Pán prstenů: Jak hudba pozvedá příběhNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:9 149

Autorem hudby pro filmovou trilogii Pán prstenů je Howard Shore a stejně jako samotné filmy je i právě jejich hudební doprovod nezapomenutelný. V čem je Shorova hudba mistrovská, a zvlášť hudební motivy ve Společenstvu Prstenu, ve své úvaze prozrazuje Nerdwriter1.

Poznámka k překladu:
Překlad pasáží z filmu je dílem překladatelky Stanislavy Pošustové a je převzatý z českého dabingu a českých titulků pro film.

 

Přepis titulků

Než uvidíte první záběr ve filmové trilogii Pán prstenů, slyšíte zpívat sbor v takové znepokojivé harmonické mollové tónině na černém pozadí. Toto je hudební motiv, který značí lothlórienské elfy. Je to motiv Galadriel, která bude v prologu vyprávět příběh Jednoho prstenu, ale nejdřív se s názvem objeví vlastní motiv Prstenu. S koncem prologu a posunem akordu z es moll na es dur se posune i narace z Galadriel na Bilba a změní se nálada.

Odlehčenější motiv Kraje je představen, když nás tam Bilbo umístí na mapě a když nás tam nakonec umístí i v čase, motiv Společenstva se plně rozezní, s čímž se objeví i související název, čímž je ohraničen úvod filmu. Třetí věk tohoto světa… Pokud vám tato mistrovská souhra motivů nestačí jako důkaz, že je skladatel Howard Shore génius, nevadí, protože je toho víc.

Zaprvé jsou tyto čtyři motivy, které jsem zmínil, tzv. leitmotivy, operní technika zpopularizovaná Richardem Wagnerem, která ztotožňuje hudební motivy s určitými lidmi, událostmi nebo místy, aby pomohla dramatickému vývoji příběhu a někdy ho zintenzivnila. Abych ukázal, jak Shore své leitmotivy rozvíjí, vyberu si jeden, motiv Společenstva, který má nejvíce variací, a zaměřím se na jeho vývoj ve Společenstvu Prstenu. Než se může motiv Společenstva ukázat v plné hrdinské slávě, Shore ho stupňuje s několika variacemi.

Po názvu ho slyšíme poprvé, když Frodo a Sam opouští Kraj a jdou do Roklinky. Shore představí krátký úryvek z motivu Kraje, čímž předznamená finální variaci tohoto motivu na konci filmu, a pak přejde k pokornému přednesu motivu Společenstva pouze za použití lesního rohu a anglického rohu. Víš, co říkal Bilbo? Je to nebezpečný podnik, Frodo… …vykročit ze dveří.

To skoro okamžitě kontrastuje s další, temnější variací, když Gandalf jede do Železného pasu, aby se poradil se Sarumanem. Shore přidává třesk činelů a motiv hraje do trysku Gandalfova koně a tato napjatá variace předznamenává Sarumanovu zradu a střet dvou variací předvídá i pozdější rozpad Společenstva. Motiv poté znovu slyšíme, když Frodo a hobiti přijali Chodce, Aragorna, za svého dočasného vůdce. Společenstvo roste a s tím i část se žesťovými nástroji.

Začali jsme s jedním lesním rohem, nyní máme tři. Impozantní melodie motivu je ale narušena úderem tympánů, který dodává na naléhavosti. Leitmotiv Společenstva se nevrací, dokud není Frodo pobodán Prstenovými přízraky. Když s ním Arwen spěchá do Roklinky, motiv se míchá s motivem Přízraků a hrozí, že převládne. Společenstvo se může rozpadnout před tím, než má vůbec šanci se vytvořit. Uprostřed filmu se Společenstvo konečně utvoří a Shore to vyjádří tím, že uvede motiv Společenstva natřikrát s celým orchestrem v plné kráse.

Poprvé, když Elrond Společenstvo oznámí. Devět společníků. A potřetí, když se Společenstvo hrdinně vydává za svým úkolem. Ale to druhé opakování je pro mě nejzajímavější. Když je Společenstvo na odchodu, Shore nás škádlí motivem Kraje, než je přemožen motivem Společenstva, čímž je řečeno, že se priority hobitů změnily a oni musí čelit následkům.

A končí to s unikátní harmonií v druhé polovině motivu, jako by bylo zasazeno semínko pochybnosti přímo doprostřed týmu, když se utváří. Společenstvo čeká na Toho, jenž nese Prsten. Další vzrušující plné provedení motivu zazní v Dolech Morie, což je jediný moment, kdy je všech devět členů Společenstva společně v akci. Ale tříčtvrťový takt Společenstva je rychle pohlcen pětičtvrťovým taktem skřetů.

A od této chvíle poté, co přijdeme o Gandalfa, se motiv Společenstva objevuje pouze v roztříštěné podobě až do úplného závěru trilogie. Běžte, hlupáci. Například poté, co zbytek Společenstva opustí Lothlórien, motiv obsahuje už jen housle a anglický roh a Shore tuto již tak slabou variaci udusává, jakmile začne.

Když odpočívají na břehu, leitmotivu se nedaří najít základ. Vzdaluje se svému plnému vyjádření a vkrádá se do něj nejistota a podezření. Věříš tak málo svému vlastnímu lidu? Tyto nejisté variace motivu ohlašují rozpad Společenstva. Nejdříve se smrtí Boromira, poté s odchodem Froda a Sama. Shore tyto dva momenty spojuje s velmi sklíčeným, ale dojímavým ztvárněním leitmotivu, který se vytrácí do ticha.

Jako samotné Společenstvo se motiv Společenstva utváří do své plné podoby a pak je rozložen, dokud to není jen schránka svého bývalého já. Shore toho dosahuje instrumentací, tempem a harmonií a dělá to tak v trilogii i pro některé další leitmotivy, vzájemně je proplétá a výsledek je složitá síť, která se mísí s příběhem. Myslím si, že moc nechápeme význam hudby pro film. Je to neviditelná vrstva ryzích emocí, která nás vede nebo vyzývá nebo vede nebo vyzývá samotné drama.

V trilogii Pán prstenů nám Howard Shore dává možná tu nejúplnější a nejkomplexnější studii leitmotivů v dějinách filmu. A výsledkem je hudba, která je živá jako svět, který nám Tolkien dal. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Překlad pasáží z filmu: Stanislava Pošustová

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je úžasné, kolik práce a citu vložili do filmové adaptace Pána Prstenů. To, že to udělali i s hudbou je ještě důležitější, když si vybavíte mytologii, pokud ji znáte: Prvotní vize celého světa, v němž se Pán Prstenů a řada dalších Tolkienových příběhů odehrává, byla utvořena tím, že duchové-myšlenky pěli píseň jedinému bohu Eruovi. Takže to vlastně lze brát tak, že tyhle motivy se objevovali v té původní písni před začátkem světa.

90

Odpovědět

Toto by som si chcel pozrieť ku každému z tých leitmotívov, je to fascinujúce.
Ešte lepšie by bolo, ak by to vždy najprv opísal a až potom pustil ukážku, nestíhal som sa na to vždy sústrediť.

11

Odpovědět

Jojo, rozbor ke každému by byl super. Ale možná by bylo zajímavější nejdřív ukázka a pak jeho postřehy, aby si to divám mohl zkusit slyšet sám.

00

Odpovědět

Nejlepší video, které jsem na téma hudby Pána prstenů viděl a slyšel, je toto. Hodinový rozbor, který uteče jako voda. Bohužel samozřejmě anglicky bez titulků (Ehm ehm, videacesky.cz, ne že by video nestálo za překlad :-D ).

The Music of the Lord of the Rings - Full Documentary

40

Odpovědět


Odpovědět

Krásne je to vidieť u filmov Zaca Snydera čo dokáže urobiť správna hudba s filmovou scénou.. Prvý let superama, Uvodné titulky BvS, uvodne titulky Sucker Punch, Watchmen všetko úžasné songy, ktoré sa ľudom vryjú do pamäti aj keby nechceli...

27