Problém s horory dneška

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:813
Počet zobrazení:17 164

Pokud srovnáte mnoho současných hororů s těmi klasickými, zjistíte, že jejich kvalita pokulhává. Ale čím je to způsobeno? Jsou naše očekávání příliš vysoká? Zapomněli reziséři, jak tyto filmy točit? Nebo za to může touha studií vydělat? Uvidíte, že odpověď není snadná a vliv na to má více faktorů.

Přepis titulků

Pokud odebíráte můj kanál, asi jste už viděli mé analytické recenze na filmy Nepřítel, Prométheus a Jen Bůh odpouští. Při plánování této diskuze jsem si uvědomil, že se tento styl k tomuto videu hodí. Usaďte se, odpočívejte a užívejte si video Problém s hororovými filmy dneška. Toto video jsem vytvořil z několika důvodů.

Zaprvé, viděl jsem australský horor Babadook. Zadruhé, musel jsem protrpět horory roku 2014 Tichý experiment, Annabelle a nejnovější Ouija. Navíc jsem četl názory na letošní psychologický thriller Oculus. Ale především jsem chtěl probírat očekávání diváků, která dokážou zkazit i dobrý horor. A co víc, zapomněli diváci, co je to skutečný horor? Podle mě je žánr hororů tím nejvíce různorodým.

Existuje spousta subžánrů. Příšery, slashery, zombie, duchové, příroda, mimozemšťané, mučení, komedie, a můj nejoblíbenější, psychologický horor. Zřejmě i proto byly považovány za děsivé a napínavé filmy. V tomto žánru je představivost téměř neomezená. Ale v poslední době je představivost slovem, na které studia, režiséři a ve výsledku také diváci zapomněli.

Zde je komentář, na který jsem narazil na IMDb. Dobře, tohle měl být horor? Přečkáte celý film a pak vás závěr zklame. Ano, atmosféra byla děsivá, ale konec to zničil. Představivost je pro děcka. Já chtěl na konci vidět příšeru! Obří zklamání! Tento komentář byl k filmu Babadook. Měl jsem to potěšení ho vidět.

Pokud jste ho neviděli, nebojte, nic neprozradím. Je to temný a oduševnělý film o tom, jak se matka se synem vyrovnávají se žalem. A o příšeře, která číhá v temnotě. Tento komentář vyjadřuje zklamání, že tuto příšeru pořádně neviděl. Zřejmě film nepochopil. Babadook je nejlepší horor, jaký jsem v roce 2014 viděl. Hluboce mě rozrušil.

A to nejen díky atmosféře a způsobu natočení. Děsivost filmu tkví v náznacích. O skrytém významu příšery a o skvělé výpravě do světa žalu a deprese. To vše ztvárnila skvělá Essie Davis, která skvěle zahrála počínající šílenost, jenž pohlcovala její postavu. Film má 96 % na Rotten Tomatoes a 90 na Metacritic. Skuteční fanoušci hororů film oceňovali za to, že se v něm nevyskytují laciné lekačky a ohrané taktiky k vyvolání strachu, které najdeme v moderních hororech.

Ale to je zároveň i problém. Pro mnoho dnešních diváků má slovo "děsivé" jinou definici. Někteří děsivost filmu měří tím, kolikrát je vystraší hlasitý zvuk nebo zvukový efekt. To je prokletí lekaček. Je to ten nejsnazší způsob vystrašení diváka.

Není třeba se nijak snažit. Vždy se používá naprosto stejná taktika. Z filmu se najednou vytratí zvuky, nikdo nemluví, nehraje hudba a pak ticho prořízne pronikavý zvuk. Každý nadskočí, protože se objevil velmi hlasitý zvuk. Často se ukáže, že to byl kamarád hlavní postavy nebo jiný druh falešného poplachu.

Podívejte se na tuto scénu z původního a efektního filmu Halloween. - Ježiši... - Jste v pořádku? Takto by falešný poplach měl vypadat. Podívejte se na to takto. Může to být trochu vulgární, ale je to pravdivé. Horory by měly být jako sex. Nechcete, aby diváci vypustili svůj strach příliš brzy. Nechte mě to vysvětlit.

Když si diváci vše děsivé ve filmu spojí s hlasitými zvuky a efekty, nebude se budovat napětí. Vyvrcholení filmu nebude fungovat. Diváci všechno napětí vypustili příliš brzy, protože byli vystaveni spoustě lekaček. A to, co mělo být na konci filmu děsivé, je bude nudit. Podívejme se na tuto scénu znova. Ale takto by vypadala v roce 2014.

