MosambikGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 663

Portugalsky mluvící země, která je zároveň součástí britského Commonwealthu, aniž by kdy byla britskou kolonií. Portugalské i arabské vlivy se tu mísí s africkou kulturou Bantuů a jejich pobřeží se jen hemží luxusními letovisky.

Poznámka:
Když Barby mluví o trhlině, která začíná v Djibutsku, řekne doslova "the crack that started in Djibouti", crack znamená kromě trhliny taky čáru mezi půlkama. Konec slova Djibouti zase zní jako booty, jedno z anglických slov pro zadek.

Přepis titulků

Kdyby si povídaly portugalsky mluvící země: Lidi, já se nudím. Zajdu za Tanzanií a JAR. A taky teď budu mluvit anglicky. ZA CHVÍLI Nikdy neodejdu. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, vítejte u africké, portugalsky mluvící, spřízněné s komunismem, patřící ke Commonwealthu, aniž by byla pod Anglií...

země. A jsou jediná země, která má v názvu všech 5 vokálů. Dobrý začátek. Podíváme se na glóbus. POLITICKÁ GEOGRAFIE U Afriky je umístění fakt důležité a Mosambik to docela vyhrál. Jen historicky to bylo trochu složité, tak se museli přizpůsobit různým změnám. Leží v jihovýchodní Africe, hraničí s dalšími 6 zeměmi, nezapomeňte malé Svazijsko, a na východě mají pobřeží u Indického oceánu.

O kousek dál jsou Komory, Mayotte a Madagaskar. Mosambik má 10 provincií, hlavní město Maputo leží na jihu uprostřed provincie Maputo, nepleťte si ty dvě. V Maputu je i největší mezinárodní letiště. Po Maputu jsou největší města Nampula a Beira u pobřeží. Podél pobřeží leží tři důležitá města, která táhnou většinu obchodu, mají největší přístavy a železniční uzly. Jsou to Maputo, Beira a Nacala. Ty železnice ale vedou jen do vnitrozemí a nespojují se, takže se po Mosambiku vlakem jezdit nedá.

U pobřeží jsou tři větší souostroví, Quirimbas na severu, Primeras a Segundas dále jižněji a to největší, Bazaruto, ještě jižněji. Ale tenhle malý ostrůvek Mosambik je nejdůležitější ze všech, zde vlastně celý stát začal. Jako první ho obydleli Svahilové, potom sultán, po kterém se Mosambik jmenuje, a nakonec to převzali Portugalci. Postavili námořní základnu a kostel z korálů, který je nejstarší evropskou budovou na jižní polokouli.

Další zajímavá místa, která byste možná rádi navštívili, jsou: náměstí hrdinů, chaty na Bengueře, kde se dá skvěle potápět, historické budovy v Inhambane, Grand hotel v Beiře, socha Samory Machela v Maputu, lví dům, přírodně-historické muzeum v Maputu, spousta kostelů a katedrál a strašně moc pláží a potápění. Nejoblíbenější jsou pláže Tofo a Ponta do Ouro, ale podle většiny Mosambičanů je Pemba na severu skvělá odlehlá destinace, kam oni rádi jezdí na dovolenou.

Ví o tom málo nemístních. Teď tam můžete odletět a stejně jako Bob Saget zničit ten nevinný, čistý obrázek. Ale vážně, Mosambik je země plná pláží, které nikdo pořádně nezná. Příroda se tu fakt umí ukázat. A jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE V epizodě o Džibutsku jsme mluvili o Východoafrickém riftu, který tam začíná, země podél něj už máme, teď jsme u Mosambiku, kde končí ta trhlina začínající v Džibutsku.

Mosambik leží na rozhraní africké a somálské desky, která je ale vlastně s tou africkou stále spojená. Tady vidíte, kudy prochází Východoafrický rift, ta trhlina protíná Afriku a končí zhruba ve středu Mosambiku. Podél pobřeží je Mosambik nížinatý s mangrovy na plochém šelfu, kde nenajdete moc přírodních přístavů. Ve vnitrozemí na severu a západě leží nejvyšší hory včetně nejvyššího bodu Monte Binga, o ten se dělí se Zimbabwe. Největší jezero je Malawi, které sdílí s Malawi, ale nádrž Cahora Bassa je největší, která patří jenom jim.

Je to 4. největší umělé jezero Afriky tvořené na nejdelší řece, Zambezi, přehradou Cahora Bassa, díky té má 80 % Mosambiku energii. Když jsme u energie, čas na trojité espreso, takže nastoupí Noah a pustí se do zbytku fyzické geografie. - Už můžeš jít. - Dobře. Mosambik má bohatou biodiverzitu, přes 230 druhů savců a 740 druhů ptáků. Jedná se nejen o Velkou pětku, ale i méně známou nyalu nebo hyenku hřivnatou.

