Svatý Tomáš a Princův ostrovGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:11
Počet zobrazení:3 914

Další ostrovní země, o které málokdo něco ví, malý poklad ukrytý v Guinejském zálivu, který skrývá sopečné hory, džungle a nejmenší portugalsky mluvící zemi světa. Barby a jeho tým vám ve 20 minutách řeknou vše, co o těchto ostrovech potřebujete vědět.

Poznámka:
Kvůli omezenému prostoru v titulcích není ve většině videa používaný celý název země, ale pouze označení Svatý Tomáš.

Přepis titulků

Svatý Tomáš a Princův ostrov. Tato země bývá mezi nejméně známými a navštěvovanými zeměmi v Africe. Znají ji jen Portugalci a často si ji lidé pletou s Kapverdami. Co na to říct. Jsem celkem sexy. Pravda, máte tam docela pohledný lidi. Ale teď už Svatý Tomáš a Princův ostrov. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Tohle je malá a v podstatě neznámá země. To znamená, že mě rešerše ke scénáři a hovory s fanoušky ohromně bavily.

Jak víte, točili jsme to během pandemie covidu, takže točíme u mě doma. Kaleb a Jillian tu žijí, tak tu mohou být, Art bydlí kousek odsud, tak tu bude taky často. Každý týden tu máme jednoho hosta, tentokrát je to pan Keith. - Keithe, přidej upozornění. - Lidi, respektujeme všechna opatření ohledně cestování, nosíme respirátory. A každý segment točíme v jinou dobu. Netočíme společně ve skupině.

A co to máš na sobě, Keithe? Mám na sobě skvělé tričko s Keithem, které si můžete koupit na našich webových stránkách. Chcete můj obličej na svém sexy těle? - Tak do toho. - Kdo by to nechtěl. Díky. Tak se podíváme na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Neskutečný, že mám zase tohle tričko.

Kdy jsem ho měl naposledy? Tak kontext. Zajímavý fakt: tyto ostrovy byly neobydlené, když je objevili Portugalci. Ti přijeli 21. prosince, na svátek sv. Tomáše. A pročežež je pojmenovali po apoštolovi sv. Tomáši, který pochyboval o Ježíšovi, neuvěřil, dokud to neviděl. To je trochu přístup Sv. Tomáše a Princova ostrova ke světu. Musíte to vidět, abyste uvěřili. Hlavně mají neskutečně cool sopečnou horu, ale k tomu později.

Svatý Tomáš leží v Guinejském zálivu, přesněji v zálivu Bonny, zátoce Atlantiku, kde západní Afrika přechází do střední Afriky. Zemi tvoří dva hlavní ostrovy. Větší Svatý Tomáš tvoří 86 % rozlohy a žije tam 96 % populace a menší Princův ostrov je autonomní oblast v rámci celé země, má vlastní vládu a parlament. K těmto hlavním ostrovům patří menší ostrůvky a útesy, třeba Rolas a Cabras u Sv.

Tomáše nebo Thinosa, Caroço a Bombom u Princova ostrova. Mají rozsáhlé výsostné vody a sousedí s jinými zeměmi, ale na severu mají s Nigérií společnou oblast rozvoje. Sv. Tomáš je rozdělen na 7 celků, 6 je na hlavním ostrově, celý Princův ostrov tvoří ten poslední, zvaný Pagué. Hlavní město se jmenuje Svatý Tomáš a bydlí v něm asi čtvrtina populace.

Santo Amaro a Neves jsou druhé a třetí největší město. Největší a jediné mezinárodní letiště je São Tomé a leží na severu Sv. Tomáše. Létá se sem jen ze tří zemí, Portugalska, Angoly a Kapverd. Pro cestu mezi oběma ostrovy máte dvě možnosti. Let nebo loď. Létá se 3–5× týdně podle roční doby mezi São Tomé a letištěm Principe, jejich jediným dalším letištěm. Trvá to 45 minut, přistanete na ranveji, kam se vejdou jen 18místná letadla aerolinek Africa's Connection STP.

S přívozy je to o něco složitější. Nepravidelné linky jezdí mezi největšími přístavy, tím v zálivu Any Chaves a přístavem Santo Antonio na Princově ostrově. Cesta trvá 8–12 hodin a lístky se rezervují vždy osobně. Sv. Tomáš patří mezi těch málo zemí, kde se můžete dotknout rovníku, na to ale musíte jet přívozem z Porto Alegre na ostrov Rolas a pak vyrazit lesem.

Tam najdete mapu a velký pomník. No jasně, ten pomník. Až tam pojedete, pozor na tohle. Tak jsem po 28 hodinách konečně na Sv. Tomášovi. Slyšel jsem, že tu člověk najde tenhleten rovník. - Taková velká čára na zemi. - Je to na jihu. O DVĚ HODINY POZDĚJI Konečně jsem v Porto Alegre. - Kde je ten rovník? - Na tom malém ostrově. Jede tam přívoz. No dobře.

Teď vážně, kde je ten rovník? Tohle je ostrov Annobón, přejel jsi to. Ale pokud jste nebojácní a chcete výjimečný zážitek, ze Sv. Tomáše se asi nejlépe dostává na bóji Nulový ostrov. Je to bóje v mezinárodních vodách tam, kde se setkává rovník a 0. poledník. Tedy 0° šířky i délky neboli střed Země. Ale to je nepřesné. Nic jako střed Země neexistuje, - pokud nepočítáme střed té koule a… - Jasný, sklapni, šprte. Až přijedete na návštěvu, nevynechejte tyhle památky.

Tvrz Sv. Sebastiana, národní muzeum, tunel sv. Kateřiny, kulturní centrum C.A.C.A.U., čokoládovou plantáž Claudia Coralla, starou tržnici, muzeum Almada Negrerios, rezort na ostrově Bombom, Clube Santana, Boca de inferno a pak všude uvidíte panství na plantážích zvané roças. Možná se to vyslovuje jinak. R někdy zní v portugalštině jako H… Mnoho z nich chátrá, nebo z nich jsou domovy a podniky. Na Princově ostrově bylo zatmění Slunce, jak se potvrdila teorie relativity a tak.

Takže Einsteinova teorie by bez toho ostrova byla k ničemu. Dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Největším zdrojem hrdosti na Sv. Tomášovi je jejich krajina. Sice jsou 2. nejmenší země Afriky, ale mají toho na těch 1 000 km² opravdu vměstnaného spoustu. Sv. Tomáš leží na geologickém zlomu zvaném Kamerunská linie, což je pásmo vulkánů táhnoucí se asi 1 600 kilometrů od oceánu diagonálně na africkou pevninu.

Plynule pak navazuje na Středoafrický zlom, který přetíná celý kontinent a končí v Súdánu u Rudého moře. To znamená, že Afrika je příčně rozlomená a nikdo o tom nemluví. Ale zpět k našemu tématu. Sv. Tomáš leží mezi Malabem a Annabónem, koncem Kamerunské linie, které patří Rovníkové Guineji. Ty ostrovy jsou vrcholky podvodních sopek vysokých více než 3 000 m. Ty jsou dnes vyhaslé.

Znamená to také, že celý ostrov Sv. Tomáš má hornatý střed pokrytý džunglí. Nejvyšší hora je Pico de São Tomé lehce na západ od středu ostrova. Z hor vytéká řada řek na všechny strany. Nejdelší je řeka Rio Ió Grande na jihovýchodě. Není tu žádná velká vodní plocha. Ptal jsem se místních fanoušků, kteří zmínili Lagoa Amelia, ale to je spíše bažina. Klima je tu teplé a vlhké, průměrná teplota je 27 °C. Sice je to malá země, ale kvůli horám tu vznikají různá mikroklimata.

Jihovýchodní vítr přináší vlhkost, takže na jihu naprší až 7 000 mm. Hory ale vlhkost blokují, takže na severu naprší průměrně 750 mm ročně a je tu sušší krajina. Nestojí v cestě rychlému proudu vzduchu, takže tu nebývá tolik bouří a pravděpodobnost cyklonu je méně než 1 %. Sopečná činnost tu vytvořila asi nejikoničtější přírodní úkaz, Pico Cão Grande. Nevím, co dělá ta vlnovka. A jo, musím dělat opilého Rusa, co mluví španělsky.

To bylo asi fakt lepší. Neboli vršek Velký pes. Leží na jihu Sv. Tomáše. Tento monolit podobný jehle je tvořen ztuhlou lávou. Tyčí se z džungle do výše asi 365 metrů. Tohle video vytvořil Jacob Kupferman. Podívejte se, je dechberoucí. Teď je čas na mé kafe z našeho hrnku, který si můžete koupit. Takže přijde Noah, který ale točí jinde. Zavoláme ho. Noahu, jsi tam?

Tak jdeme na to. Na Sv. Tomášovi berou užívání půdy a přírody vážně. Asi polovinu půdy obdělávají, 30 % je zalesněných. Hlavní plodina je kakao. Už staletí se tu vyrábí kvalitní kakao a tvoří asi 70 % vývozu. Navíc se asi třetina populace zabývá rybařením. Bílkoviny získávají místní z 80–85 % z ryb. To je v Africe skoro nejvyšší podíl.

Nedávno ale objem úlovků klesal, zahraniční rybáři si kupovali práva rybařit v jejich vodách. Většina jídla se ale dováží, je to levnější. Po nezávislosti Sv. Tomáš bohužel vyzkoušel snad všechny recepty, jak rozvíjet ekonomiku. Nefungovaly. Asi tak: Sláva, máme nezávislost. Je to tu trochu zarezlé, uznávám, ale MMF nám pomáhá, devalvujeme měnu… - A dál?

- Spousta skvělých projektů, snižujeme dluh, privatizujeme podniky a odstraňujeme dotace. To je dobře, ne? - Jasně, dobrá práce. - Tak nechcete přijet, zapojit se? Třeba tady investovat? Máte dlouhé období dešťů, doprava k vám je drahá… Hele, Ghana má dobrou čokoládu. Hej, vole, moje čokoláda je lepší! Pocem!

Budeš jíst moji čokoládu! Zdá se, že dělali vše správně, ale v mezinárodním měřítku to nepomohlo. Chvíli to vypadalo, že mají potenciál pro ropný průmysl, v roce 2006 tu nalezli ropu. Nakonec ale usoudili, že je moc hluboko a nekvalitní. Vláda se tedy nyní snaží orientovat spíše na ekoturismus, mají tu úchvatnou přírodu. Když jsme u přírody, máme tu experta na zvířenu, Garyho Harlowa. Kaleb tu není, pracuje pro Nickipedii.

Jo, trochu si ho přehazujeme. Je fakt dobrej, jde na dračku. Tak ho musí někdo nahradit. Asi Keith. - Bože. Zvířata a tak? - Jo. Mluvils někdy o zvířatech? No, míval jsem zlatou rybičku. To stačí. Potřebuješ klobouk. Mám jen tenhle z Ománu. Na Sv. Tomášovi a Princově ostrově… - Asi bez přízvuku. - Na Sv. Tomášovi mají jediného endemického savce, bělozubku svatotomášskou.

Jinak tu najdete kočkodany mona, které sem přivezli z pevniny. Žije tu více ptáků, plazů a ano, obojživelníků. Žije tu 6 endemických druhů žab a jeden druh nepolapitelné cecílie, - zvané též kobra bubu. - Bobo. Nepleťte si cecíliovité se Sicilany. Cecíliovití jsou zařazeni do skupiny obojživelníků a jsou to zvláštní tvorové.

Mívají ostré zuby a mláďata se živí odumřelou kůží své matky. Půvabné. Národními zvířaty, která mají i ve státním znaku, jsou poštolka rudonohá a ohrožený papoušek šedý. Já míval papouška šedého, když jsem byl na Floridě. Fakt? Ale ty jsou ohrožení, - to je asi nelegální. - Nemyslím si. Díky Gary. A teď je čas na tradiční zakončení segmentu: jídlo!

Už jsem říkal, že na Sv. Tomášovi jí hodně ryb, navíc je jejich kuchyně hodně ovlivněná Portugaly. Z ryb mají nejraději okouna červeného, mořského okouna a létající ryby. Mezi pokrmy, které doporučují naši fanoušci, patří: kuře s kávovou omáčkou, matabala s chobotnicovou omáčkou a národní pokrm je calulú. To je vše, co jsem ve svém skromném domě natočil. - Zpět k tobě, Barby. - Díky! Ještě dodám, že když nejsou ryby, bílkoviny získávají nejraději z vepřového. Pak asi říkají „Prasnicův ostrov“.

Nicméně, nemůžete mít zemi bez lidí, kteří ji tvoří. Tak se podíváme, jací lidé tvoří tuhle. DEMOGRAFIE Místní se anglicky jmenují Santomeans a Principeans. Svatý Tomáš je poslední a nejmenší lusofonní země. - Luso- co? - Lusofonní. Mluvící portugalsky. Žije zde asi 212 000 lidí, je to po Seychelách 2.

nejméně lidnatá země Afriky a asi polovině populace je pod 15 let. Je těžké najít přesné údaje, většinou říkají, že jsou ze Sv. Tomáše a blíže to nespecifikují, ale odhaduje se, že asi 70 % jsou Afričané, další největší skupina jsou míšenci Evropanů a černochů, těm se říká také Bobo a tvoří 29 % populace. Zbylé zhruba procento jsou Evropané, hlavně Portugalci, a pár Asiatů, ale tito lidé jsou často investoři, kteří tu mají trvalý pobyt, ale nežijí tu celoročně.

Jako měnu používají dobru, mají zásuvky C a F a jezdí vpravo. Jak jsem říkal, mluví se tu portugalsky, ale mají svou kreolštinu. A pokud neumíte portugalsky, možná se tu domluvíte francouzsky. Učí se to ve škole a hodně obchodují se sousedními frankofonními zeměmi. Když se místních zeptáte, kdo jsou, často řeknou, že obyvatelé Sv. Tomáše, nijak se dál neklasifikují. Technicky vzato jsou původně ze 7 různých etnik.

Na začátku tu byli hlavně Angolares, tedy otroci přivezení z Angoly. Časem byli Angolares osvobozeni, pak se jim a jejich dětem říkalo Forros, osvobození lidé. V té samé době se objevují Lusoafričané, tedy míšenci mezi Portugalci a Afričany. Ti se rodili svobodní a často se podíleli na vedení země. Když bylo otroctví zrušeno, přivedli Portugalci najaté pracovníky z Angoly, Kapverd a Mosambiku, ti tu měli zůstávat krátkodobě, ale někteří zůstali.

Jejich dětem se říkalo Tongas. Někteří pracovníci z Angoly vytvořili svou komunitu, Nové Angolares. Neplést s těmi původními, co přišli o celá staletí dřív jako otroci. Mají vlastní nářečí a zvyky. Poslední skupina jsou Evropané, hlavně Portugalci, a Asiaté, hlavně z Macaa. Dnes už se ta označení nepoužívají. Jen lidem ze Sv. Tomáše se říká Forros a těm z Princova ostrova Moncó.

Na jihu je město São João dos Angolares, kde žijí Angolares, ale tvoří jen asi 33 % populace. Takže dnes jsou to buď Forros, nebo Moncós. Co se týče víry, asi 55 % populace jsou katolíci, zbytek většinou patří k některé protestanské církvi. Také tu mají brannou povinnost, mohou odejít na vojnu už v 17. Na Sv.

Tomáši najdete spoustu afrického folklóru a zvyků spojených s portugalskými vlivy. To většinou vysvětluje Hannah, ale byla tu minule, takže ji musí někdo nahradit. Bude to Art. To jsem já! V průběhu let… Sakra. Takhle to nepůjde. V průběhu let si místní obyvatelé museli vyvinout osobitou identitu, protože tu nebyli „domorodci“. Předci místních tak postupně spojili tradice přivezené z pevniny s trochou portugalské energie.

Naše fanynka ze Sv. Tomáše říká: „Jsme velmi pověrčivý národ. Vyprávíme si o čarodějnicích, které kouzly umí způsobit nemoc nebo zamilování. Říkáme tomu Baiar nebo Gugus.“ Pro ty, co nevědí, Gugu je malý tvor, co plní přání. Trochu jako můj pes. Asi třetina obyvatel je z venkova, jejich osady jsou často rozptýlené a říká se jim luchan.

Systém rodin tu bývá bilaterální. Muži tu tradičně bývali polygamní, mohou mít děti s více ženami, je obyčejem, že pak své děti jen navštěvují. Asi třetinu domácností tak vedou ženy. Svatý Tomáš a Princův ostrov je také zemí divadla. Rádi vypráví příběhy živými představeními, hrají je po staletí. Mezi nejčastější patří Tchiloli, tragický příběh Karla Velikého, a Danço Congo, to vypráví příběh konžského krále, který byl zotročen.

Auto de Floripes, tedy São Lourenço, se slaví 10. srpna na Princově ostrově. Celé obyvatelstvo tu přehrává boje mezi Evropany a mouřeníny. To zní zajímavě. Viď, Tarçine. Na těchto slavnostech a festivalech mají co? Spoustu muziky! A jaké muziky? To vám řekne Keith z Floridy. Jdeme na to.

Hudba na Sv. Tomášovi je propojením evropské a africké hudby. Místní mají naučené různé rytmy, ke kterým pak jamují. Například tyto. Princův ostrov je domovem hudby dêxa. Chápu, proč to lidé poslouchají. Říká se, že Pol… Poláci? Říká se, že Poláci tančí na africké rytmy. Uprostřed noci, aby se jim líp usínalo. Říká se, že portugalské společenské tance ovlivnily vývoj těchto stylů.

Pak tu mají i tyto hudební styly, které neumím vyslovit, ale kizomba je fakt hodně populární. Třeba kuduro a kizomba, které jsou původně původem z… Angoly, jsou prý odnoží hudby zouk. - A jsou tu velmi oblíbené. - Necháme to tam. Tak jo. Hodně se to hraje v portugalsky mluvících zemích Afriky. Milují to. Je to všude. Mnozí vám řeknou, že kmotry hudby ze Sv.

Tomáše jsou členové kapely Leoninos založené r. 1959. Jejich hudba byla zakázaná, protože kritizovali kolonialismus. Dalším oblíbeným žánrem je tu bulawê. Je to pozitivní, pěkný groove a tak. Dobře se k tomu tancuje, jamování… - Díky, Keithe, jak chceš odejít? - Nevím, mohla by mi explodovat hlava. A teď je čas na zkrácenou historii. Vezmu to co nejrychleji: Tihle dva ostrovy v roce 1469 objevili, první osadníci, první lidé na Princově ostrově, začíná obchod s otroky, ztroskotání otrokářské lodi Angolares, posílají se sem portugalští vězňové, mají zakládat rodiny s otroky, královská charta umožňuje míšencům vstup do politiky, vzpoury otroků, chvíli je přepadají francouzští piráti, 7 let vládnou NIzozemci, zrušení otroctví, ale Portugalci používají podivný systém nucené práce, hnutí za nezávislost Sv.

Tomáše a Princova ostrova, masakr v Batepá, nezávislost, demokratické reformy r. 1990 vedou ke svobodným volbám, investoři zvažují podporu, ale je to v procesu a jsme u dneška. K osobnostem, které navrhovali naši fanoušci, patří: Malá země, ale někteří obyvatelé ovlivnili celý svět. Když už mluvíme o světě, podíváme se na poslední segment. FRIEND ZONE Sv.

Tomáš je malá země, ale ne opuštěná. Jsou jako mladší bratr, co se přidá na všechny rodinné oslavy a na fotkách je úplně na okraji. Rozhodně kamarádí s lusofonními zeměmi, ale mají i jiné přátele. Frankofonní sousedi z pevniny, Gabon, Kamerun a Konžská republika, jsou obchodní partneři. Z Gabonu také létají přímé lety až na Sv. Tomáše. I proto je 2. nejdůležitějším jazykem francouzština, používají ji při interakci s těmito zeměmi.

Indie byla mezi jejich prvními kamarády a hodně investovala do zemědělství a technologií. Od začátku dobře spolupracovali. Dříve udržovali vztahy s Tchaj-wanem, ale v roce 2013 ho vyměnili za Čínskou lidovou republiku, která investovala hlavně do infrastruktury. Teď k portugalsky mluvícím zemím. Brazílie je starší sestra, kterou zdálky obdivují.

Milují její seriály a filmy. Kapverdy jsou cool bratránek, co je navštěvuje, není daleko. A hodně vypráví, má hodně velkou diasporu v zemích jako USA a Portugalsko. Ale nejlepší přátelé jsou podle místních asi Portugalsko a Angola. Angola jim dodává plyn a ropu, a navíc sem jezdí nebo se sem stěhují Angolané. Dokonce je tu komunita Angolanů a vždy je tady rádi vidí.

S Portugalskem udržovali blízké vztahy i po nezávislosti. Portugalsko je největším investorem a závisí na něm většina ekonomiky Sv. Tomáše. Zároveň mají i vojenskou dohodu o pomoci a ochraně, hlavně před piráty Guinejského zálivu. Portugalská loď NRP Zaire tu je umístěná a pomáhá třeba s vojenským výcvikem. Celkově jsou velmi dobří spojenci. U Sv.

Tomáše a Princova ostrova se ve vzduchu vznáší jisté kouzlo, jak napovídá jméno, jsou neznámým princem z čokoládových ostrovů, který má kouzelný roh jednorožce poháněný rovníkem. Prostě přijeďte. Počkejte si, příště bude Saúdská Arábie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

19:19
Dutch jsou Nizozemci, nikoliv Dánové.

00

Odpovědět

Díky, opraveno :)

10

Odpovědět

Zdravím,
děkuji moc za překlad. Vždy se na další díl pořadu moc těším.
Mimochodem, rád bych i překladatelku finančně podpořil, ale bohužel nemám Paypal. Můžete mě sem napsat nějaký mail a nějak bychom se na příspěvku domluvili?

10

Odpovědět

Zdavím,
každá podpora je vítaná. Pojďme se tedy domluvit na výši příspěvku.

10

Odpovědět

Hezký den,
jsem ráda, že vás pořad baví. Moc děkuji za velkorysou nabídku. Pokud budete chtít, můžete se ozvat na e-mail info@videacesky.cz, díky! :)

30

Odpovědět

+jesterkaVčera jsem Vám poslal mail.

10