Jim CarreyBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:327
Počet zobrazení:9 202

Jedni ho milují, další mu nemohou přijít na jméno. Na našem webu očividně převažuje první skupina, protože minulý týden v naší anketě Jim Carrey zvítězil na plné čáře. Jeho gumový obličej a ztřeštěné postavy zná asi každý, patří k nejlépe placeným komikům v Hollywoodu a o rozsahu jeho talentu svědčí i to, že je držitelem  dvou Zlatých glóbů za jeho role v dramatech. Jste fanoušky Jimových grimas a potrhlosti, nebo upřednostňujete jeho charakterní role v posledních letech? A jaká z jeho postav nebo hlášek se vám nesmazatelně vryla do paměti?

Přepis titulků

Muž s nejpružnějším obličejem v Hollywoodu Jim Carrey se nejprve proslavil komediemi a až poté dokázal, že zvládne i serióznější role. Měl jsem to štěstí ho potkat osobně při interview k filmu Yes Man a působil na mě jako velice milý a otevřený chlapík. Vyrostl v Kanadě, kde bavíval své spolužáky napodobováním svých hrdinů, herců jako John Wayne a Jack Nicholson. Vždycky jsem miloval komedii, už od malička.

Co se pamatuju, vždycky jsem chtěl být komikem. Když jsem byl malý, rozesílal jsem takový počítačový program, který jste mohli rozeslat lidem ke zjištění informací, jak byste si měli vybrat a připravit se na určité povolání. Takže jsem tam zadal "komik". Po návratu to byly v podstatě stohy papíru, a všude tam bylo akorát "dělá srandovní obličeje a rozesmívá lidi".

A to opravdu dělám, takže měli pravdu, jen mi neřekli, jak to udělat. Takže... jsem pořádal představení ve sklepě a bavil všechny návštěvy, které k nám přišly. Rodičům se to líbilo a hodně mě podpořili. Ze sklepa do komediálních klubů, když bylo Jimovi 17 let, přestěhoval se do LA, kde si po čase zajistil pravidelné vystupování v klubu Comedy Store.

Chtěl rozšířit své pole působnosti, proto začal s herectvím a záhy získal pár menších rolí. Na televizních obrazovkách ale zazářil v komediální sérii skečů In Living Color. Průlom v jeho kariéře přinesl Ace Ventura: Zvířecí detektiv, film, který zpočátku vůbec nechtěl točit. Ten scénář byl příšerný, ani trochu se mi to nelíbilo.

Chodili za mnou asi dva roky a snažili se mě k té roli přemluvit, až konečně povolili a řekli, že to můžu přepsat a změnit, co jen chci. Takže jsme se do toho s Tomem Shadyacem pustili a kompletně jsme to přepsali. Z původného scénáře tam nezbylo ani slovo. A tak svět objevil Jimma Carreyho, muže s gumovou tváří a schopností stvořit milované postavy. Pokračoval v hraní rolí, které plně vyhovovaly jeho komediálnímu stylu, jako Maska a Blbý a blbější.

A dokázali byste si snad jako Hádankáře ve filmu Batman navždy představit někoho jiného? Hodně jsem přemýšlel o tom, kdo bych mohl být, a myslím si, že Hádankář je pro mě perfektní. Musel to být Hádankář nebo Joker, jeden z nich. Jako Hádankář se musel naučit točit holí a během tréninku nejen, že zlomil dvanáct holí, ale taky si dokonale zdemoloval přívěs.

Jim také pomáhal navrhnout mnohé ze svých kostýmů se znepokojivými výsledky. Přišlo mi, že jsem nakonec vypadal jako Michelle Pfeiffer. Jim Carrey je historicky prvním komikem, který za film obdržel honorář 20 milionů dolarů. Film Cable Guy šel do kin v roce 1996, režíroval ho Ben Stiller a produkoval Judd Apatow, ale mezi kritiky se film dočkal smíšeného přijetí.

Ačkoliv nyní žije pod drobnohledem, Jim Carrey zůstává nad věcí. Určitě jste pod velkým tlakem, ale já jsem pod ním tak dlouho, že už to ani tak nevnímám. Občas se nahlas chichotám, když si pomyslím, že je někdo ochotný zaplatit mi 20 milionů za natočení filmu. Rozesmívá mě to.

Je to vtip. A vy můžete jít a bavit se. V současné době Carrey natáčí průměrně dva filmy ročně, a když zrovna nenatáčí, věnuje se své první lásce, stand-up komedii. Před lety jsem toho na dva roky nechal a studoval jsem herectví, nedělal jsem stand-upy a v ničem jsem ani nehrál. Ale stejně si to našlo cestu, začal jsem malovat, vyrábět loutky a tak podobně. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jde o nemoc, které nemůžu nijak zabránit.

Prostě to musí ven jakýmkoliv způsobem, tak proč nedělat to, co miluju a nesoustředit na to všechnu mou kreativitu? Protože jinak bych, však víte... musel hodně ozdobit svou zbraň. Ačkoliv si Jim Carrey vybírá role hlavně z uměleckých důvodů, rozhodně neignoruje jejich obchodní stránku. I tady musíte umět svůj projekt prodat, a tak podpořit to, na čem pracujete.

