Heath LedgerBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:480
Počet zobrazení:7 462

Tento týden v úterý uplynulo přesně pět let od tragické smrti Heatha Ledgera, proto jsem vám (opět) odepřela možnost hlasovat a doufám, že nepohrdnete speciálním dílem biografie (rozděleným na dvě části), který je koncipovaný jako pocta tomuto herci. Mapuje Heathovy australské začátky, průlom v Hollywoodu i osobní život a vztahy...  Ač zemřel v pouhých 28 letech, jeho filmografie se může chlubit slušným počtem různorodých titulů: Deset důvodů, proč tě nenávidím, Patriot, Ples příšer, Zkrocená hora, Legendy z Dogtownu, Candy, a samozřejmě... TEMNÝ RYTÍŘ. Heath zemřel uprostřed natáčení filmu Imaginárium Dr. Parnasse, kde jeho roli, jako poctu jeho talentu, nakonec dokončila trojice slavných kolegů (Johnny Depp, Colin Farrell a Jude Law). Mnoho dalších kolegů o něm bude mluvit i v dokumentu. Překonal by ještě někdy svou poslední (kompletní) roli Jokera? Nebo naopak považujete tuto roli či celou jeho kariéru za nadhodnocenou? Budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje názory na Ledgerovu práci. 

Přepis titulků

Je těžké uvěřit, že od smrti rodáka z Perthu, který se záhy stal hollywoodskou hvězdou, Heatha Ledgera, uplynulo již pět let. Heath, považovaný za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace, za sebou v pouhých 28 letech měl působivou kariéru a jeho kolegové o něm nemohli mluvit lépe. Bylo proto skutečnou tragédií, když byl 22. 1. 2008 ve svém newyorském bytě nalezen mrtvý. Jsou filmové hvězdy a jsou herci.

A podle mě byl Heath obojí. Pracovat s ním, to byl splněný sen. Byl... mimořádně inteligentní, moudrý a neuvěřitelně laskavý člověk. A jeden z nejlepších herců, se kterým jsem kdy pracoval. Naprosto mě ohromil. Ukázalo se, že Heath byl tak trochu zázračný. Díky němu mám chuť ponořit se do práce, a to je to nejlepší, co o svém kolegovi můžete říct.

Byl vážně výjimečný a jedinečný. Ti, kdo s ním pracovali vědí, jak moc výjimečný byl. Byl by z něj ten nejúžasnější herec celé generace, bezpochyby. Když bylo Heathovi 10 let, jeho první divadelní rolí byla, trochu ironicky, úloha chlapce, který nikdy nezestárne, Petra Pana. Heath přemluvil svou starší sestru Kate, aby ho představila svému agentovi a ještě jako teenager začal dostávat větší role v televizi.

Od samého počátku Heath rád posunoval svoje hranice, když mu byly v televizním seriálu Pot a dřina nabídnuty dvě role, vybral si roli homosexuálního cyklisty. Myslel si, že tak více vynikne. A povedlo se. Trochu jako průlom viděl Heath své obsazení do amerického seriálu Roar, ale ani tady nešlo o divácký hit. Heath ale v USA vyvolal zájem, rozhodl se proto využít příležitosti a nastěhoval se ke svému kamarádovi a hereckému kolegovi z Potu a dřiny, Martinu Hendersonovi.

Bylo to pro mě jedno velké dobrodružství. Rozhodl jsem se kout železo dokud je žhavé, sbalil jsem se a letěl. Chtěl jsem to zkusit, a po nějaké době, asi 10 měsících... přece jen to dost trvalo, to konečně vyšlo. Zkrátka vytrvalost a dobrý výběr rolí. Nevrhal jsem se do všeho, co jsem četl.

Pečlivě jsem vybíral. Heath si vybíral tak pečlivě, že byl skoro bez práce. Trn z paty mu kupodivu vytrhl australský filmový průmysl, když získal hlavní roli ve filmu Ruce pryč, chytrém filmu o australském zločineckém podsvětí, tak trochu australská verze Sbal prachy a vypadni. Režisér Gregor Jordan věděl, že ve svém herci objevil budoucí klenot. Je to inteligentní herec. Strašně inteligentní člověk, při natáčení to všechny dost ohromilo, jak strašně chytře se mu povedlo zahrát svou roli, protože...

nejenže skvěle rozumí textu a naprosto úžasně umí najít... ten správný podtext a ukázat ho divákovi. Heath byl mimo kameru úplně jiným člověkem než při práci. Jeho herecká partnerka z filmu Ruce pryč, Rose Byrne, si dobře všimla rozdílu mezi Heathem v roli a jeho vlastním stydlivým já.

Totéž o několik let později komentoval i autor snímku Candy, Luke Davies. Je to až neuvěřitelné, jaký je rozdíl mezi tím, když hraje a když je sám sebou. Obrovský rozdíl. Jako Jimmy je úžasný, skvěle tu postavu vystihl. Byl vážně dobře obsazený. Heath je jako... splašené hříbě. Prostě není schopný chvilku posedět, ale je milé, štědré a vtipné splašené hříbě.

A když spustíte kameru je až neuvěřitelné, jak se stane někým úplně jiným a najednou se strašně soustředí na tuhle věc, která je mu naprosto cizí. Cizí jemu a tomu, jaký je mezi záběry a v reálném životě. Ačkoli byl film Ruce pryč velkým hitem jen v Austrálii, přesto Heathovi přinesl i zájem z USA a hlavní roli v teenagerovském hitu Deset důvodů, proč tě nenávidím, ve které byl Heath prostě okouzlující.

Heath se však po úspěchu filmu, jako před ním Johnny Depp a River Phoenix, vědomě snažil uniknout nálepce pěkné tvářičky, dal svému agentovi pokyny, vyhýbat se scénářům týkajícím se střední školy a usídlil se v L. A. na rok, ze kterého bylo, cituji: "Jedení nudlí a pití vody." Jeho nekompromisní postoj se vyplatil, když získal důležitou roli ve snímku Mela Gibsona, Patriot. Ledger během natáčení dost šetřil a všechny ušetřené peníze a věnoval je kamarádovi v nouzi, Martinu Hendersonovi.

Ledger už měl nakročeno, ale jeho budoucnost stále nebyla tak jistá. Známá je historka, jak odmítl roli Spider-Mana, protože se chtěl stát "opravdovým hercem" a klidně odmítal velkorozpočtové projekty kvůli práci, která ho činila šťastným. Miluju svoji práci, strašně moc ji miluju. Miluju herectví. Ale pracujete, abyste žili, nežijete, abyste pracovali.

Heathův další film, Příběh rytíře, opět slavil úspěchy u mladšího publika a navíc se při natáčení seznámil s přítelkyní, Heather Graham. Heather byla o 9 let starší než Heath, který s trendem starších přítelkyň začal během natáčení Roar, kdy začal chodit se sestrou Billyho Zanea, o 12 let starší Lisou a později na chvíli zakotvil s o 10 let starší Naomi Watts. Tahle plejáda starších žen dost vypovídá o Heathově vyspělosti v relativně mladém věku.

Heath zůstal doslova na koni i ve svém dalším filmu Čtyři pírka: Zkouška cti, ze kterého se navzdory jeho kvalitnímu výkonu vyklubala finanční katastrofa. Heath ale nezoufal. Můžete se kvůli tomu stresovat, dumat nad tím a dělat si starosti, anebo se rozhodnete, že si s tím nebudete lámat hlavu. Já jsem se už dávno rozhodl nelámat si s tím hlavu. Heathova slibná kariéra mohla díky filmu Čtyři pírka vážně utrpět, ale naštěstí zasáhl osud ve formě kolegy Wese Bentleyho.

Ten potřeboval pauza, ale podle podepsané smlouvy měl ihned začít natáčet Ples příšer, který Halle Berry vynesl Oscara. Požádal proto Ledgera, aby roli převzal a ušetřil ho hněvu studia. Heath souhlasil a nevědomě si tak zajistil roli v jednom z nejvýjimečnějších filmů roku. Role strádajícího bachaře se sebevražednými sklony byla malá, ale klíčová. A Heath v ní poprvé dokázal, že je skvělým charakterním hercem.

Následně se Heath vrátil do Austrálie na natáčení Neda Kellyho a návrat do vlasti si pochvaloval. Všechno je jednodušší. Lidi chápou vaše vtipy a smějou se... Je pravda, že všichni někam zapadáme a já jsem stoprocentní Australan, takže se rozhodně... rád vracím ke svým kořenům. Ve filmu Ned Kelly si zahrála i Naomi Watts, ale více o ní a ostatních ženách v Heathově životě, včetně jeho dcery Matildy, uvidíte v druhé části.

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedna z nejlepších Biografií

180

Odpovědět

A nechválil bych jenom Jokera, on byl v každej roli naprosto fenomenální a brilantní.

200

Odpovědět

U mě Pan Herec s obrovským talentem. Moc děkuju za překlad. 10*

190

Odpovědět

Myslím si, že kdyby žil, tak postavou Jokera si nastavil laťku hodně vysoko a potom by se mu už jen těžko skákalo. Ale to potká jednou každého herce, ať v mládí nebo ve stáří, že si je budou lidi pamatovat pouze a jedině z jejich nejlepšího filmu, kde předvedli mistrovské kousky...avšak některé to dokonce nepotká nikdy.

182

Odpovědět

Výborný herec. Prvýkrát som ho videl vo filme Patriot a hral to dokonale. Taktiež v príbehu rytiera bol dokonalý. No a najlepší výkon samozrejme podal v Dark knight. Spočiatku som mu veľmi ako Jokerovi neveril, ale hneď po pár minutách som zmenil názor. Najlepší Joker všetkých čias !
R.I.P. Heath Ledger

192

Odpovědět

Nejhorší Joker vůbec. No spíš stejně špatnej jako Jack Nicholson. A ostatně všichni zfilmovaní ''Jokerové'', nebo spíše pokusy o ně :)

1874

Odpovědět

V 01:35 mi strašně připomíná Josepha Gordona-Levitta :)

200

Odpovědět

Jojo, on má hodně podobný obličej. Proto se třeba i kdysi před Dark Knight Rises spekulovalo, že by si Jokera v některých scénách zahrál (třeba ještě v kombinaci s nepoužitými záběry Ledgera)

210

Odpovědět

Má ten nejkrásnější úsměv...:) je ho opravdu škoda....

200

Odpovědět

Pamatuju si to jako dneska. Koukal jsem ráno před školou na zprávy a najednou krátké oznámení, že tragicky zemřel H.L. na předávkování. Nemohl jsem tomu uvěřit, protože už tehdy to byl jeden z nejoblíbenějších herců a to jsem ještě ani neviděl Temnýho rytíře. Je ho nehorázná škoda, mohl toho ještě hodně předvést.

211

Odpovědět

doporučuji film Lords of Dogtown tam byl také skvělej :)

180

Odpovědět

Ten jsem viděl kdysi dávno a to jsem netušil, kdo to Heath Ledger vůbec je. Ale teď se mi vybavuje - nehrál náhodou týpka, co se jmenoval Jay Adams a na konci si vyholil hlavu?

186

Odpovědět

+CardMy god. Ne Heath tam hrát toho tátu, výrobce těch serfů

180

Odpovědět

+Cardpřesně, hrál toho co založil ten tým, kde ze začátku jezidli všichni :)

180

Odpovědět

Jokera zahral skvele, ale vsimnete si, ze onem mluvi samy luzri.. zadnej Niro, Al Pacino, Ford nebo proste kdokoliv kdo neco znamena.

Jinak neajk ten serial prestavam mit rad. Prijde mi ze ta moderatorka je strasna vlez do prdelka..


a co se tyce jeho smrti - vsecko je fajn a potom ma leky na predpis na nervy ktere nahodou prebere? Prebrat leky abyste umreli.. to se neda nahodou.. to musite sezrat plnou hrst. Media nam lzou.

1973

Odpovědět

Eckhart, Nolan, Gyllenhaal. Jeden ,,lůzr" vedle druhého...

213

Odpovědět

Jsi snad lékař? Kombinací jednotlivých léků dochází k akutní intoxikaci, která může vést ke smrti. V případě Ledgera to byla kombinace až 6 léků na předpis.

191

Odpovědět

Ty blbečku, mluví o něm hlavně lidi, s kterými pracoval. A jestli to jsou podle tebe lůzři, tak ten blbeček na začátku je nedostačující oslovení. Že ty lidi neznáš, nebo neznáš jejich práci neznamená, že jsou špatní.

A k tomu předávkování, co kdybys použil internet, kvůli kterýmu lidi jako ty mají bohužel šanci vyjádřit svůj názor, a něco si o tom zjistil, než se rozhodneš něco napsat?

212

Odpovědět

A kdo je asi takovej Terry Gilliam, chudáku.

201

Odpovědět

Ani nevíte jakou jste mi udělali radost, že jste sem přidali video s Heathem Ledgerem. Když bylo páté výročí jeho smrti připadala jsem si jako jediná, která si na něho vzpomněla, ale vypadá to, že jsem se mýlila. :)

201

Odpovědět

druhé video je lepší

184

Odpovědět

Znam z Pribeh rytire ale to ze hral v Batmanovi jsem se dozvedel az v zaverecnych titulkach :O

1836

Odpovědět

A kde si žil posledních 5 let? :O

185

Odpovědět

Máš pravdu, Heath to zahral tak perfektne, že som Jokera považoval za skutočného a nie za postavu, ktorá je hraná.

201

Odpovědět

ja som si zas az doteraz neuvedomoval ze hral v Kliatbe bratov Grimmovcov, pritom som ten film par krat videl :D

191

Odpovědět

Chci se zeptat, proč už není hlasování o to jaká hvězda bude příští týden?

183

Odpovědět

nedostatek hvězd, resp. videí o hvězdách.

187

Odpovědět

Trestuhodně zanedbáváme herečky, takže příště můžete očekávat po delší době zase ženu. Jakou? Zatím jsem se nerozhodla. K hlasování: poprvé jsem ho vynechala u Toma Hardyho, který skončil těsně druhý a rozhodně si zasloužil se tu objevit. Následoval Tim Burton - jediný režisér o kterém biografie vznikla a Heatha jsem na výročí jeho smrti plánovala už delší dobu. A pak mi prostě zachutnalo diktátorství. :)
Možná se k demokracii zase vrátíme, ale neslibuju. Pro tuto chvíli se tedy budete muset spokojit s mým výběrem. Nové biografie už bohužel nevznikají, takže se pokusím vybrat ty zajímavější osoby z dosud natočených biografií, a pak...

191

Odpovědět

+SolamBeeAha, tak takhle to vzniká. :D

181

Odpovědět

+SolamBeeskoda, s tym hlasovanim to bola vacsia zabava...

181
Další