Astronautův pohled na ZemiVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:10 285

V tomto díle Veritasia se podělí kanadský astronaut Chris Hadfield o svůj pohled na Zemi a klimatické změny.

Přepis titulků

Když jsem byl poprvé na výstupu do vesmíru, byl jsem nad nočním Indickým oceánem. Zhasl jsem světla, aby si moje oči zvykly na tmu. Když jsme minuli Austrálii směrem na jih, proletěli jsme skrz polární záři. Viděl jsem, jak se mi míhají pod nohama všechny ty barvy a... Polární záři už jsem viděl ze země, ale být uvnitř ní, být součástí té interakce mezi Sluncem, atmosférou a magnetickým polem vizuálně, jako v duze nebo něčem podobném, to bylo připomenutí, jak je to všechno propojené a jak energie Slunce, ochrana atmosféry a natočení magnetického pole spolupracují.

Ukázalo mi to, že je to systém, děje se to pořád.

Většinou to jen nevidíme, ale děje se to neustále. Pořád na sebe působí. Oběžná dráha vám ukáže tu perspektivu. Vidíte, že to je složitý systém, na který působí mnoho vnějších vlivů. I její obyvatelé jsou jedna z věcí, které na Zemi působí. Sopečné erupce, ale také rostliny a zvířata.

A v posledních 100 let jsme se tolik rozmnožili, že nás tu teď dýchá 7 miliard, neustále jíme a doma si svítíme, zapínáme motory v autech. Samozřejmě i to má vliv na celou planetu. Někdy je náš vliv vidět z vesmíru. Nad Mexico City nebo Pekingem je to vidět pouhým okem. Znečištění je vidět z vesmíru. Je to jako ošklivá, šedá skvrna na povrchu Země.

To je člověkem způsobená lokální klimatická změna. Když se podíváte na Asii, na svém prvním letu jsem viděl Aralské jezero. V 90. letech to byla zdravě vypadající vodní nádrž. Ale v posledních 20 letech se kvůli zemědělství a zavlažování Aralské jezero změnilo z čtvrtého největšího jezera na světě na skoro neexistující. Je vysušené.

A udělali jsme to schválně. Bylo to vědomé rozhodnutí, aby čtvrté největší jezero světa skončilo jako malá, smradlavá louže. Co bylo pobřeží, je teď prázdný písek, kde jsou jen zbytky hnojiv, které se do jezera po dekády vpíjely. Očividně měníme klima na globálním měřítku. Ale důležité je, kdo se rozhodne něco změnit. Nemůžeme čekat, že to udělá někdo za nás.

Nemají důvod to dělat. Zvlášť, pokud jsou námi zvolení. Když je zvolíme, reprezentují nás. A pravá motivace musí přijít od nás jednotlivců. My to musíme změnit. Nemůžeme říkat oni, on, ona nebo ono. Musíme to být my nebo já, kdo to musí změnit. Nebude to perfektní a bude to krize, co lidi nakonec donutí změnit své chování.

A věci se před zlepšením zhorší. Ale jsem přesvědčený, že to není konec světa. Je to jen problém, kterému čelíme. Něco to změní, ale nakonec ho dokážeme vyřešit. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono se to krásně kecá ale řešení začnu u jednotlivců:

Smog = průmysl a konzumní svět -> přestanu jezdit autem, chodit do práce, používat klimatizaci. -> budu žít na venkově a živit se pouze tím co vypěstuji a směnným obchodem.
Populace -> nebudu mít děti já ani každý třetí náhodně losovoáný, podstoupím dobrovolně sterilizaci.
Lékařství -> léčení pouze drobných zranění, při vážných bez léků život ohrožujících nemocí = dobrovolná sterilizace

A tak se dá pokračovat... Zkuste si to aplikovat na sebe a uvidíte jak budete celý hrr.

05

Odpovědět

Populácia: Žiadne losovanie...Eugenika.

