SeychelyGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:15
Počet zobrazení:3 901
Jedna z nejbohatších afrických zemí, která se ale zároveň svou identitou řadí spíše k Indii. Ostrovy, které Evropané v novověku našli ještě neobydlené, skrývají spoustu přírodních krás, turistů z řad celebrit, a možná dokonce pirátský poklad.

Přepis titulků

Epizodu o Srbsku máme hotovou a jsme rádi, že jsme zpět u zemí, kde nemusíme vysvětlovat balkánské spory. Tady dokonce nejsou domorodci. Je to jedna z mála zemí, kde až do novověku nikdo nežil. Ale už se stihla zařadit mezi nejbohatší země Afriky. Proč se malým ostrovním státům tak daří? Blízkost k bohatým zemím, nabídka obskurního luxusního turismu? Nevím, výhodná poloha u obchodního úzkého hrdla?

Nevím, divný finanční skulinky? Žádaný zdroj, co jsme zapomněli dát do penzijního fondu? Sakra! Nic z toho na Seychely nesedí. - Dělali prostě to, co já. - Bingo! Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Seychely patří do Afriky, ale pro místní je ještě důležitější Indický oceán. Jsou lidé vody a mají jedinečný příběh.

Stejně jako naše trička. Nebo hrnečky nebo vaky na záda, kteréžježtož si můžete koupit na geographynow.com. Sebe propagovat můžu! O tak skvělé epizodě, jako je tahle, jste v životě neseycheli… Jilian byla na řadě, ostatní už měli příležitost. To je pravda! To se povedlo, dobře jsem tě vycvičil.

Dobrá práce! A jsou pryč. POLITICKÁ GEOGRAFIE Málokterá jiná země dokáže ukázat ten drsný osvěžující pocit života na ostrovech v Indickém oceánu. Seychely leží v Indickém oceánu, kus od afrického východního pobřeží, severovýchodně od Madagaskaru. Tvoří je 115 ostrovů rozdělených na 7 skupin. Vnitřní ostrovy a severní Corallines a vnější ostrovy složené z Amirantů, Alphonse, Farquhar, Aldabry a jižních Corallines.

Asi 98 % populace žije jen na 3 ostrovech ve skupině vnitřních ostrovů. Mahé, kde je hlavní město Victoria, jen na Mahé žije 90 % populace, dál na východ na Praslinu žije 5,6 % populace, 2,3 % na La Digue. Zbylá 2 %, tedy asi 2000 lidí, jsou rozprostřena na asi 40 ostrovech.

Většina, asi 1500, žije na vnitřních ostrovech. Zbylých 500 na těch vnějších. Polovinu těchto okrajových ostrovů obývá méně než 10 lidí. Hodně je obydleno pouze sezónně a někde žije jen 1 člověk. Seychely jsou rozdělené na 26 okrsků, 8 je v hlavním městě Victorii, dalších 14 na zbytku ostrova Mahé, na Praslinu jsou dva a další je ostrov La Digue.

Zbylé vnější ostrovy tvoří poslední okrsek. Na ostrově Mahé je jediné mezinárodní letiště, Seychely Int. a dále je v zemi asi 15 menších letišť a ranvejí pro menší letadla. Zajímavost: Seychely jsou nejmenší zemí s vlastní aerolinkou, Air Seychelles. Navíc je na Mahé největší přístav, Victoria Port. Mimo zalidněné Mahé je největší obec Baie Sainte Anne na ostrově Praslin a La Passe na La Digue.

Cestování na vnější ostrovy je složitější a časově náročnější, protože musíte překonat více než 1000 km. Nejvzdálenější ranvej je na ostrově Assomption v souostroví Aldabry. Mezi těmito ostrovy neexistuje pravidelné spojení po vodě, takže let je nejjistější, ale bude to drahé vzhledem ke vzdálenosti a nízké poptávce. Když sem pojedete, uvidíte asi jen ty tři hlavní ostrovy. Seychely jsou jedna z mála zemí bez víz.

Jak to, že sem jen tak pustí lidi bez víz? Asi takhle: TRAPNÝ TURISTA Bezva, jedu na Seychely. Tady mám pas. Máte letenku zpět, důkaz, že odletíte? - Jo, tady je můj itinerář. - Máte kontakt na své ubytování? Tady mám rezervace. Ale pokud bydlíte u místních, - můžete udat jejich informace. - Máte důkaz, že máte dost financí? - Žádný problém. - Slibujete, že odletíte a nebudete tady nelegálně žít a pracovat?

- Ano. - Vítejte na Seychelách. To je asi vše. Hlavní ostrovy mají své silniční okruhy, můžete jezdit autobusem nebo častěji taxíkem. A kam se tím taxíkem můžete vydat, když sem přijedete? Národní galerie umění a kulturní centrum, mořský park na St. Anne, ostrov Eden, Národní botanická zahrada, katedrála sv. Pavla, katedrála Neposkvrněného početí, trh sira Selwyna Clarka, přírodopisné muzeum, hodiny Little Ben, vyhlídka Mission Lodge a asi nejznámější je atol Adabra.

Hrozně špatně se tam dostává a žije tu přes 150 000 želv obrovských. Želev? Želvev? Jak se tvoří plurál od želvy? Želvy. Dobře, a druhý pád je želv. Ano, žije tu želva obrovská. A to jsme ještě nemluvili o tom kokosu, tak do dalšího segmentu! FYZICKÁ GEOGRAFIE Seychely mají přezdívku Země věčného léta.

Nejen že tam je skoro pořád krásně, ale nejsou v cestě cyklonů. Díky čemužtož mají ideální klima. Ale mohou se chlubit nejen klimatem. Zaprvé leží v části Indického oceánu zvané Somálské moře, téměř uprostřed Somálské desky, která je součástí Africké desky, ta začíná u Východoafrického riftu. Seychely jsou s rozlohou 460 km² nejmenší africká země. Na rozdíl od sousedních Komorských ostrovů nebo Réunionu Seychely nejsou sopečné.

Jsou především korálové a žulové. Většina vnitřních ostrovů jako Mahé, Praslin a La Digue je žulová, zbytek, hlavně vnější ostrovy, tvoří koráli. Kvůli větší rozloze a mělčím plážím s přirozenými přístavišti se vnitřní ostrovy lépe hodily k obydlení. Všechny krajní body Seychel jsou na ostrově Mahé. Nejvyšší bod je Mourne Seychellois s výškou 900 metrů. Tam pramení nejdelší řeka Seychel, řeka Cascade.

Je nazvána po kaskádách, které se tvoří na jejím toku. A na severu Mahé je také největší vodní plocha, nádrž La Gogue. Je to zdroj pitné vody pro obyvatele. Asi polovinu veškeré rozlohy Seychel včetně mořských vod tvoří přírodní rezervace a chráněné vody, kde jsou zakázány komerční stavby. Také tu mají národní park Valle de mai, jedno z jen dvou míst na světě, kde najdete coco de mer, největší ořech světa.

Má tvar ženských boků. Nebo zadku. Záleží, co tam vidíte. Vzhledem k jeho vzácnosti je to nejžádanější suvenýr, prodává se i za stovky dolarů, podle velikosti. Je to jako kokos, musíte vydlabat dužinu - a pak můžete usušit skořápku. - To je váš suvenýr? U nás to je dodo, toho znají po celém světě! Můj suvenýr aspoň ještě žije! - Poslouchej, ty zm*de malej…

- Čas na kafe, takže zbytek segmentu převezme Noah. - Noahu? - Promiň, dneska nemám čas. Devět světů nás potřebuje. Na shledanou. Sakra, má jiný plány. Tak já to vezmu. Vezmu to za tebe, Noahu. Už jsem to dlouho nedělal. Seychely mají mnoho přírodních krás, ale málo místa a zdrojů. Sice tu existuje zemědělský průmysl, pěstují hlavně kokosy, batáty a vanilku, ale počet obyvatel pracujících v zemědělství se snížil z třetiny na pouhá 3 %.

Většina příjmů pochází ze dvou zdrojů: rybaření a turismu. Rybolov tvoří asi 16 % HDP, loví hlavně tuňáky. Milují tuňáky. Turismus tu rozkvetl v 70. letech, když otevřeli mezinárodní letiště. Úspěch přišel málem přes noc.

Vybudovali luxusní rezorty a vily a jezdí sem nejrůznější celebrity, třeba Brad Pitt a Jennifer Aniston, princ William s Kate, - George Clooney… - George Clooney? Máma ho miluje. Nicméně, úspěšný turismus má negativa. Piráti. Protože jsou Seychely nedaleko somálských břehů, dochází někdy k útokům. Stojí je obvykle 7–12 milionů dolarů ročně kvůli ztraceným lodím a podobně. I přes tyto problémy je současné fungování, především v oblasti turismu, vyneslo mezi 3 nejbohatší země Afriky.

Často přímo na nejvyšší příčku, HDP podle parity kupní síly je nad 30 000. A teď už je čas pro odborníka na faunu Garyho Harlowa. Hlásí se Gary Harlow. Na Seychelách najdete 3 suchozemské národní parky na 3 největších ostrovech a 6 veřejných mořských národních parků. Také mají 33 mořských rezervací po celém souostroví a tyto rezervace jsou domovem mnoha ohrožených a endemických druhů ryb, savců, ptáků i plazů.

Plave tu spousta druhů korálových ryb i národní ryba plachetník širokoploutvý. Asi 20 % všech druhů savců na Seychelách tvoří netopýři. Většina zbylých savců jsou mořské druhy jako dugongové, kogie tuponosé a delfíni pruhovaní. Ptáci tu jsou běžní včetně endemických jako holub bradavičnatý nebo velmi vzácný vaza seychelský, kterého najdete jen na Praslinu, a národní pták faeton.

Seychely se pyšní tím, že jsou domovem seychelské želvy obrovské. Dokonce tu žije 2. nejstarší želva obrovská na světě, Esmeralda. Váží přes 300 kilogramů a narodila se roku 1846. To je ode mě všechno. Nezapomeňte na Instagramu sledovat mýho kámoše Kaleba. - A kdo to vůbec je? - Rozhodně to nejsem já. Děkuji, Gary, ač rozhodně nejsi Kaleb, přísaháme. A je čas na tradiční závěr tohoto segmentu: jídlo!

Jedna zajímavost, červené maso a drůbež si často schovávají na neděle a zbytek týdne jedí hlavně ryby. Vaří tu pokrmy jako žraločí a chobotnicové kari, sausage rougay, salát s uzenou rybou, nejrůznější grilované ryby, bouyon, skvělý dezert ladob a taky kaktak banan. Spousta různých vlivů. A kde se tam ty vlivy vzaly? Spousta různých etnik! A jsme u: DEMOGRAFIE Ptal jsem se fanoušků ze Seychel, co to pro ně znamená být Seychelany.

A říkali třeba tohle: Protože jsme tak malá země, spousta Seychelanů jsou vlastenci, jsme hrdí na svůj původ. Neustále o Seychelách mluvíme. Pro mě jsou Seychely jediné místo, kde se cítím opravdu doma. Když se vrátím na Seychely, přijde mi, že můžu být sama sebou.

Místní mě prostě chápou a nemusím nic vysvětlovat. Vyrostl jsem tu a je skvělé být Seychelan. Jsme malá země, ale jsme jedineční a je to skvělý pocit, je to zábava a rád tím lidi překvapuji. Jsme unikátní, naše ostrovy jsou tisíc mil daleko odkudkoli, takže když tu vyrůstáte, máte pocit, že na světě neexistuje nic jiného než my. Ale rychle jsme zjistili, že na světě jsou i jiné země.

Díky všem. Seychely patří k málo zemím, které Evropané osídlili, ale našli je zcela neobydlené. Jednu dobu se tu scházeli piráti, tenhle slavný francouzský pirát prý na ostrově Mahé ukryl poklad, který dodnes nebyl objeven. Až když v roce 1756 přišli Francouzi, byly Seychely konečně trvale obydleny. Nevím, proč je pojmenovali po něm, ale byl to ministr financí.

Pak se přidaly další národy, tak se podíváme na graf. Dnes zde žije necelých 100 000 lidí, to je nejmenší populace v Africe. Je těžké zjistit konkrétní data, protože se ve sčítání často neudává rasa nebo tam udají, že jsou seychelští míšenci, tedy potomci lidí z východní Afriky a Britů, Francouzů nebo Indů. Jsou to tedy především černoši, ale mají trochu bílé nebo indické krve. Možná. Ale pokud opravdu chcete čísla, četl jsem různé zdroje, zprůměroval jsem, co se dalo, a zjistil, že 85–90 % jsou seychelští míšenci, a pokud se nepletu, asi 6 % populace tvoří indičtí Seychelané.

Těm se říká Malabarové, jsou většinou z jihu Indie, z Malabárského pobřeží. Ale mnoho z nich má předky i odjinud, odhaduje se, že kolem 80 % populace má nějaké předky z Indie. Z evropských národů jsou nejvíce zastoupeni Angličané a Francouzi, podle nejrůznějších zdrojů to vychází zhruba na 5 % bílých Seychelanů s kořeny v Evropě. Britské kořeny mají asi 3 % populace, francouzské 2 %.

Zhruba 1 % populace tvoří Sino-Seychelané, tedy pocházející z Číny. Jsou především z jihovýchodní Číny, potomci dělníků, které přivedli Britové. Znovu zdůrazňuji, ten graf není vytesaný do kamene, zdroje se neshodovaly, snažil jsem se to zprůměrovat. Jako měnu používají seychelskou rupii, jsou nejmenší zemí světa s vlastní měnou. Jako bývalá britská kolonie používají britské zásuvky G a jezdí vlevo.

Bonusová zajímavost: Seychely mají z afrických zemí nejsilnější pas, k roku 2020 mohou do 151 zemí bez víza, to je 29. nejsilnější pas světa. Mají tři úřední jazyky, angličtinu, francouzštinu a nejběžnější je seychelská kreolština, která je založená na francouzštině. - Cože? Angličtina i francouzština? - Historie. Vypadalo to takhle: Přišel jsem jako první, takže pročežtož se tady každý naučí francouzsky.

Hele, zase ty. Úplně jako na Svaté Lucii. - Pusťme se do boje. - ***. Přestaň mě sledovat! Takže přišli Britové, místní už mluvili francouzsky nebo kreolsky, už bylo pozdě to měnit, tak dali jako úřední všechny tři jazyky. Kreolštinu tu vytvořili otroci a dělníci jako nástroj komunikace, později byla standardizovaná, používá se ve školách, novinách, televizi i v parlamentu.

Nemáme tolik pravidel, jako najdete ve francouzštině. Například francouzština má mužský a ženský rod, my to takto nepoužíváme. Třeba slovo chleba ve francouzštině, řekne se to le pain, v kreolštině řeknete dipen. Ve větě „Je velký“ nebo „Je velká“ použijete ve francouzštině il a elle. V kreolštině tam není žádný rozdíl, oboje je I gran. Když jsem vyrůstala, má babička říkala: „Ainsignifian.“ To znamená: „Otravuješ.“ „Ne že půjdeš na firtez.“ To znamenalo, že nemám chodit k lidem domů - bez pozvání.

- Děkuji. Mluvil jsem se svými fanoušky ze Seychel a jedno společné téma, které dobře shrnuje identitu Seychelanů, je tvrzení, že každý je tak nějak všechno a zároveň nic. Teda, to je fakt příslovečné. Je to podobné jako etnikum Pardo v Brazílii.

Časem se většina populace natolik rasově namíchala, že vytvořila svou vlastní novou rasu. Všichni mají trochu od každého, africké, indické, francouzské i britské kořeny. - Jako já, jsem napůl Korejec. - A moje prababička byla černoška. No vida, Keith má černošské kořeny. Většina populace, asi 90 %, jsou křesťané, asi 75 % katolíci. Státní zřízení je prezidentská republika, ano, už od puče roku 1977 jim vládne stejná strana, to je kontroverzní prvek Seychel.

V 80. letech došlo k pokusům o puč, jeden skončil přestřelkou na letišti a letadlem uneseným jihoafrickými žoldáky v převlečení za ragbisty… - Cože? - Jo, je to pravda. Když jsme u nepravých ragbistů, je čas na Průvodce sportem s Artem. Arte, kde jsi? Musím pro něj dojet.

- Tys fakt přijel. - No jo. Teda, nějak jsem zase skončil ve Washingtonu. - Už podruhé. - Máš ulíznutý vlasy. - Mami… - Ticho. Buďme upřímní, Seychelané sice milují přírodu, ale ve sportu příliš nevynikají. Většina sportovců má běžnou práci a sport je jen koníček. Bojují tu s obezitou, mají nejvyšší podíl obézních občanů v subsaharské Africe.

U žen je to asi 43 % a u mužů 21 %. Přesto se jim třeba v basketbalu daří docela dobře. Jejich národní tým se r. 2015 kvalifikoval do afrického mistrovství, to je dodnes největší úspěch, hráli tam proti velkým zemím jako Egypt. Nepřekvapí vás, že i tady je fotbal neboli kopaná… Jasně, je tam míč, do kterého se kope, ale i tak. Každopádně je tu oblíbený. Mají 10 klubů v první lize. Domácí stadion národního týmu je Linité ve Victorii, který pojme 10 000 diváků.

Také mají 2 golfová hřiště, jedno s 9 jamkami na Mahé a druhé s 18 jamkami na Praslinu. Navíc Seychely už dvakrát hostily Hry na ostrovech Indického oceánu, taková malá olympiáda pro ostrovní země Indického oceánu. Celkově byli 4. Nicméně, nejdůležitější je to, že Seychely jsou národem vody, vyhovují jim sporty zahrnující oceán.

Většinou jde spíše o rekreaci: kajaky, plachetnice, surfování, potápění. Každopádně moc doufají, že jejich plavecký tým by mohl získat první olympijské medaile pro Seychely na odložené olympiádě v Tokiu. Velkou naději představuje talentovaná Felicity Passon, africká mistryně ve znaku, která bude reprezentovat Seychely. Dobrá, protože jsem ve Washingtonu, na víc už není čas. Bude nějaká animace na závěr?

To je dobrý. Ale díky, že jsem mohl přijet. Díky, Arte. Tak vidíte, Seychely prostě plavou dál. A kromě plavání mají spoustu dalších koníčků a tradic, takže je čas na kulturu s náhodnou Hannah. - Ahoj všichni. - Jo, Hannah tu tenhle týden není. - Takže to bude muset převzít Jilian. - Jasně, to dám. Seychelská kultura je úžasnou směsí evropských, afrických a asijských vlivů. I na periférii stále najdete tradiční architekturu, která kombinuje viktoriánské terasy se sedlovou střechou z palmových listů.

Místní ručně vyrobené šperky a umění se vystavují úplně všude. Mají tu i vesnici řemesel u plantáže Grann Kaz. Tři velké ostrovy mezi sebou soupeří a vtipkují o sobě. Lidem na Praslinu se říká Zanse Pralin, tedy tvrdohlaví nebo nevychovaní. Lidé na La Digue jsou vnímáni jako sedláci s přízvukem. Třeba sušenkám říkají gato, což znamená koláč, ostatní říkají biskwi.

I na hlavním ostrově Mahé soupeří sever a jih. Jižní straně se říká Au Vent, tedy vítr, protože tam je větrno. A obě strany tvrdí, že mají lepší pláže a místa na vycházky. Při seznámení si lidé často dávají malé dárky jako čatní nebo ovoce. Rodina je mnohem více matriarchální, matky mívají hlavní slovo v oblasti financí i výchovy.

Je poměrně běžné, že v jedné domácnosti žijí až 4 generace. Někdy lidé navštěvují bonhomme nebo bonfemme de bois, to jsou místní věštci, od kterých obyvatelé chtějí amulety pro štěstí nebo kouzelné gris gris na prokletí nepřátel. Na Seychelách totiž mají různé pověry už dlouho tradici. Podle folklóru nosí hvízdání v noci smůlu, pokud vás svědí ruce, čekají vás peníze, když vás svědí nos, někdo o vás mluví, a když máte vlhké dlaně, žárlíte.

Koná se tu také řada festivalů a slavností. Kvůli silnému vlivu katolicismu tu slaví celé tři dny v únoru karneval. Den nezávislosti v červnu, v srpnu a září slaví Veau Vallon Regatta jachtařskými závody a sportem. Nejdůležitější je ale říjen, kdy probíhá kreolský festival, 6denní slavnost plná jídla a hudby. Víte, jak to chodí, když zmíníme hudbu, je čas na Keithův segment.

Což mně nevadí, já nemám problém s Keithem. Co se týče muziky, Seychelané mají jako národ tři tradiční druhy hudby. Moutya, kantole a sega. - Vlož vtip o firmě Sega. - Keithe, ten vtip jsi měl říct ty. Aha, jo tak. Sega! Dreamcast. Nejlepší konzole. Moutya je žánr, který je ovlivněný jejich africkými kořeny. Tento druh hudby a tance často kombinují s večerním táborákem a bubny.

Hudbu používali jako způsob komunikace otroci během rané kolonizace. Písně byly také kodifikované. Kantole se podobá plesové hudbě, jejich tanec ale není tak formální. Typicky se v tomto žánru používají kytary, tahací harmoniky a tamburíny. A už jsme u žánru sega. Sega ve skutečnosti vznikala na Mauriciu, ale na Seychelách je také velmi populární.

Je to rychlá, radostná hudba, ke které se hodí rytmičtější taneční kreace. Tito dva lidé jsou považováni za ikony seychelského hudebního průmyslu. Často kombinují moderní kreolský pop s tradičními lidovými nástroji. Na ostrově La Digue tančí mardilo, podobá se to africkým kmenovým tancům včetně skandování a přeskakování holí. Tak si kupte tričko s Keithem na geographynow.com.

Je nádherné, jen se podívejte! I vy můžete být nádherní, stačí nosit tohle tričko. Já jsem Keith, vy jste skvělí, díky! Děkuji, Keithe. A je čas na zkrácenou historii. Neobydlené ostrovy, které možná minulo pár Arabů a Austronésanů, ale neobydleli je, objevil je Vasco de Gama a zdokumentoval je, piráti, Francouzi se tu usadí, přivezena první vlna otroků, hlavně z východu Afriky, Britové, zrušení otroctví, nezávislost, puč a první prezident, stát jedné strany, neúspěšné puče v 80.

letech, rozkvět turismu a jsme u dneška. To je asi vše, teď slavní lidé. K místním celebritám patří: kanadský herec Neil Denis, žokej Anthony Delpech, prezident Albert René, a hodně sportovců, třeba tito. Bezva.

Seychely jsou malé, ale rozhodně se nebojí pokroku. A jsou v něm úspěšní částečně díky vztahům se zeměmi ve zbytku světa. A už jsme u: FRIEND ZONE Jakožto odlehlá ostrovní země si Seychely od Afriky nevysloužily moc pozornosti. Víc než Afrika si jich snad všímá i Commonwealth. Jen 10 zemí má na Seychelách ambasádu, z nich je jen jedna africká – Libye.

To jen tak. Nicméně, jeden kamarád, o kterém málokdo mluví, je Kypr. První prezident, arcibiskup Makarios III., byl vyhnán do exilu na Seychely. Po propuštění Seychely moc chválil, což zaručilo mezi oběma zeměmi hluboké přátelství. Když se dnes místní potkají, vřele se přivítají a tu historii znají. Blízcí si jsou i se SAE. Nejen že od nich nejvíce dováží, především ropu, ale šejkům a dalším funkcionářům se ty ostrovy líbí.

Přispívají k turismu investicemi do nových hotelů atd., což místním přináší práci. Čína a Indie jsou také důležití partneři pro byznys i průmysl. Obě země mají na Seychelách menšinu obyvatel, což povzbuzuje investice. Čína v 70. letech mezi prvními uznala Seychely a poslala pomoc, také pomohla postavit polytechnickou školu a podpořila městskou výstavbu. Také uzavřeli obchodní dohody. Indičtí a seychelští představitelé se setkali a podepsali různé dohody.

Většina lékařů a dělníků na stavbu sem přichází z Indie a indické námořnictvo Seychelám pomáhá s protipirátskými operacemi v Indickém oceánu. Z Evropy si jsou nejblíže s bývalými kolonizátory UK a Francií. Obě země investují nejen do turismu a byznysu, protože tu jde mluvit oběma jazyky. Seychelané se do obou zemí stěhují nebo v nich mají rodinu. Seychely také patří do Commonwealthu, takže s UK vychází diplomaticky dobře. S Madagaskarem si také rozumějí, je to jejich zeměpisně nejbližší soused a mnoho místních má na Madagaskaru kořeny, přivezli je odtamtud Francouzi.

Mezi občany obou zemí jsou časté sňatky a rádi se navštěvují a srdečně zdraví. Ale většina Seychelanů mi řekla, že za nejlepší kamarády považují nejspíše Mauricius. Mají toho tolik společného. Obě země byly dlouho neobydlené, kolonizovali je Francouzi i Britové, mluví vzájemně srozumitelnou kreolštinou a mají velmi rozmanité smíšené obyvatelstvo.

Pokud někdo rozumí příběhu ostrova v Indickém oceánu, jsou to tyhle dvě země. Seychely jsou jedinečná země, protože začínaly neobydlené a nějak se jim podařilo získat na svou stranu všechny. Počkejte si, příště bude Sierra Leone. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář