Jordan Peterson – Každý člověk má hodnotu

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:3 928
Dnenší klip pojednává o hlubokém morálním předpokladu o neodstranitelné vnitřní hodnotě každého člověka. A co se stane, když na tento princip zapomeneme?

Přepis titulků

Zákony naší kultury jsou založeny zhruba na téhle myšlence: Lidé jsou vědomí, lidé mají prožitky, lidé dělají rozhodnutí a jsou za ně odpovědní, tudíž existuje svobodná vůle. O tom všem se dá filosofovat. Fajn. Ale pointou je, že takto konáme a je na tom založen náš právní systém. A je v tom něco důležitého, protože... musíte poslouchat zákon.

Ale zákon vás zároveň respektuje. To znamená, že v ukotveném, dobře fungujícím, demokratickém systému máte hlubokou hodnotu. To je zdroj vašich práv. Dokonce i když jste vrah. Zákon má své hranice, protože v sobě máte něco božského. Co to znamená? Zčásti to, že něco ve vás má vědomí a umí komunikovat.

Jako byste byli celým světem. Tím můžete přispět ostatním. A to je hodnotné. Můžete se učit nové věci, můžete měnit strukturu společnosti, můžete vymýšlet nové způsoby, jak se vypořádávat se světem. Můžete si představit budoucnost a pak konat a uskutečnit ji. Podílíte se na procesu tvoření – i tak se dá na to dívat. Proto se podle mě v Genesis 1 předkládá myšlenka, že lidé jsou stvořeni k obrazu Božímu.

Muži i ženy, což je také zajímavé, protože feministky vždy kritizují křesťanství například za to, že je neúprosně patriarchální. Samozřejmě, ony takto kritizují vše, takže těžko jde o projev geniality. Ale já myslím, že je úplný zázrak, že hned na začátku textu se píše, bez jakéhokoli váhání, že božská „jiskra“ – kterou asociujeme se slovem, které přináší bytí – se projevuje jako muž a žena stejným dílem.

To je hustá věc. A jak jsem řekl, musíme to brát vážně. Musíme se ptát, co se stane, pokud to nebudeme brát vážně. Přečtěte si Zločin a trest od Dostojevského. To je ta nejlepší… Nejlepší analýza tohoto přístupu, jaká kdy byla vytvořena, protože v tomto díle si hlavní hrdina jménem Raskolnikov usmyslí, že lidé nemají žádnou hodnotu.

A tak si může dělat, co chce. Brání mu pouze zbabělost. Co jiného by to bylo, pokud je hodnota druhých lidí pouze nahodilá pověra. Proč potom nemohu dělat, co chci a kdy chci? Což je pohled psychopata. To Raskolnikov udělá.

Zabije hroznou osobu a má pro to velmi dobré důvody. Je vyhladovělý, trochu šílený a posedlý ideologií – je to geniálně vyložené. A po tom, co ji zabije, něco zjistí: Raskolnikov po vraždě a před vraždou jsou dva zcela rozdílní lidé, protože porušil zásadní pravidlo a není cesty zpět. Zločin a trest je podle mě nejlepší analýzou toho, co se stane, pokud tu myšlenku, že na jednotlivci není nic božského, budete brát vážně.

Víte, většina zatvrzelých ateistů, které znám – a já chápu, proč jsou takoví – se nepotýkali s lidmi jako Dostojevskij, alespoň pokud vím. Protože ve Zločinu a trestu nevidím žádné logické chyby. Myslím, že tu psychologii vystihl naprosto přesně. Dostojevskij je v tomto úžasný, protože v jedné z jeho knih, v díle Běsi, popisuje politickou situaci, která není příliš odlišná od té, v níž se dnes nacházíme.

Jsou tam lidé posedlí racionalistickými, utopickými a ateistickými myšlenkami, které umožní nástup komunistické revoluci. Jsou to mocné myšlenky. A jeho hrdina Stavrogin také uplatňuje předpoklad, že lidské bytosti nemají vrozenou hodnotu. Je to další brilantní analýza. Řekl bych, že Dostojevskij prorokoval, co se stane společnosti, když se vydá touto cestou.

A byl absolutně přesný. Je nepříjemné číst Dostojevského Běsy a pak si přečíst Souostroví Gulag od Solženicyna, protože první je fikce a proroctví a to druhé je: "Hele, událo se to přesně, jak řekl Dostojevskij, a ze stejných důvodů". Je to docela pozoruhodné. Takže otázka je: Berete vážně tu myšlenku, že zaprvé na vědomí je něco kosmicky konstitutivního, zadruhé by se to mohlo považovat za božské, a zatřetí to je součástí každého člověka.

Pak se zamyslete: Nestane se z vás zločinec, pokud se podle toho nechováte? A pak se zamyslete, co to znamená. Je to odraz reality? Je to metafora? Možná je to komplexní metafora, kterou musíme používat k organizaci naší společnosti. Možná. I jako metafora je to dost pravdivé na to, že si s tím zahráváme na vlastní nebezpečí.

A lidem trvalo velmi dlouho, než na to přišli.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A zase Jordan Peterson. Mám dojem, že jeho východisko je, že náboženství je nezbytné. A pak už jen vytváří konstrukce, kde to východisko zdůvodňují a potvrzují.
Když mluvil o těch božských jiskrách v ženě z knihy Genesis, tak mi na mysli vytanuly jiskry (nebo spíš pochodně), kterým křesťané zapalovali hranice pod čarodějnicemi.
On se občas dá poslouchat a občas má i zajímavou myšlenku. Ale tenhle díl je dost bída...

22

Odpovědět

Prý má potíže s užíváním prášků.....Já si říkal, proč je tak pořád vypruženej, strašně upjatě to tlačí. Klasika, sám se má dát do kupy, ale radí ostatí. Neumíš, učíš.....B-))

210

Odpovědět

Umírá mu žena, nežere piko z nudy, ale antidepresiva, protože je na dně svých sil. Závislost si sám uvědomil a sám to začal řešit. Btw jeho dcera byla odmala těžce nemocná a vůbec život se s ním a jeho rodinou moc nesral. Navzdory všemu se stal Mužem a vzorem pro ostatní. Možná projevíš trochu důstojnosti a tenhle svůj komentář smažeš.

181

Odpovědět

+MilannKaždý máme svoje problémy a všichni umíráme. Z toho co píšete vidím že máte povědomý o jeho životě (situace dcery). Nevím jestli to máte z jeho poslední knihy.
Každopádně po přečtení téhle knihy uvažuji jestli není spíše dobře převlečený náboženský fanatik a minimálně mám velké pochybnosti o jeho profesionalitě. Určitě je to učený člověk ale titulovat ho nejvlivnějším intelektuálem západu .... to prostě nutí ke kritickému pohledu.

10

Odpovědět

+tomsaO Petersonovi a jeho myšlenkách ví opravdu hodně lidí, shlédnutí videí a prodané knihy to dokazují. Kdo je podle tebe vlivnější?

00

Odpovědět

+DurangaJá nerozporuji jeho vliv ale spíše obsah toho co šíří.
Jinak dobrá otázka. Pár jmen mě napadlo ale odpověď si nechám na jindy.

00

Odpovědět

Paráda, díky za překlad. A malé doporučení ostatním ,proč už konečeně toho blba nepřestanete ignorovat ? Jedná se o klasického Trolla :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)
Nechte ho psát a jen na to prostě nereagujte, žije jen z vašich odpovědí... Můžete mu např. poslat odpuštění, nebo trochu lásky.... děkuji

00

Odpovědět

i neokomunisti ?

10

Odpovědět

to nejsou lidi, ale hovada

65