 1940 a zemřel 1. září 2008. Za svou kariéru namluvil 750 000 televizních reklam, více než 5000 trailerů a mnoho dalších propagačních materiálů.

Přepis titulků

Již po staletí se člověk pozastavuje nad rozsáhlostí vesmíru... Bez jediného jednotného hlasu se lidstvo vydávalo hledat odpovědi do neznáma... Nyní to však jeden muž může změnit a vyslat svůj hlas k uším veškerého lidstva. Jeden muž... Já! Narodil jsem se ve srubu.

Ne, dělám si legraci. Když mi bylo 13 let, změnil se mi hlas uprostřed věty. "Mami, pomůžu ti s nádobím." Doslova. A už mi to zůstalo. Ve škole jsem dřív pořád vtipkoval, ale po té změně hlasu se mi nechtělo mluvit. A učitelce to vadilo a řekla mi: "Proč nemluvíš?" A já řekl: "Co vám mám říct?" Poslala mě za ředitelem, protože si myslela, že si z ní utahuju. Chvíli mě to štvalo, ale pak jsem zjistil, že napodobím každého otce.

"Jimmy dnes nemůže do školy, protože mu není dobře." Jakmile na vás Don promluví, dojde vám, že má unikátní hlas. Vidíte, co všechno dokázal. Byl schopen z ničeho udělat něco skvělého. "Držte si kolouchy, osmdesátky jsou zpátky!" "Code Monkeys se přiřítí už letos na jaře!" Opravdu je ve scénáři: "Držte si kolouchy," nebo: "Držte si klobouky"?

Jsou tam klobouky. Jen jsem zkoušel, jestli mě posloucháte. - Aha, chytrolín, co? - Jo. Začínal jsem jako zvukař, pak se ze mě stal střihač, pak se ze mě stal producent a samozřejm i scenáristu. Jako první dělal trailer k filmu Pistolníci z Casa Grande. Udělám pauzu pro publikum, aby mohli říct: "Vau!"

Původně to měl dělat někdo jiný, ale ten člověk se nedostavil a oni řekli: "Nechceš to zkusit ty?" To byl jeho první trailer. Řekl jsem fajn a dali mi za to 80 dolarů. Dalších pár let jsem dělal různé hlášky, a pak jsem začal dělat celé reklamy. Došlo mi, že mi už na produkční společnost nezbývá čas, tak jsem se začal plně věnovat tomuhle komentování...

Teď to dělám už čtvrt století a mám za sebou 5000 filmů. To on stál u zrodu zbrusu nového stylu trailerů. Už to nebylo jen o velkých nápisech a tak... Don byl jedním z těch, kteří přispěli k přeměně trailerů až do nynější podoby. Psal jsem si i vlastní scénáře. "Ve světě..." a tak... "Ve světě..." je už takový klasický vtip z branže. On to řekl víckrát, než kdokoli předtím. Až on přišel s tím hlubokým, výrazným a autoritativním hlasem.

Teď už to vypadá, že ho ostatní jen kopírují. Myslím, že to pro lidi hodně znamená, takže není důvod se o to nepodělit. Mám spoustu telefonátů a e-mailů od lidí, co chtějí mít můj hlas na záznamníku. Když mám čas, pošlu jim to. "Pokud je Adam Lutzky momentálně nedostupný, zanechání zprávy bude klíčem ke komunikaci s ním."

Baví mě to a vymýšlím pořád něco nového, protože lidé nechtějí neustále stejné hlášky. "Po pípnutí zanechte zprávu. Vím, kde bydlíte." Je to úžasné, protože si nejdřív mysleli, že je to... pořád ten stejný, nízký hlas, ale ne, on udělal plno různých věcí. Letos v lednu uvede 20th Century FOX film Larry - inspektor hygienické stanice a největší mámu pod sluncem ve filmové události, která se připravovala 18 let.

Policajti z Rena: Miami! Tenhle chlap ví, jak to udělat o jeden, dva stupně výš nebo níž, zatímco ostatní mluví pořád stejně. Rád dělám akční filmy, jako Terminátor 2, kde... jsem musel být potichu, protože je bohužel můj hlas v tom zvukovém spektru, kde nic jiného neexistuje.

