Sierra LeoneGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:10
Počet zobrazení:3 273
Jedna ze tří zemí na planetě, kterou založili osvobození otroci, země plná diamantů, nejrůznějších etnik a tradic. Vítejte v zemi „pohoří lvice“, Sieře Leone.

Přepis titulků

Sierra Leone, nebo, jak jí říkají místní, Salone. Jeden ze tří států na Zemi, který založili osvobození otroci. Je to zajímavá země, o které lidé moc nemluví, o těch mě nejvíc baví psát. Máte práci? To SI RAdši LEONivěte a pusťte si tenhle díl. Je čas učit se zeměpis – teď! Na Jasona si pamatujete. Tak ten občas vystoupí v téhle epizodě. Název Sierra Leone znamená v portugalštině Hora lvice.

A to netušili, jaké příběhy a poklady se tu skrývají. Ale je čas podívat se na mapu, kde se ta země nachází. FYZICKÁ GEOGRAFIE Jak naštvat Sierraleoňana? Není ta země plná krvavejch diamantů a eboly? Hm, nejsi ty ze země, co zabíjela kočky ze strachu před morem, ten ale šířily krysy, kterým jsi zabil predátora? Ne, z té, kde se rtuť považovala za elixír nesmrtelnosti.

Srovnej si, kde se používal jakej všelék, blbe. Pardon. Moje chyba. To byly roky 2002 a 2014. Teď už jsou jinde a jdou dál. Teď mapa! Sierra Leone leží v západní Africe, hraničí s Guineou a Libérií. Její hranice tvoří hlavně řeky a náhodné čáry, nejsevernější část tvoří kus desáté rovnoběžky. Sierra Leone je také ze všech zemí tvarem nejpodobnější kruhu.

Je rozdělená na čtyři provincie a jednu oblast, Západní oblast, tedy poloostrov Freetown, leží zde hlavní a největší město Freetown. Naproti přes záliv Tagrin najdete největší letiště, Lungi International, od Freetownu ho dělí záliv a poloostrovy nejsou propojené mostem, cestující ze zahraničí si musí najmout lodní taxi nebo vrtulník, když chtějí do Freetownu. Na jihu Freetownu je nově menší ranvej, Hastings Airport, to má usnadnit cesty do Freetownu.

Ve Freetownu je také největší přístav, který leží v největším přírodním přístavu Afriky. Pro Sierru Leone je to nejdůležitější obchodní tepna, většina vývozu i dovozu proudí tudy. Po Freetownu jsou největší města Bo a Kenema, ve kterých jsou také regionální letiště. Sierra Leone je rozdělena na 12 oblastí a 149 kmenových okrsků. Dříve mívali veřejnou železniční linku, která vedla z Freetownu do Daru, r.

1974 byla zrušena. Dnes je v provozu jen linka na převoz nerostů z Pepelu do dolu na železnou rudu v Marampě, plánuje se trasa do Tonkolili. K Sieře Leone patří stovky ostrovů v rozvětvených deltách řek. Na mnoha jsou luxusní rezorty, třeba na Turtle Island a Banana Island. Největším ostrovem je Sherbro u delt 3 velkých řek Kitam, Taia a Bagru.

O uzounký písečný poloostrov se na jihu dělí s Libérií, přímo u ústí řeky Mano. Miluju hraniční anomálie. I proto začala tahle série. A kvůli Sagetovi. Zajímavost od cestovatelů: Pokud chcete do Sierry Leone, je dobré tam i zpět letět. Sice je to skvělá destinace, ale na hranicích mívají problém s cizinci, kteří vjíždí nebo vyjíždí. Gus vám to vysvětlí. Cestoval jsem sám západní Afrikou 3 měsíce bez létání.

