Nadkupa Laniakea

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:843
Počet zobrazení:14 982

Asi každý z nás ví, že naše planeta je součástí Sluneční soustavy a ta je součástí galaxie Mléčné dráhy. Ale vědci nyní zjistili, že naše galaxie je součástí něčeho neuvěřitelně obrovského, nadkupy zvané Laniakea.

Přepis titulků

Někde ve vesmíru existuje malá modrá planeta, která je třetí planetou u hvězdy jménem Slunce. Je to jedna z miliard hvězd ve spirální galaxii zvané Mléčná dráha. Ale kde ve vesmíru je Mléčná dráha? Vědecký tým shromáždil data o více než 8 000 blízkých galaxiích. Zmapovali pozici a pohyb každé galaxie. A poprvé mohli ukázat, že Mléčná dráha je součástí většího systému galaxií. Nadkupy galaxií, kterou pojmenovali Laniakea.

Mléčná dráha se nachází na okraji této struktury. Celý vesmír může být chápán jako síť galaxií zvaná Vesmírná síť. Některá místa zejí prázdnotou. Jiná místa jsou plná galaxií sloučených do nadkup. Nadkupy jsou tou největší strukturou, kterou jsme ve vesmíru nalezli. Vědci nedokázali přesně definovat, kde jedna končí a druhá začíná. Při mapování naší nadkupy se tým, vedený Brentem Tully z Havajské univerzity, zaměřil na přesné zmapování pohybu blízkých galaxií.

Přesto, že se vesmír rychle zvětšuje, gravitace odvádí svou práci a funguje proti tomuto zvětšování. Když výpočty vyrušili vliv rozpínání vesmíru, zjistili vědci, které galaxie míří k nám, ty jsou modře, a které od nás, ty jsou červeně. To jim umožnilo vytvořit mapu vesmírných proudů. Proudů, kterými galaxie putují a kde jsou pomalu přitahovány gravitací.

Díky tomu mohli vytvořit novou mapu rozmístění hmoty ve vesmíru. V naší domovské nadkupě můžete vidět, jak se většina galaxií pohybuje k hustému středu. Ten je znám jako Velký atraktor. Naše galaxie pomalu míří k tomuto bodu ve vesmíru, který v našem regionu dominuje. Podívejme se na to jinak.

Každý kruh reprezentuje galaxii. Opět vidíme, jak se většina galaxií pohybuje k Velkému atraktoru. Šipky ukazují směr. Mezi Velkým atraktorem a Mléčnou dráhou je relativně prázdná oblast zvaná Modrá prázdnota. Vedle nás je Panna, velká a hustá kupa, jejíž jasné galaxie ze Země pozorujeme po staletí. Doteď astronomové řadili Mléčnou dráhu a blízké galaxie k Panně.

Nás a další blízké kupy do nadkupy, která se rozkládala v prostoru v průměru stovek milionů světelných let. Za použití nových technologií vidíme, že je to jen špička ledovce. Toto množství kup je součástí mnohem větší nadkupy. Je 100krát větší a mnohem hmotnější. Jak vědci poznají na této vesmírné mapě hranice? Zde je černě naše nadkupa a červeně sousední nadkupa Perseus-Pisces. Vědci hranice definují jako místo, kde se tok galaxií obrací.

Něco jako voda na předělu. Zde se sousední struktury oddělují. Toto je první jasná definice nadkupy. Laniakae v havajštině znamená "Nezměrné nebe". Je to vhodný název pro obří uskupení galaxií, kterého jsme součástí. Teď už víme, že na okraji nadkupy jménem Laniakea je galaxie zvaná Mléčná dráha. A kolem hvězdy zvané Slunce se otáčí naše modrá planeta.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nefunguje :(

00

Odpovědět

mě hrozně děsí, že vůbec nevíme, kde je ta hranice. jakože je prostě klidně možný, že tahle monstrózní nadkupa je prostě něco jako buňka nějakýho mnohem většího organismu. Jenom mimochodem - takhle to vypadá ve vesmíru: a" target="_blank" rel="nofollow">https://38.media.tumblr.com/tumblr_m9t2yzVyeV1rfuijjo1_500.jpg
a
" target="_blank" rel="nofollow">https://38.media.tumblr.com/tumblr_m9t2yzVyeV1rfuijjo1_500.jpg
a
takhle vypadaj neurony v mozku:
http://www.urbagram.net/images/_neuron_culture_800px.jpg
...

672

Odpovědět

ano taky mám nazor ,že zijeme jen v obrovském superorganismu. co je pod mikro může byt i makro. Navic vesmir je fraktalové povahy. Neustale kopirovaní sebe sama :)

00

Odpovědět

It's a penis, GIANT PENIS!

616

Odpovědět

S názorem, že se lidstvo vyhubí a vesmír si oddechne se setkávám v poslední době stále častěji. Je mi smutno z toho, že se tak přehlíží existence Boha a jeho Písma. Přitom vše co tam je napsáno je vědecké. Například už před 3,5 tisíci lety tam zapsal, že je země v prostoru, zavěšena na ničem. Že je kulatá apod. Taky tam skutečně předpověděl, že lidé budou zemi ničit. Ale taky tam slíbil, že včas zasáhne, aby k vyhynutí lidstva nedošlo. Že zničí pouze ty, kdo ničí zemi.

457

Odpovědět

Přehlíží se to proto, že žádný Bůh neexistuje a Písmo je vykradeniny dřívějších náboženství apod. A ne, nic v Bibli není "věděcké" a už vůbec ne věděcké.

328

Odpovědět

takže oni vedeli že zem je guľatá a v priestore he? :D Giordana Bruna upálili len tak pre srandu králikov a perzekúcia Galileia bola tiež len naoko :D Kaktus ty žiješ v nejakej čudnej bubline. Boha si niekto vymyslel v makovicu už sa s tým zmier a začni žiť život. Spoliehať sa na imaginárneho kamaráta už nie je trendy.

193

Odpovědět

+EsperoNechápu proč ze sebe někdo dělá dobrovolně pitomce. Ano v biblické knize Job myslím je psáno toto - Je jeden, který bydlí nad kruhem země a zavěšuje zemi na ničem. Bible sama tvrdí, že vesmír měl počátek, což je v souladu s vědeckými fakty. V bibli je v podstatě popsán koloběh vody v době, kdy nikdo neměl ani páru o něčem takovém atd. A tak bych mohl pokračova. Mám ji předčenou asi 3x. Můžeme o tom polemizovat, ale tvrdit bez sebemenšího důkazu, že vesmír a jeho dokonalé uspořádání vzniklo náhodou, je ještě největším projevem stupidity. Zeptejte se někoho kdo se vesmíru věnuje co na něj dělá největší dojem. Odpoví Vám že uspořádanost.... ale náhodná věc těžko bude sama od sebe uspořádaná že? :) Ale rozumím tomu že v 21 % století není pro Boha místo... je to ale paradox, protože čím více vyspělejší jsme, tím více ve všem musíme vidět jasnou a dokonalou konstrukci a záměr. Země má desítky naprosto nutných pravidel, z nichž by jedno neexistovalo a život by nebyl možný.... desítky takových.... náhoda? Ani to kde země ve sluneční soustavě země je umístěna není jen tak...ale je to perfektní umístění. Já pro svou víru ve stvořitele mám miliardy důkazů..... ale máme svobodnou vůli.

1515

Odpovědět

+EsperoNáhoda? Pozri sa na vesmír, na to nespočetné množstvo galaxií, nehovoriac o planétach. Ako to môže byť náhoda, že na jednej z nich vznikol život ? Len v našej galaxii existuje hrubým odhadom zhruba 2 miliardy exoplanét podobných Zemi s priemerom 0,8 - 2x polomer Zeme, čo obiehajú okolo hviezdy podobnej Slnku. Dalo by sa povedať že to nič neznamená, že si len veľa laikov v četne mňa týmto udržuje plamienok nádeje, ale sám Hawking povedal že život na iných planétach je vysoko pravdepodobný, tak už komu budeme veriť ak nie jemu :D

41

Odpovědět

Líbí se mi jak je člověk zaujatý vesmírem, ale krásy naší "malé" planetky ocenit nedokáže. Hledáme planety, hvězdy, galaxie, nadkupy a kdoví co ještě, ale přitom nevíme, co se skrývá na dně oceánů, v hloubi starých hvozdů a pralesů.
Investujeme obrovské peníze a zdroje do výzkumu vesmíru, ale vlastní planetu, nejkrásnější planetu v celém vesmíru, výjimečnou životem, který jsme nikde jinde neobjevili, devastujeme způsobem tak hanebným až je mi stydno, že patřím k lidské rase.
Máme doslovně hlavu v oblacích, ale nechceme pohlédnout dolů na stopy a jizvy, které zanecháváme a které jen tak nezmizí.
Snažíme se objevit cizí rasy, ale sami mezi sebou nedokážeme vyjít pro pár hloupých odlišností jako je barva kůže, víra, zvyky a názory.
Štěstí je, že jsme tak nicotní a hloupí. Lidstvo jednoho krásného dne zmizí, s největší pravděpodobností vlastní vinou a konečně si Země zhluboka vydechne.
A k čemu nám tehdy bude vědomí, že jsme ve Sluneční soustavě, Mléčné dráze a Nadkupě Lanikea?

4322

Odpovědět

Tak to je poněkud depresivní názor. Rozhodně bych neházel všechny lidi do jednoho pytle. Na této planetě jsou stovky vědců, kteří zkoumají naši planetu a snaží se přijít na způsob jak ji pomoci. Věřím, že lidi mají ještě šanci se změnit.

314

Odpovědět

+RookieMě připadá spíš nadějný než depresivní. Já to beru tak, že až se jednou sami zničíme, tak po nás nezůstane zas tolik škody, vzhledem k velikosti vesmíru k zanedbatelné velikosti planety. Lidé mají šanci se změnit, ale jde o to, jestli ji promarní nebo ne. Vždycky jsem byl realista, takže za mě "ano, promarní ji", jestli se nějakým zázrakem nezmění kolektivně způsob myšlení alespoň většiny lidí na zemi, protože mě nenapadá jiný způsob. Myslím si, že teď už je jedno, co uděláte, jak se zachováte, jak moc budete třídit odpad nebo jestli uspořádáte charitativní sbírku :D zní mi to směšně :D pachtíme se za tak strašně zbytečnýma a bezvýznamnýma věcma, že to není smutné, ale vtipné :D

26

Odpovědět

Ještě že David Attenborough neumí česky...

20

Odpovědět

Já od té doby co jsem objevil Stargate serial chci byt kapitanem USS DaeDalos cestovat vesmírem :D a bránit naši Zemi před nepřetaleskymi rasami.

246

Odpovědět

Chci být nesmrtelný a nezničitelný a moci se přenášet v čase a prostoru jak chci, abych mohl cestovat vesmírem.

274

Odpovědět

Stejně byste byl dítko, které se musí všemu naučit a potom... potom kdo ví :)

50

Odpovědět

zajímalo by mě co je na konci vesmíru :)

222

Odpovědět

turniket do druhého :D

700

Odpovědět

Restaurant s mluvícíma krávama

160

Odpovědět

spíš než tohle je zajímavá teorie superstrun, že samotný vesmír je součástí tzv. mnohovesmíru, kde sou blízko od sebe vzdáleny paralelní vesmíry, což se pravděpodobně nám jeví v tomto našem vesmíru jako temná hmota a energie. Tuším že sem někde viděl že ta temná hmota nebo celkově vesmír má podobnou strukturu jako tahle Laniakea.

54

Odpovědět

je to teória podľa ktorej vznikol celý náš vesmír kvantovou fluktuáciou a takéto vesmíry v podstate vznikajú stále a dokonca v nich môžu platiť odlišné fyzikálne zákony.

30

Odpovědět

Je úžasné že jsou tu taková videa, i když anglicky rozumím celkem dobře, asi bych na něj nebýt videačesky nikdy nenarazil. Vesmír je nádherná, impozantní věc. Víc takových videí!

450

Odpovědět

Děkuji.
Děkuji za překlad videí (nejen) tohoto druhu, protože i když si myslím, že jsem vědomostně (obecně) poměrně inteligentní, vždycky mě dostane nějaké video podobného rázu, ve kterém se dozvím nové informace nebo si prohloubím své stávající. A i kdyby jen třeba na chvilku mě opravdu dané video dostalo a přinutilo k nějakému hlubšímu zamyšlení, vítám to, protože mě to může navést někam absolutně jinam

Já jsem za to opravdu vděčný, protože když si tak promítnu, kolik je v dnešním světě reálných možností, které člověk může v jedné sekundě sledovat/dělat, tak mě to až mrzí, že nemám víc času, abych se mohl věnovat a zabývat do hloubky všemu. Tím chci říct, že aktuálně nejsem uplně fanoušek fyziky/astronomie, abych o tom četl literaturu a tudíž je pro mě takovéto video naprostou výhrou v loterii.

Možná to někomu přijde trošku sentimentální, ale mě osobně toto video dalo informace, které jen tak běžně nikde nenajdu se povalovat. Hlavně i díky tomu jsem narazil na komentář od Hrdloduse, podíval se na to měřítko velikostí a opět jsem se dostal někam jinam a poznal něco nového.

363

Odpovědět

Hm, tak na to jsem asi moc hloupej :D

33

Odpovědět

Nemam rad tyhle "jsem maly a bezvyznamny" videa, jakkoliv mohou byt fascinujici :D

235

Odpovědět

A čemu se divíš? Dyť seš jouda.  :-)

570

Odpovědět

Za předpokladu, že bůh je nekonečný a vesmír je taky nekonečný... dali byste si palačinku?

1644

Odpovědět

HOLLY: Další pečivovitá otázka!
TOASTOVAČ: Není jen pečivovitá. Je taky dost marmeládovitá.
HOLLY: Polož mi pečiva prostou a marmelády prostou otázku! :D

142

Odpovědět

Neuškodí připomenout měřítko velikostí: http://my-soft-blog.net/uploads/files/1328221301_scale_of_universe_enhanced.swf

Je
to úžasné. O tomhle jsem ani neslyšel.

(Technická poznámka: Naše galaxie je Galaxie. Mléčná dráha je označení pro útvar na obloze, kterým je Galaxie viděná zevnitř - ze Země. Je tak samozřejmé, že se prakticky může Galaxie označovat jako Mléčná dráha.)

752

Odpovědět

Moc dík za zajímavou stránku.

161

Odpovědět

Mléčná dráha i Galaxie jsou rovnocenná pojmenování, ale název Galaxie není zdaleka tak praktický

25

Odpovědět

+PomPokoJe v tom trošku hokej. V českých pojmech je Mléčná dráha jen světelný úkaz na obloze, zatímco naše galaxie se jmenuje Galaxie (stejně tak jako se náš měsíc jmenuje Měsíc).

V anglii/USA i jinde se pojem Milky Way považuje za součást názvu naši Galaxie, konkrétně Milky Way Galaxy. Tento název používá oficiálně i NASA.

Mléčná dráha, tedy Milky Way není název žádné galaxie. Tento pojem vznikl z pozorování, kdy se na obloze za správných podmínek objevila světelná dráha barvou připomínající mléko. Skutečně nejde ale o žádnou dráhu, ale o pohled na bok Galaxie - jako kdybyste se dívali na hranu mince (taky netvrdíme, že mince je jako kus dráhy, ale jde o válec).

91
Další