MalawiGeography Now!
57
Dnes se vydáme do africké země pro pokročilé turisty. Je to země plná inovátorů, protože jejím obyvatelům nezbývá moc jiného, než si poradit s tím málem, které mají. Barby vám řekne vše, co potřebujete vědět o Malawi, kterému jeho sousedé přezdívají Vřelé srdce Afriky.
Přepis titulků
Pamatujete, jak jsem říkal, že Ghana je skvělá země pro začátečníky, kteří chtějí do subsaharské Afriky? Tak Malawi je level pro pokročilé. Pokud sem pojedete, možná vám lépe poslouží lopata a měděný drát než kreditní karta. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Dnes se vydáme na neprobádané území, většina z vás zná asi Malawi jen jako zemi, ve které Madonna adoptovala ty děti, a nic jiného o něm nevíte.
Co když vám řeknu, že Malawi je země vynálezců, inovátorů, lidí, kteří z ničeho udělají něco? To je předehra, co? Ale nejprve poloha. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pro Malawi je někdy voda důležitější než země, a to z tohoto důvodu: Malawi je úzká země bez přístupu k moři v jihovýchodní Africe, hraničí se třemi zeměmi a na severovýchodě s jezerem Malawi. Je rozdělené na 28 okresů, které jsou zařazeny ve třech provinciích, Severní, Centrální, kde leží hlavní město Lilongwe, a Jižní.
Po hlavním městě jsou největší Blantyre se skotskou minulostí a Mzuzu. Mají dvě mezinárodní letiště, Lilongwe a Chileka, to je v Blantyru. A potom známé jezero Malawi. Malawi bere tohoto jmenovce velmi vážně, věří, že většina by měla patřit jemu, a podle toho se také chová. Vidíte ty ostrovy hned vedle Mozambiku? To je Likomo a Chizu-mulu a patří Malawi, ačkoliv leží ve vodách Mozambiku. Ten břeh dotýkající se Tanzanie? Ten si celý nárokuje Malawi. Vše to souvisí s Helgolandskou smlouvou z roku 1890, doby britského Ňaska.
Zabrali celé jezero po vítězství nad Německem, které tehdy okupovalo Tanzanii. Nedávno vydali povolení pro ropnou společnost ve vodách nárokovaných Tanzanií. Hele, Malawi, uklidni se. Je to jen jezero, už to trochu přeháníš... Jo jo, jasně. Ty máš Kilimandžáro, Viktoriino jezero, ty i Mozambik máte přístup k moři, stabilní turistický průmysl... To jezero se jmenuje po mně, jezero Malawi, mělo by mi patřit, dejte mi aspoň tohle.
I přes nízké HDP má Malawi docela slušné silnice a železnice jako dálnici M1, která zemí prochází od severu na jih, a většina exportu se vyváží díky Středoafrické železniční síti, která spojuje Zambii a Mozambik a nabízí Malawi přístup k Indickému oceánu v přístavním městě Nacala. Mezi zajímavá místa patří například: kostel sv. Michaela a všech andělů, oblast skalního umění Chongoni, nadace na ochranu přírody v Lilongwe, galerie La Caverna, katedrála sv. Petra, poutní stezka Křížová cesta, domorodá vesnice Kumbali, centrum umění a kultury Kungoni, budova parlamentu, kulturní centrum a muzeum Karonga, tahle dříve skotská motorová loď a možná nejikoničtější, trochu strašidelná památka, leprový strom, který má velmi temnou minulost.
Dávali do něj nakažené leprou a... Prostě si to najděte Snad to nezkazí atmosféru celého videa, v další sekci máme spoustu krásných věcí. Přechod prosím. FYZICKÁ GEOGRAFIE V Malawi vše souvisí s tím jedním zásadním jezerem, které zabírá asi čtvrtinu jejich území.
Téměř celé území Malawi leží na Velké příkopové propadlině, o které jsme se už bavili. Vznikla třením tektonických desek, a to stvořilo i propast pro to jezero. Z něj vytéká nejdelší řeka Shire a teče na jih do Mozambiku, kde se vlévá do Zambezi, což je dost důležité pro export. Asi 75 % území leží na středoafrické náhorní plošině, na které najdete kopečky, lesy a savany. Na severu je plošina Nyika, což je nejdeštivější část Malawi, na jihu je masiv Mulanje a plošina Zomba, kde najdete nejvyšší vrch, Sapitwu.
Ale vraťme se k jezeru Malawi, to je pro tu zemi velmi důležité. Nejenže je to 3. největší a 2. nejhlubší jezero Afriky, žije tu více druhů ryb než v jakémkoli jiném jezeře světa, například přes 700 druhů vrubozubcovitých, nejdůležitější je ryba chambo, kterou místní jí nejčastěji, většinou s kaší nsima nebo kondowe. Když jsme u zvířat, národním zvířetem je gazela Thomsonova, ale najdete tu skoro všechny subsaharské savce, jako třeba velkou pětku. - Co to je velká pětka?
Noahu, vysvětli. - Jasně, kámo. Velká pětka označuje pět druhů afrických zvířat, které turisté na safari nejvíce vyhlížejí. Jsou to lvi, levharti, nosorožci, - sloni a afričtí buvoli. - Díky, Noahu. - Žádný problém. - Hele, prostě to dokonči, - přečti ten zbytek, já mizím. - Jdu na to. Kromě rybaření patří Malawi mezi první africké země, které pěstovaly čaj a tabák ve velkém měřítku. Dodnes jsou největším producentem tabáku Burley, který má nižší jakost, ale vysoký obsah nikotinu.
Také jsou jedinou zemí kromě Dánska, která má pivovar, kde se vaří dánské národní pivo Karlsberg, díky ministru zahraničí, který je 1966 navštívil. - Vše nejlepší ke dni nezávislosti. - Díky. Jsme rádi, že jsi přijel. - Jaké tu máte pivo? - Jmenuje se to thobwa, s fermentovanou kukuřicí a jáhlami. Zkus to, bude ti to chutnat. - No teda. - Má to grády, co? No, ne.
Ukážu ti něco lepšího. A tak to celé začalo. Teď přijdou ty pravdy, o kterých se hůře mluví. Malawi většinou patří mezi 5 nejchudších zemí podle HDP. Letos porazili jenom DRK a Středoafrickou republiku, méně než 20 % venkovanů má přístup k elektřině a vyčištěné pitné vodě. Na druhou stranu je díky tomu Malawi zemí inovátorů, kteří staví na všem, co najdou v okolí. Ve školách často používají hlínu, aby děti naučili formovat tvary, na malování používají stébla trávy a směs cukru a barevného prachu.
Žijí tu lidé jako William Kamkwamba, jeho rodina ho nemohla dát do školy, ale rozhodl se, že chce do své vesnice přivést elektřinu. Chodil do knihovny a v roce 2007 se naučil, jak postavit větrnou turbínu. Potom se stal celebritou, napsal knihu a byl pozván na TED Talks. Také postavil další turbíny a vodní pumpy pro svou vesnici i další komunity v Malawi. A takoví jsou Malawijci. Pojďme je poznat. DEMOGRAFIE Malawi se říká Vřelé srdce Afriky z několika důvodů, ale především pro jeho obyvatele a jejich srdce.
Prostě mají své kouzlo. Žije tu asi 18 milionů lidí a k roku 2018 měli 3. nejnižší HDP na obyvatele. V zemi žije 9 hlavních etnických skupin a kmenů. Největší jsou Čevové, Jaové a Lomweové. Zbytek je 6 dalších etnik, jen asi 4 % jsou jiné skupiny a lidé odjinud než z Afriky. Jako měnu používají malawijskou kwachu, mají zásuvky typu G a jezdí vlevo.
Úředními jazyky jsou angličtina a čičevština, ale angličtina slouží hlavně ke komunikaci mezi etniky po celé zemi. Do kultury přináší každé z devíti etnik svůj vlastní vkus a talent. Třeba největší skupina, Čevové, je matrilineárním společenstvím, kde se dědí po matce a mají kostým gulewankulu. Jaové mají jedinečný zasvěcovací rituál, při kterém mají chlapci na sobě tkané pokrývky hlavy a pláště z trávy. Ngoniové jsou příbuzní se Zulu z jižní Afriky a jejich minulost i kultura jsou válečnické, Tumbukové jsou známí léčebnými tanci a obětním tancem Tchopa se třemi bubny a až 30 tanečníky, to vše na seznamu UNESCO.
A tak dále. Kontroverzní však bylo, že se Malawi nějakou dobu potýkalo s problémem dětských svateb, ústava dlouho neobsahovala věkové omezení pro svatbu. V roce 2017 schválil prezident dodatek, který zakazuje svatbu osobám do 18 let, což je dobrý krok, ale uvidíme časem.
Malawi má vysoký poměr přijetí, což znamená, že ač asi 75 % dětí navštěvuje první stupeň, jen asi 10 % přejde na druhý stupeň a do dalšího vzdělávání. To přinutilo mnoho komunit otevřít centra péče o děti, které fungují jako levné školky s vyučováním a obědy a také pomáhají snižovat dětskou práci. Přesto se snaží postupovat ve všech odvětvích, kde mohou. Malawi má dnes třeba 5. nejlepší netballový tým na světě, mají národní taneční skupinu dotovanou vládou, skupinu Kwacha, každý rok v září organizují třídenní hudební festival Lake of Stars, kde vystupují různí domácí i zahraniční umělci, prostě takové záležitosti.
Čas na historii. Moc ho nemáme, tak to zkusím co nejstručněji. Různé kmeny Bantuů, říše Maravi, obchod s Araby, příchod Portugalců, rozpad říše Maravi, války o otroky, 1824 přijde Ománský sultanát, zotročí místní lidi, Jaové a Ngoniové spolu válčí, přijde David Livingstone s křesťanstvím, zprávy o hrůzách otroctví, jeho ukončení, ale Britové je v roce 1907 kolonizují, nazvou to Ňasko, tenhle pán začne mírumilovný protest, nezávislost, tenhle pán je prezidentem, všichni ho milují, v roce 1971 se stane doživotním prezidentem, ale stoupne mu to do hlavy, 1993 si odhlasují změnu vlády, pár dalších prezidentů, dokonce prezidentka a jsme u dneška.
Mezi slavné osobnosti patří: No teda, je toho spousta a ještě jsme neskončili, přesuneme se k: FRIEND ZONE Malawi je takový spojovací článek jižní Afriky, mají ke každému nějaký vztah, což utužuje pouto všech.
Mimo Afriku je jim už od nezávislosti velmi blízká Indie, často tam studují vládní představitelé a je to 3. největší obchodní partner. UK s nimi samozřejmě dále udržuje vztahy, kupodivu jim je blízké hlavně Skotsko, a to kvůli Livingstonovi, ten hrál v jejich historii důležitou roli. Blantyre je pojmenované po jeho rodišti a mnoho Malawijců dnes žije ve Skotsku. V Africe jim je blízký Mozambik, během války přijali mnoho uprchlíků z Mozambiku a žijí u nich stejné kmeny jako Jaové a Ngoniové.
JAR a Tanzanie jsou také blízké, i přes spor s Tanzanií o to jezero. Sdílí s nimi osud britské kolonie a mnoho Malawijců na severu mluví svahilsky a obchoduje s Tanzanií. JAR má zase velkou komunitu Malawijců a hodně Malawi pomáhá. Ale co se týče jejich nejlepších kamarádů, většina Malawijců mi jmenovala Zambii. Tam žijí nejbližší příbuzní Čevů a mluví podobnou řečí. Moc rádi se navštěvují, berou se a bývalý prezident Zambie, Rupia Banda, byl Malawijec.
Malawi je země, která má, jak já tomu říkám, nádherné výzvy. Ta země je nutí přemýšlet a vytvářet a to je malawská cesta. Cesta, která vytváří cestu. Počkejte si, příště bude Malajsie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Co když vám řeknu, že Malawi je země vynálezců, inovátorů, lidí, kteří z ničeho udělají něco? To je předehra, co? Ale nejprve poloha. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pro Malawi je někdy voda důležitější než země, a to z tohoto důvodu: Malawi je úzká země bez přístupu k moři v jihovýchodní Africe, hraničí se třemi zeměmi a na severovýchodě s jezerem Malawi. Je rozdělené na 28 okresů, které jsou zařazeny ve třech provinciích, Severní, Centrální, kde leží hlavní město Lilongwe, a Jižní.
Po hlavním městě jsou největší Blantyre se skotskou minulostí a Mzuzu. Mají dvě mezinárodní letiště, Lilongwe a Chileka, to je v Blantyru. A potom známé jezero Malawi. Malawi bere tohoto jmenovce velmi vážně, věří, že většina by měla patřit jemu, a podle toho se také chová. Vidíte ty ostrovy hned vedle Mozambiku? To je Likomo a Chizu-mulu a patří Malawi, ačkoliv leží ve vodách Mozambiku. Ten břeh dotýkající se Tanzanie? Ten si celý nárokuje Malawi. Vše to souvisí s Helgolandskou smlouvou z roku 1890, doby britského Ňaska.
Zabrali celé jezero po vítězství nad Německem, které tehdy okupovalo Tanzanii. Nedávno vydali povolení pro ropnou společnost ve vodách nárokovaných Tanzanií. Hele, Malawi, uklidni se. Je to jen jezero, už to trochu přeháníš... Jo jo, jasně. Ty máš Kilimandžáro, Viktoriino jezero, ty i Mozambik máte přístup k moři, stabilní turistický průmysl... To jezero se jmenuje po mně, jezero Malawi, mělo by mi patřit, dejte mi aspoň tohle.
I přes nízké HDP má Malawi docela slušné silnice a železnice jako dálnici M1, která zemí prochází od severu na jih, a většina exportu se vyváží díky Středoafrické železniční síti, která spojuje Zambii a Mozambik a nabízí Malawi přístup k Indickému oceánu v přístavním městě Nacala. Mezi zajímavá místa patří například: kostel sv. Michaela a všech andělů, oblast skalního umění Chongoni, nadace na ochranu přírody v Lilongwe, galerie La Caverna, katedrála sv. Petra, poutní stezka Křížová cesta, domorodá vesnice Kumbali, centrum umění a kultury Kungoni, budova parlamentu, kulturní centrum a muzeum Karonga, tahle dříve skotská motorová loď a možná nejikoničtější, trochu strašidelná památka, leprový strom, který má velmi temnou minulost.
Dávali do něj nakažené leprou a... Prostě si to najděte Snad to nezkazí atmosféru celého videa, v další sekci máme spoustu krásných věcí. Přechod prosím. FYZICKÁ GEOGRAFIE V Malawi vše souvisí s tím jedním zásadním jezerem, které zabírá asi čtvrtinu jejich území.
Téměř celé území Malawi leží na Velké příkopové propadlině, o které jsme se už bavili. Vznikla třením tektonických desek, a to stvořilo i propast pro to jezero. Z něj vytéká nejdelší řeka Shire a teče na jih do Mozambiku, kde se vlévá do Zambezi, což je dost důležité pro export. Asi 75 % území leží na středoafrické náhorní plošině, na které najdete kopečky, lesy a savany. Na severu je plošina Nyika, což je nejdeštivější část Malawi, na jihu je masiv Mulanje a plošina Zomba, kde najdete nejvyšší vrch, Sapitwu.
Ale vraťme se k jezeru Malawi, to je pro tu zemi velmi důležité. Nejenže je to 3. největší a 2. nejhlubší jezero Afriky, žije tu více druhů ryb než v jakémkoli jiném jezeře světa, například přes 700 druhů vrubozubcovitých, nejdůležitější je ryba chambo, kterou místní jí nejčastěji, většinou s kaší nsima nebo kondowe. Když jsme u zvířat, národním zvířetem je gazela Thomsonova, ale najdete tu skoro všechny subsaharské savce, jako třeba velkou pětku. - Co to je velká pětka?
Noahu, vysvětli. - Jasně, kámo. Velká pětka označuje pět druhů afrických zvířat, které turisté na safari nejvíce vyhlížejí. Jsou to lvi, levharti, nosorožci, - sloni a afričtí buvoli. - Díky, Noahu. - Žádný problém. - Hele, prostě to dokonči, - přečti ten zbytek, já mizím. - Jdu na to. Kromě rybaření patří Malawi mezi první africké země, které pěstovaly čaj a tabák ve velkém měřítku. Dodnes jsou největším producentem tabáku Burley, který má nižší jakost, ale vysoký obsah nikotinu.
Také jsou jedinou zemí kromě Dánska, která má pivovar, kde se vaří dánské národní pivo Karlsberg, díky ministru zahraničí, který je 1966 navštívil. - Vše nejlepší ke dni nezávislosti. - Díky. Jsme rádi, že jsi přijel. - Jaké tu máte pivo? - Jmenuje se to thobwa, s fermentovanou kukuřicí a jáhlami. Zkus to, bude ti to chutnat. - No teda. - Má to grády, co? No, ne.
Ukážu ti něco lepšího. A tak to celé začalo. Teď přijdou ty pravdy, o kterých se hůře mluví. Malawi většinou patří mezi 5 nejchudších zemí podle HDP. Letos porazili jenom DRK a Středoafrickou republiku, méně než 20 % venkovanů má přístup k elektřině a vyčištěné pitné vodě. Na druhou stranu je díky tomu Malawi zemí inovátorů, kteří staví na všem, co najdou v okolí. Ve školách často používají hlínu, aby děti naučili formovat tvary, na malování používají stébla trávy a směs cukru a barevného prachu.
Žijí tu lidé jako William Kamkwamba, jeho rodina ho nemohla dát do školy, ale rozhodl se, že chce do své vesnice přivést elektřinu. Chodil do knihovny a v roce 2007 se naučil, jak postavit větrnou turbínu. Potom se stal celebritou, napsal knihu a byl pozván na TED Talks. Také postavil další turbíny a vodní pumpy pro svou vesnici i další komunity v Malawi. A takoví jsou Malawijci. Pojďme je poznat. DEMOGRAFIE Malawi se říká Vřelé srdce Afriky z několika důvodů, ale především pro jeho obyvatele a jejich srdce.
Prostě mají své kouzlo. Žije tu asi 18 milionů lidí a k roku 2018 měli 3. nejnižší HDP na obyvatele. V zemi žije 9 hlavních etnických skupin a kmenů. Největší jsou Čevové, Jaové a Lomweové. Zbytek je 6 dalších etnik, jen asi 4 % jsou jiné skupiny a lidé odjinud než z Afriky. Jako měnu používají malawijskou kwachu, mají zásuvky typu G a jezdí vlevo.
Úředními jazyky jsou angličtina a čičevština, ale angličtina slouží hlavně ke komunikaci mezi etniky po celé zemi. Do kultury přináší každé z devíti etnik svůj vlastní vkus a talent. Třeba největší skupina, Čevové, je matrilineárním společenstvím, kde se dědí po matce a mají kostým gulewankulu. Jaové mají jedinečný zasvěcovací rituál, při kterém mají chlapci na sobě tkané pokrývky hlavy a pláště z trávy. Ngoniové jsou příbuzní se Zulu z jižní Afriky a jejich minulost i kultura jsou válečnické, Tumbukové jsou známí léčebnými tanci a obětním tancem Tchopa se třemi bubny a až 30 tanečníky, to vše na seznamu UNESCO.
A tak dále. Kontroverzní však bylo, že se Malawi nějakou dobu potýkalo s problémem dětských svateb, ústava dlouho neobsahovala věkové omezení pro svatbu. V roce 2017 schválil prezident dodatek, který zakazuje svatbu osobám do 18 let, což je dobrý krok, ale uvidíme časem.
Malawi má vysoký poměr přijetí, což znamená, že ač asi 75 % dětí navštěvuje první stupeň, jen asi 10 % přejde na druhý stupeň a do dalšího vzdělávání. To přinutilo mnoho komunit otevřít centra péče o děti, které fungují jako levné školky s vyučováním a obědy a také pomáhají snižovat dětskou práci. Přesto se snaží postupovat ve všech odvětvích, kde mohou. Malawi má dnes třeba 5. nejlepší netballový tým na světě, mají národní taneční skupinu dotovanou vládou, skupinu Kwacha, každý rok v září organizují třídenní hudební festival Lake of Stars, kde vystupují různí domácí i zahraniční umělci, prostě takové záležitosti.
Čas na historii. Moc ho nemáme, tak to zkusím co nejstručněji. Různé kmeny Bantuů, říše Maravi, obchod s Araby, příchod Portugalců, rozpad říše Maravi, války o otroky, 1824 přijde Ománský sultanát, zotročí místní lidi, Jaové a Ngoniové spolu válčí, přijde David Livingstone s křesťanstvím, zprávy o hrůzách otroctví, jeho ukončení, ale Britové je v roce 1907 kolonizují, nazvou to Ňasko, tenhle pán začne mírumilovný protest, nezávislost, tenhle pán je prezidentem, všichni ho milují, v roce 1971 se stane doživotním prezidentem, ale stoupne mu to do hlavy, 1993 si odhlasují změnu vlády, pár dalších prezidentů, dokonce prezidentka a jsme u dneška.
Mezi slavné osobnosti patří: No teda, je toho spousta a ještě jsme neskončili, přesuneme se k: FRIEND ZONE Malawi je takový spojovací článek jižní Afriky, mají ke každému nějaký vztah, což utužuje pouto všech.
Mimo Afriku je jim už od nezávislosti velmi blízká Indie, často tam studují vládní představitelé a je to 3. největší obchodní partner. UK s nimi samozřejmě dále udržuje vztahy, kupodivu jim je blízké hlavně Skotsko, a to kvůli Livingstonovi, ten hrál v jejich historii důležitou roli. Blantyre je pojmenované po jeho rodišti a mnoho Malawijců dnes žije ve Skotsku. V Africe jim je blízký Mozambik, během války přijali mnoho uprchlíků z Mozambiku a žijí u nich stejné kmeny jako Jaové a Ngoniové.
JAR a Tanzanie jsou také blízké, i přes spor s Tanzanií o to jezero. Sdílí s nimi osud britské kolonie a mnoho Malawijců na severu mluví svahilsky a obchoduje s Tanzanií. JAR má zase velkou komunitu Malawijců a hodně Malawi pomáhá. Ale co se týče jejich nejlepších kamarádů, většina Malawijců mi jmenovala Zambii. Tam žijí nejbližší příbuzní Čevů a mluví podobnou řečí. Moc rádi se navštěvují, berou se a bývalý prezident Zambie, Rupia Banda, byl Malawijec.
Malawi je země, která má, jak já tomu říkám, nádherné výzvy. Ta země je nutí přemýšlet a vytvářet a to je malawská cesta. Cesta, která vytváří cestu. Počkejte si, příště bude Malajsie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (0)