Česká republikaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:3 138
Počet zobrazení:604 346

Česká republika se konečně dočkala svého vlastního dílu na kanálu Geography Now! Tak se pojďte podívat, co si o nás myslí v zahraničí. Třeba se také dozvíte něco nového.

Přepis titulků

Barby, kolik je ti let? - Pamatuješ Československo? - Česko... Co? Já ho ještě pamatuju. Ahoj, já jsem Barby. Dostali jsme se k poslednímu státu začínajícímu na C. Česká republika. Teď si technicky změnili anglický název na Czechia. - Myslíš to problémové místo v Rusku?

- Ne, to je Čečna. - Myslíš tu věc na Chorvatské vlajce? - Ne, to je "chequy". - Ta hinduistická věc? - To je čakra. - Střelec na C5? - Ne, to jsou šachy. - Ta prodejna hamburgerů? - Ne, to je restaurace Checkers. - Ta věc v hotelu? - Ne, to je check-in. - Danny Tanner? - Radši začneme. Česká republiko, jsi srdcem střední Evropy. Jsi mostem mezi západem a východem.

Stát leží ve střední Evropě, kde je obklopen Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem. Je rozdělena do 13 regionů a hlavním městem je Praha, které leží přibližně ve středu země. V České republice panuje silný regionalismus. Možná jste někdy slyšeli slovo Čechy nebo český, bez ohledu na to, zda název popisuje určitou část Slovanů. Tento název odkazuje na tuto část České republiky.

Nenazývejte celý stát Čechy. Naštvete celou východní část země. Česká republika je složena ze tří regionů, které spolu trochu soupeří. Kromě Čech je tu Morava a Slezsko, které často má silný vztah k Polsku. Ačkoliv neexistuje žádná přesná hranice, Morava se nachází zde a rozděluje tři kraje. České Slezsko leží na nevelkém území na severovýchodě státu.

Také Česko nenazývejte východoevropskou zemí. Je to střední Evropa. Česká republika nedrží žádná oddělená území. Jen si technicky pronajali tři přístavy v Hamburku. I když nejsou považovány za exklávy, probíhá tu obchod, protože Česko nemá přístup k moři. Roku 2028 se tyto přístavy zase navrátí Německu. Jen aby bylo jasno, s ohledem na současné dění budu zemi nazývat střídavě Česko a Česká republika.

- Nebudete vědět, jak ji nazvu příště. - Je to jako hádanka. Druhé a třetí největší město, Brno a Ostrava, naleznete na Moravě a ve Slezsku. Silně soupeří s Prahou. Ale přátelsky. Tedy ve stylu "neštvi mě, nebo tě přátelsky bodnu". Zajímavé je, že tu neexistují žádná předměstí. Město skončí a hned začne venkov. Když mluvíme o venkově, promluvme si o krajině. Abych byl upřímný, Česká republika není nejzalesněnější krajinou v Evropě, mnoho oblastí mimo města pokrývají nerovnoměrně tvarovaná pole.

V zemi najdete jen 4 národní parky. Ale najdete v nich úžasné přírodní divy. Natáčela se tu část Narnie. Pokud se na Česko podíváte z vesmíru, všimnete si, že tvarem připomíná misku, kterou ze všech stran ohraničují hory. Díky tomu tu najdete mnoho řek, jako Labe, Vltava nebo Morava. U hranic najdete zelené pahorky a nízká pohoří.

Občas zde najdete les nebo klasický český a moravský hrad na skále. Teď se užijte tento pohled. Pak tu najdete divnou malou poušť, která má sotva kilometr. Většina území je nižinná, občas přerušená pahorkem. V krajině najdete spoustu polí s ječmenem a pšenicí. Nenechte se zmást. Pšenice a ječmen, ač je z nich dobré pečivo, jsou hlavní složkou produktu, který je tím nejdůležitějším ze všech.

Pivo! Ano, pivo. Češi berou pivo velmi vážně. Myslíte si, že Němci nebo Irové mají pivni kulturu? Tak to neznáte Čechy. Ale vážně, Česká republika má největší spotřebu piva na osobu. Je to kolem 145 litrů na osobu a rok. Ale řízení pod vlivem je závažným zločinem, který je přísně trestán.

Mají nulovou toleranci alkoholu za volantem. V Česku si své opilecké rvačky a scény schovejte tam, kam patří. K vám domů. Mnoho rodin ve volném čase chodí "houbařit". Vyjdou si do přírody, sbírají jedlé houby, které si doma uvaří. Česká ekonomika je silně zaměřená na průmysl a výrobu. Především na automobilový průmysl. Auta tvoří 18 % exportu a tento průmysl zaměstnává miliony lidí.

Tak si promluvme o zaměstnancích. Česká republika je jednou z nejstabilnějších a nejúspěšnějších post-komunistických zemí v Evropě. V zemi žije asi 10,5 milionu lidí a má nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Složení obyvatelstva je v tomto případě zvláštní a vcelku vtipné, protože zde oficiálně žije velké množství lidí bez národnosti. Ačkoliv podle všech rozumných statistik tu žije 90 % Čechů, Jen 65 % lidí se považuje za Čechy, zatímco 25 % je "nespecifikováno".

Je to kvůli tomu, že při sčítání lidu byla otázka národnosti dobrovolná. Mnoho lidí to prostě nevyplnilo. Zbytek obyvatel se považuje za Moravany, Slováky či jiné. Ten zbytek tvoří Ukrajinci a překvapivě Vietnamci. Česko je pro Vietnamce zřejmě zemí zaslíbenou. Kdo by to čekal. Čeština je oficiálním slovanským jazykem, kterému rozumí i Slováci.

Poláci mu rozumí méně, ale i tak se domluví. Zajímavé je, že pouze v češtině najdete písmeno Ř. Dělá tento zvuk. On vám to vysvětlí. Toto písmeno se samo vyslovuje jako "eř". Ale ve slově se vyslovuje jinak. Nevyslovuje se to eřeka, což je anglicky river. Vyslovuje se to řeka.

Jednou věcí, v čem je Česko úžasné, je nádherná klasická barokní a gotická architektura. Vyzdobené chodby a vyšperkované místnosti. Další chvíle na ocenění. Kostel sv. Mikuláše Katedrála sv. Víta Bazilika sv. Jiří Je domovem světoznámých skladatelů, umělců, a jednoho držitele Nobelovy ceny za literaturu.

Česko má bohatou kulturu. Ve zkratce, Česko, podobně jako ostatní evropské země, si prošlo množstvím království, říší, knížectví, reformací, spojenectví, bitev, unií, revolucí, rozdělení také byli součástí východního bloku, ale stačí si jen zapamatovat, že i přes to všechno si zachovali svou středoevropskou nacionalistickou identitu.

Především, když jde o hokej. Také mají zajímavý smysl diplomatické vztahy. To si probereme v... Dějiny Česka a jeho sousedů jsou velmi bohaté. Jednoduše řečeno, jako součást bývalého Rakouska-Uherska si Česko zachovalo blízké vztahy k Rakousku i Maďarsku, ačkoliv celá tato říše pro ně skončila deziluzí. Pak to máme malé Lichtenštejnsko.

To mělo problém s některými hrady a pozemky, které zde dřív vlastnilo, a až do roku 2009 tento stát vůbec neuznávali. Tehdy to konečně vzdali. Obecně mají dobré vztahy se státy Višegrádské čtyřky. S Polskem, Slovenskem a Maďarskem. Tyto státy spolu spolupracují na mnoha úrovních. Nejlepší přátelé jsou se Slovenskem. Jsou více než přátelé.

Jsou jako siamská dvojčata, která v 90. letech rozdělili. Bylo to to nejmírovější rozdělení. Češi a Slováci vždy budou přátelé. Česká republika je jako slovanský bratr, který vyrostl, získal práci a který se na rodinných oslavách objeví jen tehdy, když je to opravdu nutné. Příště přijde na řadu Dánsko. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (259)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nerozumím proč tam daval prezidenta s pivem a mluvil o lichnšejnsku o majetcích ,zase podprahová reklama placená zazobanci už neví kam by se nasrali.

117

Odpovědět

V podstatě to říká vše a nic. Je to obsažné ale jen velmi málo popisující ale pro národy jako Američané nebo Australané to zcela posatčí aby si mohli o nás udělat obrázek, úplných blbců.

22

Odpovědět

Velice pěkné. Škoda jen, že to říká tak rychle. Nestačil jsem sledovat titulky a obraz současně, proto jsem podruhé již titulky nečetl a sledoval jenom obraz.

33

Odpovědět

Einfach nur furchbar.

00

Odpovědět

Krome nekolika statistickych udaju vytazenych z wikipedie, video postrada autenticitu a profesionalni zpracovani. Vhodné jenom pro mladé lidi, kterym imponuje dnes vsudepritomna debilizace.

912

Odpovědět

Cool!!!!

13

Odpovědět

This pretty much sums it up! Good job. Very spot on.

03

Odpovědět

Pěkné, ale stránka se jmenuje //videacesky.cz a moderátor řekl jen asi 3 česká slova. Zbytek anglicky. A dost rychle pro posluchače, který nemluví anglicky každý den.

89

Odpovědět

Stránka se jmenuje videacesky.cz, protože dělá titulky k cizojazyčným videům. Máš je ve videu brouku :)

161

Odpovědět

Mele to jako na kolovrátu.

120

Odpovědět

BEEEEEEEEEEEEEEER

30

Odpovědět

I am touched by this video. I am Czech and I am against it. It is not good, it is not professional video. It is not matter-of-fact, Video is full of irony, attacks, mocks. SIMPLY IT IS A SHAME

241

Odpovědět

Totally professional and great. It´s true

33

Odpovědět

By mě zajímalo na jaký video se tady paní blbka Kopřivová dívala . Páč tohle bylo docela treefné a dobré :)

244

Odpovědět

Dobrý, trochu moc rychlý ale vtipný . Díky

211

Odpovědět

Napriek paru imbecilom ktori sa tuto navzajom urazaju...drvivá vacsina slovakov ma rado cechov, verte mi. My sme ako mladsi brat ktory sa snazi vyrovnat velekmu bratovi. Hoci starsi brat nas respektoval malo, mladsi brat rastie a ziskava si respekt. Nezhody, hadky, priatelstvo, sudrznost, zavist...jednoducho patria k rodine :) :)

923

Odpovědět

Souhlasím, také hodně Čechů má rádo bratry Slováky, můj syn, když mu bylo 10 roků a slyšel slovenštinu, tak se mu hned zalíbila . Už je mu 15 a má hodně kamarádů i na Slovensku. Rozdíly dělají jen hloupí a namyšlení lidé. Jsem z Prahy ;-) a myslím si, že Slovensko k nám stále patří a my k nim

870

Odpovědět

Moc hezké a výztižné video.

273

Odpovědět

Pani ci slecna Lucieta 1. Za tak krasna a uprimna slova se nemusite stydet, ani ukryvat se v anonymite.Mate velikou pravdu a ja mam na vztahy slovaku a cechu stejny nazor! Vzdy kdyz jsem pobyval ve Vasi krasne zemi, at jiz sluzebne nebo soukrome, vzdy jsem se potkal bez vyjimky s pratelskymi, milymi, hodnymi, pohostinnymi lidmi. Nevim proc doslo k "rozvodu" nasich zemi ci narodu, asi to bylo diky nafoukanosti
p. Klause a p.Meciara coz byla neodpustitelna chyba! Zdravim Vas a tez preji Vam a me bratrske zemi vse nejlepsi do lepsich casu.Your buddy
Freddy. Hi - FK

310

Odpovědět

Takové hezké, lepší vystihnutí Česka cizinci jsem ještě snad neviděla.

431

Další