KeňaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:4 622

Dnes nás čeká celebrita východní a střední Afriky, jedna z úspěšnějších a známějších afrických zemí plná podnikavých obyvatel z nejrůznějších kmenů.

Poznámka:
Všechny slovní hříčky v tomto dílu byly založené na podobnosti slova Kenya s výrazy can you (můžeš) a Ken, you... (Kene, ty....), jejich převod do češtiny by byl velice komplikovaný, takže byl vynechán.
Domov šampionů (Home of the Champions) v Itenu je místo, kde trénují světové špičky mezi běžci na dlouhé tratě.
Zastánci "Většího Somálska" se snaží o politické sjednocení všech somálsky mluvících lidí, většina z nich žije v Somálsku, ale velká část také ve východní Etiopii i Keni.

Přepis titulků

- Hej, Kene. - No? - Těšíš se na tu epizodu? - To budeš dělat celou dobu, co? - Jo, ale chceš dostat zaplaceno, ne? - Jo. Tak se tvař překvapeně, kdykoli to přijde. Teda, to byl skvělej vtip, ten se ti fakt povedl! Hodnej kluk. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, vracíme se do Afriky.

O Keni jste určitě už něco slyšeli, ať odtamtud máte kávu, viděli jste skákající Masaje nebo slyšeli blbý vtip o Obamovi. Keňa je z východní Afriky asi nejznámější, proslavila se. Podívejme se, kde leží. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jméno Keňa je odvozeno z různých dialektů ze slova pro "místo odpočinku Boha" a za chvilku pochopíte proč. Keňa leží ve východní Africe, na jihu ji protíná rovník a hraničí s 5 státy. Navíc má část největšího jezera Afriky, Viktoriina, a pobřeží u Indického oceánu.

Je rozdělená na 47 poloautonomních okresů a hlavní a největší město Nairobi tvoří vlastní okres. Po Nairobi jsou největšími městy Mombasa a Nakuru, ale nejrušnější letiště jsou to v Nairobi, to v Mombase a v Eldoretu. Jak jsem říkal u Etiopie, mají spor s Jižním Súdánem a Etiopií o trojúhelník Ilemi a také s Ugandou o ostrov Migingo ve Viktoriině jezeru, kde žije přes 130 lidí na pouhých 2000 m². Možná si říkáte, proč tam zůstávají, proč se nepřestěhují na vedlejší ostrov Usingo.

Sklapni, proto! Doprava je tu dost rozvinutá v porovnání s jinými zeměmi Afriky. Železniční tratě vedou od Mombasy na pobřeží až k hranici s Ugandou. Silnice Keňu spojují se všemi sousedy, hlavně s Tanzanií, Ugandou a Somálskem. Do Jižního Súdánu vede silnice A1, do Etiopie A2. Nairobi je super. Jen v tomto městě mají národní park a oboru s divokou zvěří. Částečně je to pouhých 7 km od centra, můžete tak vidět nezvyklý pohled na divoká zvířata s mrakodrapy v pozadí.

Některá zajímavá místa v Keni jsou třeba: Národní památník míru, lásky a jednoty, socha Joma Kenyatty, centrum žiraf a žirafí hotel, kde se s žirafami setkáte, vesnice Bomas, trosky Gedi, Mnarani, Takwa Milinga, Diani, Pate a Shaka, pevnosti Siyu a Lamu, park Uhuru Gardens, prehistorické muzeum Hyrax, galerie v Nairobi, Dům afrického dědictví, "Restaurace masožravců", železniční muzeum v Nairobi, hrob George Adamsona, Kitengela, Iten – Domov šampionů a masajská pštrosí farma, kde můžete jet na pštrosovi, když nejste moc těžcí.

