Demokratická republika KongoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:5 092

Čekají nás další dvojčata, tentokrát dvě Konga. Začneme tím větším, které má pohnutou historii, nádhernou přírodu, neuvěřitelné množství nerostných zdrojů, ale také kupu problémů samo se sebou. Jeho menší bráška přijde za týden.

Poznámka:
Zkratka DRK sice není v češtině běžná, ale celé jméno se do titulků nevejde, tak byla použita jako ekvivalent té anglické zkratky DRC. Stejně tak KR pro Konžskou republiku.

Zmiňované video od Johna Greena najdete zde. České titulky u něj bohužel k dispozici nejsou.

Přepis titulků

Ahoj lidi. Nejprve dáme otázku: Kdo z vás ještě pamatuje, když se tahle země jmenovala Zair? Jo? Vítejte, děti 90. let! Připadám si starej. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, dorazili jsme k našim prvním dvojčatům, ke Kongům. Čeká vás opravdová lahůdka, tyhle státy možná vypadají podobně, ale mají zvláštní historii, která je odlišuje.

Ale nejdřív: Vlajka je blankytné pole se žlutou hvězdou v levém horním rohu, úhlopříčně ji rozděluje červený pruh s úzkým žlutým okrajem. Hvězda symbolizuje světlou budoucnost země, modrá mír, žlutý okraj bohatství a červená značí: KREV TĚCH, KDO BOJUJÍ ZA SVOBODU Jen musím říct, že je zvláštní, že čekají světlou budoucnost, mír a bohatství, protože... Radši půjdeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Ať jste si četli něco od Michaela Crichtona, nebo TinTina, klasická literatura Kongo romantizovala a zkrášlovala celá století.

Kdykoli někdo mluví o Kongu, většinou myslí Demokratickou republiku, i Google Maps vás na ni přesměruje. - Hele, nemůžu k tomu něco říct? - Pst! Nemůžeš. DRK je velká země ve střední Africe, hraničí s devíti státy, je 2. největší země Afriky po Alžírsku a největší v subsaharské Africe. Má 10 provincií a městskou provincii Kinshasa, ačkoliv podle ústavy musí mít 26 provincií, ale k tomu se pak nedostali.

Hlavní město Kinshasa leží u mohutné řeky Kongo naproti Brazzaville, hlavnímu městu Konžské republiky, takže jsou si z hlavních měst světa nejblíže. Kinshasa je obří město s miliony obyvatel a divnou 7 metrů vysokou sochou bývalého vůdce Kabily, kterou postavila Severní Korea a která připomíná Kim Čong-Ila. Jen na okraj, Severní Korea se zaměřuje na výrobu a vývoz soch diktátorů.

Ta dvě města nespojují žádné mosty, takže bohužel musíte jet přívozem, který bývá pořádně přeplněný a nebezpečný. Někteří turisté dokonce objednávají lety z Brazzaville do Kinshasy přes Addis Abeba v Etiopii, aby se tomu vyhnuli, ačkoliv to není ani 7 kilometrů. Když se podíváte na tvar DRK, všimnete si, že na západě se zužuje do takové rukojeti. To je provincie Kongo Central, která tak tak dosáhne k Atlantiku, kde má 32kilometrové pobřeží a město Muanda s přístavem Banana.

Ano pojmenovali přístav banán. Ale nenechte se tím přístavem zmást, většina nákladních lodí tu nestaví a velké náklady nabírají lodě u řeky Kongo buď v přístavu Boma, nebo Matadi. Matadi je větší, protože má přímou trať i silnici do Kinshasy. Ty dva malé přístavy jsou srdcem mezinárodního obchodu v DRK. Jen asi 2 % cest tu je zpevněných a kvůli terénu Konžské pánve bylo stavění cest a tratí vždycky náročné.

Vodní přeprava tak dominovala, protože se do dvou třetin země dá dostat po řekách a potocích. Na jihu v provincii Katanga najdete "Konžskou stopku", další úzký výběžek, který se zařezává do Zambie a málem ji půlí. Důvodem je belgický král Leopold II. a Berlínská konference. Nárokoval si jako jižní hranici země řeku Luapula a vodní rozhraní Konga a Zambezi, ale celé to bylo nejasné, tak si pozval italského krále a ukončil nejasnosti rovnou čárou, do čehož Afričané vůbec nemohli mluvit.

Ta země je tak rozlehlá vlastně proto, že Leopoldovi se podařilo přesvědčit všechny na té schůzi, aby mu celou neprozkoumanou oblast přidělili. Na oplátku tam zřídil svobodný stát s volným obchodem a bez příslušnosti k nějaké zemi, vlastně takový svůj osobní stát. Země se tak stala jeho zvráceným, osobním africkým hřištěm. A tam se to celé zvrhlo. To si necháme na demografii, nejdřív nás čeká: FYZICKÁ GEOGRAFIE Musíte pochopit, že DRK je zemí se snad největšími zdroji, ale zároveň nejméně ekonomicky využívanou a spravovanou.

Ta země má všechno, ale tolik se toho nevyužívá. Kongo je rozděleno na 5 oblastí: západ, Konžskou pánev, oblast Kivu, Kasai a Katanga. Západní oblast je úrodná s divokou vegetací i ornou půdou. Většina Konžanů jsou soběstační farmáři, kteří přežívají z toho, co na té úrodné půdě vypěstují. Rybolov je tu taky důležitý.

Ryba je nejoblíbenější zdroj proteinu obyvatel této oblasti, protože v řece Kongo žije mnoho tropických druhů, které se připravují různým způsobem. Nejoblíbenější jídlo je Maboke, které je zabalené v kasabě, banánovém listu, a opečené a okořeněné. Myslím, že jsem něco rozpoutal. - Asi si dám k obědu thajské jídlo. - Thajské? To seš trapák z roku 2009. Mně přijde lepší ten podnik Fufu'm'boke, asi jsi o něm nikdy neslyšel, je za tou kůlnou u zadní uličky, dovnitř musíš prolézt kontejnerem.

V Konžské pánvi najdete konžský prales, 2. největší prales světa po Amazonii. Ten je plný obrovského množství rostlin a divokých zvířat, včetně některých z nejvzácnějších primátů: bonobů a goril nížinných. Mnoho druhů je endemických, třeba tito zvláštní okapi. Tato oblast má také z celé země nejvíce srážek, průměrně přes 120 cm. V DRK je také největší frekvence bouří na světě. Kivu je známá jako oblast jezer a sopek, nachází se tu mnoho velkých jezer, třeba Kivu a Tanganika, a dvě nejaktivnější sopky Afriky, Nyiragongo a Nyamuragira, které stojí za 40 % vulkanické činnosti v Africe.

Nyiragongo má v kráteru největší lávové jezero světa. Do toho jezera skočit nechcete. Také tu najdete nejvyšší horu DRK, Mount Stanley na hranici s Ugandou, což je také 3. nejvyšší hora Afriky po Kilimandžáru a Mount Kenya. Teď přijdou oblasti Kasai a Katanga. Tyto oblasti jsou sušší, ale stále vlhké a úrodné, plné rostlin a řek. Nejznámější jsou dolováním a získáváním nerostů.

Kasai je známá diamanty, Katanga zase kovy. Jenom pro představu, kolik potenciálu DRK má: odhaduje se, že se tu nachází nevyužité nerosty a rudy v hodnotě 25 bilionů dolarů. To je HDP USA a Evropy dohromady. Nekecám. Mají tu největší zásoby coltanu, tedy přírodní rudy niobu a tantalu, a asi 60 % světových zásob kobaltu. Tyto zdroje však země využívá velice pomalu a opatrně. V minulosti tu drancovali jak místní, tak zahraniční podnikatelé.

Dodnes se ten průmysl sice rozvíjí, ale je méně výkonný, než by mohl být. To je na druhou stranu vlastně dobře, je tak chráněn prales a zvířata, která jsou už tak dost ohrožená. Když se podíváte na satelitní obrázky, uvidíte, že tady mají hodně zeleně. Sice tu žije přes 70 milionů lidí, ale hodně území ještě nebylo zneužito a zničeno. Není to nutně proto, že by byli obyvatelé takoví ekologové, spíše to souvisí s vládou. Teda s její absencí.

To si vysvětlíme v: DEMOGRAFIE Lidé obvykle odlišují ta Konga pomocí hlavních měst v názvu, jsou tedy buď z Konga Kinshasa v případě DRK, nebo Konga Brazza pro KR. A teď to víte. Celkově je DRK obrovská země se spoustou různých národů, pusťme se do toho. V zemi žije asi 80 milionů lidí, je tedy 4. nejlidnatější země Afriky a jedna z nejrychleji rostoucích. Rozdělení na národy je trochu nejasné, protože tu mají přes 250 kmenů, ale asi 80 % populace jsou Bantuové.

Ti všichni patří do skupiny Bantu, největší kmeny jsou Mongo, Luba, Mangbetu a Bakongo. Zbytek jsou skupiny mimo rodinu Bantu, třeba Gilima, Mono, Adamawa atd. Také je tu skupina Pygmejů, asi 1 %, a necelé 1 % jsou běloši, především Belgičané a Francouzi. Se všemi těmi národy a nářečími byste čekali, že komunikace bude složitá, ale skoro všichni používají francouzštinu jako společnou řeč. DRK je tedy největší frankofonní zemí, je větší i než sama Francie.

Ano, Belgičané převzali vedení, chtěli zavést nizozemštinu i francouzštinu jako národní jazyky, ale bylo to marné a francouzština se prosadila. - Proč se nikdo neučí nizozemštinu? - Kdykoli ji použijeme, odpovíš anglicky. DRK má 4 další úřední jazyky: ngalštinu, svahilštinu, luba-kasai a konžštinu. Těmito jazyky se mluví v různých oblastech. Ngalština, nejrozšířenější řeč, se používá v hlavním městě i skoro ve všech oblastech podél řeky Kongo na sever a severovýchod. Konžštinou se mluví na západě v celé rukojeti až po pobřeží.

Luba-kasai se používá ve střední oblasti země a svahilština ve východní a jihovýchodní části. Statisticky je DRK ekonomicky i jinak méně rozvinutá. Většinou patří mezi 10 zemí s nejnižším HDP a jen málo přes 10 % obyvatel má přístup k elektřině a tekoucí vodě. Navíc je země poseta tisíci malých vesniček, které často nejsou zdokumentované a zanesené na mapách. Zahrajte si hru, kdo jich najde nejvíc na GoogleEarth.

Tady, 3° šířky, 24° délky. Protože z DRK pocházelo mnoho otroků, kteří byli rozptýleni po světě v době atlantského a arabského obchodu s otroky, tvrdí se, že původ mnoha moderních tanců a hudby se dá vysledovat do této oblasti, protože otroci zakomponovali do vystoupení své tradiční styly. Kalypso, jazz, reggae, rumba, merengue a mnoho dalších stylů má nejspíše původ v Africe, podle mnohých přímo v Kongu.

Teď to bude kontroverzní. Nebudu to vysvětlovat celé, nechám to Johnu Greenovi, ten to umí. Johne, kdybys měl čas, dejme snídani, vafle platím já. Ve zkratce: bylo to dost ošklivé, přesná čísla se těžko počítají, ale odhaduje se, že v době hrůzovlády krále Leopolda byla zabita asi polovina z 20 milionů obyvatel celé země. Navíc se to hned po nezávislosti zase zvrtlo, bojovaly mezi sebou režimy, Mobutu převzal vládu a zemi přejmenoval na Zair.

Když zemřel, přišlo další šílenství, vypukly války v Kongu, té druhé se říká Africká světová válka. Zatáhli do ní všechny sousední země a zemřelo v ní 5,5 milionu lidí, takže je hned po 2. sv. válce tím nejkrvavějším konfliktem. - Fakt? O tom v mé učebnici nic není. - To proto, že tvoje škola, tak jako spousta jiných na Západě, se o Afriku nezajímá. A měla by! K tomu se přidaly ještě interní konflikty. Kasai i Kantanga měly separatistická hnutí a Katanga se dokonce v 60.

letech na 3 roky odtrhla. V roce 2013 se o to opět pokusila skupina Mai mai Bakata Katanga. No tak, nebylo by lepší jmenovat se: Llanfairpwllgwyngyllgogery- chwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Ne, vy se musíte jmenovat: Když se na to podíváte takhle, asi chápete, proč jsou v DRK největší mírové mise OSN. Když jsme u diplomacie: FRIEND ZONE Mysleli byste, že vztahy DRK jsou složité, ale když se podíváte pořádně, vlastně to dává docela smysl.

Asi vás nepřekvapí, že vychází skoro se všemi frankofonními zeměmi. Ačkoliv po Belgii zůstala trpkost, také Kongu pomohla spojit se s polovinou kontinentu díky společné řeči. Co se týče Rwandy, vypadalo to asi takhle: Pojď sem, Rwando, samozřejmě ti pomůžu s tou krizí. O 3 ROKY POZDĚJI Rwanda použila východní stranu DRK pro uprchlické tábory během své genocidy, ale také jako základnu milicí povstalců, které nakonec zemi napadly.

S Belgií je to trochu divné, ano, nemá ji moc rádo, ale stále u nich má privilegovanou pozici, v obou zemích jsou velvyslanectví a mezi Kinshasou a Bruselem létají pravidelné lety. Kvůli všem těm nerostům se po Kongu už desetiletí sápou mocnosti. Čína, Rusko i USA se snažily z Konžanů vyloudit šance na investice. Kamerun a Gabon jsou dobří přátelé na západě a Keňa i nejoblíbenější africký strýček, Tanzanie, jsou přátelé na východě. Nejlepší kamarád je ale asi stejně jeho dvojče, Konžská republika.

Ta dvě Konga jsou opravdu nejlepší přátelé a jsou si blíž než jakékoli jiné země. Ale je důvod, proč se nikdy nerozhodly stát se jediným Kongem, k tomu se dostaneme v příštím díle. Konžané vám řeknou, že DRK je nejbohatší a zároveň nejchudší země světa. Má obrovský potenciál, ale dokud se všechno nevyřeší, musíme počkat, jak se to vyvine. Už za týden je na řadě Konžská republika. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář