9 faktů o Pulp Fiction

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:674
Počet zobrazení:15 586

Pulp Fiction: Historky z podsvětí jsou zcela jistě kultovní záležitostí. V tomto videu se dozvíte několik zajímavostí o filmu, které jste možná ani nevěděli.

Přepis titulků

Očividně se vám líbil film Pulp Fiction převedený do 8bitové grafiky, takže v dnešním díle Věcí, co jste nevěděli se chováme jak Hollywood. Bereme něco, co fungovalo jednou, a děláme to pořád dokola, dokud to nezničíme. Přinášíme vám 9 věcí, které jste o Pulp Fiction nevěděli. Nejspíš... I 20 let po vydání filmu zůstává Julesův monolog před popravou Bretta nejpamětihodnější scénou v historii filmů.

Ačkoliv Jules tvrdí, že si zapamatoval Ezekiel 25:17, téměř nic z toho, co říká, se v Bibli nenachází. Seznáš, že jméno mé je Bůh! Několik posledních vět je opravdu z Ezekiela, ale vše ostatní pochází z knihy Tarantinovy, známé také jako scénář k Pulp Fiction. Všichni si jistě pamatujeme, jak Vinc mluví o svém Malibu z roku 1964, které obtáhli klíčem.

Ale nejspíše jste nevěděli, že Vincovo auto ve skutečnosti patří Quentinu Tarantinovi. Bohužel pro Tarantina byl automobil během natáčení ukraden. Malibu bylo objeveno o 20 let později, roku 2013, když policie zadržela pár náctiletých, kteří ho chtěli rozebrat. Podle VIN čísla zjistili, že se jedná o Tarantinův vůz. Kromě Malibu je dalším skutečným předmětem ve filmu Julesova peněženka. Která to je?

Ta hnědá s vyšitým nápisem. Tato peněženka patřila Quentinu Tarantinovi. Dal svou peněženku Samuelu L. Jacksonovi, aby ji použil. Na mé peněžence je Prosím, ne do obličeje. Ta by se hodila do jiné části filmu. Kromě peněženky je asi nejdůležitějším předmětem ve filmu ten záhadný kufřík. Dodnes je internet plný teorií o tom, co v něm je.

Ať už si myslíte, že tam jsou diamanty, drogy nebo duše Marsella Wallace, všichni máte pravdu. V jednom rozhovoru Tarantino řekl, že obsahem kufříku je vše, co by tam divák rád viděl. Já osobně si tam vždy představoval hlavu Gwyneth Paltrow. A pokud neradi používáte svou představivost, byly uvnitř kufříku ve skutečnosti dvě baterie a žárovka.

Kromě různých teorií s kufříkem existuje mnoho spekulací o tom, proč má Marsellus na zátylku náplast a jakou to má spojitost s kufříkem nebo celkovým příběhem. Bohužel náplast nemá žádný význam. Ving Rhames se pořezal při holení hlavy a Tarantinovi se náplast líbila, tak to natočil s ní. Přišlo mu, že tak bude postava vypadat více nevyzpytatelná. Líbilo se mu to tak, že nejprve uvidíme Marsellusovu náplast a pak až obličej.

Není snadné natočit vtipně scénu s výstřelem do obličeje, ale v Pulp Fiction se to povedlo, když se Marvinova hlava promění v kečup. Ale asi nevíte, že původně měl být Marvin střelen dvakrát. Vinc měl Marvina omylem trefit do krku a pak mu dát ránu z milosti do hlavy. Nakonec se rozhodlo, že jedna smrtící střela bude vtipnější, a Vinc bude uvěřitelnější postavou.

Herec Marvina Phil LaMarr při natáčení scény ani v autě nebyl. Vytvořili figurínu Marvina, které vybuchla hlava. Figurína je i mrtvola, kterou vidíme v kufru auta. Když teď na to tak koukám, opravdu to vypadá jako figurína v kufru auta. Když už mluvíme o kulkách, pamatujete scénu s Alexis Arquette a jeho hodně špatným mířením? Nejspíše jste si nevšimli, že díry po kulkách jsou ve zdi už před střelbou. Nejsem nadšenec do zbraní, ale takhle kulky asi nefungují.

Když byl Pulp Fiction stále ve fázi castingu, přišel John Travolta do Tarantinova bytu, aby si promluvil o roli Vince. Rozhodně si nešli promluvit o masážích. Když dorazil na jeho adresu, Travolta s překvapením zjistil, že dorazil do bytu, kde už byl. Travolta si pronajal stejný byt, jako když se poprvé přistěhoval do Hollywoodu. Žil zde, dokud neprorazil v seriálu Welcome Back, Kotter. Přestože to měl být první nezávislý film své doby, byl natočen za skromných 8,5 milionu dolarů.

Aby to bylo možné, všechny velké hvězdy, jako Bruce Willis a Uma Thurman, braly málo peněz. Producent Lawrence Bender považoval za nejspravedlivější zaplatit každé hvězdě stejně. Bylo to 20 000 dolarů za týden. Pro většinu z nás není 20 000 dolarů za týden málo, ale raději to přejděme, než skončím v depresi.

John Travolta pracoval na filmu 7 týdnů, takže vydělal jen 140 tisíc dolarů. Ale herců v Pulp Fiction vám nemusí být líto. Všichni měli podíl z výdělku, což bylo celosvětově 214 milionů dolarů. Za to by mohla být spousta hamburgerů. Tohle je dobrý burger. To je pro dnešek vše.

Pokud máte nějaké zajímavosti o filmu, napište komentář. Nebo jaký další film byste tu rádi viděli. Náš tým stážistů se do toho pustí. Dělám si srandu. Nesmíme mít stážisty, dokud nestáhnou ta obvinění. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A další zajímavosti: V úvodních titulcích se hudba změní z "Misirlou" na "Jungle Boogie" zrovna, když tam je jméno editora zvuku.
A v závěrečných titulcích je i zmíněný producent filmu jako herec:
"Long-haired yuppie scum - Lawrence Bender"

80

Odpovědět

No, s tou náplastí jsem si hned vzpoměl na Hitmana.. =D Ani jsem nechtěl

52

Odpovědět

Většinu věcí jsem viděl (u některých zajímavostech bych snad dokonce i doplnil pár detailů), ale přesto jsem si tohle video hrozně užil, protože je parádně sestříhaný a má skvělý vtipný komentář.

202

Odpovědět

Můj oblíběný film a o tomhle jsem neměl ani tušení.Díky za překlad.

161

Odpovědět

To stou paskou co ma marcellus na krku - ving rhames tam ma ve skutecnosti jizvu z boje (boxu) a nez aby to nejak rozmazavali tak Tarantina napadlo dat tam nalepku..

takze kecaj :D

44

Odpovědět

Tak to je super pořád, rád bych jej tady viděl častěji se zajímavostmi z různých filmů.

362

Odpovědět

Rozhodně zajímavé drobnosti o filmu, o kterých jsem ani nevěděl ;) Mimochodem, mám pro Vás doporučení na jeden youtube kanál, který se zabývá hledání chyb ve filmu zábavnou formou: https://www.youtube.com/channel/UCYUQQgogVeQY8cMQamhHJcg Myslím, že stojí pár videí omrknout a eventuálně něco od nich přeložit ;)

04

Odpovědět

To už tu pár přeložených videí je, jako "Všechno špatně s X", i když upřímné trailery jsou IMO zábavnější.

51

Odpovědět

+CardNeříkám, aby z toho byl pravidelný "pořad", ale že by určitě stálo za to nějaké video od nich přeložit ;)

22

Odpovědět

Já se trochu divím, že když se Marvinova hlava proměnila v Pollocka na zadním skle, jaktože kulka nedokázala prorazit sklo.

Proč mrtvola Marvina v kufru vypadá, jakoby měla rozbitý nos a díru v hlavě. (A jsou to jen detaily.)