Na hranicích Sierry Leone jsem měl problém se zkorumpovanými policisty, chtěli po mně, abych zaplatil za falešné očkování, třeba 100 dolarů za vakcínu proti choleře. Ale cestování po Sieře Leone bylo krásné. Je to úžasná země, milí lidé a nádherné pláže. Doporučuji. Ano, pozor na údajně povinné očkování proti choleře. Není potřeba. Je to podvod, pozor. Nicméně, zapomněl jsem na něco? Po občanské válce se hádali s Guineou o město Yenga.

- Pravda. - Turnerův poloostrov je nejdelší pruh nepřerušované a téměř neobydlené pláže v Sieře Leone. - Jasně. - Méně než 10 % cest je zpevněných. - To taky. - Tyhle zajímavosti jsi sem napsal, abys zaplnil mezeru před zajímavými místy. Je to tak. Tak se podívejme, kam byste se v Sieře Leone měli podívat. Kostel Sv. Jana, mešita Baitula Sabooba Masjida a ta ve Freetownu, Muzeum míru a Národní muzeum, šimpanzí rezervace Tacugama, velký bavlník ve Freetownu, tvrze na ostrově Bunce, věž Martello, tvrz Thornton, Národní železniční muzeum, spousta pláží a ostrovních rezortů a k nejlepším památkám patří pohoří Loma.

Když jsme u pohoří, Sierra Leone má zajímavou krajinu. To už nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Svou krajinou patří Sierra Leone zcela nezaměnitelně do západní Afriky.

Sierra Leone má čtyři topografické oblasti. Pobřežní pás mangrovů s pobřežními nížinami a bažinami u delt, hlouběji ve vnitrozemí jsou zalesněné kopce, ještě dále náhorní plošina a nakonec nejvýchodněji pohoří Loma. Kupodivu je poloostrov Freetown jediné místo na pobřeží, kde je průměrná nadmořská výška celých 100 metrů. Těm kopcům se říká Lví hory, jsou dlouhé 30 km a nejvyšší bod je skoro 900 metrů nad mořem.

Geologové spekulují, že důvod vzniku tohoto prvku by mohl být drobný zlom, který západní část Sierry sune na západ. Jedná se o jediné výrazné vrchy na pobřeží Afriky mezi Marokem a Kamerunem, proto si jich Evropané tolik cenili. Nejvyšším bodem Sierry Leone je Bintumani v pohoří Loma. V tomto pohoří najdete i největší vodní plochu, jezero Sonfon, přezdívané jezero Turismus. V těchto horách také pramení mocné řeky a přítoky vlévající se do Atlantiku.

Nejdůležitější řeky jsou Moa, Sewa, Taia, Little Scarcies na severu, ale nejdelší řekou je Rokel, která Sierru Leone ve třetině protíná. Sierra Leone leží v Guineo-konžské klimatické zóně, tím pádem zde z afrických zemí spadne téměř nejvíce srážek. V průměru je to 2000–3000 mm ročně, nejvíce prší v období monzunů od června do října. Spousta vody. To má výhody i nevýhody. Výhoda: vodu potřebujeme k životu.

Nevýhoda: žijí v ní špatné věci. Například viry. Ano, Sierra Leone byla ohniskem nákazy eboly v roce 2014. Situaci ale zvládli a v roce 2016 byla Sierra prohlášena za území bez eboly. Teď už je čas na moje kafe do hrnku, který si můžete koupit na webu. Obvykle to převezme Noah, ale bohužel zrovna nemá čas. Dneska to nestihnu. Třeba příště. Tak nevím… Hannah, vezmi to. Víš, já už svůj segment mám a nehodlám dělat přes čas. Tak použij třeba tady toho muže, mýho muže.

- On to zvládne. - Dobře, Iane, je to na tobě. Zdravím. Protože jde o rozvojovou zemi, většina obyvatel závisí na zemědělství. Asi 2/3 lidí jsou samozásobitelé. Jejich domovina má ale nerostné zásoby, třeba titanové rudy, bauxit a samozřejmě diamanty, ty tvoří asi polovinu veškeré těžby. Jenom v údolích oblastí Kono, Kenema a Bo je nejvyšší koncentrace dolů v celé Sieře, je jich víc než 1700. Asi víte, že v minulosti hrály diamanty ošklivou roli v občanské válce.

Je o tom i film. Ale zákon o dolech a nerostech z roku 2009 určuje za správce těžby ministerstvo nerostných zdrojů. Jde o součást iniciativy pro transparentnost. Jde ti to, Iane! Nezklamal jsi. Každopádně se Sierra Leone rychle rozvíjí a často patří k prvním třem zemím s největším mírou průmyslového růstu. V roce 2013 byli na prvním místě, rostli o 88 %! 88 %!

Přesto mají ještě hodně na čem pracovat. Hlavně v energetice. Jen asi 20 % obyvatel má spolehlivě k dispozici elektřinu, asi 10 % přitom žije jen na poloostrově Freetown. Nicméně je čas na faunu, takže… Gary Harlow. Díky bujné tropické vegetaci je Sierra Leone přímo zvířecím rájem. Mají více než 140 druhů savců, přes 600 druhů ptáků a skoro 70 druhů plazů. Mají tu více než 20 národních parků, ty největší jsou Outamba, Kangari Hills a Gola Forest.

Sice mají ve znaku lvy, ale dnes v Sieře Leone trvale nežije žádná lví smečka. Z různých druhů savců se asi nejvíce proslavili primáty. Dohromady jich tu žije asi 15 druhů včetně paviánů anubi a guinejských, kočkodana zeleného a národní zvíře je šimpanz. Také tu hnízdí a páří se řada druhů ptáků. Jestřábec pochopovitý, leskoptev smaragdová a vranule bělokrká.

Řeky a mangrovy jsou domovem kriticky ohrožených vodních savců jako kapustňák senegalský, ale žije tu i hrošík liberijský. Jak dělá hroch? Takhle, ne? Najdete tu i jednoho z největších motýlů. Mám ukázat, jak dělá motýl? Je to Papilio antimachus s rozpětím křídel kolem 25 cm. Díky, Gary Harlowe.

Už můžeš jít. To je divný. Asi ti zrušíme vízum. Děkuji, Gary, děkuji, Iane. Ian už bohužel odjel. Ale ten segment musíme dodělat. Koho tu máme? Nevím. Asi potřebujeme… Jé, ahoj! Přijel Jason na jednokolce. Hele, vznáší se. - Dobře. - Je čas zakončit tento segment jako vždy: Jídlo!

V Sieře Leone mají podobnou kuchyni jako ve zbytku západní Afriky. Většina pokrmů má přílohu se škrobem, nejoblíbenější je rýže nebo fufu. Typické pokrmy, které tu vaří, jsou třeba: res pap, koláče Benny, sušené kini, arašídová omáčka, omáčka tola, rýže a akara, smažená okra, dušené bramborové listy, egusi a národní pokrm z kasavy. Také tu mají dobré nápoje, zázvorové pivo a tombe nebo poyo, kvašené palmové víno.

Je to také afrodiziakum, takže vás nastartuje. Každá země v západní Africe tvrdí, že dělá nejlepší rýži jollof, ale tady opravdu musíme uznat, že Sierra Leone vyhrála ocenění za nejlepší chuť v ochutnávce se zavázanýma očima. Vyhráli to! Zvládli to. - Ne! - V žádném případě! Užij si to, Sierro, zasloužila sis to. A diváci si zaslouží další segment. DEMOGRAFIE Díky, pane Jasone.

Už odplouvá. Ptal jsem se fanoušků ze Sierry Leone, co podle nich znamená být Sierraleoňanem. A řekli mi například tohle: Investovat do vzdělávání a věřit mu. Máme v tom dlouhou historii, říká se nám Athény západní Afriky. Také to znamená zachovat Sierru Leone jako krásný domov a být hrdý na své občanství.