Upřímně řečeno, platí to hlavně tehdy, když se vám to nějakým způsobem vrátí, když z toho něco máte, všechno je o obchodu. V roce 1998 se Jim filmem Truman Show poprvé představil v dramatické roli. Šlo o příběh muže, který zjistí, že jeho život je ve skutečnosti televizním pořadem. Tento příběh zrady mu vynesl Zlatý glóbus, A vyhrává...

Jim Carrey. Podle Jima příběh jeho postavy, Trumana Burbanka, skvěle odráží život jako takový. Myslím si, že život je řadou výzev a průlomů. Na tom filmu se mi líbí, že tohle vážně symbolizuje. Symbolizuje pro mě myšlenku, že během vašeho života nastanou okamžiky, kdy si buď vyberete dělat to, co milujete, vyberete si lásku, nebo se rozhodnete nic neměnit a nechtít víc a myslíte si, že to tak má být, nebo se o tom alespoň sami přesvědčujete.

Já osobně jsem měl v životě asi tři období, kdy jsem... se vydal vzhůru do propasti, do neznámého a nepoznaného. Nevěděl jsem, jak to dopadne, ale prostě jsem věřil a doufal v zázraky. Herci často tvrdí, že někoho rozesmát, je mnohem těžší, než hrát v dramatu, ale pro Jima jsou dramatické role mnohem větší výzvou než komedie.

Myslím, že problém s hraním dramatických rolí je, že se v nich musíte mnohem víc obnažit, zatímco v komedii si vymyslíte nějakou ztřeštěnou postavu a stanete se jí. Tam zkrátka něco stvoříte a role převládne, při dramatu naopak víc odkrýváte sám sebe. Ukazujete svou podstatu a diváci vás tak můžou soudit. O tom Jim něco ví, hrál přece legendárního komika Andyho Kaufmana ve filmu Muž na Měsíci.

Byl to jeho zatím nejdramatičtějčí výkon a přinesl mu hodně uznání. V roce 2000 za ni obdržel svůj druhý Zlatý glóbus, který přijal pro něj zcela typicky. Zbraní ho nikdy nezabiješ, nikdy nezabiješ, nikdy nezabiješ... Zní to skoro, jako by popisoval sám sebe. Po Muži na Měsíci se Carrey vrátil k bláznivým postavám, kterými se proslavil.

Hrál ve filmech Já, mé druhé já a Irena a Grinch. Na londýnské premiéře filmu Grinch se dokonce osobně setkal s královnou a sám přiznává, že byl dost nervózní z toho, že si s ní má potřást rukou. Říkali, ať jsem jemný a já se snažil, protože mám docela stisk. Jinak by taky mohla pokleknout bolestí a to bylo divné. Rok 2003 se také nesl ve znamení úspěchů, Carrey hrál v trháku Božský Bruce.

Navzdory všem zkušenostem má Carrey stále potíže poznat, zda se mu některá scéna povedla. Občas sám nepoznám, jestli je něco dobré nebo špatné. Když se na to pak dívám s odstupem dojde mi, že záběry, o kterých jsem si myslel, že jsou skutečně krásné a perfektní, jsou strašné a ty, kde jsem si původně myslel, že nestojím za nic, vypadají tak spontánně a skvěle.

Je to dost znepokojující, ale když zrovna netočíte, nikdy s tím nejste spokojení. Carrey se nebál ukázat svou citlivější stránku v nekonvenčním moralizujícím příběhu lásky Věčný svit neposkvrněné mysli. Tam chce Carreyho postava vymazat z paměti všechny vzpomínky na svou bývalou přítelkyni a příliš pozdě si uvědomí, že spolu s tím špatným přichází i o vše dobré.

Hned jsem se s ním ztotožnil, což by asi dokázala většina lidí, protože ten koncept je tak univerzální. Každý má někoho, nějakou bolestivou vzpomínku na vztah, které by se rádi zbavili, ale vědí, že by neměli, protože v důsledku je to cenná zkušenost, někoho milovat, ať už to vydrží jakkoliv dlouho. Připadalo mi to hodně originální, originální způsob, jak říct, že když někoho milujeme, nemůžeme si pomoct. Ačkoliv se na něj za tuto roli sneslo hodně chvály, Carrey si nikdy není jistý, zda podal ten nejlepší možný výkon.

Strašně mě to baví a výsledky se mi líbí, ale nikdy nejsem úplně spokojený. Takové je prostě herectví a to nejlepší, co můžete jako herec udělat, je předvídat tuhle nespokojenost. Jim si dává záležet na každém detailů svých rolí. Řekl mi, že pro roli ve filmu Yes Man opravdu šňupal chilli omáčku, aby to ve filmu vypadalo věrohodně.

Jeho oddanost řemeslu bohužel několikrát vedla i ke zlomeninám. Při scéně v baru, kde praštím servírku a pak upadnu, jsem si zlomil tři žebra. Bylo to proto... mě pády jdou, předstírané pády, takže jsem měl celou věc naplánovanou, měl jsem v hlavě podrobný návod. Přesně jsem věděl, co udělám, ale na poslední chvíli jsem se rozhodl, že chci, aby všechny moje končetiny byly ve vzduchu zároveň.

A draze jsem za to zaplatil. Tři zlomená žebra. Ale stejně, sedl jsem si, dal na to sáček s ledem a řekl: "Pusťte mi to." Chtěl jsem se ujistit, že to dobře vypadalo. Carrey pokračuje ve střídání komedií a dramat, ale bez ohledu na jeho úspěch jako charakterního herce, jeho oblíbeným žánrem vždycky zůstane komedie.

Jednou z nejlepších věcí na zemi je poskytnout lidem úlevu a myslím si, že to smích dělá. Podle mě pomáhá, když vám někdo ukáže, jak šílený svět je, a že byste ho neměli brát moc vážně. Ve vašem těle se něco stane, bezprostředně na to reagujete to jsem vždycky miloval. Dal nám hlášky a grimasy, které jsou dnes součástí popkultury.

Je prokazatelně geniálním komikem i charakterním hercem s ryzím srdcem a duší. Jim Carrey je po právu jednou z nejzářivejších hvězd Hollywoodu. Sledujte nás a dozvíte se víc o vašich oblíbených filmech a hercích. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nas*aných 888 lidí :/

181

Odpovědět

Bylo by možné ,že by někdy byl i Adam Sandler? Já ho mám jako herce ráda a má taky hoodně dobré filmy :-)

194

Odpovědět

V nabídce se určitě brzy objeví a pak už bude záležet jen na výsledcích hlasování. :)

180

Odpovědět

Bylo by fajn toho, kdo z dvojice Depp-Sheen prohraje dát příště do hlasování znovu. Přece jenom, takhle těsné to snad ještě nebylo. Já osobně jsem hlasoval pro Deppa, jako svého asi nejoblíbenějšího herce, ale nejsem ji jistej, jestli by biografie Sheena nebyla přece jenom zajímavější :D

181

Odpovědět

Sorry za spam, už jsem si přečetl, jak ten systém funguje...

180

Odpovědět

dal bych eště biografii světoznámého herce a režiséra Homera Simpsna :D

189

Odpovědět

Uz by to chtelo i nejakou herecku ne ? :) Co treba sigourney weaver :P

188

Odpovědět

proc nedostal oskary

182

Odpovědět

Protože Oscaři jsou více... konzervativní. Tvoří je totiž většinou vyznamenaní filmaři, kteří už mají něco za sebou, tak mají trochu jiný pohled na filmy. Zatímco Zlaté glóby rozdávají novináři z novinářské asociace, takže ti zase bývají více... "progresivní", řekněme;)

180

Odpovědět

+NinjerAle za Muže na měsíci si Oscara zasloužil.

190

Odpovědět

Tohle je Herec s velkým H

190

Odpovědět

No, dlouho jsem váhal mezi sheenem a deppem... nakonec to byl sheen... takže ještě 8 hlasů! :D hodně těsný!

184

Odpovědět

Hlasuje se až do nedělní půlnoci. :-)

180

Odpovědět

...you know... :)

190

Odpovědět

Mohla by to byť celkom slušná "drinking game".

190

Odpovědět

Ace Ventura 2:
"Promiňte, ale koukaj vám koule, pan Blbej tuňák."

"Po tom jste ukouzl, to jste měl na botě a z toho je oděrka na vaší pravé ruce! Chcete to ještě jednou? Ecur évarp íšav an akrědo ej ohot z a ětob an lěm etsj ot ,lzuoku etsj mot op... Po tom jste ukouzl, to jste měl na botě a z toho je oděrka na vaší pravé ruce!"

182

Odpovědět

Oblíbené filmy Jima Carreyho: Muž na měsíci (jeho životní role), Věčný svit neposkrvněné mysli a I Love You Philip Morris.

181

Odpovědět

Zase som trafil toho čo väčšina :D ale dnes to bolo o fúz, kedže Sheen je len o pár hlasov za Johnym... tak vás prosím ľudia, nech to vyhrá ten lepší... to aby bolo jasné o kom hovorím... ;)

180

Odpovědět

Ten modelátol je úplně supeu, asy jsem se zamyoval.. a, běda jak my to dyslajknete, jsem homosexuální židovský rom, rasysty.

1819

Odpovědět

Děkuju moc za překlad:)...chtěla jsem se ale zeptat, jestli náhodou nevíte odkud je ten moderátor, nějak to podle toho přízvuku nepoznám:)

180

Odpovědět

Je to Australan. ;-)

180

Odpovědět

+BugHer0Tak jsem si to tipla správně:)...děkuju moc

180

Odpovědět

Ten moderátor je b***k :D

1841

Odpovědět

Nebo taky Australan. A i kdyby byl gay, nevím, co je na tom tak hrozně vtipnýho. ;-)

182

Odpovědět

+BugHer0No, právě to, že je b***a :D

1829

Odpovědět

Ten moderátor je mi taky hrozně nesympatickej :D

189
Další