Když mluvím potichu, jde to slyšet i přes exploze, muziku, všechno... Jeho nepřítelem je ten nejvražednější stroj, co kdy spatřil světlo světa. Tentokrát jsou tu dva. Arnold Schwarzenegger. Terminátor 2: Soudný den Slova mi sama říkají, jak je mám přečíst. Jako u seriálu 24 hodin, co jsem teď dělal. Podle mě se to dá přečíst jediným způsobem. A tím jsem to přečetl. Premiéra seriálu 24 hodin pokračuje dnes ve 20:00. Je to automatické.

Nevím, jak mám vysvětlit, co to zapříčinilo, protože už to bylo ve mně. Byl jsem u toho a díval se, jak se neustále zlepšoval. Ale jeho ego se nenafouklo. On má prostě talent a byl ve správnou chvíli na správném místě. Don byl velkou inspirací pro všechny v oblasti namlouvání trailerů. Když něco namlouváte, musíte do toho vložit své životní zkušenosti a svůj vlastní pohled.

Ať už je to horor, romantika, drama, komedie, muzikál... Cokoliv. Když přenesete do svého čtení to, jak to na vás působí, dá vám to výjimečný hlas. Muhammad Ali, mistr hlasu... Don LaFontaine! Ve světě bez Dona LaFontaina... bychom si vydělali mnohem víc peněz.

Don LaFontaine - muž, mýtus, legendární hlas. Jsem ten nejšťastnější člověk na světě. Budu to dělat, jen dokud se neuvolní flek na pokladně v bufetu. Pak s tím seknu. Překlad: Prady Korekce: scr00chy, BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nic zvláštního a vy ste z toho uplne na vetvy...aha my sme v ceske republice...tak to nic

1835

Odpovědět

Ano, jsme v České Republice, tak se nauč psát česky, když už chceš držkovat- větvi

200

Odpovědět

rodier: Pokud myslíš tu s tim úžasnym hlasem, tak je to Mellisa Disney... Aspoň je to tak v tomhle videu, stačí se líp koukat:)

190

Odpovědět

nevite co to tam je za zenskou ?

190

Odpovědět

ta ženská má užasnej hlas sice to nema na toho chlapa ale ten kousek co řika ona si poustim furt :)

180

Odpovědět

mal uzasny hlas a som rada, ze este stihol nahovorit reklamu na Slovensko :) http://www.youtube.com/watch?v=lFXCPKoNRBc

180

Odpovědět

pěkný, jenom mi vadí že skoro žádný video nedokoukám dokonce

190

Odpovědět

Toho chlapa nemůžu nic než obdivovat. 10/10

190

Odpovědět

Skvělý hlas, škoda ho, zajimavý že už nějakou dobu nežije, a přitom je stále slyšet jeho hlas v nejnovějších trailerech, by mne zajímalo kolik toho nahrál dopředu.
Jo a taky tohle video by stálo za překlad http://www.youtube.com/watch?v=JQRtuxdfQHw&playnext_from=TL&videos=yhpkjlaNRRw

180

Odpovědět

Všichni co tam byly tak jejich hlasy jsou dost známý, ale on měl fakt vyjímečnej hlas

190

Odpovědět

Přeložte prosím tu parodii od toho Pabla co je v prvním příspěvku. Děkuji předem.

180

Odpovědět

nikdy mě nenapadlo že to namlouva jeden človek v takovem množství. Tenhle hlas zna určitě uplně každy a přitom o něm slyšel málokdo.
P.S. i ten hlas od te ženske na konci je dost často slyšet se mi zdá :-)

180

Odpovědět

RIP Done, tenhle hlas už nikdy nic nepřekoná.

180

Odpovědět

aaime: teď jsem to chtěl napsat :D

180

Odpovědět

moc pěkný :) mohli byste to dát jako "podobné video" k tomuhle http://www.videacesky.cz/parodie/hlasovy-doprovod-pro-trailer ;)

180

Odpovědět

tohle je skvela parodie :) http://www.youtube.com/watch?v=ZPBvFXf9Q2U

180

Další