- Ježiši... - Jste v pořádku? Díky tomuto absurdnímu zvuku se z filmu vytratilo všechno napětí. Zvuk nám ukázal, že se máme bát šerifa a ne Michaela Myerse. Lekačky jsou tou nejlacinější taktikou v dnešních hororech. A nejděsivější je na nich to, že jejich přehnané používání způsobilo, že diváci zapomněli, co je podstatou hororu. Velmi důležitý je také marketing a očekávání diváků.

Vhodným příkladem je podle mě Vesnice. Film od nespolehlivého M. Night Shyamalana. Mnoho lidí tento film považuje za zlom, kdy Shyamalan začal ztrácet talent. Ale začal? Nebo nás zklamala očekávání, která jsme u filmu měli? Problémem byl marketing. Shyamalan litoval, že ho schválil. Trailer vytvořil představu filmu s příšerou, ale ve skutečnosti to byla historická romance.

Pamatuji si, že mě zvrat na konci filmu zklamal, protože jsem s přáteli měsíce přemýšlel nad tím, jak příšera bude vypadat. Ale nakonec se ukázalo, že film je v podstatě romance. Během let se film stal respektovanější. Především díky kameře Rogera Deakinse. Bohužel většina hororových režisérů má v průmyslu malý vliv a jen málokdy mohou ovlivnit, co půjde do traileru.

Většina dobrých hororů je špatně propagována. Snaží se zapůsobit na co největší skupinu diváků. Proto se trailer k filmu Babadook tvářil jako horor s příšerou. Na YouTube má přes milion zhlédnutí. To je více než milion lidí, kteří čekali film s příšerou a kteří opouštěli kino zklamaní, protože sledovali náročný a dospělý psychologický thriller. Ale oni chtěli vidět příšeru.

Promluvme si o filmu Oculus. To je můj druhý nejoblíbenější hororový film tohoto roku. Viděl jsem ho dvakrát. Při druhém sledování mě nelineární vyprávění příběhu ohromilo ještě víc. Je to film o ďábelském zrcadle a teroru, které rodině mnoho let způsobuje. Nikdy nezapomenu na mé pocity během sledování. Ale po skončení titulků jsem byl jediný, komu se to líbilo.

Každý mi říkal úplně to samé. Chrisi, tobě se to líbilo? Proč? Vždyť to nebylo děsivé. Myslím, že za to může něco, co jsem už zmínil. Publikum zapomnělo, co je to skutečný horor. Nadskakoval jsem při sledování Oculu na sedačce? Ne, nevím o tom. Není to dobře?

Scenárista a režisér Mike Flanagan chytře využil příběh dvou dětí, kteří sledují, jak jejich rodiče pomalu přicházejí o rozum. Otec připoutává matku řetězy ke zdi a ona si vyrve vlastní zub. Jsou zde potlačené vzpomínky a počínající hrůza psychické nemoci. Tyto věci jsou strašidelné.

Vlastně jsou děsivé. Avšak filmy jako Annabelle, neskrývaný důl na peníze, který vykrádá lepší filmy, a Ouija, film o podělané deskové hře, stále patří mezi kasovní trháky. Promluvme si o Jamesu Wanovi, režisérovi Insidious a V zajetí démonů. Tento muž očividně rozumí žánru. Možná si řeknete, že teď jsem pokrytecký.

Oba ty filmy jsou plné lekaček a hlasitých zvuků. To ano, ale nejsou to falešné poplachy. Děs v těchto filmech vznikal ze situací, které skutečně byly děsivé. Wan pochopil, co moderní publikum děsí, ale respektoval i své starší publikum a vyhnul se falešným poplachům. Ale studia nezajímá nic z toho, co jsem řekl.

Zajímají je jen čísla. Halloween z roku 1978 ukázal že horory mohou být natočeny levně a při tom generovat až absurdní zisky. Filmy Záhada Blair Witch a zdánlivě nekonečná série Paranormal Activity utvořily nový žánr hororu, nazvaný "nalezené nahrávky". Podle vydavatele Mojo stála Záhada Blair Witch 1,5 milionu korun, ale vydělala 6 miliard korun. Paranormal Activity byl natočen za pouhých 378 tisíc korun.

Celosvětově vydělal úžasných 4,8 miliardy korun. Pamatujete si nenáviděné Černobylské deníky? Vydělaly 37násobek svého rozpočtu. Nebylo Apollo 18 obrovským přešlapem? Ani ne. Sice vydělalo jen 630 milionů korun, ale pořád je to 5násobek rozpočtu. Nebyl Ďábel v těle hrozný?

Hádejte co. Ten film vydělal 101násobek svého rozpočtu. Skoro všichni se shodují na tom, že Annabelle byl otřesný film. Ale momentálně celosvětově vydělal 5,8 miliard korun. Jeho rozpočet byl jen 163 milionů. A co Ouija? V době vzniku videa byl film v kinech druhým víkendem. I přes to už vydělal 1 miliardu korun. Jeho rozpočet byl 125 milionů.

Během prvního víkendu šlo na tento film o deskové hře víc lidí než na skvělý akční film John Wick. A během druhého víkendu se film přetahoval o první místo se Slídilem, jedním z nejlepších filmů tohoto roku. Je mi z toho na nic! Nenarazil jsem na nikoho, komu by se Ouija líbila. Na nikoho! Někteří lidé mi říkají, že se moc zaměřuji na výdělky filmů a že bych se tím neměl tolik zabývat.

Ale mě to zajímá, protože vím, že to zajímá studia. Nesejde jim na tom, zda se někomu líbily filmy jako Annabelle, Ouija nebo jiný z těch "nalezených záznamů." Budou natáčet sequely a prequely, dokud nepřestanou vydělávat. Toto video jsem vytvořil proto, aby se lidé zamysleli nad tím, co je to dobrý horor. Byl jsem znepokojen rostoucím trendem současných krváků. Pokud vy také, sdílejte toto video.

Snad se nám podaří do povědomí dostat tento znepokojivý směr, kterým se žánr hororů vydává. Co si myslíte o moderních hororech? Napište mi to do komentářů. A mockrát děkuji za sledování. Pokud se vám to líbilo, klikněte zde! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prosím, keď prekladáte takéto videá, tak nerobte konverziu do lokálnej meny ako česká koruna. Robíte preklad a nie reportáž do večerných správ pre bandu vidlákov, ktorý nevedia kurz doláru.

13

Odpovědět

Mne stačí pozrieť na moju výplatnú pásku a som zdesený na pár dní s nespavosťou na pár nocí za sebou. A káždý mesiac to má pokračovanie ako seriál.

20

Odpovědět

Myslím, že nejlepší horory nejsou ty, u kterých se bojíte, když na ně koukáte, ale ty, co se vám do mysli zaryjí natolik, že vás děsí třeba i po letech. Třeba takový Čtvrtý druh nebo dokonce téměř "pohádkový" Šestý smysl, který v televizi dají třeba i do odpoledního programu. Filmy, které nejsou až tak děsivé, řeknete si, že to byla pěkná pokoukaná atd., jenomže "něco" vám začne hlodat vzadu v hlavě, takže najednou cítíte strach, když se máte podívat pod postel nebo začnou blikat žárovky. Pamatuju si, jak jsme byli v kině na Čtvrtém druhu. Žádná lekačka, všichni ale odcházeli s docela dobrou náladou z kina. Stačilo ale, aby najednou venku zahoukala sova a rázem všichni vyděšeně nadskočili. A takové horory jsou nejlepší.

311

Odpovědět

Já mohu doporučit film ZNAMENÍ s Melem Gibsonem v hlavní roli. Pro mě nejlepší psychologický horor.

75

Odpovědět

Znamení má opravdu úžasnou atmosféru. Viděl jsem to dvakrát, dvakrát jsem se málem zvencnul, potud paráda. Jenže když jsem si ho zpětně přehrával, a přemýšlel o něm, tak se začal sesypávat jako domeček z karet. A rozhodně si nemyslím, že to měl být film, nad kterým se nemá přemýšlet. Na to má moc silné duchovní poselství.

42

Odpovědět

Už při tom, když jsem se na to díval, jsem toho litoval. To je jediná vzpomínka na ten film. Nikdy víc.

54

Odpovědět

Skvely akcni film John Wick? :D No tim to u me dost kleslo. Jinak souhlasim

1137

Odpovědět

John Wick je famozni!

387

Odpovědět

Nechala jsem se autorem inspirovat a skoukla jsem Oculus... Takhle dobrý horor jsem neviděla už řadu let a musím teda v jedné věci souhlasit. Emoce a strach, které film vyvolává jdou hodně hluboko. Navíc (což bylo úplně nejděsivější) mě to zasáhlo až druhý den. V den, kdy jsem se na Oculus dívala jsem měla ještě sraz s kamarádkou- takže dokoukat, rychle se převléct a hurá ven- nebyl tedy čas nad tím přemýšlet. Přes noc se mi to pak rozleželo v hlavě, a ráno jsem vstávala vyděšená a měla strach jít potmě do koupelny. Nutno dodat že veškerým zrcadlům jsem se to ráno vyhla obloukem.

181

Odpovědět

Od jisté epizody Věřte, nevěřte, nesnesu doma zrcadlo v obytných prostorách. A tomu já říkám umění žánru :D

290

Odpovědět

11:58 movie goers- Současných diváků, ne krváků.

40

Odpovědět

Nejlepší horor co jsem viděl byl asi Kruh, ta atmosféra tam byla naprosto neopakovatelná. Vesnice se mi taky moc líbila, to samé Saw, ale to neberu jako horor. Ze současných režisérů je nejlepší asi James Wan.

Jinak pokud si chcete užít pořádný horor, tak si zahrajte Slender Man: The Eight Pages. Nic podobného ve filmu nezažijete.

103

Odpovědět

Chcete slyšet o skutečném hororu? Nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2013 byly Babovřesky. Není co dodat.

1432

Odpovědět

Zcela souhlasím s autorem videa. Mimo jiné, Oculus jsem viděla a myslím, že to byl skvělý film. Bylo mi z něj fyzicky dost nepříjemně...horory miluju, ale jsem hrozný "bojánek" :)

110

Odpovědět

Souhlasim skoro se vsim, co ten klucina rikal. Dneska to je o videlcich. Treba insidious, V zajeti demonu a v Apollo 18 jsem nevkladal prakticky zadnou duveru a byl jsem u nich budto prikovanej do sedacky, nebo napjatej k prasknuti a nevydechnul jsem ani na chvili. To se mi nestalo u drtivy vetsiny kasovnich trhaku. Vsechny filmy meli skvelej napad (hlavne Insidious byl napadem uplna novinka a u zajeti jsem se po precteni zajimavosti desil, co vse si ty lidi protrpeli doopravdy) a atmosferu. Anabelle tedy taky proklinam, protoze zkazila povest jak sobe, tak i prave V zajeti demonu a to je skoda. Nemelo by to byt o lekani ale o napeti od zacatku do konce. Ne o tom thrillerovym ale neco jako bylo v Carpenterove Veci. Ta byla tak fantasticka, ze remake se ji nepriblizil ani na 1% a to o 30 let dele. Nebo pri sledovani Americkeho psycha atd. Mluvim o hororu jako takovem ne o subzanrech. Kdyz si chci vypnout jednou za cas po praci, tak si proste pustim nejakej slasher a dam si u toho chipsy :D A kdo u Slasheru chce pribeh a nejakej fakt zajimavej den, ten nechce slasher, tam bych zrovna napeti a atmosferu nehledal. I kdyz jsou vyjimky jako zmineny Halloween, ktery ale pak pokracoval v trendu udelame 23 dilu, dokud si kazdy pamatuje na nazev Halloween :D

42

Odpovědět

Vidělec, to je něco jako oběšenec nebo utopenec? :)

61

Odpovědět

+fireno mel to byt vYdelek. Damn :(

40

Odpovědět

zajimave video.

30

Odpovědět

Podle mně byla symbolem naprostého úpadku hororu série Hostel. Větší p******u aby jeden pohledal. A jak to bylo vyhypovaný! Poslední dobrý horor, který jsem viděl, byl velice podceňovaný film Hlubina (Below). Pravda, na horory moc nekoukám.

111

Odpovědět

asi nejlépe to vystihují dnešní mládežnické seriály. V každém vídám nadšené teenagery kteří se strašně těší na nový film "Hostina Zombie" a pak je záběr jak tam všichni vklidu koukaj, a říkaj "pozor, pozor" a pak z telky (na kterou v záběru nevidíe rotože se koukáme na gauč s lidma) se náhle ozve lekavý zvuk a všichni strašně hlasitě vykřiknou a pak se smějou.
Já osobně zbožňuji asi nejvíc film Ti druzí.

64

Odpovědět

Ja osobne krváky moc nemusím, a ak je to možné tak sa im zďaleka vyhýbam. Nie preto, že by sa mi hnusila krv alebo mäso, ale skôr preto, že tam ide skutočne iba o vizuálnu stránku filmu. Takisto nemusím ani "lakačky", ktoré aj tak vždy viem, že prídu pretože stíhne hudba a všetko sa spomalí....Naposledy som si pozrela všetky časti Paranormal activity a musím povedať, že jediná ktorá sa mi z nich páčila bola prvá časť. Pretože tam nebolo vidieť "monštrum" a všetko sme si museli sami predstaviť a nebolo nám to prezentované na striebornom podnose. Na poslednej časti som sa až musela zasmiať, čo to bola taká kravina...Ale podaktorým mojim kamarátom sa Paranormal activity (podotýkam, že všetky časti) neskutočne páčili. Nechápala som prečo...Podľa mňa horor robí dobrým práve to, že sa nám nič neukáže ale všetko si musíme domyslieť/predstaviť sami. Často je naša predstavivosť omnoho nesivejšia, než to čo je nám odprezentované...Dúfam, že si všetci režiséri raz uvedomia, čo za braky natáčajú a zmenia to..

54

Odpovědět

A co má společného horor s krví?
Já třeba na horory moc nekoukám, ale na filmy s krví ano.

00
Další