53

Odpovědět

Nejsem profesionál na balistiku, ale mám teorii, že kulka nemusela sklem vyletět ven. Vzadu v hlavě už mohla mít tak malou kinetickou energii, že jen nakřápla lebku a ten tlak, když vletěla do hlavy vyprsknul vnitřek hlavy na zadní sklo přes nejslabší místo v lebce. Ale jak říkám, nevím jestli je to možné. Přijde mi že má velký kalibr bouchačky, tak by asi vyletět měla ...

70

Odpovědět

+repleyJá taky nejsem expert na balistiku, jen občasnej nadšenec...takže: Jeho pistole vypadá Colt 1911, ráže .45 ACP. Ta má vysokou zastavovací schopnost (tj. dokáže cíli předat velké množství své kinetické energie), ale poměrně malou rychlost (kolem 250 m/s). I tak by ale její zbytková energie byla diskutabilní. JENOMŽE on to není Colt 1911, ale jeho španělskej klon Star Model B v ráži 9 mm Luger (takže to opravdu je "pan Devítimilimetrovej"), o něco slabší, ale zase rychlejší a průbojnější...tak teď jsem opravdu zmaten.

42

Odpovědět

+repleyUps, chyba, Star Model B má akorát Jules, Vincent má Auto-Ordnance 1911A1 (s Coltem prakticky totožná pistole). A to je pětačtyřicítka.

41

Odpovědět

Já sem asi divnej, ale tento film mě nikdy nešel pochuti. Ale video určitě dobrý, bral bych od nich i více podobných videí.

1831

Odpovědět

Tím nechci říct, že je to špatný film naopak je to hodně kvalitní film, akorát mě takový filmy s tímto tématem moc nebaví.

1711

Odpovědět

+KICKBALLZ toho se nevykecáš. Co si o sobě jako myslíš, že říkáš, že se ti nelíbí Pulp Fiction? Dislike.

2511

Odpovědět

Tak to s tou náplastí, střelami ve zdi, kufrem a peněženkou jsem věděl, Ezechiela 25/17 jsem hledal jako první věc, když se mi dostala Bible do ruky, ale zbytek ne, má poklona tvůrcům videa i překladateli. (-: Záběr na tančícího Tarantina do rytmu Chucka Berryho opravdu pobavil. :D

251

Odpovědět

Proč přesně je "Turned his head into Pollock's painting" jako "proměnila na kečup." ? To se předpokládá, že Češi jsou tak tupí, že by nevěděli, kdo to je Pollock?

4811

Odpovědět

Pollock je nějaký fast-food že?

486

Odpovědět

+sankacoffeePohleď
http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/pollock/pollock.number-8.jpg

142

Odpovědět

+sankacoffeekotja ten bordel na pracovnim stole by sis mel uklidit... :-)

150

Odpovědět

Já o Pollockovi vím z Červeného Trpaslíka.
"...když jsme šli na Eiffelovku, bylo mi blbě. Nahoru jsem se ještě vyškrabal, ale pak už to chtělo ven. Přistálo to na Montmartru. Pak to koupil nějakej Američan, že to je pravej Jackson Pollock."

580

Odpovědět

Krome toho auta, jsou s "objevy" 20 let pozadu...

94

Odpovědět

Fanoušci mě asi umínuskujou, ale pro mě je PF jeden z nejpřeceňovanějších filmů vůbec.

35113

Odpovědět

PF je super, ale Django je nejpřeceňovanější film Tarantina

1946

Odpovědět

Pulp Fiction je dost dobrej film, ale takový Reservoir Dogs (v češtině myslím Gauneři) jsou dle mne ještě lepší...

255

Odpovědět

Nie, nie je.

101

Odpovědět

Nemám rád ani jeden film Quentina Tarantina. Dokonce i Django mě nudil.

241

Odpovědět

Ano, Pulp Fiction je přeceňovaný. To už patří ke každému kultovnímu filmu. Ale je to sakra dobrej film.

1311

Odpovědět

Když zmizíš, tak budeš zmizelej

400

Odpovědět

co k videu dodat než: Aha :D

211

Odpovědět

Nechápu proč je v Česku ve zvyku překládat naprosto jemně.. viz peněženka

4614

Další