GabonGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:3 662

Gabon je malá africká země, o které většina lidí nic moc neví. A právě proto je tento díl Geography Now užitečný, Barby pro vás našel nemálo informací o této bývalé francouzské kolonii s divokou přírodou a vzkvétající ekonomikou.

Přepis titulků

Mám tři vteřiny na to vás zaujmout, aby vás ta "další neznámá africká země" neznudila. Mají tu surfující hrochy. Takže... Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Dobře, já vím, že tyhle neznámé zemičky v Africe vás moc nezajímají a čekáte na ty velké jako Rusko a Indie, ale Afrika je strašně důležitý kontinent, bez něj by lidstvo vlastně neexistovalo, takže sklapněte a nacpěte si to do závitů.

Teď se dozvíme něco o Gabonu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Gabone, Gabone, kdepak jsi a jak to s tebou je? Gabon leží ve střední Africe u pobřeží Atlantského oceánu, kousek od Svatého Tomáše a Princova ostrova, hraničí s Rovníkovou Guineou, Kamerunem a Konžskou republikou. Je rozdělený na 9 provincií, hlavní město Libreville leží na severozápadním pobřeží.

Gabon je jednou ze 13 zemí, kterými prochází rovník, a to jižně od Libreville, dokonce podél něj mají silnici. A Gabon vypadá jako čarodějnice v cylindru. Také mají spor s Rovníkovou Guineou o ostrovy Mbañe, Conga a Cocoteros. OSN naléhala, aby to vyřešili a stanovili námořní hranice, ale zatím to odložili na později. Jeho jméno je z portugalského slova gabão, což znamená plášť, tak prý vypadaly řeky u Libreville.

Jinak Libreville prý založilo 52 osvobozených otroků, které tam Francouzi prostě vysadili v roce 1846, proto to jméno Libreville, tedy svobodné město. Asi o 20 let později přišli Francouzi a město zase zabrali. Největší mezinárodní letiště jsou v Libreville a v Port Gentil. Gabonu se teď ekonomicky daří, i přes nízkou populaci se tu v poslední době objevila spousta stavebních projektů, nejpůsobivější je asi transgabonská železnice, která vede 670 km z Libreville do Franceville s 23 dalšími zastávkami.

Tato železnice je páteří veškeré dopravy v Gabonu, kromě lidí převáží také suroviny z vnitrozemí k pobřeží. Další památky jsou třeba: Leon M'ba památník prvního prezidenta Gabonu, Schweizer Hospital v Lambaréné, jedno z nejlepších výzkumných středisek v oblasti medicíny v Africe, ve Franceville mají mezinárodní centrum lékařského výzkumu, jedna ze dvou laboratoří Afriky s nejvyšší bio-ochranou.

Takovou má i CDC v Atlantě v Georgii, kde uchovávají vir neštovic. Ne v Gruzii, v Georgii. Gruzie nás ještě čeká. Liánový most v Ogooue Lolo je taky známý, plamen míru, socha Omara Bongo, socha napůl muže, napůl ženy osvobozující se z pout otroctví a prezidentský palác, který je dost kontroverzní, prezident za něj utratil příliš mnoho milionů dolarů.

Území Gabonu bývalo částí francouzského protektorátu Francouzské rovníkové Afriky, neplést s Francouzskou západní Afrikou. Jako v Rovníkové Guineji tu větší města vydělávají na ropě, díky tomu mohou importovat luxusní zboží z celého světa. Libreville patří mezi nejdražší města v Africe. Každá vesnice v Gabonu vlastní všechen les v okruhu 5 km, a proto tu často najdete malé kulaté vesnice, které jsou spojené dlouhými úseky silnic, trochu jako uzly na provázku.

Mezi těmi silnicemi najdete něco velice vzácného, co se jinak na Zemi moc nevyskytuje. A už jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Gorily. Mluvil jsem o gorilách. Gabon má ze všech zemí nejvyšší koncentraci goril, žije tu asi 80 % všech divokých goril. Národním zvířetem je přesto černý panter, kterého najdete i v jejich erbu. Super, že ho Marvel přidal do svého světa. Gabon je úplně nacpaný nezkaženou divokou džunglí, je druhou nejlesnatější africkou zemí po Seychelách, asi 85 % území je les.

Žije tu přes 700 druhů ptáků a k tomu spousta savců a plazů. Nevynechejte vodopády Kongou, Křišťálové hory a zkuste najít jednu ze stovek, možná tisíců neprozkoumaných jeskyní, schovaných hluboko v džungli. Země je rozdělená na tři oblasti, pobřežní nížinu, střední vrchoviny a hlubokou džungli na východě. V roce 2003 se vláda rozhodla vyhlásit aspoň 10 % území chráněnými národními parky.

Největší je národní park Minkebe na severovýchodě. A některé jsou docela zvláštní. Třeba park Loango na pobřeží, tomu se někdy říká poslední africký ráj. Skoro jen tady najdete zvířata z vnitrozemí jako slony a hrochy hrající si v mořských vlnách. Zapamatujte si z toho videa aspoň to, že v Gabonu mají surfující hrochy. Jen o kousek dál je největší jezero, Ogooué, u nejdůležitější řeky Ogooué. Ta protéká celou zemí a byla v minulosti významnou dopravní tepnou, hlavně pro města Moanda a Franceville, která jsou přední důlní města Gabonu.

I přes úrodné a různorodé oblasti se Gabon moc nesoustředí na zemědělství. Tak jako v Rovníkové Guineji je to kvůli ropě. V 70. letech našli u pobřeží ropu a rozhodně ji uměli využít. Ropa tvoří asi 80 % vývozu, 45 % celkového HDP a 60 % příjmů státu. Z dalšího průmyslu zaměstnává lesnictví hodně lidí, manioky, plantainy, africké švestky i palmové ořechy se tu dají pěstovat skoro všude, palmové ořechy patří do každého národního jídla.

Nenajdete to v mnoha restauracích, ale v některých můžete ochutnat místní specialitu, dikobraza v omáčce. V některých oblastech najdete i lidi, kteří pijí nápoj z kořene ibogy, halucinogenní látku, která se používá při rituálech, třeba věřící Bwiti tvrdí, že při nich vidí své předky. A to je jenom špička ledovce, podíváme se na ty lidi lépe. DEMOGRAFIE Půlka z vás si asi myslí, že je to další francouzsky mluvící africká země, těch je nejmíň 20, co je na tom zvláštního.

Sedněte na zadek naučíme se něco o etnických skupinách. Naprostá většina místních pochází z kmenů Bantu. Bantuové jsou největší etno-lingvistickou skupinou, která sahá daleko do západní, jižní i východní Afriky, patří do ní přes 600 kmenů a asi 500 jazyků. Měl jsem to zmínit dřív, třeba u Angoly. V zemi žije asi 1,5 milionu lidí a je 5. nejméně lidnatou zemí Afriky. Obyvatelstvo se dělí na tři hlavní skupiny, největší, asi třetinu, tvoří Fangové, potom Puntu s 10 %, 9 % tvoří Nzebi a kupodivu mají bílí Francouzi celých 7 %, zbytek tvoří další kmeny, třeba Myene, Pygmejové a tak.

Měna je středoafrický CFA frank, mají zásuvky typu C a jezdí vpravo. Všechny země bývalé rovníkové Afriky používají středoafrický CFA frank a všechny z bývalé západní Afriky používají západoafrický CFA frank, teda kromě Mauretánie. Gabon je označován za nejvhodnější destinaci střední Afriky, nemají tu prakticky žádné napětí mezi etniky a sňatky mezi nimi jsou běžné.

Francouzština je úřední řeč, používají ji všechny národy, ale každé etnikum má i vlastní řeč, většinou ji používají doma. Z doby před příchodem Evropanů toho moc nevíme, ale víme, že v této oblasti žili Pygmejové. Ve 14. století pak přišla velká migrace Bantuů, takže tu brzy dominovaly jiné kmeny. Ale kulturně je Gabon zemí, která přímo kypí energií, zvyky, rituály a osobitou kulturou. Promluvme si o té největší skupině. Fang je skupina asi 20 kmenů v Kamerunu, Rovníkové Guineji, Konžské republice i Gabonu.

V celé Africe vyrábí lidé masky, ale tvrdí se, že masky těchto lidí se z afrického umění nejvíce cení. Masky hrály v jejich společnosti významnou roli, používali je pořád. Od rituálů iniciace k oslavám i pohřbům. Podle některých se tu jiné kmeny inspirovaly a převzaly protažený tvar pro vlastní účely. Kmen Myenů je známý svou rumbou, kmeny Punu a Vili mají rituály Ikon, Mitsogo se účastní rituálů Bwiti, kde používají ten halucinogenní kořen. Asi 60 % obyvatel je mladších 25 let a každá žena má průměrně 4 děti.

Prakticky všichni tady jsou oddaní, ale od žen se skoro očekává, že budou mít děti ještě před svatbou. A to i kvůli tradici, když vztah nevydrží, všechny děti narozené před svatbou patří ženě, ty narozené po svatbě zase muži. Takže se ženy ujišťují, že jim nějaké děti zůstanou. Taková předmanželská smlouva. - Tati, můžu žít s tebou? - Víš, synu, narodil ses před svatbou, takže zatím ahoj. Tahle tradice platí i pro jiné africké země.

Asi tři čtvrtiny populace jsou křesťané, 3x více katolíků než protestantů, ale mají tu i komunity domorodé víry. Zemi vládne prezident Ali Bongo Ondimba, syn Omara Bongo Ondimby, jedné z nejdéle vládnoucích hlav státu. Vládl v letech 1967–2009. Mohli bychom řešit prezidenty, kteří předali svou pozici svým synům, ale to si najděte sami. Jdeme dál. FRIEND ZONE Řekněme to takhle, Gabon je jako sestřička obou Kong, která zbohatla a změnila si příjmení.

Francie a Gabon spolu vychází skvěle i po nezávislosti v 60. letech. Jsou největším dovozcem, Gaboňané milují jejich sýry. Také je tu umístěný 6. prapor námořní pěchoty francouzské armády. Bývalý prezident Bongo prý řekl: "Afrika bez Francie je jako auto bez řidiče, ale Francie bez Afriky je jako auto bez benzínu." Kupodivu pro spoustu Gaboňanů jsou dobří kamarádi Maroko a Trinidad a Tobago. Prezident Bongo kamarádí s králem Mohamedem VI.

a hodně lidí z Gabonu studuje v Maroku. Trinidad a Tobago sice není velké, ale s Gabonem hodně obchodují, asi 6 % importu je z Gabonu, takže ten mu je z Afriky nejblíž. Ale už od dětství byl Gabon trochu zabouchnutý do svého nejlepšího kamaráda, Kamerunu. Zpívejte: Všichni milují Kamerun, ale hlavně Gabon. Mají podobné národy, kulturu, jazyky, moc rádi se navštěvují, ačkoliv za nimi pořád leze Rovníková Guinea. Pro nezkušené oko se ty neznámé africké zemičky těžko rozlišují, ale měli byste se podívat víc zblízka, protože jedině tak najdete surfující hrochy.

Počkejte si, příště bude ještě méně známá, ale lidnatější africká země, Gambie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář