SlovenskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:9 355

Slováci, je to tady! Na oslavu znovuspuštění webu pro vás máme epizodu o Slovensku. A to dlouhé čekání se vyplatilo. Barby se na vaši malou velkou zemi podívá pěkně detailně. Myslíte, že má o vás pravdu? Na co podle vás zapomněl, co by v takovém videu nemělo chybět? A co trefil naprosto přesně?

Poznámka:
Na začátku přirovnává Barby Slovensko k Jan, postavě z filmu Bradyovi. Jan, která má pět sourozenců, v tomto filmu žárlí na svou starší sestru Marcii.

Přepis titulků

Ahoj všichni, jsme zpět s Geography Now! Rád vás zase vidím. Tato epizoda bude o Slovensku. Vysvětlím asi po 18. Ve slovanském světě jsou východní Slované: Jižní Slované: A potom západní Slované: - Pojď si s námi hrát, Polsko. - No tak jo! Slovensko patří mezi západní Slovany.

Nejmladší sourozenec: Hej, lidi… Hej, no tak… Mám automobilový průmysl! Určitě máte rádi auta. A co hory? Lyžujete? Slovensko je taková Jan Evropy. To asi neznáte… To je Terry, bude v Šalamounských ostrovech. A teď je tady taky. Pozdrav, Terry. - Ahoj. - Dobrá. Nové intro! Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj všichni, já jsem Barby. Slovensko! Ne Slovinsko. To bude příště. Ty záměny je nebaví. Dokonce se pravidelně setkávají ambasády, aby si vyměnily poštu. Navíc jsou to obě slovanské země, mají podobnou vlajku, za sebou éru komunismu a v různých jazycích začínají stejně: sloven-. Nicméně dnes Slovensko. Než začneme, rád bych představil dnešního hosta: špičkového slovenského youtubera, PPPetera.

Ahoj lidi. Díky za pozvání, Barby! Tvá show mě baví. Jsem ze Slovenska, žil jsem tam 18 let, tak snad tu k něčemu budu. Díky, Petere. Tak teda hurá na glóbus. Nová animace: POLITICKÁ GEOGRAFIE Ach, Slovensko… Nějak jsme vyklouzli z Rakousko-Uherska a také v míru odešli z Československa. - Asi pořád odněkud vyklouzáváme.

- Jste takoví kluzcí… Obrys té země vypadá jako hlava slona s tlustým chobotem. Tak se podíváme na mapu. Slovensko nemá přístup k moři a leží ve střední Evropě. Hraničí s pěti státy. Jsou tak uprostřed, že vesnice Kremnické Bane je prý geografický střed Evropy. Ale to tvrdí kdekdo. Slovensko je rozděleno na 8 krajů, každý se jmenuje podle svého největšího města a má vlajku. Hlavní město Bratislava se v historii jmenovalo různě, leží na západě ve vlastním kraji.

Jako jediné hlavní město přímo sousedí se dvěma státy, Rakouskem a Maďarskem. Bratislava je největší město, tak je v ní i nejrušnější letiště, letiště M. R. Štefánika. Košice jsou 2. největší město, tam je 2. nejrušnější letiště. Protože nemají přístup k moři, vodní doprava zahrnuje pouze řeky. Největší přístav je samozřejmě na Dunaji v Bratislavě. Toto malé území na druhé straně řeky, Petržalka, ale patří Slovensku, ne Rakousku, které se kus jižněji potkává s Maďarskem.

Mají ještě dva mezinárodní přístavy na maďarské hranici, v Komárně a Štúrovu. Slovensko má rozsáhlou státní železniční síť, ŽSR, která sahá do každého koutu země. Hranice jsou jasné, většinou vedou podél přírodních hranic, ale je pár výjimek, třeba Veľké Slemence. Žijí tam hlavně Maďaři, ale půl města patří Ukrajině. Je to rozpůlená enkláva etnické menšiny.

Slovensko má na hranicích hned pět trojmezí a u každého najdete patník, i když zrovna hranici tvoří řeka. Toho bylo hodně. Petere, ty jsi z Bratislavy? Jo, je to dost divné místo. Mají na mostě UFO restauraci. A taky sochu UFO. Asi máme rádi UFO. Zkuste tu najít sochu Čumila nebo lanovku pro auta. A schválně kolik objevíte bunkrů.

Ale Bratislavou podivnosti nekončí. Na Slovensku najdete třeba pranýř ve městě Levoča, do kterého zavírali měšťany, kteří pomlouvali ostatní. Nebo takovýto hotel, a dokonce vlak, co projíždí přes hřiště. Byl jsem tam natáčet cestovní seriál o Slovensku, který ukazuje nejzajímavější místa naší malé velké země. To je ale hloupý místo pro železnici. - Já vím.

- Proč tam je? Nevím. Prostě Slovensko. Zajímavá místa! Co bychom neměli minout, Petere? Je tu třeba orloj ve Staré Bystrici, Chmarošský viadukt, katedrála v Levoče s nejvyšším dřevěným oltářem světa, lidová architektura v Čičmanech, Muzeum moderního umění Andyho Warhola, zřícenina Kláštorisko, lázně v Piešťanech a asi nejznámější je ta spousta, opravdu spousta dřevěných kostelíků.

Nebo přes 200 hradů a 400 zámků, které na Slovensku najdete. Podle toho, jak definujete hrad, by Slovensko patřilo mezi země s nejvíce hrady na obyvatele na světě. Ne, Slovensko, Wales má víc hradů na obyvatele než vy. Ten titul je náš! Díky, zpravodaji z Walesu, Duncane. Můžete ho sledovat. Každopádně děkuji, Petere. Slovensko není význačné jen budovami, mají taky moc krásnou přírodu.

A už jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Na Slovensku mají jeden opakovaný vtip. Vypadá takto: Dnešní události. Tragédie, horská služba nalezla mrtvého horolezce pod vrcholem Svinice. - No tak to řekni. - Vždyť je to jasný. Jedná se podle všeho o pana Jakuba Nováka z Prahy. - No jistě, jak jinak. - To je úplně typický. Sice milují své české bratry, ale Česko zkrátka neoplývá horama.

Tak se podíváme na Slovensko blíže. Asi 80 % země je hornatých. Slovensko je severním koncem Karpat, které poté táhnou až na jih do Rumunska. Karpaty jsou rozdělené na několik pohoří, Malé Karpaty, Slovenské středohoří, Sl. rudohoří, Javorníky, Malá a Velká Fatra a Nízké a Vysoké Tatry, kde leží nejvyšší hora, Gerlachovský štít. V těchto pohořích pramení mnoho řek, také ta nejdelší, řeka Váh, která má asi 403 km.

Ale Dunaj je asi důležitější, protéká Bratislavou a dalšími významnými městy. Podél Dunaje je jedna z mála nížin, Podunajská nížina. Ta je také nejhustěji obydlená a produkuje se tam asi polovina plodin. Jediná další větší nížina je ta Východoslovenská u Ukrajiny. Slováci nemají mnoho jezer, největší je asi Oravská přehrada na řece Oravě. Její zahrazení zatopilo několik vesnic, včetně slavné Slanice, kde se narodil muž, který standardizoval slovenštinu. To jeho památce moc nepomohlo.

Na Slovensku už bylo také objeveno přes 6000 jeskyní, třeba ta nejdelší, Jeskyně svobody, vzácná aragonitová jeskyně, která je na seznamu UNESCO. Nové jeskyně objevují i dnes, milují jeskyně. Když to shrnu, Slovensko je rozhodně hornatá země - a moc rádi do hor chodí. - Na těch horách také najdete přes 1300 minerálních pramenů. Slovensko tvrdí, že má více minerálních pramenů na obyvatele než jakákoli jiná země.

Také mají 2. největší zásobu pitné vody v Evropě, hned po Rakousku. Mají tu i horké prameny, nejslavnější je v Piešťanech, které si oblíbili už Římané. Navíc máme jedinečnou planinu plnou tisíců syslů, které můžete krmit a hrát si s nimi. Fakt spousta zvláštních míst. Děkuji, Petere. Tady obvykle přijde Noah, ale ten je u rodiny, tak jsem si na slovanskou zemi vybral svého nejoblíbenějšího Slovana.

Je čas na Ivana. Pojď dál, nahradíš Noaha. Jak jste viděli, Slovensko miluje přírodu! Ale kromě přírody tu mají také spoustu zdrojů a průmyslu. Slovensko patří mezi hrstku zemí, kde je možné těžit opál. Než měla Austrálie ve 20. století opálovou horečku, dal se opál těžit jedině na Slovensku. Ve 2. půlce 20. století, kdy byli součástí Československa, došlo k výraznému rozvoji průmyslu, nepředstavovali takovou hrozbu.

Díky tomu tvoří průmysl dnes asi 30 % HDP. Největším přispěvatelem jsou automobilky. Slovensko vyrábí nejvíce aut na obyvatele na světě. Když se Slovensko roku 2004 přidalo do EU, těžilo z jednodušší byrokracie, své výrobny tu otevřely společnosti jako VW, Jaguar, Land Rover a Kia. Z toho mělo Slovensko velkou radost. Kdo by neměl. Na začátku 21. století byla jejich ekonomika tak ohromující, že se jim přezdívalo Tatranský tygr.

A když jsme u tygrů… Tady Gary Harlow vám představí místní faunu. Ahoj, jsem zpět! Slovensko je skutečný přírodní ráj! Mají tu 9 národních parků. Většina z nich leží v hornatém středu země. Tam najdete řadu horských, lesních zvířat, některá masožravá. Například nejběžnějšími savci jsou medvědi, lišky, divoké kočky nebo norci. Lov je v parcích zcela zakázán a některá zvířata jsou chráněna na celém území.

Poletuje tu více než 300 druhů ptáků jako potáplice, volavky nebo čápi. Ti určitě všude roznáší děti. Žije tu i 17 druhů obojživelníků. Skokan volský, skřehotavý nebo zelený. V angličtině se jmenuje jedlý, protože se často jí. Navíc je to klepton. To znamená, že se rozmnožuje asexuálně, klade vajíčka, které jsou klony. Je to strašně divný. Pamatujte si, Slovensko je domovem klonovaných žab, - které můžete jíst. To je ode mě vše. - Díky, Gary. Když mluvíme o jedlých věcech, ukončíme tenhle segment tradičně JÍDLEM!

Brambory a mléčné výrobky. Hlavně z ovčího mléka. Ty dvě věci Slováci milují! Opravdu milují. Dělají různé bramborové placky, bramborové pirohy a národním jídlem jsou bramborové halušky s ovčím sýrem. - Co si o tom myslíš jako Srb? - Zní to skvěle! Jsme jako bratranci. Také dělají obří smažený sýr, zelnou polévku s klobásou, česnečku a hlavně národní nápoj, borovičku. A tatranský čaj.

To je likér dělaný z čaje. Když jsme u alkoholu, nezapomeňte na kapurkovou. Musíte vypít posledního panáka, kterého vám nabídnou před odchodem. Odmítnout je považováno za neslušné. My Slováci máme s alkoholem dlouhou společnou minulost. I někteří vysoce postavení politici byli na veřejnosti nachytáni opilí. Například Ján Cuper, který naboural auto. Jo, a na Vánoce jíme kapra. Je to strašný, má spoustu kostí a chutná po blátě. Někdy lidé musí do nemocnice kvůli kůstce, ale stejně v tom pokračujeme.

Díky, Petere. Píšu si. Když jsme u zvyků, hurá na další segment. DEMOGRAFIE Díky, Ivane. Petere, jak bys popsal, co to znamená být Slovákem? Jsme velcí patrioti. Také nás většinou všichni ignorují. A když něco milujeme, tak velmi vášnivě, ale zrovna tak vášnivě věci nenávidíme. Také jsme většinou věřící a milujeme tvrdý alkohol. To se mi líbí, díky, Petere.

Tohle je ostatně slovenská sekera. Poslal mi ji nějaký fanoušek. Moc děkuju! Teď se podíváme na graf. Na Slovensku žije asi 5,5 milionů lidí a míra migrace je u nich na nule. Většinu obyvatel tvoří Slováci, zhruba 82 %. Další skupina jsou Maďaři, především na jihu, tvoří asi 8,3 %. Slovensko se přece jen v minulosti jmenovalo Horní Uhry. Potom tu máme Romy, ti tvoří asi 2 % obyvatel a zbytek jsou Slované jako Češi, Ukrajinci a Rusíni.

Ne Rusové, Rusíni. To je rozdíl. A pak lidé odjinud než z Evropy. Jako měnu používají euro, mají zásuvky C a E a jezdí vpravo. Úředním jazykem je slovenština, která má nejdelší abecedu v Evropě. Celých 46 písmen. V podstatě je to stejná řeč jako čeština, ale je tam pár rozdílů. Vysvětli to, Petere! Uf, to se těžko vysvětluje. Čeština je jediná slovanská řeč, které Slováci perfektně rozumí.

Jsme zvyklí slýchat češtinu v médiích už od narození. Učíme se ji podvědomě. Češi také skvěle rozumí slovenštině, ale mluvit naší řečí jim jde rozhodně hůř, protože se s ní nesetkávají tolik jako my s češtinou. Třeba borůvka je slovensky čučoriedka. Čáp se zase slovensky řekne bocian. A želva je slovensky korytnačka. To jsou úplně odlišná slova.

Děkuji, Petere. Tak tedy… Víra. Na rozdíl od svých českých bratrů se většina Slováků identifikuje s nějakou církví nebo náboženstvím. Míra zbožnosti se ale liší. Dvě třetiny se kloní ke katolicismu, 4 % k řecké katolické církvi, protestanti tvoří asi 10 % a Rusínové jsou většinou pravoslavní. Teď bychom se mohli podívat na to, kdo jsou to Rusíni, někdy zvaní také Rusnáci. Sice tvoří jenom asi 1 % obyvatel, ale na Slovensku je největší rusínská menšina z celé Evropy.

Rusíni nemají vlastní stát, žijí v Polsku, na Ukrajině a Slovensku, mají svou řeč, architekturu, zvyky i vlajku. Když budete mít na Slovensku čas, podívejte se do rusínské vesnice. Je to něco nového a budete působit kultivovaně… Co to dělám… Na Slovensku je spousta lidí a všichni milují sport! Tady je Art se sportovní rubrikou. Rád vás vidím, už je to doba, co jsme natáčeli posledně…

Slovensko! Jeden druh sportu je tady neskutečně populární, lední hokej. Každý Slovák se bude chlubit mistrovstvím roku 2002, kdy vyhráli proti Rusku. To pro ně byla obrovská věc. Také si moc rádi krátí čas krasobruslením. Tihle dva za to dostali spoustu cen, - ale jejich jména fakt nevyslovím. - Zkus to, jak bys to řekl? - Ondrej Nepala. - Ondrej Nesera. Ondrej Nese…

Prej Ondrej Nesera. Pak tu je samozřejmě fotbal, 2. nejoblíbenější sport. Každý Slovák vám bude vyprávět, jak v roce 2010 porazili Itálii. Na olympiádách do roku 2016 získali 36 medailí. A to nepočítám dobu, kdy byli součástí Československa nebo Ralous… Rakouska-Uherska. To je na prd, že 2020 byla olympiáda zrušena. A z nějakého důvodu jim ze všeho nejlíp jde kanoistika.

Z toho mají asi 8 zlatých medailí. Všichni Slováci jsou na jednom člunu. Počkat, říká se na jedné lodi… Díky, Arte. Slováci vás překvapí, už si říkáte, že jim rozumíte, přijdou Velikonoce a oni dělají tohle: Fakt, nekecám. A s tím jdeme k náhodné Hannah a kultuře. Náhodná Hannah! Ta tradice má symbolizovat, jak žena vykvete do krásy.

Okej… Když už jsme u krásy, jedna rychlá vsuvka. Mám na sobě tričko s vlastním obličejem. To si můžete také koupit na naší stránce. Zpět k epizodě. Vzhledem k rozvinutému průmyslu je jasné, že mají na kontě pár vynálezů. Tenhle si jich nechal patentovat asi 20 včetně bezdrátového telegrafu. A tenhle byl prý skutečným vynálezcem moderního vrtulníku. Na svatbách nebo různých oslavách se Slováci někdy objevují v tradičním oblečení, kroji.

Styl se liší podle oblasti, ale většinou mají bílou košili a halenu s barevnou vzorovanou vestou nebo zástěrou. Slováci mají silnou tradici folklóru a vyprávění příběhů. Jeden z nejznámějších hrdinů je Juraj Jánošík. - Bylo to správně? - Skoro. V podstatě slovenský Robin Hood. Jeden slovenský film získal v roce 1966 Oscara za nejlepší cizojazyčný film: Obchod na korze, který vypráví příběh z 2.

sv. války. Slovensko sice bylo tehdy v ČSR, ale ve filmu hrají pouze Slováci a natáčení probíhalo na Slovensku. A nesmíme opomenout jejich přínos výtvarnému umění. Velice často tu najdete nádobí s modranským stylem keramiky. Bývá modrobílá s květinovým vzorem. Slovenští malíři se především po roce 1993 vrhli do tvorby moderního umění, v galeriích jsou běžná díla plná deformovaných scén a agresivně malovaná zátiší s náznakem surrealismu.

Když jsme u surrealismu, teď bude Keith… Kupte si moje triko. Víte, co přijde. Můžete si klidně obléct přímo tenhle obličej. Podívejte se na naše stránky. Tak tedy Slovensko. Nejprve historie. Na Slovensku se našly flétny z doby mého zvonícího telefonu… …chcete navázat smysluplný vztah? Na Slovensku se kolem Nitry našly flétny z rané doby bronzové, kdy zde sídlili Keltové.

Dnes se na oslavách často hraje na slovenské dudy a brumle, ale každý Slovák se asi bude chlubit jedním nástrojem: fujarou. Je to takový hodně dlouhý jakoby fagot, který je jedinečný a často ho považují za národní symbol. V 19. století byla slovenská hudba více ovlivněná Rakousko-Uherskem. Mnozí slovenští skladatelé jako tenhle byli významnými osobnostmi romantismu. Dnešní hudební scéna na Slovensku se vyvíjela v průběhu různých ér a všechny tyto vlivy v sobě spojuje.

Marika Gambitová vydala ze všech Slováků nejvíce alb. Dnes pořádají festivaly evropského významu. Například ten v Bratislavě. A taky… Písky… Festival v Pi-e-š-ťa-nech. A mezi nejznámější patří festival Pohoda, - který běží už od 50. let. - To by šlo. A konečně k metalu.

Slováci se na metalové scéně neztratí. Tady je pár skvělých kapel, které jsem tak různě našel. Tady je seznam. Chtěl bych moc poděkovat našemu fanouškovi Andremu z Rumunska. Poslal mi tričko. Ta kapela se jmenuje asi Ienna. - Koukněte na ně. - Díky, Keithe! Teď rychle k historii. Ta začíná už v době bronzové a železné, žila tu spousta kmenů a etnik, například Keltové. Spousta invazí, byli tu i Hunové, pak přišli Slované, Sámova říše, Velká Morava v 9.

století, Uherské království, v roce 1918 Československo, ve 2. sv. válce byli loutkou nácků, nejsou na to hrdí, Slovenské povstání, sametová revoluce, v míru se rozejdou s Českem, pak člen EU. To je zhruba vše. Teď přichází segment slavných lidí, ale je jich spousta, tak vám vytvořím koláž, můžete si ji vyfotit a kouknout, koho znáte. Ale určitě mezi ně patří i PPPeter.

A teď už poslední část. FRIEND ZONE Přátelé Slovenska. Když si vás podrobila spousta říší a potkali jste spoustu národů, tak nějak si postupně za ta léta vybudujete pěknou družinu. A tak to má Slovensko. U Rakouska a Maďarska říká: Zapomeňme na to, jak jste nás 400 let utiskovaly, je to v pohodě.

Hlídáme si vás, ale je to v pohodě. Ne, vážně, jsou to zásadní obchodní partneři a vychází spolu. Albánie a Rumunsko byly jediní členové Varšavské smlouvy, kteří v roce 1968 neokupovali Československo, Albánie dokonce kvůli tomu od smlouvy odstoupila. Tak je Slovensko těm dvěma zemím vděčné, že se nechovaly jako hajzlové. Je zajímavé, že malé Lichtenštejnsko vedlo zdlouhavý spor o území, které mu prý na Slovensku patřilo.

Spor skončil až v roce 2009, kdy konečně navázaly diplomatické vztahy, ale někteří to stále vytahují. Ukrajina, Chorvatsko, Srbsko a Polsko jsou bratránci, které občas rádi vidí. Mnoho Slováků jezdí do Chorvatska na dovolenou a naopak lidé z těch ostatních zemí jezdí na Slovensko do hor. Pro Ukrajinu je Slovensko určitou bránou do EU. Spousta Ukrajinců na Slovensku i studuje. Finsko si dělá ze Slovenska talisman, dvakrát vyhrálo hokejové mistrovství, když se roku 2019 a 2011 pořádalo na Slovensku.

Indie, Jižní Korea, Japonsko, Arménie, Mexiko a USA. Jen pár neevropských zemí, jejichž vysoce postavení politici navštívili Slovensko a všichni s ním chtěli prohloubit vztahy. Ovšem jejich nejlepší přítel je více než přítel. Jsou jako dvojčata. Česká republika. Blíž si snad dvě země ani být nemůžou. Mluví v podstatě stejnou řečí, sdíleli naprostou většinu historie a prostě si skvěle rozumí.

Je tu jen pár rozdílů. Češi bývají liberálnější než Slováci a také jsou Češi méně věřící. V Česku se pije pivo, na Slovensku tvrdej, ale jinak jsou siamská dvojčata. Na závěr by měl promluvit Peter. Jak bys to shrnul? Slovensko je jako mladší sourozenec Česka, na kterého lidé zapomínají nebo si ho pletou se Slovinskem. Možná není moc velké, ale má obrovské přírodní bohatství, spoustu divných tradic a míst a hodně nadšených, velkorysých lidí.

Cizinci si se Slováky spojují nejčastěji asi toto: Jsme blázni, ale v dobrém smyslu. To si pamatujte. Blázni, ale v dobrém smyslu. Boží, Petere, dobrá práce. Díky, že ses přidal. Sledujte jeho kanál. Počkejte si, příště bude Neslovensko, tedy Slovinsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak ta arogance stříkala z očí. Vycpaní paňáci. Tak proč to dělají, když je to tak očividně nebaví povídat o zemích, které je nezajímají?

21

Odpovědět

arogancia? wtf, maj trošku zmysel pre humor, a neber to tak vážne, ide o zábavný pořad..

00

Odpovědět

Dejte do nadpisu "Slovensko" a hned se vyrojí hromada Slováků, co se bude cítit hrozně ukřivděná :D

01

Odpovědět

Joj jak si sa snazil byt vtipny ale nevydalo. Vyskusal si, nevyslo. Skus este raz no, mozno sa ti podari. (Joke) Cau bratre, mam te rad :)

01

Odpovědět

Musím sa priznať, myslel som si že to bude zaujímavejšie. Zas a znova sme vyzneli ako ochlastovia :D Tie zaujímavé veci pre cudzinca boli dosť v skratke, PPPeter mi tam moc nesedel.
Je tam dosť neprsností.
Namiesto hokeja by som spomenul Sagana, na rok 2002 si už nikto nepamätá. Viac turistov na hory chodí z Čech a Poľska a nie z balkánu. Viac obetí v Tatrách je Poliakov a súvisí to s tým, že tam aj chodí najviac Poliakov. Z balkánu chodia k nám pracovať do fabrík. Morica Beňovského niekdajšieho kráľa Madagaskaru nikto nespomenul Warhola tiež obišli. Z histórického hľadiska patrilo územie ako obranný val proti Turkom, preto toľko hradov. Pričom je tu najväčší hrad strednej Európy, Natáčal sa tu seriál Marco Polo z Netflixu ,pomerne významne použili naše exteriéri. Vladimir Furdík hral nočného kráľa v GoT. Žiadny skanzén nespomenuli rovnako ani teplé pramene, ktoré sú po celom Slovensku.
Najvýznamnejšia rieka je Váh, na území Slovenska žijú aj vlci a Zubor, ktorý má európsky význam.
Priemyselné zóny mohli spomenúť Považie a trebars firmu Jawa.

Ako mohlo to byť zaujímavejšie video, prišlo mi to zbrkle. Ale tak ja som Slovák, takže vidím kopu chýb a chcem aby nás svet videl v pravom svetle a nie stereotypy. Ako po tomto by som ako cudzinec nemal chuť prísť navštíviť Slovensko.

110

Odpovědět

Chyba ve videu (ne v titulcích):
Na třetí fotce krojů (16:36) je moravský kroj z Dolního Němčí a na čtvrté fotce (16:40) vlevo je český kroj ze Strakonic a vpravo moravský kroj z Popic (Hanácké Slovácko)

20

Odpovědět

1. Absolútne nechápem žiadny obrázok, kde Slovensko je na ľavej strane a Česko na pravej strane. A to je pritom program o geografii.

2. Zaujímavé, že o Mečiarovi, Klausovi a Ficovi nepadlo jediné slovo.

3. Tých kecoch o úžasnej prírode a biodiverzite je až moc vzhľadom na zistenie pána ministra Budaja podľa ktorého nám posledných 80 rokov priemyselnej revolúcie nechalo cez 2000 toxických nesanovaných skládok vrátane niekoľko vážných ohrození podzemnej vody priamo v Bratislave, na žitnom ostrove a to nehovorím o tom, že priamo v hlavnom meste máme rafinériu ropy. WTF

4. Súhlasím, Česi, nepokúšajte sa hovoriť po slovensky, vždy vás odhalíme. Ak nejaký Čech bude tvrdiť, že Slováci to nevedia s Češtinou, tak sa ho opýtam na národnosť Babiša. Hold keby po Mečiarovi a Ficovi sme mali ešte aj Babiša, tak už sa z toho bordelu nevyhrabeme. Nemáte začo :), snáď sa tiež naučíte, že s takýmito hajzlami sa nevyjednáva.

5. V živote som nepočul to, že Slováci sú bláznivý ale v dobrom slova zmysle. Čo je na nás bláznivé? Sme nevzdelaný ochlastovia, ktorý nadávajú v krčme aké je svet krutý, ale hovno urobia preto, aby sa svet zlepšil. Proste Európsky Hobiti :D.

65

Odpovědět

Vieš prečo neťahá do toho videa politiku ? Lebo nieje Slovák.

71

Odpovědět

4. To si jako myslíš, že většina ovyvatel ČR neví, že je Slovák a nepozná, že snad v každý větě něco pos*re?

61

Odpovědět

Koukám, že PPPeter natáčel svůj vstup ve studiu kluků U kulatého stolu :D

40

Odpovědět

Klasika, každý slovenský frikulín žije v Praze.

23

Odpovědět

Po dlhsej dobe som si pozrel tento kanal, pretoze slovensko ;)
Prestal som to pozerat, lebo to vsetko chrli a clovek dostane za 15 min mrte info a neuzije si to. Tento diel ma prekvapil, ze si pozval local youtubera s celkom slusnym priestorom. Ci to je len tymto dielom? Nesledujem, pretoze mam pocit, ze sa Barby ponahla na vlak

21

Odpovědět

Je pravda, že Barby je strašně ukecaný, ale poslední dobou se snaží zvát do svého pořadu hosty přímo ze země, o které je řeč, a navíc se střídá více moderátorů. Nejčastěji Hannah, Noah a Keith. Někteří mají trošku pomalejší tempo a člověk informace snáz vstřebá, ale obávám se, že Barby už takhle ukecaný zůstane a většinou minimálně polovinu epizody mluví on... :)

110

Odpovědět

Skokan volský na Slovensku nežije a v našich NP je poľovníctvo povolené s výnimkou maloplošných rezervácií (rovnako ako intenzívna ťažba dreva a výstavba). Inak super.

40

Odpovědět

+ Demänovská jaskyňa slobody nie je aragonitová jaskyňa. Tá je napríklad Ochtinská.

30

Odpovědět

Zdravím,
jsem velmi rád, že se zase objevil další překlad. Moc za něj děkuji. Pokud jsem počítal dobře, tak ještě není přeloženo jedenáct dílů. Plánuje se i jejich překlad? Díky za odpověď.

10

Odpovědět

Krásný den,

vypadá to, že nepřeložených dílů bude dál přibývat, když Barby zase rozjel natáčení. Mám v plánu se vrátit tam, kde jsem překládání nechala, další epizoda by tedy měl být Svatý Vincent. Bohužel se Geography now nevrátí jako pravidelný týdenní pořad, to bych nestíhala, ale rozhodně se budu snažit jednou za čas nějaké díly přidat :)

131

Odpovědět

+jesterkaDěkuji za odpověď. Kdyby se podařilo dát alespoň jeden díl za měsíc bylo by to skvělé!

20

Odpovědět

+jesterkaJestli se můžu přimluvit, tak poprosím Srbsko, vidím, že se spolu se S pomalu blížíme :-). Překladu zdar, samozřejmě jsem rád i za obnovu serveru.

50

Odpovědět

+HFechs_Svatý Vincent, Samoa, San Marino, Svatý Tomáš, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko. Než se dostanem k Srbsku, tak to ještě asi bohužel chvilku potrvá. Kdyby bylo možné přidávat každých 14 dní epizodu bylo by to super! I když chápu, že překladatelka taky asi nechce sedět u compu každý den.

10

Odpovědět

+Aleš NajmanJo, Geography now je v tomhle nevděčná. Barby ty epizody pořád protahuje a těch zemí je na světě prostě strašně moc :D Můžu se pokusit něco teď ve zkouškovém přeložit navíc, ale od začátku semestru už určitě každých 14 dní stíhat nebudu... :/

50

Odpovědět

Co Keith bere a kde to seženu? Mít tenkrát tohle vyvěštila bych i tahy ve sportce a všechny zápasy.

32