Mám dojem, že se jako národ spíše díváme dopředu než zpět. Když se díváme zpět, snažíme se z historie poučit. Navíc jsou lidé z naší země moc milující, pečující. Všechny rádi přivítáme. Když přijedete, nikdo se k vám nebude chovat jako k cizinci. Rozhodně nebudete litovat. Hassan ostatně mluvil řečí krio, úředním jazykem Sierry Leone. K tomu se dostaneme.

Nejprve se podíváme na graf. Žije tu asi 7,7 milionu lidí a je jednou ze 3 zemí, které založili osvobození otroci. Většinu Sierry Leone tvoří 16 různých etnik. Největší jsou Mende a Temne, každé z nich tvoří zhruba 32 % populace. K dalším velkým etnikům patří Limba s 8,5 %, Kono s 5,2 % a Koranko s 4,5 %. Zbytek populace tvoří další etnika jako Fula, Susu, Kissi, Loko a tak.

Také je tu malé procento Evropanů a Asiatů, větší komunitu tady mají Bengálci a Libanonci. Mnoho Bengálců tu za války pomáhalo nastolit mír. Jako měnu používají sierraleonský leone, mají zásuvky typu D a G a jezdí vpravo. Navzdory etnolingvistické diverzitě se spolu dorozumí dvěma úředními jazyky. Angličtinou a krio, což je kreolština na bázi angličtiny. Krio je v podstatě sjednocuje, Tania nám to vysvětlí.

Kushe znamená v jazyce krio ahoj. Často říkáme: „Kushe! Aw Di bodi?“ To doslovně přeložené znamená: „Jak se má tělo?“ Tedy jak se cítí vaše tělo, znamená to tedy: „Ahoj, jak se máš?“ Díky, Tanio. A tady fanoušek Lamarana mluví krio. Rozumíte něčemu? Jmenuji se Lamarana a jsem z Freetownu.

Máme takové rčení: „Voda, která je pro tebe, nepoteče rychleji, než jdeš.“ Znamená to, že co je vám souzeno, to vás nemine. Tak na shledanou. Mějte se. Zajímavé, co? Angličané něčemu z toho rozumí. Nicméně, jazyk krio pochází od etnika Krio, kteřížježto jsou potomci otroků, které Britové odvezli zpět do Afriky na přelomu 18.

a 19. století. Proto se hlavní město jmenuje Freetown. A podobně jako v Libérii se museli i tady noví osadníci vyrovnat s konflikty s místními kmeny a lidmi, kteří už v zemi žili. Časem na to docela přišli, našli si společnou řeč, krio, a tou mluví dodnes. Co se týče víry, asi 3/4 obyvatel jsou muslimové, hlavně sunnité, zbytek jsou křesťané, hlavně protestanti. Je tu zcela běžná spolupráce napříč náboženstvími, křesťané hodují na konci ramadánu, muslimové dostávají dárky k Vánocům.

Všichni spolu vychází dobře. Vnitřní konflikty, včetně občanské války, se točí kolem politické ideologie a moci. Občanská válka v Sieře Leone byla šílená, jedna z nejrychlejších změn režimu v africké historii. Vysvětlit by to trvalo věky, hodně stručně to shrneme. - Josephe Momo? - Ano? - Seš na hovno.

- Beztak to byl slabý lídr. Mírová dohoda z Abidžanu Mírová dohoda z Lomé Pojďme vyjednávat a odzbrojovat. Pořád patříte do Commonwealthu, takže mám právo zasáhnout. No konečně. Jdeme stavět rezorty. Každopádně to celé trvalo asi 11 let, patří to k jejich historii, ale už je to pryč, jdou dál. Dnes se více soustředí na to, co je jako Sierraleoňany spojuje.

A mimo jiné je spojuje sport. Je čas na Průvodce sportem s Artem. Ahoj lidi, pořád jsem ve Washingtonu, ale brzy se vrátím, abych mohl natáčet s Paulem a celou partou. Bude to super. Tak začneme. Kvůli turbulentní historii a občanské válce místní neměli moc čas trénovat na nějaká sportovní utkání. Jejich národní fotbalový tým hrál v mezinárodních soutěžích, jako je Africký pohár národů, ale bohužel v roce 2000 se museli vzdát místa v play-off v tomto poháru kvůli občanské válce.

Národním stadionem je Siaka Stevens… Sieka? Siaka. Siaka Stedens… Proboha. Siaka Stevens Stadion ve Freetownu, kde se hrají zápasy. Navíc je tu stále populárnější kriket… Mikaeli, co to děláš? Táta nahrává. Díky. Jejich národní tým se v roce 2004 představil na africkém šampionátu.

Někteří Američané s kořeny v Sieře Leone se také dostali do NFL, třeba tihle. Co? Za chvilinku jsem hotov, tati. Tak už projdi, tati. Tak už projdi, tati. Další sportovní činnost místních je většinou věc rekreace, která patří k oceánu. U pobřeží je mnoho vraků lodí, které vybízí k potápění, sportovní rybaření je oblíbeným koníčkem. Chtěl bych se tam jet potápět. Jen tam nesmí být žraloci.

Těch se bojím. To je všechno. Sierra Leone je skvělá. Děkuji, Arte. Některé věci tady dokážou přesáhnout etnické hranice. Přesto mají jednotlivá místní etnika své osobité vlastnosti. Takže je čas, aby to náhodná Hannah vysvětlila. Jsem zpět. V Sieře Leone žije spousta různých etnik. Podíváme se na ta největší. Úplně největší je Mende. Je fascinující, že komunita Gullah v Jižní Karolíně v USA pochází z etnika Mende a dodnes používá mnoho prvků té řeči.

Jsou známí svými tajnými společenstvími mužů, tedy Poro, a žen, to jsou Sande. Každé společenství má tajná hesla a rituály pro přechod k dospělosti. Etniku Temne se říká revolucionáři v zemědělství. Nejen, že pěstují tržní plodiny, ale jejich král, tenhle, a tento náčelník hráli důležitou historickou roli, hlavně v období kolonialismu.

I Temne mají tajná společenství a pro své rituály používají detailně zdobené masky. Etnikum Limba je považováno za nejstarší původní obyvatele a mluví zcela unikátní řečí. Protože jsou potomky prvních obyvatel, často jsou považováni za vhodné lídry a často se ujímali politických pozic. Jejich duchovním domovem je vesnice Kakoya a dodnes mnozí putují zpět do hor skrz tuto vesnici.

Etnikum Kono, lidé diamantů. Žijí především na východě, kde jsou velká naleziště. Většina z nich jsou křesťané a jsou příbuzní s etniky Mandinka a Vai. V podstatě jsou potomky obyvatel bohaté Malijské říše. Etnikum Kuranko jsou jejich vzdálení příbuzní, ale jsou muslimové. Žijí hlavně v savaně a někteří mluví francouzsky, žijí blízko Guineje. Do Sierry Leone odešli v 17. století pod vedením válečníka Mansy Kamy. A nemůžeme vynechat etnikum Krio.

Po vzniku kolonií bylo mnoho z nich vzděláváno ve VB. Často mají také anglická jména. Navíc má většina Kriů předky z Evropy nebo mezi původními Američany. Často pracují pro státní správu, bývají velmi zcestovalí a mluví plynně anglicky. To byla ta největší etnika. Ale často se berou mezi sebou, takže se hranice mezi etniky rozmazávají. Co se bohužel nerozmazává, je Keithův vstup o muzice.

Jedeme, točíme. Sierra Leone miluje hudbu a vždy si tu najdou důvod ji hrát. Často do své hudby přidávají vlivy ze svých etnik a náboženství. Sierra Leone je průkopníkem především ve dvou žánrech: palm wine a gumbe. Popularizoval to v 50. letech tenhle muž. Dělal nové aranže karibské hudby, třeba calypso. Přidal tam hodně vlivů tradiční hudby etnika Kru a často přidává portugalské kytary, které přivezli námořníci.

