Chuck Jones: evoluce umělceEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:502
Počet zobrazení:7 112

Postavičky z Looney Tunes, ať už se jedná o Bugse Bunnyho, kačera Daffyho nebo Road Runnera, neodmyslitelně patří k našemu dětství. Jak se Chucku Jonesovi povedlo vytvořit jedny z nejlepších animovaných filmů v dějinách?

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Jestli jste vyrostli jako já, dívali jste se hodně na Looney Tunes. Jestli jste dávali pozor u titulků, poznáváte tohle jméno. Celým jménem se jmenuju Charles Martin Jones. Sem moc nepatřím. Patřím za kameru. Chuck Jones je jedním z největších mistrů vizuální komedie. Mezi lety 1938 a 1962 režíroval přes 200 animovaných filmů pro Warner Bros. Deset filmů o šesti minutách ročně.

Je ohromující, že obstojí i po 50 letech. Najdete mezi nimi jedny z nejlepších krátkých filmů, které kdy vznikly. Nic z toho se ale nestalo ze dne na den. Byl to dlouhý proces. Dnes se tedy podíváme na to... jak se z dobrého umělce stal někdo skvělý. Tak jo. Film začíná. - KONEC - Ne! Ne! Nejslavnějším aspektem všech animáků Chucka Jonese a částí, které si asi vybavíte, jsou vtipy...

které napsali Michael Maltese a Tedd Pierce. Skoro každý vtip je postaven na klasické struktuře o dvou částech. První část... vás vede k tomu, abyste učinili jistý závěr. Druhá část.... ho vyvrátí. Toť vše. Závěr... Skutečnost. V jeho raných animácích jsou úžasné vtipy, které jdou jeden za druhým.

Má se to ale takhle. Vtipy jsou jen na povrchu. Tyto filmy vynikají tím, kolik práce se vložilo do budování postav. - Tento proces zabral spoustu času. - U všech postav se člověk časem učí. Pro lidi je těžké pochopit, že herci mají schopnost hrát jiné role. - Dobrý den. - Na začátku máte jen kresbu. Té postavě musíte teprve vdechnout duši. Vezměte si kačera Daffyho Když začínal...

- byl to v podstatě šílenec. - B-bože, to b-byl ale p-praštěnej kačer. V průběhu 15 let se ale změnil. Už není tím, co se směje, ale terčem posměchu. Je méně šílený, ale snáz se dá pochopit, co chce. Chce peníze, chce být hvězda. Zkrátka chce slávu. Vypadá to jako úkol pro... maskovaného mstitele! Všechny postavy Chucka Jonese mají velmi jasně definované touhy.

On touží po domově. On chce snít. A on touží po lásce. Drahoušku, je to láska na první pohled, nemyslíš? Všimněte si, že každá touha je prostá. Čím prostší, tím více života vdechne postavě. Jakmile víte, po čem postava touží, můžete jít na další otázku. Jak se ta bytost pohybuje? Každý úkon podléhá tomu, co se vám děje v hlavě.

Musíte se umět vcítit do postavy. Když se z pohybu postavy nedá pochopit, co se děje, není to animace. Jsem had a vy jste mě očarovala, non? Dialog sice pomáhá, ale na něm to nestojí. Příběh by mělo prodat to, jak se hýbe. Řekněme, že víte, co postava chce a jak se hýbe, aby to získala. Co vtipy? Co se stane se závěrem... a skutečností?

Závěr najednou zahrnuje osobnost postavy. Například víme, že Daffy vždycky vyprovokuje bitku, protože je to součástí jeho touhy po slávě. Převrat. Stejně tak víme, že Kojotovy plány vždycky selžou. Jones proto může tento vtip udělat mimo záběr, díky čemuž je ještě vtipnější. Tento přístup má ale svá úskalí. Když se soustředíte na jen na skvělé vtipy s propracovanými postavami, snadno se můžete začít opakovat.

Někdy mi je Kojota líto. Někdy bych si přál, aby ho už chytil. Kdyby ho chytil, bylo by po Road Runnerovi. To by se ti nelíbilo, co? Aby se tomuto problému vyhnul, Jones něco udělal. Je to jedním z rozhodujících aspektů jeho tvorby. Je to slovo, které používá on sám a které jiní používají o něm. Slouží to i jako příklad toho, jakou disciplínu Chuck Jones dodržoval.

Je to klíčový faktor vší komedie i dramatu. Jaká je vaše disciplína? Disciplína. Výzvy a omezení, které si stanovíte. Jako navržení postavy bez úst. Nebo bez tváře. Nebo opuštění dialogu ve prospěch tohoto. Ahoj, miláčku, ahoj, zlatíčko, ahoj, moje ragtime děvče.

Protože vám animace umožní cokoliv, musíte se zamyslet nad tím, co nedělat. V Jonesově případě existovala spousta pravidel o světě, postavách i jejich chování. Bugs Bunny například nikdy nezačal rvačku. Někdo musel udělat toto. Zabiju králíka, zabiju králíka, zabiju králíka... - Teprve pak se začal bránit.

- On zabije králíka? Bugs Bunny není jen šílený králík. Někdo po něm vždycky jde a on mu to jen vrací. Někdo ho musí vyprovovat. Bylo důležité, aby ho někdo vyprovokoval, protože jinak by to byl jen tyran. Jistě si uvědomuješ, žes právě vyhlásil válku. Podobná omezení se vztahují i na to, jak se postavy vyjadřují. Zpočátku měly sklony k rychlému sledu výrazů. Ty se postupně ale objevovaly čím dál míň.

Chuck si obzvlášť v pozdějších filmech velmi oblíbil užívání co nejmenších změn výrazů, aby rozesmál diváky. Chuckovy výrazy byly nejlepší v branži, protože byl minimalista. Všechen humor vychází ze dvou věcí. Všechen humor podle mě vychází z lidského chování a logiky. Když to není logické, není to vtipné, a když to nevychází z lidského chování, jak máte vědět, že je to vtipné?

Vezměte si to takto. Toto je lidské chování. To byla logika. A logika je něco, v čem se postupně zlepšujete. A co lidské chování? Jak se máte zlepšit v jeho porozumění? Pravdou je, že způsob je jen jeden. A sledování filmů to není. Chuck vás vždycky nabádá k tomu, abyste šli přímo ke zdroji, abyste studovali skutečný svět a umění a aplikovali to na animaci. Není to jen o kreslení vtipných obličejů Jones věřil, že sledování filmů nestačí.

Musíte se zajímat o věci mimo film. Musíte studovat skutečný svět. Především nabádal k tomuto. Čtení. Čtěte všechno. Kreslení vám není k ničemu, když nemáte co kreslit. A všechno to berete to z hlavy. Trénovat mysl můžete jen tak, že jí budete přinášet nové nápady, abyste ji překvapili. - Ano? - Řeknete si: "To jsem nevěděl." Je to ta nejlepší věc na světě.

"To jsem nevěděl." A máte to. A máte to. Není to jen o vtipech, postavách nebo disciplíně. Je to o studování skutečného světa, učení se něčemu novému a vkládání těchto věcí do své práce. Jinými slovy je to o inspiraci. A na inspiraci je skvělé, že... Můžete ji najít kdekoliv. Kdekoliv. To je všechno, lidičky! Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ach, staré dobré časy, keď som mal na káblovke Cartoon network.

31

Odpovědět

nejlepší animované filmy v dějinách? to si děláte srandu? :D ani se není čemu divit že česká komunita nezná nic jiného.. Hayao Miyazaki má nejlepší animované filmy v dějinách jeho filmy jsou zpracované do takových detailů že vás dokážou vtáhnout do děje a vnímáte je mnohem jinak než ty směšné americké hovna

536

Odpovědět

Tak záleží jestli člověk zrovna hledá pobavení nebo působivý příběh. Každý je 'nejlepší' v něčem jiném.

260

Odpovědět

hayao miazaki ma skvele filmy, vdaka scenaru, kresbe atd.... Co sa tíka animácie nikdy nebol ani zdaleka na takej urovni ako americani. Pretoze japonci nikdy nepochopili zaklad animacie - všetko musí biť v pohybe- japonská animacie je velmi statická pretoze pouzivaju malo snimkov

163

Odpovědět

Není Road Runner v češtině pták Uličník?
Jinak skvělé, poučné video.

230

Odpovědět

Je to možné, vy Česi si musíte všetko prekladať. Brumbál, košíková, divím sa, že tenis nevoláte raketová.

41

Odpovědět

- A to je vše přátelé...
- C c c co je? To jsem přece měl říct já...
- No tak to řekni...
- D d dá dy dá dy dá dy dá.
:D

450

Odpovědět

je mi luto ze si spominam len na asi polovicu scen z videa, ktore som ako decko videl. s tymito animakmi som vyrastal, sice az v devadesiatych rokoch, ale predsa. a boli uzasne.

ale tazko sa mi hodnoti, ci su skutocne tak skvele, alebo je to len tym, ze som s nimi vyrastal. chcelo by to pozriet si a porovnat tuto super klasiku a novodobe animaky a realne ich porovnat a zhodnotit. az potom sa mozem skutocne vyjadrit, ci ta klasika je objektivne lepsia. lebo zatial vyhrava iba silno subjektivne.

71

Odpovědět

EEEEEhm, what´s up Doc ? :D

160

Odpovědět

Úžasné, moc děkuju za překlad a prosím víc takových videí :)

140

Odpovědět

Hrozně dobrý!

Nejenom, že díky pozorování světa pochopil jak vytvořit dílo, které přetrvá.
Ale i pozorováním filmů pochopíte kus světa.

Třeba ty omezení a pravidla. Zkuste si žít třeba 14 dní bez jakýchkoliv pravidel a ono to omrzí.
No rules, no games!

80

Odpovědět

6:50 Když je to logické má být spíš: když je to nelogické. Ne?

30

Odpovědět

Ahoj, máš pravdu. Díky, spravím to. :)

20

Odpovědět

já vždycky žasnul nad tím gejzírem nápadů, které mi nejen tento animovaný seriál (Looney Tune) přichystal...

270

Odpovědět

skvele naucne video jestli tam maji jeste nijake tak sup sem s nima

150

Odpovědět

Nějaký se určitě najdou. ;)

70

Odpovědět

Hurá, konečně něco, co bylo opravdu zajímavé. Díky za překlad.

722