00

Odpovědět

Rukavici s kameny!
Kdyby každý žil na venkově žádný by nebyl, dnešní svět se snaží píše efektivnost, ano konzumní způsob ekonomiky není ta správná cesta v tom měl minulý režim výhodu. Vše se dělalo tak aby to vydrželo co nejdéle.
Je to mezinárodní problém proto se musí jednat o společnou akci. Nějakej Elon to nezachrání a už vůbec ne nesmyslená ekoterorizace - viz. zákaz plastových pytlíků!

12

Odpovědět

Nedá mi to ale som toho názoru že ak by každý mal možnosť sa pozrieť na našu planétu z vesmíru tak by sa veľa toho zmenilo, musí to byť niečo
nepochopiteľné a neskutočné . Nezmenil by sa každý ale väčšina populácie, svoj prístup k planéte, myslenie a hlavne zodpovednosť.

61

Odpovědět

Trochu mi vadí, jak spousta lidí hlasitě propaguje "Musí přijít změna", "Musíme se změnit", ale nikdo už podrobněji nerozebere, co by chtěl změnit, jak a proč. Protože když rozebere, tak zjistí, že změnit to není tak jednoduché, jak si to idealisticky představoval.

Vysychání aralského jezera je sice smutné, ale s rostoucí populací se nedá ochránit každý kámen. Já osobně bych ho samozřejmě raději viděl nedotčené, průzračně čisté a plné života, ale chápu, že nevyhnutelně musí vyhrát tvrdá realita v podobě zemědělství, bavlníkových plantáží apod.

106

Odpovědět

Co? : Chelo by to zavest redukci populace by to chtelo zavest.
Jak? : Thanos mel rukavici, my mame ...., vlastne nic. To je tema pro komplexnejsi debatu.
Proc? : Lidi je jak sr...., no lidi je proste moc.

51

Odpovědět

+RandomNerd0081Naprostý souhlas, přelidnění je podle mě zdroj většiny současných problémů. Jeho řešení se ale v současném superdemokratickém světě bohužel hledá těžko...

51

Odpovědět

+jjkTřetí světová válka by možná byla řešením :D Ale opravdu světová, ne zase jen v Evropě a Japonsku.

00

Odpovědět

+Johan3k:-D
Kéž bychom se mohli vyhnout i téhle variantě.

20

Odpovědět

hádám že na nás těžce serete s tím jestli se nějak vyřeší to umístění videí...

413

Odpovědět

Ahoj, umístění videí je teď nové a bude trvat nějakou dobu, než budou k dispozici měřitelné výsledky. Snažíme se vyřešit bugy, které jsou s tím spojené. Je mi líto, že máš pocit, že na vás "sereme".

23

Odpovědět

A co přesně ti vadí? Já jsem žádné problémy v poslední době nepozoroval.

42

Odpovědět

+jjkjá pozoruju krvácející oči

26

Odpovědět

ja som s tym maximalne spokojny, anezene

00

Odpovědět

Mě to třeba taky neskutečně vadí. Hlavně za změna velikosti videa. Proč nemohl být nějaký proužek těsně pod videem? Ne až pod tagy, jak to bylo do teď, ale prostě pod videem. Video by se nezmenšilo a ani by mě to tolik nerušilo při sledování. Nikdy jsem nezapínal fullscreen, protože není zcela korektně funkční a tato změna mi vadí, protože je video opravdu malé. Kdyby se web přizpůsobil velikosti monitoru, tak by se tento problém asi taky vyřešil, ale asi to není tak jednoduché naprogramovat.

42

Odpovědět

No chtělo by to nějakou apokalypsu. Třeba nějaká celosvětová chřipka nebo černej mor verze 2.0. Bohužel s mým štěstím bych chcípnul mezi prvnejma :D

152

Odpovědět

Neboj ono neco prijde dinousari meli asteroid my se vyhubime sami:)

92