Gumbe je kreolský hudební žánr, ve kterém se používá buben gumbe, hranatý buben jamajských osadníků, kteří sem přijeli. Původně se v době kolonialismu používal pro komunikaci, později se z toho stala veselá hudba používaná na svatbách nebo křtech. Protože prostě Ježíš. U nás v Geography Now studiu máme úplně nejlevnější vybavení. Dále je známý žánr bubu, tradiční hudba etnika Temne. Původně se tato hudba používala při animistických rituálech, ale později ji adaptovali pro muslimská procesí během ramadánu.

Tady Janka Nabay je známý jako král bubu, jako první tento žánr nahrával, modernizoval, přidal elektrickou hudbu. Zemřel v roce 2018, ale jeho odkaz v Sieře Leone žije dál. Dobrá, to je všechno, běžte si poslechnout tu skvělou africkou hudbu. A pokud máte dojem, že můžete odlehčit svou ctihodnou peněženku, můžete si v našem obchodě koupit tričko s Keithem a pak ho nosit na své nádherné postavě.

- To je vše. - Díky, Keithe. Historii už jsme řešili, takže ji teď přeskočíme a podíváme se na slavné osobnosti. Mezi osobnosti, které máme podle našich fanoušků zmínit, patří: Otec Idrise Elby byl odsud. Isaiah Washington podle testu DNA také pochází odněkud ze Sierry Leone, takže tu pravděpodobně má předky. Dělal tu i charitu. Po asi 20 minutách je čas na poslední segment: FRIEND ZONE Jako spousta dalších zemí má Sierra Leone dva druhy vazeb.

Ty z doby kolonialismu a kmenové vazby v sousedství. Mimo Afriku si jsou blízcí s Libanonem a Čínou, hodně Libanonců se sem stěhovalo i před občanskou válkou. Místní čínská komunita také postupně roste. Tito lidé jsou dobře integrovaní, často mluví jazykem krio. Dále si jsou blízcí s Bangladéšem, protože mnoho Bengálců přišlo v době války jako vyjednavači.

Také si jsou blízcí s VB, stále tam převládají vřelé vztahy, především mezi staršími Sierraleoňany. VB hrála také zásadní roli během války i epidemie eboly, poskytli jim velkou pomoc. Navíc sem mnoho Britů jezdí na dovolenou. V bližším okolí mají dobré vztahy s Ghanou a Nigérií, kde se také mluví anglicky. Navíc Nigérie pomáhala během války. Po nigerijském prezidentovi dokonce pojmenovali ulici. V Sieře Leone studovalo mnoho ghanských politiků a obecně si rozumí.

S Guineou sdílí etnika Fula a Temne, a tím pádem si jsou blízcí, často se mezi sebou berou. Obecně hrála Guinea roli v místních diplomatických vtazích, zároveň si jsou i obyvatelé blízcí, je to sousední země. Za nejlepšího přítele označovali naši fanoušci často dva státy: Libérii a Gambii. Ačkoliv u Libérie přetrvává kontroverze kvůli jejímu zapojení do občanské války, zůstává nepříjemná pachuť, ale mají velmi podobnou historii, především co se týče lidí Krio a osvobozených otroků.

Obě země vychází z populace otroků, kteří se vrátili do Afriky a zčásti ji rekolonizovali. Mají velmi podobnou kulturu i kuchyni. Lidé z těchto zemí spolu často zakládají rodinu a obecně si rozumí. S Gambií mají dobré vztahy především místní muslimové, je to také převážně muslimská země. Obě mluví především anglicky a hluboce se respektují. Během občanské války mnoho Sierraleoňanů prchlo do Gambie a obecně vědí, že se na Gambii mohou spolehnout.

Sierra Leone je taková britštější Libérie. Země Afroameričanů, co se vrátili do Afriky a nějak se s tím museli poprat, vytvořit komunitu. Nakonec, ti skvělí lidé a úžasná země jsou skutečným diamantem Afriky. Počkejte si, příště bude Singapur. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář