Jordan Peterson: Hierarchie, hrdinové a komiksy

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:6 360

Dnes vám přínášíme dvě videa o hierarchiích a evoluční selekci, vzniku konceptu hrdiny a významu příběhů o hrdinech v současnosti.

Přepis titulků

Jak si ženy vybírají své partnery? Na rozdíl od šimpanzů jsou lidské ženy vybíravé. Samičky šimpanzů se spáří s jakýmkoli šimpanzem, když jsou v říji. Dominantní samci se s nimi spíše paří, protože odeženou ty níže postavené. Není to díky volbě samičky. Lidské ženy si vybírají. A to je jedna z věcí, kterými se lišíme od šimpanzů. Jak to ale dělají?

Podívají se na mužskou hierarchii. V ní muži soupeří. Můžete říct, že soupeří o moc, ale to je dost zkažený pohled na věc. Soupeří o vliv. Soupeří o vedení. A v jistém smyslu jsou muži na vrcholu hierarchie zvoleni ostatními muži. Vím, že tam jsou i násilníci a predátoři a tohle všechno, ale mluvím o průměru napříč časem.

Muži se organizují a vlivní muži se dostanou nahoru a ženy si je vyberou. Přemýšlejte o tom. Znamená to, že po milióny let, co takové hierarchie existují, když jsme se odtrhli od šimpanzů, řekněme 6 milionů let, znamená to, že mužská hierarchie je prostředí, která vynese samce pro páření nahoru.

Takže samec, který má největší šanci stoupat v hierarchii, má největší šanci zanechat genetický příspěvek. Takže mužská hierarchie je selekční mechanismus řízený ženami. A to znamená, že jak jsme se vyvíjeli těch 6 milionů let, muži byli lépe a lépe adaptovaní. Nejen na přítomnost mužské hierarchie, ale i na schopnost v ní stoupat. A to je ten hlavní duch, v jistém smyslu, hlavní duch jednotlivce. Jednotlivec je ten, kdo může stoupat v hierarchii.

To je ta věc na vrcholu. Oko na vrcholu pyramidy. Bylo vybráno. A došlo k tomu, že... Stávali jsme se lepšími a lepšími z biologických důvodů, zprostředkovaných kulturou, ve vymýšlení toho, jak stoupat v celé sadě hierarchií, abychom předali geny. To se stalo lidem. Představte si, že se to dělo 6 milionů let.

Představte si, že jsme to začali sledovat, protože jsme zvědavé bytosti, vždy nás zajímalo, kdo jsme. A jak jsme to sledovali, začali jsme vyprávět příběhy o tom, jací jsou lidé, kteří se dostanou nahoru. To jsou hrdinové. Odtud se vzala hrdinská mytologie. A největší hrdina byl ten, kdo šel zabít hada. Nepřekvapivě, protože to byl velký hrdina. A možná, že když jsme žili na stromech, to byl hrdina.

Velký hrdina je ten, kdo jde pryč a zabije draka, získá zlato a vrátí ho komunitě a rozdělí ho. Také to je člověk, který bude nejpravděpodobněji stoupat v hierarchii. On nejpravděpodobněji dostane pannu. Že? Protože pannu osvobodíte od draka a získáte ji. Hierarchie je mechanismus, který vybírá hrdiny a rozmnoží je. A sledovali jsme to 6 milionů let. Začali jsme chápat, co to znamená "být hrdinou."

A začali jsme o tom vyprávět příběhy. A pak nejen, že... na to geneticky míříme s hierarchií jako selekčním mechanismem, řízeným volbou žen, ale naše příběhy se nás snaží navést tímto směrem. A pak jsme řekli: "Hele, tamten člověk je obdivuhodný. vyprávěj o něm příběh. A tenhle člověk je obdivuhodný, vyprávěj o něm příběh. A tenhle člověk je obdivuhodný."

A zároveň jsme mluvili o lidech, kteří nejsou obdivuhodní. A začali jsme mít obdivuhodné a neobdivuhodné jako kategorie. A z toho dostanete něco jako dobro a zlo. A pak si začnete představovat dokonalou osobu. To by byla... Vezmete 10 obdivuhodných lidí a vytáhnete někoho, kdo je nejobdivuhodnější. To je hrdina.

Stane se z něj náboženská postava postupem času. Stane se z něj spasitel nebo mesiáš. Jak jsme konceptualizovali, kdo je ideální člověk. A na tohle jsme přišli na Západě: Řekli jsme, že ideální člověk je ten, který říká pravdu. A to znamená, že to je nejlepší způsob, jak stoupat v libovolné hierarchii. To je nejstabilnější a nejtrvalejší způsob. To je závěr západní kultury.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

človek je vypráveč príbehu, ok, víra v príbehy jakými jsou treba náboženství tisíce let prispívali k schopnosti lidí spolupracovat, co z lidí udelalo nejmocnejší obyvatelé Zeme. Potaď ok. ... ale z tónu jeho rečí se zdá, že von jako konzervatívne (asi kresťansky) zamerený človek, by chcel, aby buh obživnul a víra v biblické príbehy opet nabila své síly.. Paterson rád považuje své pravdy za všebecne platné ale návrat k náboženství je spíše zbožné prání..... To nastane, když znova všichni začneme žít v jaskyni nebo v stanech a znova budeme blesky považovat za znamení bohú....
ale jinak, Patersonovi postrehy jsou skvelí... to jo...

00

Odpovědět

Bojovníci za svobodu slova, pozor!

Peterson si pořád hraje na někoho, kdo ochrání svobodu projevu před "postmodernistickými neomarxisty", ale když ho někdo kritizuje, hraje si na ublíženého chudáčka a kritiky chce umlčet žalobami.
https://torontosun.com/news/national/u-of-t-professor-jordan-peterson-launches-second-defamation-lawsuit

Jestli podporujete svobodu slova konzervativců, měli byste podporovat i svobodu slova liberálů, "SJW", "kulturních marxistů" atd. Kdo myslí, že má Peterson právo bránit se, když jeho projev přirovnají k projevům Hitlera, nechť vzpomene, že Peterson v minulosti přirovnával transgender aktivisty k Maovi.

(A ne, nemyslím si, že Peterson je jako Hitler. Myslím ale, že by měl kdokoli mít právo tento přehnaný názor beztrestně vyslovit.)

33

Odpovědět

Zajímavá filosofická otázka, zda podporovat svobodu slova lidí, kteří ji chtějí zničit.

Podle mě má každá svoboda svoje limity a tohle je jeden z nich. Jestli má Peterson pravdu, že na svobodě slova stojí naše civilizace, tak je nutné moderní levičáky zastavit, než tu zbyde jenom chaos nebo diktatura.

04

Odpovědět

+DurangaVzhledem k tomu, že mezi ty moderní levičáky patřím, můžu říci, že naprostá většina nechce "zničit svobodu slova". To nejradikálnější, s čím jsem se setkal, bylo schvalování mazání twitterových/facebookových atd. účtů nebo příspěvků (to jsou soukromé společnosti, takže můžou mít nastavená jakákoli pravidla - a rozhodně nemazají účty jen pravičákům).

Příliš často čteme v pravicovějších médiích, že levičáci udělali to či ono, ale nakonec se ukáže, že je to všechno překroucené a přehnané - např. Peterson si získal popularitu tehdy, když tvrdil, že kanadský Bill C-16 bude vynucovat používání správného (chcete-li "jimi preferovaného") rodu u transgender lidí. Ten zákon má ale pouze bránit diskriminci trans lidí (nemusíte je mít rád, ale snad uznáte, že mají mít práva jako ostatní) a vyzývání k násilí vůči nim.

A chaos a diktatura ROZHODNĚ nemá co dělat s levicovostí vládnoucí skupiny (Franco, Hitler, Mussolini atd. jistě nebyli levičáci a nastolili ohavné diktatury).

42

Odpovědět

+Zlý libtardJistěže chce, i když to nepřizná.

Vidíme to na aktuální aféře okolo karikatury S.Williams. Na autora se snesly tisíce osobních útoků včetně výhružek smrtí. NYT a udělaly rozhovor s "experty", že je to strašný rasismus a sexismus. Naštěstí jsou to sráčové, takže mu snad nehrozí smrt jako autorovi karikatury Mohameda. Ukřičet se ho povedlo, vypnul svůj Twitter, ale jeho nadřízení měli naštěstí koule a postavili se za něj. Řadě lidí už takový digitální lynč zničil kariéru nebo i život.

Je to ale daleko horší, velké internetové korporace jsou plné libtardů a jsou před nimi předposrané, takže už mažou a blokují jim nepohodlné názory a organizace. Na základě udavačství a bez vysvětlení, proč tu stránku smazali. Zdaleka ne jen extrémisty, ale i normální konzervativce a pravici celkově. Dochází k omezení svobodné diskuze a mantinely posunují doleva.

Může se stát, že ten přehnaný tlak doleva povede k reakci opačným směrem a za důsledky ponesete vinu vy.

33

Odpovědět

+DurangaJestli někomu někdo píše výhružky smrtí, je to odpornost, se kterou žádný rozumný člověk nemůže souhlasit. Nemůžeme ale předstírat, že se to děje pouze pravičákům (osobně se mi zdá, že se to levicově smýšlejícím děje i více, ale empiricky to dokázat nemůžu).

Několik příkladů liberálních a levicových osobností, kterým se stalo to samé:

Anita Sarkeesian (feministka) - za tvorbu videí o zobrazování žen ve videohrách (nikoho v nich osobně nenapadá, jenom konkrétní hry věcně kritizuje) se na ni snesla smršť výhružek smrtí nebo znásilněním, kvůli kterým byla nucena zrušit své vystoupení na univerzitě.
https://www.businessinsider.com/anita-sarkeesian-death-threats-2014-10
Jasná snaha umlčet někoho s nepohodlnými názory.

Leslie Jones (dovolila si hrát ve zpracování Krotitelů duchů z roku 2016) - záplava nechutně racistických tweetů (nejspíše pocházely od fanoušků Mila Yiannopoula, jenž také šířil falešné screenshoty tweetů, které vydával za tweety její). Jones opustila Twitter, po dvou dnech se na něj ovšem vrátila.
https://splinternews.com/how-a-racist-sexist-hate-mob-forced-leslie-jones-off-t-1793860398

Sophie Labelle (autorka komiksu, který se většinou týká LGBTQ tématiky a genderových stereotypů) - poměrně častý terč útoků "ctných pravicových bojovníků za svobodu slova". Minulý květen byl její facebookový účet zaplnět nenávistnými komentáři a výhružkami smrtí. Osobně jsem si je tam tehdy četl, často se opakoval obrázek, na němž je hlavní hrdinka komixu, která symbolizuje samotnou autorku v době jejího dětství, zabíjena v plynové komoře. Její facebookový účet byl vymazán, což se jí děje častěji kvůli nejsměšnjším důvodům (jednou byla facebooková stránka jejího komiksu vymazána kvůli tomu, že v nějakém příspěvku zmínila nadávku "tranny", kterou její "kritikové" napadají ji samou).
https://montrealgazette.com/news/local-news/cartoonist-sophie-labelle-in-hiding-after-transphobic-threats-escalate

To je jenom pár příkladů šikany ze strany konzervativců, "alternativní pravice"/neonacistů a jiných kteří ze sebe dělají tak rádi mučedníky politické korektnosti.

A znovu opakuji, že to mazání příspěvků nebo účtů levicově a/nebo liberáně smýšlejících lidí se děje neustále a kvůli sebemenším blbostem. Já to vím, protože jejich stránky sleduji. Nejhorší je to asi na Youtube, kde stačí masově nahlašovat určité video, jež je potom automaticky odstraněno bez ohledu na to, jaký je jeho obsah (pozitivem těchto praktik je fakt, že už několikrát zajistily do té doby neznámým levicovým youtuberům větší pozornost, protože jejich videa spolu s odkazem na jejich kanál šířili známější youtubeři).

A jestli myslíte, že se mantinely posunují doleva, zkuste někam na internet napsat nějaký lehounce kontroverzní levicový názor a uvidíte tu smršť komentářů, kde budete osočován z židobolševismu, "sluňyčkařstvy", vraždy západní civilizace atd.

A ta vaše poslední věta je vážně skvělá - kdyby byla hypoteticky nastolena levicová totalita, půjde samozřejmě o vinu levice, ale když bude nastolena totalita pravicová, půjde nejspíše taky o vinu levice! Aha.

20

Odpovědět

+Zlý libtardShodneme se na tom, že výhružky smrtí jsou odporné a dochází ke korporátní cenzuře z banálních důvodů. To mazání je ovšem důsledkem boje levičáků proti hate speech, právo nebýt uražen a podobné blbosti. Ten bič jste upletli vy a napráskáno dostaneme všichni.

Měli bychom vymezit, o jakém prostoru se bavíme. Situace je dost odlišná v USA (silně rozdělená společnost), v Německu (nejnebezpečnější extrémisté jsou Antifa, s politickou podporou zelených a rudých komunistů) a u nás. Na internetu dominuje americká hysterická situace, největší soc. sítě tam patří.

U nás je naštěstí společnost proti západu pozadu, takže ten váš kulturní terorismus neakceptuje. Je tu celkem klid, řeči se vedou, ale náckové ani áčka nemají politickou ani početní sílu. Podle mě jsme pořád zaplaťpámbu široko daleko nejsvobodnější stát - co se týče osobních svobod, ekonomicky ne, když mi stát uloupí dvě třetiny mzdy.

02

Odpovědět

+DurangaAsi se shodneme na tom, že se ve většině věcí neshodneme :)

Máme prostě úplně jiný světonázor a další debata by nejspíš nebyla moc plodná. Přeju pěkný víkend.

10

Odpovědět

+Zlý libtardTeda ten skluz ve videích mě stojí zajímavé komentáře. Nicméně si naopak myslím, že jste se ve většině shodnuli a jen se lišíte v minoritách. Duranga ve svém posledním příspěvku totiž dobře naznačil, že si je třeba vymezit pojmy. V poslední době pozoruji velký rozpor mezi lidmi, co je míněno pod pojmy levice, pravice a to nejen na ekonomické úrovni. Pro příklad, pro mě jako libertariány, jsou veškeré diktatury, státy ve své podstatě levicové. Ale rozumím tomu, že moderním levičákůn, dle amerického označení liberárům, to není po filozofické rovině po chuti.

20

Odpovědět

+DurangaHilter že nebyl levičák? What? A v jaké že straně začínal? NSDAP - socialista jak vyšitý.

11

Odpovědět

genius, raz sa o nom bude ucit
v skolach

77

Odpovědět

Ach jo, tydle vedecky naprosto nepodložená tvrzení od odborníků miluju. Mam takovej pocit že lidé z oboru si trhají vlasy :D nad tímto odborníkem na všechno. Ješte s jakou kuráží a sebevědomím tvrdí že to tak prostě je :D

1019

Odpovědět

možná že to je to jediný co nás na tom sere, jak o všem mluví jako o naprostym dogmatu :D v hodně věcech s nim souhlasim, ale možná by to mohl slovně podat spíš jako teorie a teze:D nevim

94

Odpovědět

+vlasy98Zní to dost radikálně a taky s nim občas nesouhlasim... na druhou stranu chápu, proč to tak říká - lidi by to jinak vůbec nezajímalo. Určitě by o tom moh mluvit víc "profesionálně", ale většina lidí bude takový přednášky bohužel ignorovat - tohle je daleko důraznější, živější... někomu se to může zdát až moc přehnaný, ale pro většinu lidí je to asi lepší způsob, aby si z toho aspoň něco odnesli.

101

Odpovědět

+vlasy98Také nemohu se vším co tvrdí souhlasit. Zatím to na mě dělá dojem, že má dobře podložené to, co odpovídá jeho světonázoru resp. ideologii. Věci, které mu neodpovídají, zas tak moc neřeší.
Odhaduji, že (stejně jako se to stalo mnoha dalším odborníkům) je až příliš zatížený svou optikou, kterou poměřuje ty důkazy - a co neodpovídá jeho pohledu, to alespoň částečně potlačuje. Bylo to hezky vidět na tom videu o manželství a rozvodu - úvahy podporující manželství moc podložené nebyly, naopak když kritizoval rozvody, zmiňoval statistiky (a i vyjímky, které jim odporují - což je dobře).
Co prezentuje tady v tom prvním videu má také zjednodušené a hodně to bere optikou toho, v čem žije. A výsledek? Kdo mluví pravdu se nejspíš dostane nejvýš v hierarchii? No hezké, proč jen když se rozhlédnu po téhle zemi, tak mám dojem, že to neodpovídá skutečnosti?

31

Odpovědět

"Tyhle vědecky naprosto nepodložené tvrzení od odborníků....". Tohle v případě Petersena je učebnicový Oxymóron. Ten člověk je vystudovaný a celoživotní psycholog a pokud se nepletu, tak psychologie je věda chování a mysli. Ten chlap toho napsal hromadu a ve svých názorech vychází z výzkumu (ať už svého nebo jiných lidí). Taky s ním nesouhlasím úplně ve všem, ale říct, že je to nepodložené?

205

Odpovědět

+Inkognitono jo, ale až 50 procent už klasických psychologických studií se nepodarilo zopakovat s rovnakým záverem. Ríkají tomu "replikační krize psychologie" Jaksi vyšlo najevo, že není dobré když vetšína studií se delá na američanech, nebo na studentech psychologie atď, že stejné otázky a pozorováni v Azii či Africe vede k jiným výsledkúm...
a tá jeho veta "dynamika mužskej hierarchie je selekčný mechanizmus riadený ženami"? však ženy si vyberajú mužov z vrchnej časti hierarchií nie preto, lebo sa tam dostali, ale že tam sú... ženám je jedno ako sa tam dostali (teda nezajíma je až tak)...

00

Odpovědět

Já teda zase nesnáším, když se lidi až moc ohání vědeckými studiemi a berou je jako neotřesitelnou pravdu.
Ber to jako jeho názory. Nemusíš souhlasit se vším, co říká, to není matematika.

82

Odpovědět

+jjkpro mě je podstatné že oddělil pravdu - vědeckou od jeho tvrzení pravdy behavionarlní, což je něco co většina lidí nechápe.

00