Ale tyto člověkem stvořené divy blednou v porovnání s těmi přírodními, kterých je Keňa plná. Takže přejdeme k další části. Kene, víš, co přijde jako další? Hele, je to v každém díle stejné, všichni vědí, co bude teď. Kene, začínáš bejt pěkně drzej, to fakt nemůžu ani vystát. - Ten se povedl. - Co se povedlo? FYZICKÁ GEOGRAFIE Některé země vydělávají na průmyslu, jiné na financích, ale u Keni je nejdůležitější její krajina.

Keňa leží přímo na východoafrickém riftu, z epizod o Etiopii a Eritrei už víte, že to je několik trhlin, které vedou od Rudého moře až k Mozambiku. Na západní straně jsou pohoří, kdežto na východě savany a údolí. Také to vede k řadě úzkých jezer, z nich je největší jezero Turkana na severozápadě u hranice s Etiopií. Turkana je největší pouštní jezero světa a kvůli jeho salinitě i největší zásadité. Keňa leží teoreticky v sopečné zóně, ale většina sopek je starých a vyhaslých, poslední velký výbuch tu byl asi před 100 lety, Emuruangogolak v západní vysočině.

Sopečná aktivita ale stvořila nejvyšší horu Keni, 2. nejvyšší v Africe, Mount Kenya vysokou skoro 5200 m. Odsud má Keňa své jméno. Mount Longonot je divný, má na úbočí tři malé kráterové beďary. Na úpatí Mount Kenya najdete nejdelší řeku, Tana, která stéká do údolí a nakonec ústí do Indického oceánu. V Keni mají 54 národních parků a obor. Největší je Tsavo na jihovýchodě, ale nejoblíbenější je Masai Mara u hranice s Tanzanií, vlastně patří k Serengeti.

Tady dochází k Velké migraci, každý červenec se v největší zvířecí migraci vydají na cestu miliony druhů z Tanzanie až do Keni. Je to tak známé, že National Geographic o tom natočil všechno, co mohl. Keňa je ráj divokých zvířat. Najdete tu "velkou pětku". Jedním z nich je národní zvíře, lev, ty najdete snad v každém národním parku. Žije tu přehršel druhů, v Keni najdete prakticky všechny druhy ze Lvího krále.

- Ano, pakoně jsou někdy hrozný šmejdi. - Který že jsou pakoně? - Ti, co zabili Mufasu. - Ne Mufasu! - Simbu, ne? - Tátu. - Jo, Mufasu. Ten zlej je Scar. - Přesně, Mufasa je táta. Zdroje má Keňa vcelku vyrovnané, služby a turismus dnes pokrývají asi 60 % jejich HDP, jsou tedy největším sektorem. Zemědělství bylo pro Keňu také vždy zásadní. Dnes je 3.

největším výrobcem čaje po Číně a Indii, dobrá práce, Keňo. Jídlo tu je podobné jako v jiných zemích kolem velkých afrických jezer. K většině jídel patří místní ugali, rozdrcená zrna často s maniokem nebo plantainy, vše uvaří do husté kaše, která se jí s omáčkami a masem. Ke každému jídlu také patří salát sukuma wiki. Často se jí gwano a aliya. A když budete moci, zkuste onyoso, ng'en nebo dede. Všimli jste si, že lidé ze subsaharské Afriky mají často velmi zdravé zuby? To proto, že často používají tyčinky na žvýkání, to jsou větvičky různých stromů, třeba smilu, eukalyptu nebo salvadory perské, té se říká "kartáčkový strom".

Ty větvičky přirozeně čistí a bělí zuby a dají se koupit i na Amazonu. Keňa je vnímaná jako finanční středisko východní i střední Afriky. Mají v té oblasti nejvyšší HDP a nově zavedli digitální průmysl včetně M-Pesa, mobilního bankovnictví, které po světě používají miliony lidí. Keňané jsou známí i investiční skupinou zvanou Chama, tedy "stolní bankovnictví". Těžko se to vysvětluje, je to taková primitivní verze bankovních půjček, ale organizuje to komunita přátel.

Asi takhle: Dobře, dejte peníze na stůl. Super, tohle máme dohromady, můžete si vzít, kolik chcete, ale vysvětlete, na co to bude, jak to investujete a jak potom zaplatíte úrok. Kene? Vezmu si 5000 dolarů. Chci navrhnout boty vyrobené z kávy. Kene, končíš. Koukněte na tohle video od Joywo Organisation, moc dobře to vysvětlujou.

Keňané jsou rozhodně podnikaví, čímž se i proslavili. Podíváme se na ně v: DEMOGRAFIE Kdyby východní Afrika byla rodina, Keňa by byl brácha, který zbohatnul, ale pořád má problémy s hlavou, který musí potlačovat. Žije tu asi 49 milionů lidí, asi 3/4 populace jsou mladší 30 let. Obyvatelstvo tvoří asi 47 kmenů, většina z nich patří do skupiny Bantuů, kteří tvoří 67 %, potom Nilané tvoří 30 % a zbytek jsou jiné skupiny, především Kušité, Arabové, Indové a Evropané.

Z Bantuů jsou největší kmeny Kikujové, Luhyové a Kambaové. Z nilských kmenů jsou největší Kalendžinové a Luové. Jako měnu používají keňský šilink, mají zásuvky typu G a jezdí vlevo. Prakticky neexistuje jediná keňská kultura, ale spousta různorodých kmenů s vlastními vlastnostmi a tradicemi. Některé z obecných popisů od mých fanoušků zněly třeba takto: Kikujové bývají dobří obchodníci, Luhyům jde ragby, Luové berou vážně politiku a hudbu a jsou hrdí, že otec Obamy patřil k jejich kmenu.

Kisiiové jsou odolní pěstitelé čaje, Kalendžinové jsou běžci, 75 % vítězů olympijského zlata pochází z toho kmenu, většinou běžci. Kambaové mají krásnou keramiku a řezby, Turkanové mají korálkové náhrdelníky, které prodlužují krky, Meruové přišli z Tanzanie a možná jsou ztraceným kmenem Izraele, Rendilleové jsou pouštní nomádi, Idakhové skvěle tančí a mají býčí zápasy, Mijikendové žijí ve svatém lese a zahrabávají talismany, ale neměl jsem čas to hledat.

- Kene... - Už nehraju. Ne, teď nebude slovní hříčka, jen se chci na něco zeptat. - Dobře. - Mohl bys o tom něco najít? Zasměj se, nebo letíš. Ale nejznámější kmen jsou asi Masajové. Polonomádští pastevci, kteří žijí v Keni i v Tanzanii, hodně udržují své tradice, jsou štíhlí a vysocí, mají jedinečné zvyky a při tanci vysoko vyskakují. Nosí toto, tomu se říká shuka, má různé vzory, často je červená nebo modrá.

Tuhle jsem si koupil v Tanzanii. Netušil jsem, že to někdy vůbec použiju, ale o deset let později... Sice se tu mluví tucty řečí, ale mají dva úřední jazyky, angličtinu a svahilštinu. Svahilsky mluví zhruba 100 milionů lidí po celé východní Africe a je to jediná africká řeč používaná v Africké unii. Mnoho slov bylo ovlivněno arabštinou kvůli kupcům a obchodníkům s otroky, kteří přišli na začátku 2.

tisíciletí. Slovo Swahili dokonce pochází z arabského slova swahil pro pobřeží. Keňská svahilština je přímá až drzá, zato Tanzanci jsou zdvořilí a slušní. Třeba Tanzanec by řekl: "Chci vás poprosit, jestli byste mi mohl prodat mléko." Keňan by řekl spíš: "Chci mléko." Jen na okraj: slova hakuna matata jsou svahilsky, ale první slova v úvodní písni Lvího krále jsou z řeči zulu z jižní Afriky. Víte, co myslím. To celé je zulu.

Historie by byla na moc dlouho, tak to zkrátím. Pozůstatky neolitických lovců a sběračů, asi Khoisané, kušitští a nilanští pastevci asi z jižního Súdánu a Afrického rohu, Bantuové tu založí farmy a přinesou železo, městské státy u pobřeží jako Mombasa, Arabové a Peršané tu začnou obchodovat, sultanát Kilwa, tento Portugalec si to přijde prohlédnout, ománští Arabové, obchod s otroky, Portugalci v 17. století začnou obchodovat s těmi Araby, tenhle Číňan si to přijde prohlédnout, svahilština jako lingua franca, nakoukne sem Vasco de Gama, na chvilku království Wanga, krátký německý protektorát, než dorazí Britové a kolonizace, čaj, železnice, spousta Indů jako sluhové, 1.

sv. válka, Britové a Němci se dohodnou na míru v koloniích, tenhle neposlechne a zaútočí, Britové se naštvou, zaútočí v Zambii, on asi zapomněl, že je to taky jejich kolonie, princezně Alžbětě zavolají do hotelu v Keni, že její otec zemřel a ona je královnou, vzpoura Mau-Mau, nezávislost 1963, Jomo Kenyatta hrdinou, kontroverzní roky vlády Mola, 2002 už nesmí kandidovat, několik masakrů, sucho, nakonec se z toho dostanou a jsme u dneška.

Jeden z největších dnešních problémů Keni je bohužel tribalismus, stále dochází k šarvátkám mezi některými skupinami, sice to není tak hrozné, ale pořád je to docela vidět. Většina problémů je utajená a stále tu funguje silná korupční kultura, průměrný Keňan zaplatí asi 16 úplatků měsíčně, jen aby zvládl každodenní problémy.

Mají pro to i výraz: kitu kidogo, to znamená maličkost. Ale Keňu vystihuje jiné slovo, tibim, což znamená "posledním náporem k triumfu", to Keni očividně vyšlo, je idolem východní Afriky. Známé osobnosti s keňskými kořeny jsou třeba: Me Katilili Wa Menza, matka odboje, Obamův otec, a asi nejznámější je Jomo Kenyatta, otec Keni. To bylo hodně informací, dovršíme to posledním segmentem.

FRIEND ZONE Keňa je velkým hráčem ve východní a trochu i střední Africe. Řekněme to takhle: lidé v Africe se stěhují do Keni v naději na lepší život. Keňa byla klenotem britských kolonií ve východní Africe. Věděli, že Keňa je výjimečná, tak jim přivezli čaj, propojili Mombasu železnicí se západem a i po nezávislosti zůstala Keňa součástí Commonwealthu.

Britové tvoří největší podíl bílých turistů a obyvatel. Indie má úzký vztah s Keňou, protože Britové sem vzali mnoho imigrantů v 19. století na stavbu železnice. Objevilo se rasové napětí, ale po nezávislosti obou zemí začali lépe spolupracovat. Premiér Nehru podpořil Joma Kenyattu, mají technické a ekonomické programy spolupráce, Indie přímo Keňanům nabízí přes 100 stipendií, dnes je 6. největším obchodním partnerem. Ale nejlepší kamarádi jsou asi Etiopie, Tanzanie a Uganda.

Povstalecká skupina Mau-Mau během vzpoury operovala v Etiopii a mají smlouvu o vzájemné obraně, především proti zastáncům "Většího Somálska" v jižní Etiopii. Etiopie je moudrý strýček. Tanzanie a Uganda s Keňou zdravě soupeří, ale nakonec jsou to tři králové velkých jezer, kteří vládnou Viktoriinu jezeru. Všichni mluví svahilsky, rozumí svým kulturám, jejich obyvatelé se často berou a milují se. Keňa možná není nejlidnatější ani největší ve své oblasti, ale východní Afrika se točí kolem ní.

Když vynecháme ekonomické a politické spory, mají motor, díky kterému vyčnívají. Když dojde na dotažení věcí do konce, Keňa na to rozhodně má. Počkejte si, příště bude Kirabati. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář