Rovníková GuineaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:3 421
Barby si dává pauzu, tak nás opět čeká jeden ze starších dílů, tentokrát Rovníková Guinea, která vlastně vůbec neleží na rovníku, jeden čas měla nejvyšší HDP na obyvatele v celé Africe, mluví se tu španělsky, a jak je v Africe zvykem, měli tu svého šíleného diktátora. Díl o Eritreji slibovaný na konci už u nás přeložený najdete.

Přepis titulků

Jednoho dne si Španělsko řeklo: Zmocním se Ameriky, jo, tam zazářím v celé nádheře! Co? Běž si hrát se Západní Saharou, prostě mě neotravuj, jo? Investuju do tvýho bráchy, kterýho mám mnohem radši. A to děcko vyrostlo v Rovníkovou Guineu. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Hispánci, pozdravte své vzdálené africké bratrance, o kterých jste možná vůbec nevěděli.

Fakt, španělsky mluvící Afričané. A tady je najdete: POLITICKÁ GEOGRAFIE Pokud jste o té zemi nikdy neslyšeli, to je v pohodě, to málokdo. JAR a Keňa jsou teď tak in, že ostatní se nedostanou ke slovu. Ačkoliv se jmenuje Rovníková Guinea, leží ta země trochu severněji, ale bylo to dostatečně blízko, tak si to jméno nechali. Jejich území je taky docela podivně rozdělené, má dvě hlavní části, pevninskou a ostrovní.

Pevninská část se jmenuje Río Muni a leží ve Střední Africe přímo u Guinejského zálivu pod Kamerunem a nad Gabonem. K ostrovním územím patří ostrovy Bioko na severu u pobřeží Kamerunu a Annobón, který leží asi 660 km jihozápadně od Bioko. Svatý Tomáš a Princův ostrov leží přímo mezi nimi a tvoří téměř rovnou linku ostrovů. Jak jsme už řešili u Kamerunu, tyto ostrovy patří ke Kamerunským horám, což je oblast v tom zálivu, kde najdete sopečné ostrovy vytvořené tektonickou aktivitou.

Také vlastní ostrovy Corsico a Velký a Malý Elobey přímo u jihozápadního pobřeží v zálivu Corsico, kde do moře ústí řeka Muni, která tvoří hranici s Gabonem. Po této řece je také pojmenované Río Muni. Země je rozdělená na 7 provincií a hlavní město Malabo leží na ostrově Bioko. Ale právě budují nové hlavní město jménem Oyala v budoucí provincii Wele Nzas, má být hotové v roce 2020. A to i přes protesty obyvatel, ale africká politika obecně protestům málokdy vyhoví v legislativě.

V Río Muni žije asi 80 % populace a leží tu největší město, Bata, u pobřeží Atlantiku. Je to docela malá země, s asi 28 000 km² je jen o kousek větší než Burundi, ale je menší než Albánie. Díky nedávnému ropnému boomu mohla Rovníková Guinea investovat do infrastruktury, třeba vylepšili dvě největší letiště v Malabu a Batě a také přidali tři nové na Annobónu a Corsicu a také na pevnině u stavěného města Oyaly. Také postavili mnoho nových silnic.

Městečka ve vzdálených pralesních oblastech mají teď přímé spojení k místům, kam se dříve dalo dostat jen po řece, nebo dlouhou, možná smrtící chůzí, při které vás mohli napadnout velmi agresivní mandrilové. Když jsme u fauny: FYZICKÁ GEOGRAFIE Rovníková Guinea je možná malá, ale díky těm ostrůvkům má docela velkou biodiverzitu. Klima je samozřejmě především tropické, vlhké a teplé po celý rok, ale období dešťů přichází v jiný čas na ostrovech a na pevnině.

Od června do srpna je na pevnině sucho a na Bioko prší a kolem prosince až do února se to otočí. Na ostrově Annobón je skoro vždycky zataženo, od začátku záznamů neměli skoro žádné bezmračné dny. Nížinaté pobřeží pevniny stoupá ve vnitrozemí do hor pokrytých džunglí, které jsou tak jako u sousedů plné nerostů jako tantal, zlato, diamanty a bauxit. Ty džungle jsou tím úplně nacpané.

Díky tomu je ta země útočištěm biodiverzity, úplným rájem pro opice, v korunách stromů jich tu žijí tucty druhů. Národním zvířetem je ale přesto žirafa. S asi 3 000 m je nejvyšší bod Pico Basilé, což je jediná aktivní sopka, jejíž výbuch byl zaznamenán v roce 1932. Většinu dějin se jejich ekonomika soustředila na lesnictví, rybářství, nic zvláštního. Pak přišel rok 1995, objevili spoustu ropy u pobřeží a všechno se změnilo. Náhle patřili do prvních deseti největších afrických vývozců ropy a dnes tvoří ropa nebo uhlovodíkové produkty celých 95 % jejich vývozu.

A protože je ta populace tak malá, získali velké příjmy, které mohli v zemi rozdělit. Přesto vědí, že to nevydrží navždy, předpokládá se, že jim ropa dojde kolem roku 2035, takže vláda zavedla plán zvaný Plán 2020, strategické kroky, které mají rozrůznit jejich zdroje a průmysl, ještě než jim dojde čas. Tyto kroky samozřejmě byly trochu kontroverzní pro místní, o kterých si více řekneme teď.

DEMOGRAFIE Rovníková Guinea možná prochází obdobím ekonomického rozkvětu, ale mají i problémy. Lidé z Rovníkové Guineje jsou jedineční, na rozdíl od většiny afrických národů byli celá staletí pod španělským vlivem. V zemi žije asi 800 000 lidí a má k roku 2016 nejvyšší HDP na obyvatele v Africe. Nezapomeňte, že to je i díky velice malé populaci, jde o údaj na obyvatele, největší celkové HDP má Nigérie.

Populaci tvoří spousta etnických skupin, největší jsou Fangové s asi 86 %, potom Bubiové se 7 %, 5 % tvoří menší skupiny jako Mdoweové, Annobonové nebo Bujebové a zbylé 2 % jsou jiné národnosti jako Španělé, další Evropané nebo Číňané. Španělština je oficiální jazyk, kterým mluví asi 70 % obyvatel, ale hodně se mluví i francouzsky, jsou totiž obklopení frankofonními sousedy, se kterými musí komunikovat. Také se tu mluví portugalsky, takže patří i k lusofonním zemím.

Ale většina obyvatel se identifikuje se svým etnikem a jeho jazykem na prvním místě a španělština je druhý jazyk. Byli první nefrankofonní zemí patřící do finanční spolupráce ve Střední Africe a začali používat středoafrický frank jako měnu. Taky mají zásuvky typu C a E s 50 Hz a jezdí vpravo. V roce 1968 proběhlo celkem klidné osamostatnění a potom... Však víte, jak to v Africe chodí. První období – zábava, druhé období – sleduju tě, třetí období – budeš odstřelen.

Ale fakt, tenhle člověk byl blázen. Nazýval se bohem a jedinečným zázrakem Afriky, vyhnal třetinu populace, ukradl peníze ze státní pokladnice a o Vánocích přinutil vojáky převléct se za Santy a popravit 150 odpůrců na stadionu v Malabu. K tomu hrála píseň od Mary Hopkin, Those were the days. Fakt to tak bylo. Své děti poslal před smrtí do Severní Koreje, kde se naučily korejsky, jeho dcera Monique napsala paměti, jsou fascinující.

Potom jeho synovec vyvolal puč a svrhl ten režim. Dnes tvrdí, že jsou demokracií mnoha stran, ale spíše se jedná o diktaturu. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo je prezidentem už od roku 1979, a i když je jeho vláda sporná, místní si říkají: Aspoň to není jeho strýc, taky pomohl s tou infrastrukturou... Rozdělení bohatství je ale stále problémem. Většina obyvatel, asi 87 %, se považuje za katolíky, proto to byla událost, když bývalý papež Pavel II.

navštívil v roce 1982 Batu. Zbytek populace jsou protestanti, nebo přívrženci animismu. Rovníková Guinea je velmi výrazná v umění, jsou známí abstraktním sochařstvím, kterému dominuje kultura Fangů a Bubiů, především v hlavním městě Malabu. Velmi známí jsou třeba sochař Gabriel Mokolo a kreslíř Ramón Esono Ebalé. Nebo popová hvězda Anfibio, který je také kardiologem na částečný úvazek.

Další známou osobností je Eric "úhoř" Mussambani, který to na olympiádě v Sydney prostě nevzdal. Po celé zemi najdete ibanga, tanec s bílým prachem, to je národní tanec Fangů, většinou je doprovázený bubny, dřevěným xylofonem a kalimbou. Kasava je nejčastější přílohou a k nejznámějším pokrmům patří kuře s arašídovým krémem a vařeným plantainem nebo ryba s drcenými dýňovými semínky podávaná v banánovém listu.

A v mnohých jídlech mají přísady ovlivněné Španěly, třeba zajímavá africká paella nebo coquetas. Ale se Španělskem mají společného více. FRIEND ZONE Rovníková Guinea je díky svým jazykovým rysům v Africe určitou anomálií. Gabon, Kamerun a Nigérie jim jsou v Africe asi nejblíž, celá staletí spolu obchodovali a sdíleli kulturu. V těch zemích také žije mnoho Fangů, což jejich vztahu dává další úroveň.

Kamerun ale nedávno uzavřel hranice kvůli zavražděnému rybáři a dvěma zmizelým imigrantům. Je to složité. Čína, USA a Jižní Korea byli mezi prvními, co investovali do ropného boomu v 90. letech a dnes mají vzájemně ambasády. Ale nejlepší přítel je nejspíš Španělsko. Evropský kolonialismus sice u většiny lidí zanechal jistou pachuť, ale lidé z Rovníkové Guineje si se Španěly udržují ucházející vztahy a i po nezávislosti se jejich pouto zesilovalo.

Španělsko je v případě nouze ochraňuje, mnoho Guinejců do Španělska emigrovalo a většina bělochů v Rovníkové Guineji jsou Španělé. Zatímco zbytek subsaharské Afriky žvatlal kakofonií francouzštiny, angličtiny a na okraj i portugalštiny, tento drobek země se rozhodl dělat si, co chce, a taky tak vydržet, srovnejte se s tím. Počkejte si, příště bude Eritrea. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář