Ewan McGregorBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:249
Počet zobrazení:5 658

Skotský rodák Ewan McGregor se do povědomí diváků poprvé zapsal filmovou adaptací slavné knihy s drogovou tematikou Trainspotting Irvina Welshe. Asi nejvíce se proslavil coby představitel mladého Obi-Wana Kenobiho z nové trilogie Hvězdných válek, ale může se pochlubit i mnoha dalšími snímky (Moulin Rouge, Černý jestřáb sestřelen, Velká ryba, Ostrov, Muž ve stínu...). Dokument se tentokrát věnuje i Ewanovým osobním problémům a názorům. Z posledních let je nejvíce zmiňován oceňovaný snímek Začátky. Jaký je váš oblíbený film s Ewanem? A jaké herce byste v budoucnu rádi viděli v nabídce pro hlasování (klidně i ty, kteří už byli, ale bohužel zvítězil někdo jiný)?

 

Přepis titulků

Hvězdné války, Černý jestřáb sestřelen a Moulin Rouge, Ewan McGregor se může pochlubit rolemi v několika z největších hitů stříbrných pláten v uplynulém desetiletí. Není proto žádným překvapením, že start jeho kariéry byl jedním z nejrychlejších v dějinách Hollywoodu. Ewan, už podle jména hrdý Skot, byl podprůměrným studentem a jeho rodiče, oba učitelé, kteří o problémových středoškolácích věděli své, ho brzy nechali přestoupit na konzervatoř a provádět pomocné práce v místním divadle.

Přestěhování do Londýna a další studium herectví drželo Ewana dál od problémů a brzy se účastnil konkurzů na všechno možné. Brzy učinil kontroverzní rozhodnutí a šest měsíců před maturitou odešel ze školy kvůli své první větší roli v šestidílné minisérii s názvem Lipstick on Your Collar. Následovaly další televizní projekty i několik filmů, načež po filmu Mělký hrob vzniklo prospěšné partnerství s Dannym Boylem.

A byl to právě Boyle, kdo Ewana brzy poté obsadil do jeho průlomové role ve filmu Trainspotting. McGregor byl v roli sympatického drogově závislého Rentona strhující a tak zabraný do výzkumu, že dokonce zvažoval experimentování s heroinem, ačkoliv nápad nakonec zavrhl, jako projev neúcty vůči skutečně závislým, s nimiž přišel do styku.

Bylo to zajímavé. Měli jsme dva týdny na zkoušky a konzultace s Caltonským atletickým klubem, složeným z bývalých feťáků a drogových poradců, hráli jsme s nimi fotbal, a pak nám jeden z nich demonstroval, jak vařit heroin a další věci a my se to od něj učili. A po dvou týdnech na heroinu prostě už nebylo nic tak zvláštního. Pouhé dva roky po začátku profesionální kariéry se Ewan McGregor proslavil. Trainspotting se stal hitem u diváků i mezi kritiky film byl nominován na Oscara a získal několik cen BAFTA.

Soundtrack filmu soustředěný na britský pop jistě přispěl k tomu, že se ze snímku i Ewana stal kult 90. let. Ewan využil svého úspěchu a přijal výraznější role ve větších produkcích, zahrál si tak třeba po boku Gwyneth Paltrow ve filmu Emma a poté v erotickém dramatu Kniha snů, v němž Ewan strávil většinu času ve vaně. Následoval návrat do Anglie okouzlující komedií Odpískáno, kde jeho talent rozhodně neušel režisérovi.

Ewan je momentálně jedním z nejlepších mladých herců v Anglii. Je výjimečný, opravdová flmová hvězda. Hraní je pro něj přirozené, je opravdu brilantní a ví, co udělat pro to, aby se jeho tvář objevovala na filmovém plátně. A nejen tvář. Ewan rozhodně neusnul na vavřínech a jeho hostování v seriálu Pohotovost mu vyneslo Emmy.

Následně se opět sešel s Dannym Boylem u filmu Extra život, kde si zahrál s Cameron Diaz a poté se opět vrátil k nahotě rolí popové hvězdy a průkopníka glam-rocku Curta Wilda ve snímku Sametová extáze. Protikladem k tomu byla netypická, ale skvěle zahraná role ve filmu Tichý hlas, kde si zahrál nesmírně stydlivého instalatéra telefonů. A pak přišel kolos.

O Ewanovi se psalo po celém světě, když uloupil vysoce žádanou roli mladého Obi-Wana Kenobiho v očekávané nové trilogii Hvězdné války. Po umělecké stránce byl bohužel první díl zbožňované ságy velkým zklamáním a postrádal pohádkovou atmosféru svých předchůdců, která byla ostatně důvodem Ewanova zájmu o projekt. Nicméně z hlediska tržeb byl film celosvětovým hitem a z Ewana se rázem stala oslavovaná filmová hvězda. Ewan vyvolal hodně kotroverze otevřeným projevováním svých názorů, když veřejně přiznal, že natáčení fanoušky zbožňovaného příběhu považoval za "ztělesnění nudy", tehdy si plně uvědomil svou pozici v hollywoodské hierarchii, když ho zástupci FOXu nevybíravě vyzvali k veřejnému vyjasnění jeho názoru.

Své herecké obzory si nepochybně rozšířil přijetím role v okázalém muzikálu Baze Luhrmanna Moulin Rouge, kde svou roli i nazpíval.

Navzdory rozezlení fanoušků pro jeho kritiku filmového hitu v některých rozhovorech, se hned vrátil na výsluní filmem Černý jestřáb sestřelen Ridleyho Scotta. Tentokrát ovšem Ewan viděl v natočení filmu podle skutečných událostí přínos. To, co vidíte na obrazovkách, se skutečně odehrálo. Je to věrné zobrazení událostí a to je podle mě hodně důležité pro Rangery a další lidi, kteří tam skutečně byli a uvidí film, stejně tak pro lidi, kteří tam ztratili syny, dcery a milované osoby.

Je důležité věrně to zobrazit. Ewan si poté zopakoval roli Obi-Wana Kenobiho v pokračování Star Wars: Epizoda II - Klony útočí a zakončil rok zkušeností, kterou si prý velice užil, spoluprací s Timem Burtonem na úžasném snímku Velká ryba. Tam si zahrál Eda Blooma, mladší verzi Alberta Finneyho, který vzpomíná na svůj život prostřednictvím flashbacků. Vyprávění všech těch příběhů, to byl jen vrchol toho nejúžasnějšího dne.

Vyprávěl jsem, jak jsem ten den vyhrál jsem v baseballu, fotbalu i basketu a všichni jásali a já si připadám úžasně. Bylo to vážně skvělé. Skvělý den pro vaše ego, jednou za rok místo narozenin by takový "den Eda Blooma", kdy si budete připadat úžasně, měl mít každý. Ewan byl rád zpátky na známé půdě při spolupráci na příběhu s mistrem vypravěčem. Myslím, že to je to, co děláme a to se mi na tom líbí...

vyprávění příběhů. Teď, když mám děti, si uvědomuju, že jim rád vyprávím příběhy, stejně jako jsem je já v dětství rád poslouchal. A pořád je rád poslouchám. Ale pochopitelně tu pořád byly Hvězdné války. Během tiskové konference k jejich třetí a poslední epizodě, Pomstě Sithů, Ewan upřímně přiznal, že ho tíha jeho náhlé slávy a života na očích veřejnosti dohnaly k alkoholismu. Věcem nepomohla ani finanční katastrofa v podobě Ostrova Michaela Baye, kdy studio tvrdilo, že Ewan ani jeho filmová kolegyně Scarlett Johansson nebyli pro tak obrovský projekt dostatečně velkými hvězdami.

Ewan si vzal trochu volna a na motorce se vydal z Londýny do New Yorku přes Aljašku, což zachycuje dokumentární série Ewan McGregor: Na mašině kolem světa. V té době již otec tří dcer, Ewan veškeré výtěžky ze série věnoval Asociaci dětských hospiců ve Skotsku. Ewan měl opět spoustu energie a pustil se do menších rolí ve větších filmech, radši než nést tíhu odpovědnosti za film postavený jen a jen na něm.

Zahrál si v adaptaci úspěšného románu Dana Browna Andělé a démoni a znovu objevil svou lásku k hraní poté, co přijal roli v komedii Muži, co zírají na kozy. Je to úžasná skupina herců... George, Kevin Spacey a Jeff Bridges, je to opravdu skvělé... neskutečné obsazení. A všichni se do sebe tal liší... jako ostatně všichni herci. Jeff je neuvěřitelně pečlivý a dává pozor i na ty nejmenší detaily. Taky neuvěřitelně hraje a jakmile je zapnutá kamera, můžete si hraní s ním opravdu naplno vychutnat.

Je to opravdu skvělá zábava. A co vůbec Ewana na tomhle projektu přitahovalo? Je to tak, byl to elegantně prošedivělý Gerge Clooney. Všichni to chápeme, Ewane. První věcí, kterou jsem věděl bylo, že v tom hraje George Clooney. A já jsem s ním chtěl už strašně dlouho na něčem pracovat, občas se stane, že dostanete do ruky scénář, kde už je jistý někdo, s kým chcete pracovat.

Byl jsem nadšený. Odhodlaný pokračovat s pro něj osobně uspokojujícími projekty místo obřích hollywoodských výplat, Ewan přijal roli ve filmu Muž ve stínu, a dostal tak příležitost ke spolupráci s legendárním Romanem Polanským. Je jedním z nemnoha opravdu skvělých žijících filmařů. Pro herce je možnost spolupráce s ním opravdu úžasná. A to, co spoluprací s ním získáte a naučíte se, je také naprosto úžasné. Myslím, že všechny tolik fascinuje, protože je filmařem s vizí.

A to lidé rozpoznají a oceňují. Ewan si také vytvořil skvělý vztah s hereckým kolegou a bývalým agentem 007, Piercem Brosnanem. Miluju tohle obsazení, je opravdu výjimečné. Všichni mají velmi lidský přístup, nejde tam o žádný souboj eg. A Ewan jde v tomhle všem příkladem, čímž si rozhodně vysloužil moji úctu. Vždycky jsem ho obdivoval jako herce, který do rolí vnáší určitou zranitelnost a šarm.

Všechno mu to vidíte na obličeji. Má obličej, který zkrátka... září. A taky je vážně vtipný a skvěle rozumí ironii. V dojemném filmu Začátky hraje Ewan muže, který se po smrti matky vyrovnává se zjištěním, že jeho otec je gay, jde o skutečný příběh samotného režiséra filmu Mikea Millse. V tomhle filmu najdete všechno... lásku, ztrátu i roztomilého malého kolegu Cosma.

Ptali se mě na Cosma a spolupráci s ním a já si uvědomil, že se s ním za týden budu mudet rozloučit. A začal jsem brečet přímo před kamerou. Byl to trapas, ale vážně mě to vzalo. Vážně jsem si zvykl, že je pořád kolem, pořád se mnou. Vyrůstal jsem se psy, ale žádného jsem neměl od chvíle, kdy mi bylo 16 let. Má manželka, která je na psy alergická, byla na natáčení, viděla mě s Cosmem a uvědomila si, že mi něco tak trochu chybí a přišla s nápadem, nějakého, na kterého nebude alergická, adoptovat.

A poslední den... úplně poslední den natáčení jsem před odchodem z domu brouzdal po Internetu a našel jsem malého křížence pudla v útulku nedaleko od našeho domu. Jel jsem pro něj a je teď můj, jmenuje se Sid. Je zhruba stejně velký jako Cosmo a má i podobnou barvu, je bílý. Přiznávám, že je tak trochu náhradou za Cosma, takže jsem díky Mikeovi a tomuhle filmu našel i Sida.

Ewan se na plátně musel zamilovat do francouzské herečky Mélanie Laurent. A jak se jim ve filmu podařilo tak skvěle napodobit lehkomyslnost zamilovanosti? Je to neuvěřitelná, opravdu skvělá herečka a obrovský živel. Seznámili jsme se až při zkouškách a první věc, kterou jsme udělali, bylo, že jsme se šli projet na horské dráze. Já osobně horské dráhy moc nemusím, upřímně řečeno z nich mám trochu strach.

Dřív jsem je měl radši. Podle Mika je ale být zamilovaný jako jízda na horské dráze. Jste s někým, nemáte nad tím žádnou konrolu a nahání to hrůzu, ale zároveň je to i osvobozujcí. A taky je vám trochu špatně, proto si myslel, že to dobře vystihuje zamilovanost. Ewana nadchnul i jeho kolega a filmový otec Christopher Plummer, který za roli ve svých 82 letech obdržel svého prvního Oscara.

Patrně fungoval režisérův netradiční postup pro vytvoření vztahu mezi oběma jeho hvězdami. Poslal nás nakupovat. Šli jsme do obchodního domu Barney's v L.A. koupit Christopherovi šátek. Poslal nás takhle s Christopherem nakupovat v den, kdy jsme se poprvé seznámili. Potloukali jsme se obchodem a já pomohl Christopherovi vybrat šátek, ačkoliv on měl zájem jenom o nákup těsných černých kalhot, ty se mu vážně líbily.

Rozhodně nám to pomohlo... získat náhled na vztah mezi starším mužem a někým mladším, kdo se o něj snaží postarat. Trochu jako mezi otcem a synem. Ewan má i dál plné ruce práce. Střídá role v menších umělečtějších filmech jako Lov lososů v Jemenu a například akčním hitu Stevena Soderbergha Zkrat kde se nenechal zastínit ani kolegy Channingem Tatumem a Michaelem Fassbenderem.

Upřímnost Ewana McGregora ohledně jeho názorů, jeho talent urvat skvělé role a schopnost překonat mnoho hollywoodských zklamání, z něj udělaly oblíbence milionů fanoušků po celém světě. V budoucnu se od něj určitě dočkáme mnoha skvělých rolí, možná ještě trochy nahoty a rozhodně mnoha jízd na motorce, stajně jako šeků pro charitu, protože to je zkrátka Ewan...

milý chlapík. Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Haha trochu mě mrzí že nezmínili jeho snad nejkontroverznější roli a to sice ve filmu "I love you Philip Morris" po boku s Jimem Carryem.
btw uvítal bych bio např. o Ianovi McKellenovi

210

Odpovědět

Už by jste mohli do ankety zařadit Charlize Theron.Myslím,že by si to zasloužila ne jenom za to,že je Oscarová herečka,ale i pro zajímavej a ne právě lehkej život(matka jí v patnácti zastřelila otce).

180

Odpovědět

Doporučuji překontrolovat máte tam hodně překlepů.

180

Odpovědět

Mam radši toho chlapa.

180

Odpovědět

Chuck Norris

182

Odpovědět

Adam Sandler

183

Odpovědět

Tak to je silná anketa. Všechny 4 herce mám rád. Ale Eastwwood. To už je legenda!

182

Odpovědět

Dobrý film je Perfect Sense.

200

Odpovědět

Zjištění, že je v anketě Hugh Jackman, a že jej chcete přiště taky vidět, mi udělalo krásný den. Díky! :D :)

182

Odpovědět

o hovne.

1917

Odpovědět

Černý jestřáb sestřelen můj oblíbený film a ani jsem si neuvědomil že tam hrál :D jinač má obrovské charisma a právem patří mezi jedny z nejlepších herců :)

180

Odpovědět

Jestlis e nepletu, hraje tam toho manijaka přes kávu :-)

180

Odpovědět

přesně já taky ne...

180

Odpovědět

Ewan zničil mé sny o rytířích Jedi.Zpočatku jsem je mel za Cool typky po Epizodach I II a III se znich stal spolek Gayůůůůů.

1836

Odpovědět

Imperium FOREVER!!!!!

186

Odpovědět

No z herců bych tady ráda viděla - Alan Rickman, Kevin Spacey, George Clooney, Heath Ledger, Christopher Lee, Viggo Mortensen, Ian McKellen. Z hereček Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Maggie Smith, Audrey Tautou, Keira Knightley, Uma Thurman, Rachel Weisz, Drew Barrymore, Renée Zellweger. Pořád je z čeho vybírat. :D

182

Odpovědět

Bral bych Ledgera, ale ten toho bohužel moc nestihl..._(

180

Odpovědět

+Spiker01Čo by nie. Ten má na konte tiež zopár slušných vecí. To, že už nežije, neznamená, že nieje z čoho vyberať ;)

180

Odpovědět

Viggo Mortensen ;)

182

Odpovědět

Taky bych tu ráda viděla tyto herce - Kevin Spacey, George Clooney, Heath Ledger. A z hereček - Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Keira Knightley, Drew Barrymore, :D. + ještě: Jake Gallenhall, Jason Statham, Bradley Cooper, Jared Leto, Zooey Deschanel a Cameron Diaz.

180

Odpovědět

Jeden z nejlepších herců... Bohužel né tak opěvovaných... Ralph Fiennes ... Kdo viděl například Schindlerův seznam nebo V Brugách, tak pro něj prostě musel hlasovat :) škoda, tak snad příště... Ale moc rád bych o něm věděl víc, v každým filmu je geniální

200

Odpovědět

velmi tazke rozhodovanie koho dat teraz... ale kedze som uz predtym viacejkrat prosil Wolverina tak volim Hugh Jackmana a potom dame Clinta :)

185

Další