Národní zvíře je slon africký, asi polovina zemí Afriky si nárokuje slona nebo lva. - Mimo Afriku taky. - Ano, z nějakého důvodu. Bohužel v posledních letech narůstá problém pytláctví hlavně kvůli obchodu se slonovinou. Největší chráněná oblast, rezervace Niassa, rozdělená na 6 loveckých bloků, je špatně udržovaná, což k problému jen přispívá.

Jinak toho Mosambik ekonomicky musel mnoho změnit po nezávislosti a občanské válce. Země se propadla do začarovaného kruhu kvůli špatné správě a až teď se to zlepšuje díky strategickým reformám. Například privatizace asi 1200 státních podniků a zavedení DPH na služby a zboží. Navíc jejich státní dluh byl snížen díky odpuštění nebo restrukturalizaci pod iniciativou MMF pro silně zadlužené chudé země. Ač mají téměř největší roční růst HDP, stále patří mezi nejméně rozvinuté země.

Ale pokud mají skoro největší růst, znamená to, že to s nimi vypadá lépe, ne? Ano, ale trvá to, občanská válka zanechá své následky. Zemědělství a rybaření má jako obživu stále velká část obyvatel, asi 80 %. Vyváží například hliník, dříví, bavlnu, krevety a cukr. A nedávno objevili plyn a ropu, čímž si taky vypomáhají. Aby získali více, zaměřili se v turismu na vysokou kvalitu pro méně lidí. Soustředí se na služby pro bohaté turisty s penězi na rozdávání. Na pobřežích najdete dost vyšperkovaná plážová letoviska.

V ostrovním letovisku Anantara Bazaruto stojí noc téměř 1000 dolarů. Ale vypadá to tam dost hezky... Měli bychom pokecat. Teď jídlo. V Mosambiku je to zajímavé, protože na některých místech vidíte portugalský a arabský vliv. Naši fanoušci zmínili jídla jako kakana, matapa, xiguinha, různě připravená kapusta, galinha zambeziana, kuře piripiri, kranas je nejběžnější ryba a častá příloha je xima.

Kuchyně je jen jeden aspekt úžasné kultury, je toho spousta. Proto teď přejdeme k: DEMOGRAFIE - Díky, Noahu, najdete ho na Instagramu. - Samozřejmě. - Už můžeš jít. - Jo, dobře. Mosambik je zvláštní, takový politicky proměnlivý. "Zkusíme státem vedený socialismus jedné strany, a i když jsme nebyli britskou kolonií, budeme součástí Commonwealthu." Taková společenská témata jsou tenký led.

Uznávám, jdeme dál. Žije tu asi 30 milionů lidí, z toho polovina je mladší 15 let. Naprostá většina populace patří k širší populaci Bantuů, z toho jsou největší skupiny Makuové, Tsongové, Lomwe a Senové, zbytek jsou většinou Evropané, hlavně Portugalci, a pár Indů a Číňanů. Každá z těch velkých skupin má vlastní část Mosambiku, třeba Makuové žijí hlavně na severu a Svahilci podél severního pobřeží. Šonové jsou kolem údolí Zambezi, Tsongové a lidé Nuni žijí hlavně na jihu, potom jsou tam přidané jiné malé skupiny a už máme celou mosambickou pizzu.

Jako měnu používají mosambický metical, mají zásuvky typu C, F a M a překvapivě jezdí vlevo. Ale to dělají skoro všichni kolem. A jsme u Mosambičanů. Jaké to je být z Mosambiku? Je to sice nejizolovanější portugalsky mluvící země... Druhá nejizolovanější. Angola se k ostatním přes Atlantik dostane snáz, Mosambik je na druhé straně Afriky u Indického oceánu a obklopují ho mluvčí angličtiny.

Vypadá to asi takhle: - Viděli jste to meme? - Co to máte vtipnýho? Koukej. - Chápeš? - Snad to neuvidí Brazílie. - Nezjistí to, protože ty patříš k nám. - Teď patříš k nám. A tak nějak se 1995 dostali do Commonwealthu. Za ty roky se museli přizpůsobit okolí. Jednou chtělo Portugalsko propojit Mosambik s Angolou, ale pak to vypadalo takhle: Já si vezmu to území mezi Angolou a Mosambikem.

- Ne, to si děláš srandu? - Moje armáda je větší. - Tak jo. - A tak se zrodila Zambie. Portugalština je jediná úřední řeč, používají ji ve vládě i v médiích, ale většinou je to druhá řeč po různých bantuských mateřštinách. A samozřejmě mají vlastní přízvuk. Tady to vysvětlují naši fanoušci: Ahoj, já jsem Adonay a jsem z Mosambiku. Rodilí mluvčí portugalštiny by řekli: V mosambické portugalštině řekneme: Ahoj, já jsem Tim.

Kolo. Portugalci řeknou bicicleta, Mosambičané jinga. Batoh, Portugalci říkají: V Mosambiku řeknou pasta, což znamená v Portugalsku "pasta". Asi nejtypičtější slovo z Mosambiku je maninge, což znamená vlastně "velmi", často se říká třeba maninge nice, nice je hezký převzaté z angličtiny. Přes polovinu populace tvoří křesťané, asi 56 %, většinou katolíci a protestanti, asi 18 % tvoří muslimové. U kultury záleží na tom, se kterou skupinou se bavíte, každá má své zvyky a tradice, ale je tu několik univerzálních věcí, většinou zbytky portugalských a arabských vlivů.

Před Portugalci tu Arabové založili pobřežní města, hlavně kvůli arabskému obchodu s otroky, ale ještě před tím tu byla kmenová společenství. Tento muž, který vedl říši Gaza na jihu Mosambiku, byl synovcem generála Šaky. Ženy tu často nosí oděv capulana, který je velice variabilní. Pokrývka hlavy, zavazadlo, šátek na dítě...

Největší skupina, Makuové, mají ebenové rodinné totemy, na které vyřezávají rodokmen. Tanec je velmi důležitý, Makuové tančí na chůdách s barevnými maskami, lidé Chopi mají lovecký tanec, ve kterém ztvárňují boje. Ženy na ostrově Mosambik při tanci přeskakují lano, Gule wamkulu kmene Chewa patří podle UNESCO mezi nejlepší díla orálního a nehmotného dědictví. A teď budeme mluvit o historii.

Zkusím to zkrátit. Lovci a sběrači San, migrace Bantuů, arabské a indické objevy, doba arabských sultánů a otrokářství, Vasco de Gama se tu zastaví, zabere to pro sebe, staletí portugalské kolonizace, správa padne do rukou velkých společností, boje za nezávislost, nezávislost 1975, nová socialistická strana spojená se SSSR zvaná FRELIMO získá moc, přijde strana národního odporu, roky občanské války, konec války v 90. letech, období demokracie, přidají se do Commonwealthu, teroristické útoky v severních provinciích, problémy s mezinárodní pomocí, 2015 je stát označen za prostý min, růst ekonomiky a jsme u dneška.

Významní lidé Mosambiku jsou třeba: To je asi všechno k Mosambiku, teď k jejich spojencům. FRIEND ZONE Kvůli své poloze u Indického oceánu je Mosambik odkázán na jiné vztahy než zbytek lusofonních zemí. Lusofonní znamená portugalsky mluvící. Ze zemí mimo Afriku sem investovaly USA a Čína.

USA se staraly hlavně o zdravotnictví, především o HIV a AIDS, zato Čína financuje infrastrukturu, třeba most v Maputo. Po JAR je největším vývozním partnerem Itálie, skvěle s nimi obchoduje. Mosambik miluje brazilské seriály a filmy, Angola je jejich nejbližší lusofonní africký kamarád, zrovna podepsali dohodu o bezvízovém cestování. Ptal jsem se svých fanoušků z Mosambiku a mnoho odpovědělo, že nejlepší kamarádi jsou asi JAR a potom možná Portugalsko.

I přes koloniální minulost má s Portugalskem blízké vztahy. Nejen kvůli lusofonní kultuře, ale i v oblasti obchodu. Dnes je největším soukromým investorem, v roce 2008 odpustili skoro 400 milionů dolarů na dluzích a podepsali 124milionovou dotaci na podporu energetiky. Vztah s JAR, její trhy a obchod hrají obrovskou roli v životě Mosambiku. Končí v ní asi třetina vývozů a je odsud asi čtvrtina dovozu. V minulosti podporovali stranu odporu v době občanské války, mnoho Mosambičanů hledá v JAR práci a vzdělání, sdílí podobné kmeny a národnosti.

Bývalá první dáma Mosambiku se dokonce vdala za Nelsona Mandelu. Mosambik je nádherný, je to politická lusofonní rarita, která se zasekla v anglofonním světě. Ale docela se jim to líbí. Počkejte si, příště bude Myanmar. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář